Poland Ekstraklasa

16:00 Arka Gdynia – Pogoń Szczecin
Η Άρκα Γκντίνια έχασε 2-0 στην έδρα της Γιαγκελόνια και επέστρεψε άμεσα στις αποτυχίες. Με το αποτέλεσμα αυτό, παρέμεινε χαμηλά, έχοντας μόλις 13 βαθμούς. Στα του αγώνα, δεν μπόρεσε σε κανένα σημείο να φανεί απειλητική και θα πρέπει να αισθάνεται τυχερή που πήγε στην ανάπαυλα με το 0-0. Στην επανάληψη, πλήρωσε τα αμυντικά της κενά και έφυγε με άδεια χέρια από το γήπεδο. Σήμερα έχει δύσκολο ματς κόντρα στην πρωτοπόρο Πογκόν και θα προσπαθήσει να πάρει βαθμούς για να ανασάνει. Κόντρα σε αυτόν τον αντίπαλο έχει κάκιστη παράδοση και τελευταία φορά που χαμογέλασε ήταν το 2007. Παραμένουν εκτός οι Κοπτσίνσκι (Μ.) και Σαμανές (Μ.).
Τεράστια νίκη πανηγύρισε η Πογκόν, η οποία κέρδισε 3-1 εντός την Λέγκια Βαρσοβίας και ανέβηκε μόνη πρώτη στη βαθμολογία. Στο πρώτο μέρος δεν ήταν καλύτερη, πιέστηκε αρκετά, αλλά ευτύχησε να προηγηθεί στη μοναδική ευκαιρία που δημιούργησε. Το προβάδισμα της έδωσε ψυχολογία και στην επανάληψη, ανέβασε την απόδοσή της και στο 74′ κλείδωσε το σπουδαίο τρίποντο. Τώρα πάει στην έδρα της Άρκα και ο στόχος είναι να συνεχίσει ανάλογα για να παραμείνει στην κορυφή και να διατηρήσει την θετικότατη παράδοση που έχει σε αυτό το γήπεδο. Νοκ άουτ παραμένουν οι Νιούνιες (Α, 7/0), Ντρίγκας (Μ, 2/0) και Μάλεκ (Α.).
Η Άρκα Γκντίνια βρίσκεται χαμηλά και έχει ανάγκη τους βαθμούς. Ωστόσο, θα υποδεχτεί μια σοβαρή και δυνατή ομάδα και το έργο της είναι δύσκολο. Η Πογκόν προέρχεται από νίκη πρωτιάς, θα έχει ψυχολογία και με τη σφικτή της άμυνα θα καταφέρει να περάσει. Διπλό.

18:30 Piast Gliwice – Śląsk Wrocław
Η Πιάστ Γκλίβιτσε ήταν κακή και δίκαια έχασε με 3-0 στην έδρα της Λεχ Πόζναν. Με την 4η ήττα στη σεζόν έμεινε πίσω στη μάχη της κορυφής και τώρα βρίσκεται στο -3 από την πρώτη Πογκόν. Στα του αγώνα, από τα πρώτα λεπτά μπήκε νωθρά και προσπαθούσε χωρίς επιτυχία να ακολουθήσει τον ρυθμό των αντιπάλων. Λίγο πριν το ημίχρονο έμεινε πίσω στο σκορ με πέναλτι και στην επανάληψη κατέρρευσε. Σήμερα υποδέχεται την πολύ φορμαρισμένη Σλασκ και ο στόχος είναι να επιστρέψει άμεσα στις νίκες για να μην μείνει κι άλλο πίσω. Υπέρ της η παράδοση τα τελευταία χρόνια όταν υποδέχεται αυτόν τον αντίπαλο. Νοκ άουτ είναι οι Τσερβίνσκι (Α, 3/0) και Άλβες (Ε, 1/0).
Η Σλασκ συνεχίζει με σπασμένα φρένα και την προηγούμενη εβδομάδα κέρδισε με 2-1 εντός τη Βίσλα Κρακοβίας. Με το νέο τρίποντο συμπλήρωσε τέσσερις διαδοχικές νίκες στο πρωτάθλημα και βρίσκεται μια «ανάσα» από την κορυφή. Όσον αφορά στο ματς, αυτό έδειχνε να στραβώνει από νωρίς, αφού μόλις στο 9′ έμεινε πίσω στο σκορ με πέναλτι. Μέχρι το ημίχρονο πίεσε και ισοφάρισε λίγο πριν την ανάπαυλα. Στην επανάληψη, ήταν ανώτερη και στο 77′ πέτυχε το νικητήριο τέρμα. Τώρα έχει δύσκολη έξοδο στην έδρα της πρωταθλήτριας Πιάστ Γκλίβιτσε και θα προσπαθήσει να φύγει με αποτέλεσμα και παράλληλα να σπάσει την κακή παράδοση. Εκτός είναι οι Μπροζ (Α, 15/3), Σέλεμπαν (Α, 4/0), Λίτσκζαρζ (Μ, 3/0), Ραντέντσκι (Μ, 2/0
Οι δύο ομάδες κάνουν καλό πρωτάθλημα και αναμένεται ενδιαφέρουσα αναμέτρηση. Η Πιάστ Γκλίβιτσε προέρχεται από ήττα με κακή εμφάνιση και θα ψάξει την αντίδραση μπροστά στον κόσμο της. Από την άλλη, η Σλασκ βρίσκεται σε τοπ φόρμα και είναι ικανή για τη «ζημιά». Ωστόσο, θα δώσουμε ψήφο εμπιστοσύνης στην πρωταθλήτρια. Άσος.

21:00 Legia Warszawa – Korona Kielce
Η Λέγκια ήταν απογοητευτική κόντρα στην Πογκόν και δίκαια έχασε με 3-1. Με το αποτέλεσμα αυτό, έμεινε πίσω στη μάχη της κορυφής και στο -2 από την πρώτη θέση. Στα του αγώνα, στο πρώτο μέρος ήταν πιο δραστήρια, αλλά λίγο πριν την ανάπαυλα έμεινε πίσω στο σκορ κι αυτό την επηρέασε αρκετά. Στην επανάληψη, δεν μπόρεσε να αντιδράσει, πιέστηκε και στο 74′ δέχθηκε το τρίτο και ουσιαστικά κλείδωσε την ήττα. Σήμερα υποδέχεται την ανεβασμένη Κορόνα Κίελτσε, αλλά αν εμφανιστεί σοβαρή θα κερδίσει με σχετική ευκολία. Στα αγωνιστικά, εκτός παραμένουν οι Καφού (Μ, 5/0), Ομπράντοβιτς (Α.) Σανόγκο (Ε.) και Μούζικ (Τ.).
Η Κορόνα Κίελτσε εντυπωσίασε κόντρα στην Ρακόφ και επικράτησε με 3-0 μπροστά στον κόσμο της. Με το τρίποντο αυτό, διατήρησε το μίνι αήττητο σερί και πήρε σημαντική ανάσα στη βαθμολογία. Στο πρώτο μέρος ξεκίνησε ιδανικά, καθώς ευτύχησε να προηγηθεί μόλις στο 4ο λεπτό με αυτογκόλ. Το τέρμα αυτό την ανέβασε και στο 26′ έκανε το 2-0 με πέναλτι, βάζοντας βάσεις για τη νίκη. Στην επανάληψη, ανέβασε κι άλλο την απόδοσή της και λίγο πριν το τέλος έβαλε το κερασάκι στη τούρτα. Τώρα έχει δύσκολη αποστολή στη Βαρσοβία κόντρα στη Λέγκια και θα τα δώσει όλα για ένα θετικό αποτέλεσμα. Τιμωρημένος ο Γκαρντάφσκι (Μ, 13/0) που συμπλήρωσε κάρτες. Νοκ άουτ είναι ο Πιερτζχάλα (Α, 4/0).
Η Λέγκια Βαρσοβίας έχασε την πρωτιά την προηγούμενη εβδομάδα και σήμερα αναμένεται να ξεσπάσει στην Κορόνα Κίελτσε. Οι φιλοξενούμενοι τρέχουν αήττητο σερί, αλλά μακριά από την έδρα τους έχουν πολλά θέματα. Άσος με γκολ.