Poland Ekstraklasa

13:30 Jagiellonia – ŁKS Łódź
Η Γιαγκελόνια ήταν κακή κόντρα στην Βίσλα Πλοκ και ηττήθηκε με 3-1. Με το αποτέλεσμα αυτό, έμεινε πίσω στην κούρσα της κορυφής, παραμένοντας στους 20 βαθμούς. Στα του αγώνα, ξεκίνησε δυνατά και είδε να της ακυρώνετε γκολ και αυτό την επηρέασε. Στο 25′ έμεινε πίσω στο σκορ και στην επανάληψη αντέδρασε και ισοφάρισε στο 55′ με τον Κλιμάλα. Στη συνέχεια, είχε την κατοχή και τις φάσεις, αλλά κόντρα στη ροή δέχθηκε δύο τέρματα και έφυγε με άδεια χέρια. Σήμερα υποδέχεται τη νεοφώτιστη Λοτζ και η νίκη είναι μονόδρομος για να επανέλθει άμεσα στις επιτυχίες και να διατηρήσει παράλληλα τη θετικότατη παράδοση που έχει κόντρα σε αυτόν τον αντίπαλο. Δεν έχει αναφερθεί κάποια απουσία.
Η Λοτζ πήρε το ντέρμπι νεοφώτιστων και επικράτησε με 2-0 εντός της Ρακόφ. Με το τρίποντο αυτό, έμεινε για τρίτη διαδοχική αγωνιστική μακριά από τις ήττες και έφτασε τους 11 βαθμούς στο πρωτάθλημα. Όσον αφορά στο ματς, μπήκε πολύ δυνατά και μέχρι το 25′ είχε πετύχει ήδη τα δύο γκολ, παίρνοντας σημαντικό προβάδισμα για τη νίκη. Στην επανάληψη, θα μπορούσε να αυξήσει τον δείκτη του σκορ, δεν το έκανε, αλλά κράτησε με σχετική ευκολία το μηδέν. Μεσοβδόμαδα, κέρδισε με 2-0 εντός την Γκόρνικ και πέρασε στην επόμενη φάση του Κυπέλλου. Τώρα έχει δύσκολη αποστολή στην έδρα της Γιαγκελόνια και θα προσπαθήσει να συνεχίσει τα θετικά αποτελέσματα. Εκτός είναι ο Λούτσακ (Μ, 4/0) και τιμωρημένος ο Κόλπμα (Τ, 7/0) λόγω ντόπινγκ.
Η Γιαγκελόνια βγάζει κούραση στο τελευταίο διάστημα και χάνει σημαντικό έδαφος στη βαθμολογία. Σήμερα έχει τον πρώτο λόγο κόντρα στην ανεβασμένη, αλλά κουρασμένη Λοτζ και εύκολα ή δύσκολα θα καταφέρει να επιστρέψει στις επιτυχίες. Άσος με γκολ.

16:00 Gornik Zabrze – Piast Gliwice

Η Γκόρνικ έφυγε αλώβητη από την έδρα της Λέχια Γκντανσκ, καθώς ήρθε ισόπαλη 1-1. Το αποτέλεσμα αυτό, μπορεί να είναι θετικό, αλλά παραμένει χωρίς νίκη για έβδομο σερί ματς στο πρωτάθλημα. Στα του αγώνα, στο πρώτο μέρος πιέστηκε πολύ, αλλά με τύχη και ικανότητα πήγε με το 0-0 στην ανάπαυλα. Στην επανάληψη, έμεινε πίσω στο σκορ με πέναλτι, αλλά δεν πτοήθηκε και λίγο πριν το τέλος ισοφάρισε με τον Χιμένεθ. Την Τρίτη έχασε με 2-0 από τη Λοτζ και αποκλείστηκε πρόωρα από το Κύπελλο. Σήμερα παίζει γειτονικό ντέρμπι με την πρωταθλήτρια Πιάστ Γκλίβιτσε και θα προσπαθήσει να πάρει νίκη ψυχολογίας και παράλληλα να σπάσει το άσχημο σερί που τρέχει. Τιμωρημένος είναι ο Μάτρας (Α, 12/0) που συμπλήρωσε κάρτες και ο Κούντλα (Τ.) και εκτός ο Ριτσκόφσκι (Μ.)
Η Πιάστ Γκλίβιτσε κέρδισε 1-0 εντός την Κορόνα Κίελτσε και συνέχισε την αήττητη πορεία στο πρωτάθλημα. Με το νέο τρίποντο έφτασε στους 24 βαθμούς και βρίσκεται μια ανάσα από την κορυφή. Όσον αφορά στο ματς, ήταν το φαβορί, αλλά στο πρώτο μέρος δεν μπορούσε να διασπάσει την αντίπαλη άμυνα. Στο δεύτερο 45λεπτο, ανέβασε ρυθμούς, πίεσε περισσότερο και στο 57′ δικαιώθηκε, ανοίγοντας το σκορ. Μέχρι το τέλος αγχώθηκε αρκετά, αλλά εν τέλει κράτησε τη νίκη. Για το Κύπελλο πέρασε άνετα με 4-0 από την έδρα της αδύναμης Πογκόν Σιέντλσε και προκρίθηκε στην επόμενη φάση. Τώρα πάει στη γειτονική έδρα της Γκόρνικ και ο στόχος είναι το διπλό για να συνεχίσει την ανοδική πορεία. Εκτός είναι ο Τσερβίνσκι (Α, 3/0).
Γειτονικό ντέρμπι και αναμένεται με μεγάλο ενδιαφέρον. Η Γκόρνικ τρέχει αρνητικό σερί, αγνοεί τη χαρά της νίκης από τις 25/8 και σήμερα θέλει πάση θυσία τους βαθμούς. Από την άλλη, η Πιάστ έχει βρει ρυθμό, πηγαίνει από νίκη σε νίκη και γενικά βρίσκεται σε καλό φεγγάρι. Το μομέντουμ δείχνει διπλό και οι αποδόσεις έχουν αξία.

18:30 Arka Gdynia – Legia Warszawa
Η Άρκα Γκντίνια έχασε με 2-1 στην έδρα της Σλασκ και συνέχισε το κακό σερί που τρέχει τελευταία. Με την 7η ήττα στη σεζόν παρέμεινε στους 10 βαθμούς και βρίσκεται στην τελευταία θέση της βαθμολογίας. Στα του αγώνα, δεν ξεκίνησε καθόλου καλά και μόλις στο 2′ έμεινε πίσω στο σκορ. Αυτό την επηρέασε πολύ και στη συνέχεια δεν μπόρεσε να διαχειριστεί σωστά το παιχνίδι. Στην επανάληψη, ανέβασε κάπως την απόδοσή της, ωστόσο στο 57′ δέχθηκε και το δεύτερο και το έργο της δυσκόλεψε πολύ. Λίγο πριν το τέλος μείωσε με πέναλτι, αλλά δεν πρόλαβε να κάνει την ανατροπή. Σήμερα έχει δύσκολο ματς κόντρα στη Λέγκια Βαρσοβίας και θα προσπαθήσει να κάνει την έκπληξη. Νοκ άουτ παραμένουν οι Μλίνσκι (Μ, 7/0), Κοπτσίνσκι (Μ.) και Σαμανές (Μ.).
Η Λέγκια Βαρσοβίας την προηγούμενη εβδομάδα και ξέσπασε πάνω στο πτώμα της Βίσλα Κρακοβίας, επικρατώντας με 7-0. Με το εντυπωσιακό τρίποντο, εκμεταλλεύτηκε κάποιες απώλειες των αντιπάλων και μείωσε την απόσταση από την κορυφή. Όσον αφορά στο ματς, το τελικό σκορ δεν επιδέχεται αμφισβήτηση με την ομάδα της πρωτεύουσας να παρασέρνει την αντίπαλο. Μέχρι το ημίωρο είχε πετύχει ήδη τρία γκολ και στην επανάληψη, ήταν καταιγιστική. Μεσοβδόμαδα, κέρδισε 3-2 στην έδρα της Βίντζεβ Λοτζ και προκρίθηκε στον επόμενο γύρο του Κυπέλλου. Τώρα πάει στην έδρα της Άρκα Γκντίνια και ο στόχος είναι η νίκη για να συνεχίσει το νικηφόρο σερί και να διατηρήσει τη θετικότατη παράδοση που έχει σε αυτό το γήπεδο. Νοκ άουτ είναι οι Καφού (Μ, 5/0), Βέσοβιτς (Α, 5/1), Ομπράντοβιτς (Α.) και Σανόγκο (Ε.).
Η Άρκα Γκντίνια έχει ανάγκη τους βαθμούς, αλλά έχει πολλά θέματα στο παιχνίδι της. Στον αντίποδα, η Λέγκια προέρχεται από μεγάλη νίκη, έχει καλή ψυχολογία και αν εμφανιστεί σοβαρή θα πάρει άλλο ένα τρίποντο. Διπλό.