Poland Ekstraklasa

19:00 Śląsk Wrocław – Wisla Plock
Επιτέλους χαμογέλασε η Σλασκ, η οποία κέρδισε 2-1 εντός την Άρκα Γκντίνια και σταμάτησε το αρνητικό σερί στο πρωτάθλημα. Με το τρίποντο αυτό, έφτασε τους 21 βαθμούς και πλησίασε τις πρώτες θέσεις. Στα του αγώνα, ξεκίνησε ιδανικά και μόλις στο 2ο λεπτό άνοιξε το σκορ με τον Τσράπεκ. Το γρήγορο προβάδισμα της έδωσε ψυχολογία για τη συνέχεια και με την έναρξη της επανάληψης πέτυχε και το δεύτερο και έβαλε βάσεις για τη νίκη. Στα τελευταία λεπτά χαλάρωσε, οι αντίπαλοι μείωσαν, αλλά κατάφερε να κρατήσει τη σημαντική νίκη. Σήμερα υποδέχεται τη σούπερ φορμαρισμένη Πλοκ και θα προσπαθήσει να συνεχίσει τις επιτυχίες. Εκτός είναι οι Σέλεμπαν (Α, 4/0) και Λίτσκζαρζ (Μ, 3/0).
Η Βίσλα Πλοκ συνεχίζει την τρελή της πορεία και την προηγούμενη αγωνιστική κέρδισε με 3-1 εντός την Γιαγκελόνια. Με τη νίκη αυτή, συμπλήρωσε έξι συνεχόμενες στο πρωτάθλημα και βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση. Όσον αφορά στο ματς, στο πρώτο μέρος ήταν ανώτερη και δίκαια προηγήθηκε στο 25′ με τον Ουρούγκα. Στην επανάληψη, δέχθηκε την ισοφάριση, αλλά δεν επηρεάστηκε και άμεσα αντέδρασε, πετυχαίνοντας δύο γκολ. Μεσοβδόμαδα, υπέστη απρόσμενο αποκλεισμό από το Κύπελλο, χάνοντας στα πέναλτι από την αδύναμη Όλστζιν. Τώρα πάει στη δυνατή έδρα της Σλασκ και ο στόχος είναι να φύγει με βαθμούς για να επιστρέψει στην κορυφή. Νοκ άουτ παραμένει ο Ανγκέλσκι (Ε.).
Οι δύο ομάδες προέρχονται από νίκες στο πρωτάθλημα και θα παραταχθούν με ανεβασμένη ψυχολογία. Η Σλασκ επέστρεψε στις επιτυχίες μετά από καιρό και θα προσπαθήσει να συνεχίσει ανάλογα. Από την άλλη, η Πλοκ είναι η ευχάριστη έκπληξη στην κατηγορία, πηγαίνει με σπασμένα φρένα και είναι ικανή για τη «ζημιά». Ικανές και οι δύο στην επίθεση. G/G.

21:30 Raków – Wisla Krakow
Η Ρακόφ δεν τα κατάφερε με τη Λοτζ, έχασε με 2-0 και επέστρεψε στις ήττες. Με το αποτέλεσμα αυτό, παρέμεινε στους 15 βαθμούς μετά από 13 ματς. Στα του αγώνα, δεν ξεκίνησε καθόλου καλά και ήδη μέχρι το 25′ ήταν ήδη με δύο γκολ πίσω. Στη συνέχεια προσπάθησε να μειώσει για να ξαναμπεί στο παιχνίδι, αλλά δεν τα κατάφερε και σε αρκετές περιπτώσεις γλίτωσε από κι άλλα τέρματα. Στο Κύπελλο, κέρδισε εύκολα με 4-0 την αδύναμη Έλμπλαγκ και πέρασε στον επόμενο γύρο. Σήμερα κόντρα στην απογοητευτική Βίσλα Κρακόβιας θέλει να επιστρέψει στις νίκες για να ξεφύγει κι άλλο από τα χαμηλά. Εκτός είναι οι Κασπερκίεβιτς (Α, 5/0), Νιεβούλις (Α.) και αμφίβολος ο Γκλίβα (Τ, 10/0).
Η Βίσλα Κρακόβιας συνεχίζει τον κατήφορο, τις κάκιστες εμφανίσεις και προέρχεται από τη βαριά ήττα με 7-0 στην έδρα της Λέγκια Βαρσοβίας. Με το αποτέλεσμα αυτό, συμπλήρωσε πέντε σερί αποτυχίες και παρέμεινε χαμηλά. Όσον αφορά στο ματς, το τελικό σκορ δείχνει ξεκάθαρα την εικόνα, με την Βίσλα να μην μπαίνει ποτέ στο γήπεδο. Μέχρι το πρώτο ημίωρο ήταν ήδη πίσω στο σκορ με 3-0 και στην επανάληψη δεν μπόρεσε να επανέλθει ή να κρατήσει το σκορ και ήρθε η κατρακύλα. Ο τεχνικός Στόλαρτσικ παραμένει στον πάγκο και μένει να φανεί πότε θα απομακρυνθεί. Τώρα παίζει με τη νεοφώτιστη Ρακόφ, ένα κομβικό παιχνίδι και θέλει πάση θυσία βαθμούς για να βγει από το τέλμα. Νοκ άουτ είναι οι Μπλατσικόφσκι (Μ, 4/0), Κοβάλσκι (Α.), Μπάρτοσζ (Μ.) και εξαιρετικά αμφίβολος είναι ο καλός φορ Μπρόζεκ (11/7).
Η Ρακόφ προέρχεται από ήττα που την πλήγωσε και σήμερα μπροστά στον κόσμο της θα ψάξει την αντίδραση. Το ίδιο φυσικά θέλει και η Βίσλα Κρακοβίας, η οποία τρέχει κάκιστο σερί ηττών, αλλά η εικόνα της είναι τραγική και δύσκολα διορθώνεται. Άσος.