Poland Ekstraklasa

16:00 ŁKS Łódź – Raków
Η Λοτζ έφυγε αλώβητη με 1-1 από την έδρα της Γκόρνικ και παρέμεινε μακριά από τις ήττες για δεύτερη σερί αγωνιστική. Η νεοφώτιστη ομάδα έφτασε τους οκτώ βαθμούς και βρίσκεται στην τελευταία θέση μαζί με την Κορόνα Κίελτσε. Στα του αγώνα, στο πρώτο μέρος πιέστηκε αρκετά, αλλά άντεξε και πήγε με το 0-0 στο ημίχρονο. Στην επανάληψη, μπήκε καλύτερα και ευτύχησε να προηγηθεί στο 49′ με τον Ραμίρεζ. Με το τέρμα αυτό, πήρε ψυχολογία και θα μπορούσε να πετύχει κι άλλο για να κλειδώσει το διπλό. Δεν το έκανε και λίγο πριν το τέλος δέχθηκε την ισοφάριση. Σήμερα υποδέχεται την Ρακόφ στο ντέρμπι νεοφώτιστων και θέλει πάση θυσία τη νίκη για να ξεκολλήσει από την τελευταία θέση. Τιμωρημένος είναι ο Σομποτσίνσκι (Α, 12/0) που συμπλήρωσε κάρτες και ο Κόλπμα (Τ, 7/0) λόγω ντόπινγκ. Νοκ άουτ παραμένει ο Σεκούλσκι (Ε, 6/4).
Η Ρακόφ πήρε σπουδαία νίκη με 1-0 εντός με τη Σλασκ και πανηγύρισε το δεύτερο συνεχόμενο τρίποντο. Με το αποτέλεσμα, έφτασε τους 15 βαθμούς και πήρε σημαντική ανάσα. Όσον αφορά στο ματς, από τα πρώτα λεπτά ήταν ανώτερη στο γήπεδο, είχε την κατοχή, αλλά ήταν επιπόλαια στην τελική προσπάθεια. Στην επανάληψη, οι αντίπαλοι ισορρόπησαν κάπως, ωστόσο ένα λεπτό πριν τη λήξη δικαιώθηκε, με τον Μαλινόφσκι να δίνει ένα πολύτιμο τρίποντο στην ομάδα του. Τώρα πάει στην έδρα της Λοτζ και ο στόχος είναι να φύγει με βαθμό ή βαθμούς για να διατηρήσει την απόσταση από τα χαμηλά. Συμπλήρωσαν κάρτες και χάνουν το ματς οι Μπράουν (Ε, 11/5) και Σαπάλα (Μ, 11/1). Εκτός είναι και οι Κασπερκίεβιτς (Α, 5/0), Νιεβούλις (Α.).
Ντέρμπι νεοφώτιστων, με τις δύο ομάδες να θέλουν τους βαθμούς για διαφορετικούς λόγους. Αμφότερες προέρχονται από θετικά αποτελέσματα και γενικά βρίσκονται σε καλό φεγγάρι. Ισορροπημένο ματς και όλα τα αποτελέσματα είναι πιθανά. Περιμένουμε κλειστό ματς, οπότε το under 2.5 είναι η πρώτη επιλογή.

18:30 Piast Gliwice – Korona Kielce
Η Πιάστ Γκλίβιτσε πέρασε με 2-1 από την έδρα της Βίσλα Κρακοβίας και συνέχισε την ανοδική πορεία. Με το τρίποντο αυτό, έφτασε τους 21 βαθμούς και βρίσκεται στην 4η θέση της βαθμολογίας. Στα του αγώνα, ξεκίνησε δυνατά και άνοιξε το σκορ στο 26′ με τον Πάρζιτζεκ. Στη συνέχεια, έχασε ευκαιρίες για να διευρύνει το προβάδισμά της, αλλά ήταν άστοχη. Ωστόσο, με την έναρξη της επανάληψης πέτυχε και το δεύτερο με τον ίδιο παίκτη. Λίγα λεπτά μετά δέχθηκε τη μείωση του γκολ, αγχώθηκε κάπως, αλλά κράτησε το πολύτιμο διπλό. Σήμερα υποδέχεται την απογοητευτική Κορόνα Κίελτσε και αν εμφανιστεί όπως στα τελευταία παιχνίδια θα συνεχίσει το νικηφόρο σερί, διατηρώντας παράλληλα την καλή παράδοση που έχει. Νοκ άουτ είναι ο Τσερβίνσκι (Α, 3/0) και αμφίβολος ο Ακίνο (Ε, 1/0).
Η Κορόνα Κίελτσε γνώρισε άλλη μία ήττα, αυτή τη φορά με 1-0 εντός από την Πλοκ και παρέμεινε στην τελευταία θέση της βαθμολογίας, έχοντας μόλις οκτώ βαθμούς σε 12 αγωνιστικές. Όσον αφορά στο ματς, με βάσει την εικόνα και τις ευκαιρίες θα μπορούσε κάλλιστα να φύγει με την ισοπαλία, αλλά ήταν και πάλι άστοχη. Παρότι έμεινε σχετικά νωρίς πίσω στο σκορ, δεν μπόρεσε ποτέ να σκοράρει και έφυγε ξανά με άδεια χέρια. Τώρα έχει δύσκολη αποστολή, αφού πηγαίνει στην έδρα της ανεβασμένης Πιάστ Γκλίβιτσε και έχει ανάγκη τους βαθμούς για να ανασάνει, αλλά η εικόνα της δεν βγάζει αισιοδοξία. O Πιερτζχάλα (Α, 4/0) τραυματίστηκε στο γόνατο και θα λείψει για καιρό.
Η Πιάστ Γκλίβιτσε βρίσκεται σε καλή κατάσταση, προέρχεται από σημαντικές νίκες και σήμερα έχει τον πρώτο λόγο κόντρα στην κακή φέτος Κορόνα Κίελτσε. Άσος για στήριγμα, αλλά έχει αξία το 1 & over 1.5 για μεγαλύτερη απόδοση.

21:00 Lechia Gdansk – Gornik Zabrze
Η Λέχια Γκντανσκ «αυτοκτόνησε» στην έδρα της Άρκα Γκντίνια και αναδείχθηκε ισόπαλη 2-2. Με το αποτέλεσμα αυτό, έμεινε μακριά από τις νίκες για δεύτερη σερί αγωνιστική και έχασε πολύτιμο έδαφος στη μάχη της κορυφής. Στα του αγώνα, το πρώτο 45λεπτο ήταν αρκετά ισορροπημένο, αλλά στην επανάληψη μπήκε δυνατά και μέσα σε τρία λεπτά σκόραρε δις και πήρε σημαντικό προβάδισμα για το διπλό. Ωστόσο, δεν μπόρεσε να κρατήσει το τρίποντο μέχρι το τέλος και από το 75′ μέχρι τη λήξη δέχθηκε δύο γκολ. Σήμερα υποδέχεται την Γκόρνικ και έχει την ευκαιρία να επιστρέψει στις επιτυχίες. Τα τελευταία χρόνια έχει καλή παράδοση όταν υποδέχεται τον συγκεκριμένο αντίπαλο και θέλει να τη διατηρήσει. Χάνει το ματς ο Ουντόβιτσιτς (Α, 8/1) που αποβλήθηκε στο προηγούμενο και τιμωρήθηκε για δύο μήνες. Νοκ άουτ είναι οι Μίχαλικ (Μ, 1/0) και Μαλόκα (Α, 4/0).
Για ακόμα μία αγωνιστική η Γκόρνικ δεν μπόρεσε να χαμογελάσει, καθώς ήρθε ισόπαλη 1-1 εντός με την Λοτζ. Με το αποτέλεσμα αυτό, αγνοεί τη χαρά της νίκης από τις 25/8 και παρέμεινε χαμηλά στη βαθμολογία. Όσον αφορά στο ματς, μπήκε νωθρά και παρότι είχε τις ευκαιρίες δεν ήταν εύστοχη. Στην επανάληψη, δέχθηκε νωρίς το γκολ και αυτό την επηρέασε αρκετά. Στα τελευταία λεπτά ρίσκαρε και εν τέλει κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσια με τον Ανγκούλο. Τώρα έχει δύσκολο παιχνίδι στην έδρα της Λέχια Γκντανσκ και θα προσπαθήσει να φύγει με αποτέλεσμα. Τελευταία φορά που έφυγε με νίκη από τη συγκεκριμένη έδρα ήταν το 2013. Τιμωρημένος είναι ο Κούντλα (Τ.) και εκτός ο Ριτσκόφσκι (Μ.).
Αμφότερες προέρχονται από αρνητικά αποτελέσματα και σήμερα θα ψάξουν την αντίδραση. Η Λέχια Γκντανσκ είναι σαφώς ανώτερη από την προβληματική Γκόρνικ και θα της δώσουμε ψήφο εμπιστοσύνης. Έχει αξία ο άσος.