Poland Ekstraklasa

16:00 Korona Kielce – Zaglebie Lubin
Η Κορόνα Κίελτσε πάλεψε στην έδρα της Πιάστ Γκλίβιτσε, αλλά έχασε με 1-0. Με το αποτέλεσμα αυτό, συμπλήρωσε τρεις διαδοχικές ήττες στην κατηγορία και παρέμεινε στην τελευταία θέση της βαθμολογίας. Στα του αγώνα, ήταν αρκετά ανταγωνιστική, ιδιαίτερα στο πρώτο ημίχρονο. Στην επανάληψη, έμεινε πίσω στο σκορ στο 57′ και στο τελευταίο μισάωρο δεν μπόρεσε να αντιδράσει. Σήμερα υποδέχεται την Ζαγκλέμπιε Λούμπιν και το ματς είναι κομβικό. Θέλει πάση θυσία τους βαθμούς για να ανασάνει και να ξεκολλήσει από το βυθό και παράλληλα να σπάσει την κακή παράδοση που έχει κόντρα σε αυτόν τον αντίπαλο. Εκτός είναι ο Πιερτζχάλα (Α, 4/0).
Σημαντικό διπλό πανηγύρισε η Ζαγκλέμπιε Λούμπιν, η οποία πέρασε με 2-1 από την έδρα της Λεχ Πόζναν. Με το αποτέλεσμα αυτό, έφτασε τους 18 βαθμούς και ανέβηκε στη μέση της βαθμολογίας. Όσον αφορά στο ματς, ξεκίνησε δυνατά και κατάφερε να αιφνιδιάσει, ανοίγοντας το σκορ στο 24′. Στη συνέχεια, πιέστηκε πολύ από την αντίπαλο, άντεξε και στο 68′ κόντρα στη ροή πέτυχε και το δεύτερο και έβαλε βάσεις για τη νίκη. Στις καθυστερήσεις δέχθηκε τη μείωση, αλλά κράτησε την πολύτιμη νίκη. Μεσοβδόμαδα, πέρασε άνετα με 5-1 από την έδρα της αδύναμης Στιλόν και προκρίθηκε στην επόμενη φάση του Κυπέλλου. Τώρα πάει στο Κίελτσε να παίξει κόντρα στην απογοητευτική Κορόνα και ο στόχος είναι να συνεχίσει την ανοδική πορεία. Τιμωρημένος είναι ο Τόσικ (Α, 12/1) που συμπλήρωσε κάρτες. Εκτός είναι οι Πακούλσκι (Μ, 2/1) και Ζίρα (Μ.).
Η Κορόνα Κίελτσε βυθίζεται κάθε εβδομάδα και ψάχνει επειγόντως αντίδραση για να βγει από το τέλμα. Κόντρα στην Πιάστ Γκλίβιτσε είχε καλή εικόνα, αλλά και πάλι δεν μπόρεσε να σκοράρει. Από την άλλη, η Ζαγκλέμπιε Λούμπιν βρίσκεται σε καλό φεγγάρι και έχει προβάδισμα για τη νίκη. Πάμε με το μομέντουμ. Διπλό.

18:30 Cracovia – Lechia Gdansk
Η Κρακόβια πανηγύρισε σημαντική νίκη με 2-0 εντός κόντρα στην Πογκόν και μείωσε την απόσταση από την κορυφή. Με το τρίποντο αυτό έφτασε τους 23 βαθμούς και βρίσκεται στο -2 από την πρώτη θέση. Στα του αγώνα, το τελικό σκορ την κολακεύει αρκετά, αλλά και πάλι στηρίχτηκε στην καλή της άμυνα και στη δυνατή της έδρα. Το πρώτο μέρος έκλεισε δίχως τέρματα και στην επανάληψη, ήταν άκρως αποτελεσματική και πήρε τη 7η νίκη στη σεζόν. Την Τρίτη αγχώθηκε πολύ κόντρα στην Μπιτόφια, αλλά εν τέλει κέρδισε με 3-2 και πέρασε την επόμενη φάση του Κυπέλλου. Σήμερα υποδέχεται τη Λέχια Γκντανσκ και θα προσπαθήσει να συνεχίσει με νίκες και να διατηρήσει την καλή παράδοση που έχει κόντρα στην περσινή Κυπελλούχο. Αμφίβολοι είναι οι Ντιτιατίεφ (Α, 11/1) και Βντόβιακ (Μ, 9/1) και εκτός ο Ντάνκοβιτς (Α, 4/0).
Η Λέχια Γκντανσκ αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 εντός με την Γκόρνικ και για τρίτη συνεχόμενη αγωνιστική έμεινε μακριά από τις νίκες. Έτσι λοιπόν, έχασε κι άλλο έδαφος στη βαθμολογία και τώρα βρίσκεται στο -4 από την πρώτη Πλοκ. Το τελικό σκορ την αδικεί αρκετά, με βάσει την εικόνα και τις ευκαιρίες, αλλά πλήρωσε ακριβά την αστοχία της. Συνολικά δημιούργησε 17 ευκαιρίες για γκολ και κατάφερε να σκοράρει μόνο με πέναλτι στο 54′. Στη συνέχεια δεν κλείδωσε το τρίποντο και στο τέλος τιμωρήθηκε με την ισοφάριση. Στο Κύπελλο κέρδισε με 2-0 εκτός την αδύναμη Κελμ και προκρίθηκε στην επόμενη φάση. Τώρα έχει δύσκολη αποστολή στην έδρα της ανεβασμένης Κρακόβια και θα προσπαθήσει να φύγει με αποτέλεσμα. Εκτός παραμένουν οι Μίχαλικ (Μ, 1/0) και Μαλόκα (Α, 4/0).
Ενδιαφέρουσα αναμέτρηση, με τις δύο ομάδες να έχουν υψηλούς στόχους στη σεζόν. Η Κρακόβια βρίσκεται σε καλή κατάσταση, προέρχεται από σημαντικές νίκες και έχει τον πρώτο λόγο. Από την άλλη, η Λέχια Γκντανσκ βγάζει κούραση το τελευταίο διάστημα και αδυναμία στην επίθεση. Ψήφο εμπιστοσύνης στην έδρα. Άσος.

21:00 Pogoń Szczecin – Lech Poznan
Η Πογκόν δεν τα κατάφερε στην έδρα της Κρακόβια και έχασε με 2-0. Με το αποτέλεσμα αυτό, υποχώρησε στη 2η θέση και πλέον βρίσκεται στο -1 από την Βίσλα Πλοκ. Στα του αγώνα, η απόδοσή της δεν ήταν κακή, αλλά εγκλωβίστηκε στην άμυνα της αντιπάλου. Πήγε στην ανάπαυλα με το 0-0 και στην επανάληψη, παρότι είχε την κατοχή, πλήρωσε δύο αδράνειες. Στο 74′ έμεινε με παίκτη λιγότερο και ουσιαστικά κλείδωσε την ήττα. Στο Κύπελλο, υπέστη ήττα σοκ με 2-0 στην έδρα της Σταλ και αποκλείστηκε πρόωρα από το θεσμό. Σήμερα υποδέχεται τη Λεχ Πόζναν και θα ψάξει την αντίδραση για να επανέλθει άμεσα στις επιτυχίες. Τιμωρημένοι είναι οι Μπαρτκόφσκι (Α, 12/0) και Μπούκσα (Μ, 12/5). Νοκ άουτ είναι οι Νιούνες (Α, 7/0), Ντρίγκας (Μ, 2/0) και Μάλεκ (Α.).
Δεύτερη διαδοχική ήττα γνώρισε η Λεχ Πόζναν, η οποία έχασε με 2-1 εντός από τη Ζαγκλέμπιε Λούμπιν. Με το αποτέλεσμα αυτό, έμεινε κι άλλο πίσω, έχοντας 18 βαθμούς σε 13 αγωνιστικές. Όσον αφορά στο ματς, η ήττα την αδικεί, αλλά έβγαλε μόνη τη «μάτια» της. Στο πρώτο μέρος έμεινε πίσω στο σκορ και παρότι στη συνέχεια πίεσε πολύ, δεν μπόρεσε να ισοφαρίσει. Στην επανάληψη, δέχθηκε και το δεύτερο κόντρα στη ροή και ουσιαστικά σφράγισε την ήττα. Στο Κύπελλο, ξέσπασε πάνω στην αδύναμη Ρζεσζόου, κέρδισε 4-0 και πέρασε στην επόμενη φάση. Τώρα έχει δύσκολο ματς κόντρα στην καλή φέτος Πογκόν, αλλά δεν έχει άλλα περιθώρια για απώλειες. Νοκ άουτ είναι ο Σίβκα (Μ.).
Αμφότερες προέρχονται από άσχημα αποτελέσματα και σήμερα θέλουν να αντιδράσουν για να μην μείνουν κι άλλο πίσω. Λόγω έδρας η Πογκόν έχει ένα προβάδισμα, αλλά το τελευταίο διάστημα είναι ασταθής. Το ίδιο ισχύει και για τη Λεχ Πόζναν, αλλά έχει αποδείξει πως μακριά από την έδρα της δεν χάνει εύκολα. Περιμένουμε γκολ και από τις δύο πλευρές. G/G.