Poland Ekstraklasa

16:00 Jagiellonia – Zaglebie Lubin
Η Γιαγκελόνια έχασε με 2-1 στην έδρα της Ρακόφ, εμφανίζοντας και πάλι τις ασθένειες που έχει μακριά από την έδρα της. Με το αποτέλεσμα αυτό, έμεινε πίσω στη μάχη των πρώτων θέσεων και βρίσκεται στο -7 από την κορυφή. Στα του αγώνα, το πρώτο μέρος ήταν αρκετά ισορροπημένο, αλλά ευτύχησε να προηγηθεί στο ημίωρο. Στην επανάληψη, θέλησε να πετύχει και το δεύτερο για να κλειδώσει το διπλό, ωστόσο δεν τα κατάφερε. Στο 65′ στάθηκε άτυχη και δέχθηκε την ισοφάριση με αυτογκόλ και στις καθυστερήσεις έφαγε το καταδικαστικό τέρμα. Σήμερα υποδέχεται την κουρασμένη από το μεσοβδόμαδο ματς Ζαγκλέμπιε Λούμπιν και θέλει πάση θυσία τη νίκη για να μην μείνει κι άλλο πίσω. Δεν αναφέρεται κάποια απουσία.
Η Ζαγκλέμπιε Λούμπιν έκανε το καθήκον της και επικράτησε εντός με 2-0 την Γκόρνικ, επιστρέφοντας στις επιτυχίες μετά από 3 αγωνιστικές. Με το τρίποντο αυτό, έφτασε τους 22 βαθμούς και πλησίασε την πρώτη οκτάδα. Όσον αφορά στο ματς, από το ξεκίνημα ήταν ανώτερη και στο 18′ κατάφερε να προηγηθεί με τον Μπόχαρ. Το τέρμα αυτό της έδωσε ψυχολογία και νωρίς στην επανάληψη πέτυχε και το δεύτερο και κλείδωσε τη νίκη. Την Τετάρτη «αυτοκτόνησε» στο ματς Κυπέλλου με τη Λέχια Γκντανσκ και αποκλείστηκε χάνοντας με 3-2. Τώρα έχει απαιτητικό παιχνίδι με την Γιαγκελόνια και θα προσπαθήσει να φύγει με ένα θετικό αποτέλεσμα. Τα τελευταία χρόνια έχει θετική παράδοση σε αυτό το γήπεδο και θέλει να τη διατηρήσει. Νοκ άουτ παραμένουν οι Χλαντούν (Τ, 6/0), Μάζεκ (Μ, 1/0), Πακούλσκι (Μ, 2/1
Η Γιαγκελόνια παρουσιάζει διαφορετικά πρόσωπα στο γήπεδο της και μακριά από αυτό και έτσι έχει μείνει πίσω στη βαθμολογία. Σήμερα έχει το προβάδισμα κόντρα στην κουρασμένη από το ματς Κυπέλλου Ζαγκλέμπιε Λούμπιν και εύκολα ή δύσκολα θα φτάσει στη νίκη. Άσος.

18:30 Lech Poznan – ŁKS Łódź
Η Λεχ Πόζναν πέρασε με 2-0 από την έδρα της Βίσλα Πλοκ, δείχνοντας ξανά πως βρίσκεται σε καλό φεγγάρι. Με το διπλό αυτό, διατήρησε το αήττητο σερί, έφτασε τους 26 βαθμούς και παρέμεινε ζωντανή στην κούρσα της κορυφής. Στα του αγώνα, από τα πρώτα λεπτά ήταν κυρίαρχη και δικαιώθηκε στο 32′, ανοίγοντας το σκορ. Στη συνέχεια, πήρε ψυχολογία και στην επανάληψη ήταν ακόμα πιο απειλητική, αλλά κατάφερε να κλειδώσει το τρίποντο στις καθυστερήσεις. Μέσα στη βδομάδα, πέρασε άνετα με 2-0 από την Σταλ Βόλα και προκρίθηκε στους «8» του Κυπέλλου. Σήμερα υποδέχεται τη Λοτζ και έχει την ευκαιρία να εκμεταλλευτεί την έδρα της και να συνεχίσει την ανοδική πορεία. Εκτός είναι οι Γκούμνι (Α, 16/0) και Σίβκα (Μ.) και αμφίβολος ο Μαρτσβίνσκι (Μ, 6/1).
Σπουδαία νίκη πανηγύρισε την προηγούμενη εβδομάδα η Λοτζ, η οποία κέρδισε με 1-0 εντός την Κρακόβια. Με το πολύτιμο τρίποντο παρέμεινε χαμηλά στη βαθμολογία, αλλά ξεκόλλησε από την τελευταία θέση. Το παιχνίδι κόντρα στη ανώτερη Κρακόβια ήταν εξαρχής απαιτητικό, ωστόσο στάθηκε πολύ καλά. Το πρώτο 45λεπτο ήταν αρκετά ισορροπημένο και έκλεισε δίχως τέρματα. Στην επανάληψη, ευτύχησε να προηγηθεί νωρίς με πέναλτι και στη συνέχεια παρότι πιέστηκε κατάφερε να κρατήσει το μηδέν και τη νίκη. Μεσοβδόμαδα, ήταν απογοητευτική κόντρα στην κατώτερη Τίχι, έχασε με 2-0 και αποχαιρέτησε τον θεσμό του Κυπέλλου. Νοκ άουτ είναι ο Λούτσακ (Μ, 4/0) και τιμωρημένος είναι ο Κόλμπα (Τ, 7/0).
Η Λεχ Πόζναν βρίσκεται σε καλή κατάσταση, τρέχει αήττητο σερί, ενώ έχει βελτιωθεί αρκετά στην αμυντική λειτουργία. Από την άλλη, η Λοτζ προέρχεται από σημαντική νίκη, αλλά σήμερα δύσκολα ν’ αντέξει. Άσος για στήριγμα, αλλά μπορεί να συνδυαστεί και με γκολ για να ανέβει η απόδοση.

21:00 Lechia Gdansk – Wisla Plock
Η Λέχια Γκντανσκ πέρασε με 1-0 από την έδρα της Βίσλα Κρακοβίας και συνέχισε με νίκες στο πρωτάθλημα. Με το νέο τρίποντο έφτασε τους 27 βαθμούς και παρέμεινε στην κούρσα της κορυφής. Όσον αφορά στο ματς, στο πρώτο μέρος δεν είχε την κατοχή, αλλά προηγήθηκε στο 31′ με τον Παϊξάο και πήγε στην ανάπαυλα με το υπέρ της σκορ. Στην επανάληψη, έκλεισε τους διαδρόμους στην άμυνα και κράτησε με σχετική ευκολία το μηδέν και το διπλό. Την Τετάρτη σε ένα συναρπαστικό ματς, έκανε επική ανατροπή και κέρδισε με 3-2 εντός τη Ζαγκλέμπιε Λούμπιν, σφραγίζοντας το εισιτήριο για τα προημιτελικά. Σήμερα υποδέχεται την ξεκούραστη Βίσλα Πλοκ και ο στόχος είναι να συνεχίσει με νίκες, διατηρώντας παράλληλα την καλή παράδοση που έχει. Ο Χαρασλίν (Μ, 16/2) συμπλήρωσε κάρτες και ο Ουντόβιτσιτς (Α, 8/1) παραμένει τιμωρημένος.
Η Βίσλα Πλοκ αδίκησε τον εαυτό της και ηττήθηκε με 2-0 εντός από την Λεχ Πόζναν. Με το αποτέλεσμα αυτό, αγνοεί τη νίκη εδώ και τέσσερις αγωνιστικές και δεδομένα υποχώρησε κι άλλο στη βαθμολογία. Όσον αφορά στο ματς, το πρώτο 45λεπτο ήταν αρκετά ισορροπημένο, αλλά στο ημίωρο πλήρωσε μια αμυντική αδράνεια και έμεινε πίσω στο σκορ. Αυτό την επηρέασε πολύ και στην επανάληψη δεν μπόρεσε σε κανένα σημείο να αντιδράσει και έφυγε με άδεια χέρια από το γήπεδο. Τώρα πάει στην έδρα της ανεβασμένης Λέχια Γκντανσκ και θέλει να εκμεταλλευτεί την κούραση της αντιπάλου και να φύγει με αποτέλεσμα. Εκτός παραμένουν οι Άνταμτσικ (Μ.), Ρζέζνιτσακ (Α, 11/1).
Η Λέχια Γκντανσκ βρίσκεται σε καλό φεγγάρι, αλλά σπατάλησε πολλή ενέργεια στο μεσοβδόμαδο ματς του Κυπέλλου κι αυτό μπερδεύει την κατάσταση. Στον αντίποδα, η Βίσλα Πλοκ είναι ντεφορμέ, τρέχει κακό σερί και θα ψάξει την αντίδραση. Περιμένουμε γκολ κι από τις δύο πλευρές, οπότε το G/G είναι μια καλή επιλογή.