Poland Ekstraklasa

16:00 Wisla Plock – Cracovia
Η Βίσλα Πλοκ δεν τα κατάφερε στην έδρα της Σλασκ και έχασε με 3-1. Με το αποτέλεσμα αυτό, έσπασε το εντυπωσιακό νικηφόρο σερί έξι αγώνων και στη βαθμολογία έπεσε από την κορυφή. Στα του αγώνα, από τα πρώτα λεπτά πιέστηκε αρκετά από την αντίπαλο και μόλις στο 13′ έμεινε πίσω στο σκορ. Το γρήγορο τέρμα την επηρέασε και λίγο πριν το ημίχρονο δέχτηκε και το δεύτερο. Στην επανάληψη, μπήκε με στόχο να μειώσει, αλλά έφαγε νωρίς και το τρίτο και ουσιαστικά κλείδωσε την ήττα. Σήμερα υποδέχεται την Κρακόβια και θα προσπαθήσει να επιστρέψει στις νίκες για να ανέβει ή να παραμείνει κοντά στην πρώτη θέση. Νοκ άουτ παραμένει είναι ο Ανγκέλσκι (Ε.).
Η Κρακόβια πήρε σπουδαία νίκη με 1-0 εντός κόντρα στη Λέχια Γκντανσκ και συμπλήρωσε δύο σερί επιτυχίες στο πρωτάθλημα. Με το νέο τρίποντο εκμεταλλεύτηκε την απώλεια της Πλοκ και βρίσκεται μια ανάσα από την κορυφή. Όσον αφορά στο ματς, από το ξεκίνημα είχε τα ηνία και τις φάσεις, αλλά δεν μπορούσε να διασπάσει την αντίπαλη άμυνα. Στην επανάληψη, ο ρυθμός του αγώνα έπεσε, ωστόσο και πάλι ήταν ανώτερη και στις καθυστερήσεις δικαιώθηκε, πετυχαίνοντας το «χρυσό» γκολ. Τώρα έχει δύσκολη έξοδο στην έδρα της καλής Πλοκ και ο στόχος είναι οι βαθμοί για να μείνει πρώτη. Στα τελευταία τέσσερα ματς σε αυτό το γήπεδο μετράει μία νίκη και θέλει να σπάσει την κακή παράδοση. Νοκ άουτ είναι οι Ντάνκοβιτς (Α, 4/0) και Πικ (Μ, 2/0).
Οι δύο ομάδες κάνουν καλό πρωτάθλημα και δίκαια βρίσκονται ψηλά στη βαθμολογία. Η Πλοκ προέρχεται από ήττα που της έκοψε το εντυπωσιακό σερί και σήμερα θα ψάξει την αντίδραση. Από την άλλη, η Κρακόβια είναι σκληροτράχηλο σύνολο και δεν χάνει εύκολα. Αμφίρροπη αναμέτρηση, αλλά περιμένουμε γκολ. Over 2.5.

18:30 Legia Warszawa – Gornik Zabrze
Η Λέγκια πέρασε με 1-0 από την έδρα της Άρκα Γκντίνια και διατήρησε το νικηφόρο σερί στο πρωτάθλημα. Με το νέο τρίποντο εκμεταλλεύτηκε τις γκέλες των αντιπάλων και πλησίασε την κορυφή. Στα του αγώνα, από το ξεκίνημα ήταν πολύ καλύτερη από την Άρκα, στο ημίωρο απέκτησε αριθμητικό πλεονέκτημα και το έργο της έγινε ακόμα πιο εύκολο. Στην επανάληψη, παρότι είχε πολλές ευκαιρίες ήταν επιπόλαια και εν τέλει κατάφερε να πάρει το διπλό με ωραίο γκολ του Νιεζγκόντα στο 79′. Σήμερα κόντρα στην Γκόρνικ θέλει να συνεχίσει ανάλογα και παράλληλα να διατηρήσει την σούπερ παράδοση που έχει όταν υποδέχεται αυτόν τον αντίπαλο. Τιμωρημένος είναι ο Καντέ (Ε, 10/3) που συμπλήρωσε κάρτες. Εκτός είναι οι Καφού (Μ, 5/0), Ομπράντοβιτς (Α.) και Σανόγκο (Ε.).
Η Γκόρνικ αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 εντός με την Πιάστ Γκλίβιτσε και παρέμεινε για ακόμα ένα παιχνίδι μακριά από τις νίκες. Με τη 4η διαδοχική ισοπαλία στο πρωτάθλημα έφτασε στους 16 βαθμούς. Στα του αγώνα, το πρώτο μέρος ήταν αρκετά ισορροπημένο, με λιγοστές φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες. Στην επανάληψη, στάθηκε άτυχη, καθώς έμεινε πίσω στο σκορ με αυτογκόλ στο 51′, αλλά η αντίδρασή της ήταν άμεση και πέντε λεπτά μετά ισοφάρισε. Μέχρι το τέλος, δεν άλλαξε κάτι και έμεινε το «Χ». Τώρα έχει δύσκολη αποστολή στην έδρα της Λέγκια και θα προσπαθήσει να φύγει με ένα θετικό αποτέλεσμα. Κόντρα στους πρωτευουσιάνους έχει κάκιστη παράδοση και τελευταία φορά που χαμογέλασε ήταν το 1998! Νοκ άουτ είναι ο Ριτσκόφσκι (Μ.).
Η Λέγκια Βαρσοβίας βρίσκεται σε καλό φεγγάρι το τελευταίο διάστημα, τρέχει νικηφόρο σερί και σήμερα είναι το φαβορί κόντρα στην Γκόρνικ. Οι φιλοξενούμενοι αγνοούν τη νίκη από τις 25/8 και είναι δύσκολα να καταφέρουν κάτι απόψε. Πάμε με την έδρα, το ρόστερ και την παράδοση. Άσος με γκολ.

21:00 Wisla Krakow – Arka Gdynia
Η Βίσλα Κρακόβιας οδεύει ολοταχώς προς τα… βραχιά και την προηγούμενη αγωνιστική έχασε ξανά, αυτή τη φορά με 1-0 στην έδρα της Ρακόφ. Με το αποτέλεσμα αυτό, συμπλήρωσε έξι συνεχόμενες ήττες στο πρωτάθλημα και είναι στην προτελευταία θέση της βαθμολογίας. Το τελικό σκορ κρίνεται δίκαιο με βάσει την εικόνα, με την Βίσλα να μην μπορεί να απειλήσει σε κανένα σημείο του παιχνιδιού με αξιώσεις. Μέχρι το 83′ κρατούσε με τύχη το 0-0 και σε εκείνο το λεπτό δέχθηκε το καταδικαστικό γκολ. Σήμερα παίζει «τελικό» με την Άρκα Γκντίνια και θέλει πάση θυσία τη νίκη για να ανασάνει. Το κλίμα στην ομάδα και στον κόσμο δεν είναι σίγουρα καλό, με τον τεχνικό Στόλαρτσικ να παραμένει με κάποιον τρόπο στον πάγκο. Αμφίβολος είναι ο Μπλατσικόφσκι (Μ, 4/0).
Η Άρκα Γκντίνια δεν τα κατάφερε κόντρα στη Λέγκια Βαρσοβίας και έχασε 1-0 εντός. Με την 8η ήττα στη σεζόν παρέμεινε τελευταία στη βαθμολογία, έχοντας 10 βαθμούς σε 14 ματς. Όσον αφορά στο παιχνίδι, από το ξεκίνημα πιέστηκε πολύ από την αντίπαλο και στο 31′ έμεινε με παίκτη λιγότερο και δεδομένα το έργο της δυσκόλεψε περισσότερο. Στην επανάληψη, θέλησε να διαφυλάξει το μηδέν, πάλεψε σκληρά, αλλά λίγο πριν το τέλος δεν άντεξε. Τώρα πάει στην Κρακοβία για να παίξει με την επίσης απογοητευτική Βίσλα και το ματς είναι οριακό. Ο στόχος είναι να φύγει με βαθμό ή βαθμούς και να σπάσει παράλληλα τη κακή παράδοση. Ο Νάντο (Μ, 5/0) χάνει το παιχνίδι λόγω της αποβολής στο προηγούμενο. Νοκ άουτ παραμένουν οι Μλίνσκι (Μ, 7/0), Κοπτσίνσκι (Μ.) και Σαμανές (Μ.).
Είναι από τις χειρότερες ομάδες στην κατηγορία, τρέχουν κάκιστο σερί και σήμερα θέλουν πάση θυσία τους βαθμούς για να βγουν από το τέλμα. Η Βίσλα Κρακοβίας είναι απογοητευτική, αλλά λόγω έδρας έχει τον πρώτο λόγο. Άσος.