Portugal Primeira Liga

19:00 Rio Ave – Moreirense FC
Δίκαιος ο βαθμός που πήρε στην έδρα της Πάκος Φερέιρα (0-0), σε ματς που απείλησε και απειλήθηκε. Δέχθηκε τέσσερις επισκέψεις στα καρέ της, είχε τρεις καλές ευκαιρίες, οι γκολκίπερ βρέθηκαν σε καλή μέρα. Δεύτερο διαδοχικό παιχνίδι που δεν φτάνει στην… πηγή, ενώ δεν βρίσκει ούτε δίχτυα, κάτι που ενόχλησε τον τεχνικό Κάρλος Καρβαλιάλ. «Δεν κάναμε κακό παιχνίδι, στο πρώτο ημίχρονο δεχθήκαμε αρκετή πίεση. Αν δεν σκοράρεις, τότε δεν μπορείς να ελπίζεις σε τίποτα. Δεν έχουμε περιθώρια να μένουμε πίσω, κοιτάμε μπροστά, πάμε μόνο για τη νίκη με τη Μορεϊρένσε», τα λόγια του. Είναι πάντως, εμφανές πως στηρίζεται σε ένα γκρουπ από 13-14 παίκτες, με τον 53χρονο να μην παίρνει ρίσκο για αλλαγές. Χάνει έδαφος στη βαθμολογία, τη στιγμή που ακολουθεί το εκτός έδρας ματς με την Μπενφίκα.
Αγωνιστικά Νέα:Ο Ιρανός Ταρεμί (Ε, 5/3) έπαιξε βασικός στο ματς με την Πάκος Φερέιρα, όμως αποκόμισε τραυματισμό, γι’ αυτό και ακολούθησε πιο χαλαρό πρόγραμμα προπόνησης. Πλέον, η συμμετοχή κρίνεται αμφίβολη και ο Καρβαλιάλ θα αποφασίσει τελευταία στιγμή αν θα τον χρησιμοποιήσει. Σταθερά εκτός δράσης παραμένει οι Νάτζιακ (Α.), ενώ στα θετικά η επιστροφή του χρήσιμου Ματέους Ρέις (Α, 7/0), που εξέτισε την τιμωρία του.
Πιθανή ενδεκάδα:(4-2-3-1): Κιέτζεκ – Νέλσον Μοντέ, Μπορέφκοβιτς, Αντερλάν Σάντος, Ματέους Ρέις – Φιλίπε Αουγκούστο, Ταραντίνι – Ντιέγκο Λόπες, Ταρεμί (Κάρλος Μανέ), Νούνο Σάντος – Μπρούνο Μορέιρα.
Ευχαριστημένη θα πρέπει να αισθάνεται που δεν ηττήθηκε από την Μποαβίστα (1-1 τελικό), καθώς γλίτωσε σε πολλές περιπτώσεις στο 2ο ημίχρονο. Από το 26′ έπαιζε με παίκτη λιγότερο, βρήκε δίχτυα με πέναλτι του Νενέ στο φινάλε του 1ου ημιχρόνου, τελικά η ισοφάριση ήρθε στο 82′ με αυτογκόλ. Πρόλαβε να δεχθεί τρεις επισκέψεις στα καρέ της στο φινάλε. Τέταρτο σερί ματς που δεν κερδίζει (0-1-3), με αποτέλεσμα να παραμένει στη μέση της βαθμολογίας. «Θέλω να συγχαρώ τους παίκτες μου για την προσπάθεια που έκαναν. Ήταν απόλυτα συγκεντρωμένοι, βέβαια αν κερδίζαμε θα ήταν ακόμη καλύτερα τα πράγματα. Κρατάμε τον βαθμό και συνεχίζουμε», τα λόγια του τεχνικού Βίτορ Καμπέλος. Το Σάββατο αντιμετωπίζει εκτός έδρας τη Φαμαλικάο (θα πρόκειται για το 3ο σερί παιχνίδι σε διάστημα επτά ημερών).
Αγωνιστικά Νέα:Ο Αλγερινός Χαλίς (Α.) ήταν εκ των βασικών μονάδων την περσινή χρονιά, ωστόσο άργησε να μπει στις υποχρεώσεις της ομάδας, με αποτέλεσμα το περασμένο Σάββατο να κάνει το ντεμπούτο του στη φετινή σεζόν. Βέβαια, πρόλαβε να αγωνισθεί μόλις 26 λεπτά, καθώς αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα. Δεν υπολογίζεται για το ματς με τη Ρίο Άβε. Εξέτισε ο Αμπντού Κόντε (Α, 3/0), εκτός ο Τζαβάν Φερέιρα (Α, 3/0).
Πιθανή ενδεκάδα:(4-5-1): Ματέους Πασινάτο – Ζοάο Αουρέλιο, Ιάγκο Σάντος, Στίβεν Βιτόρια, Ντ’ Αλμπέρτο – Φάμπιο Πασέκο, Αλεξ Σοάρες, Φιλίπε Σοάρες, Μπιλάλ, Σινγκ – Νενέ.
Για τη Ρίο Άβε ακολουθεί η Μπενφίκα, οπότε είναι υποχρεωμένη να κερδίσει τη Μορεϊρένσε των τεσσάρων αγωνιστικών χωρίς νίκη, ώστε να πάει με ανεβασμένη ψυχολογία στο «Ντα Λουζ». Άλλωστε, η φιλοξενούμενη αποδυναμώνεται εκτός έδρας, οπότε θεωρούμε πως και τώρα δεν θα αλλάξει κάτι.

20:45 Marítimo – FC Porto
Χωρίς αρχή και τέλος στο παιχνίδι της, τουλάχιστον κατάφερε να σώσει τον βαθμό στην έδρα της Σετούμπαλ. Δεν είχε ιδέες στον αγωνιστικό χώρο, απειλήθηκε σε δύο περιπτώσεις από το 74′ και μετά, ενώ στο τελευταίο δεκάλεπτο είχε την πρώτη και τελευταία καλή ευκαιρία για να σκοράρει. Τρίτο σερί ματς στο πρωτάθλημα που δεν χάνει (1-2-0), τουλάχιστον πήρε ανάσα ο τεχνικός Νούνο Μάντα Σάντος και συνεχίζει στο πόστο του. «Σαφώς και είναι σημαντικό να προσθέτεις τρεις βαθμούς στο ενεργητικό σου, αλλά και ο ένας δεν είναι άσχημος. Όταν δεν έρχεται η νίκη μας ενοχλεί και πολύ περισσότερο τους οπαδούς μας», τα λόγια του τελευταίου. Έκκληση των διοικούντων προς τους φίλους της ομάδας, προκειμένου να γεμίσουν το γήπεδο κόντρα στην Πόρτο. Ακολουθεί το εκτός έδρας ματς με τη Ζιλ Βιθέντε.
Αγωνιστικά Νέα:Ο Σέρβος Κέρκεζ (Α, 7/0) δεν έχει ξεπεράσει πλήρως τον τραυματισμό του, δύσκολα θα προλάβει. Απ’ εκεί και πέρα δεν υπάρχουν άλλα αγωνιστικά προβλήματα και ο προπονητής Νούνο Μάντα Σάντος έχει την ευχέρεια να παρατάξει την καλύτερη δυνατή ενδεκάδα. Ίσως μείνει πάλι στον πάγκο ο δυναμικός Γάλλος Μπαμπόκ (Μ, 6/1). Διαθέσιμος και ο νεαρός Πέδρο Πελάγιο (Μ, 1/0).
Πιθανή ενδεκάδα:(4-4-2): Αμίρ – Νανού, Ζαϊναντίν, Ντάγκλας Γκρολί, Φάμπιο Τσινά – Εντγκαρ Κόστα, Ρενέ, Πέδρο Πελάγιο, Κορέα – Μαέντα, Νεκεκόρ (Γκέτερσον).
«Αφεντικό» στο ματς με την πρωτοπόρο Φαμαλικάο, δεν άφησε το παραμικρό περιθώριο στη νεοφώτιστη, δίκαιη επικράτηση 3-0. Το 1-0 έγινε με τον Ντίας στο 45′, για να διπλασιάσει τα τέρματα ο Τικίνιο στο 72′. Το… κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο 17χρονος Φάμπιο Σίλβα, που σκόραρε μετά από ασφυκτική πίεση σε αντίπαλο αμυντικό και τερματοφύλακα. Μάλιστα, ο νεαρός σκόραρε για 2ο σερί ματς (είχε προηγηθεί τέρμα στο Κύπελλο). Οι «δράκοι» έπιασαν (δικαίως) την κορυφή της βαθμολογίας και δείχνουν διατεθειμένη να παραμείνουν εκεί. Πλήρης ικανοποίηση από τον τεχνικό Σέρτζιο Κονσεϊσάο, αλλά και από τους οπαδούς που βλέπουν την ομάδα να αποδίδει εξαιρετικά. Δυναμική παρουσία ετοιμάζουν οι τελευταίοι και στο Φούντσαλ. Ακολουθεί η Αβες (εντός) και στη συνέχεια η Ρέιντζερς (εκτός) για το Γιουρόπα Λιγκ.
Αγωνιστικά Νέα:Ο προπονητής Σέρτζιο Κονσεϊσάο κράτησε στον πάγκο τον Τέλες (Α, 6/2), χωρίς να υπάρχει κάποιο πρόβλημα. Περισσότερο για να του δώσει ανάσες. Μάλιστα, πήρε κάποια λεπτά συμμετοχής στο 2ο ημίχρονο. Δεύτερο σερί ματς που δεν συμπεριλήφθηκε στην αποστολή ο Μαρέγα (Ε, 7/4), κυκλοφορούν διάφορες φήμες, ο Κονσεϊσάο τονίζει με μένει εκτός λόγω τακτικής. Εκτός οι Ρομάριο Μπαρό (Μ, 3/0), Σέρτζιο Ολιβέιρα (Μ, 1/0), Αμπουμπακάρ (Ε.).
Πιθανή ενδεκάδα:(4-4-2): Μαρτσεσίν – Κορόνα, Πέπε, Μαρκάνο, Τέλες (Μανάφα) – Ουρίμπε, Ντανίλο, Ντίας, Οτάβιο – Σοάρες, Ζε Λουίς.
Η Πόρτο έπιασε την κορυφή και είναι διατεθειμένη να παραμείνει εκεί. Παίζει ελκυστικό ποδόσφαιρο, παράγει ευκαιρίες και δύσκολα θα πάει το ματς σε χαμηλό τέμπο με τη Μαρίτιμο. Η γηπεδούχος μπορεί να μη «θαμπώνει» με τον τρόπο που αγωνίζεται, ωστόσο ένα γκολ το βρίσκει. Καμία ένσταση ως προ το «2», ωστόσο θα πάρουμε τα πολλά τέρματα και το Over 2,5.

22:00 Vitória Guimarães – Belenenses
Δεν έπεισε με την εμφάνισή της στην έδρα της Σπόρτινγκ Λισαβόνας, ηττήθηκε εύκολα 3-1. Κάκιστη παρουσία στο 1ο ημίχρονο, δέχθηκε δύο γκολ σε διάστημα τριών λεπτών (29′ – 32′), με την άμυνα να είναι απούσα. Προσπάθησε να ισορροπήσει στην επανάληψη, μείωσε με τον Λέο Μπονατίνι στο 67′, για να δεχθεί και τρίτο τέρμα στο 74′. Έβγαλε σημάδια κόπωσης από το ματς της περασμένης Πέμπτης στο Λονδίνο (ήττα από την Αρσεναλ για το Γιουρόπα Λιγκ). «Αφήνουμε πίσω αυτό το ματς και σειρά έχει η Μπελενένσες. Πάμε για τη νίκη», είπε ο μέσος Ζοάο Κάρλος. Δεύτερη φετινή ήττα στο πρωτάθλημα (η πρώτη ήρθε από την Πόρτο), τουλάχιστον βρίσκεται ψηλά στη βαθμολογία, αν και έχει ιδιαίτερα φορτισμένο το πρόγραμμα της. Ακολουθεί το εκτός έδρας ματς με τη Μορεϊρένσε και στη συνέχεια η Αρσεναλ για το Γιουρόπα Λιγκ.
Αγωνιστικά Νέα:Μειώνονται κατά κάποιο τρόπο τα αγωνιστικά προβλήματα για τον Ιβο Βιέιρα. Αυτοί που δεν υπολογίζονται τη δεδομένη στιγμή είναι οι Ζόναθαν (Τ.), Μιγκέλ Ολιβέιρα (Τ.), Σακό (Α, 6/0), Μπονταρένκο (Α, 3/0), Αντρέ Αντρέ (Μ.), Γουακάσο (Μ.), Ολα Τζον (Μ-Ε, 1/0), Αμόα (Μ.). Στον αντίποδα οι Ράφα (Α, 6/0) και Λούκας Σοάρες (Α.), αναμένεται να βρίσκονται κανονικά στην αποστολή.
Πιθανή ενδεκάδα:(4-5-1): Ζοάο Μιγκέλ – Γκαρσία, Φρεντερίκο Βενάνσιο, Ταπσομπά, Χανίν – Αγκού, Έντουαρντς, Αντρέ Αλμέιδα, Λούκας Εβαντζελίστα, Ντάβιντσον – Λέο Μπονατίνι.
Ψυχωμένη εμφάνιση κόντρα στην Αβες και δίκαιη επικράτηση 3-2. Δεν πτοήθηκε από τις δύο φορές που βρέθηκε πίσω στο σκορ (0-1 στο 1ο λεπτό και 1-2 στο 40′), απάντησε με τον επιθετικό Λίκα (αμφισβητήθηκε αρκετά προ εβδομάδων για το ότι απέχει από τα γκολ), το τελικό σκορ διαμορφώθηκε στο 66′ με αυτογκόλ (ύστερα από ενέργεια του νεοαποκτηθέντα Σιλβέστρε Βαρέλα). Επιτυχία μετά από δύο άκαρπες αγωνιστικές για την ομάδα του Πέδρο Ριμπέιρο, ο οποίος βλέπει τους παίκτες του να εφαρμόζουν αυτά που τους ζητάει. Βέβαια, καλείται να βελτιώσει την αμυντική της λειτουργία, για να μπορεί να έχει καλύτερο μέλλον στην κατηγορία. Πάντως, το κλίμα έχει φτιάξει για τα καλά στην «Μπελέμ», εμφανίστηκαν τα χαμόγελα στους διοικούντες. Ακολουθεί το εντός έδρας ματς κόντρα στην Πάκος Φερέιρα.
Αγωνιστικά Νέα:Η ποιότητα του Σιλβέστρε Βαρέλα ήταν εμφανής από την πρώτη κιόλας παρουσία στην ενδεκάδα. Δύσκολα θα μείνει στον πάγκο ο 34χρονος εξτρέμ, ο οποίος δημιούργησε αρκετά ρήγματα, στοιχείο που θέλει ο τεχνικός Πέδρο Ριμπέιρο. Οι Αντρέ Σόουζα (Μ, 5/1) και Μπένι (Μ, 3/0) θα βρίσκονται κανονικά στην αποστολή. Δεν έχουν παρατηρηθεί άλλα αγωνιστικά προβλήματα.
Πιθανή ενδεκάδα:(4-4-2): Κοφί (Αντρέ Μορέιρα)– Γκονσάλο Σίλβα, Νούνο Κοέλιο, Τόμας Ριμπέιρο, Πάκο Βαρέλα –Σιλβέστρε Βαρέλα, Τιάγκο Εσγκάιο, Αντρέ Σάντος, Τσόου – Λίκα, Ρομπίνιο.
Η Γκιμαράες έχει ποιότητα ως ομάδα και βρίσκει δίχτυα ακόμη και στην κακή της μέρα. Από την άλλη, η Μπελενένσες «ξεμπούκωσε» με την Άβες, αν και δεν παρέλειψε να κάνει λαθάκια στην άμυνα. Δε χάνει η γηπεδούχος, πιστεύουμε πως θα έχουμε γρήγορο ρυθμό στο ματς, οπότε πάμε στο συνδυαστικό «1Χ+Over 2,5».

22:15 SL Benfica – Portimonense SC
Χωρίς να πατήσει το… γκάζι και με ένα γκολ του κεντρικού αμυντικού Φρανσίσκο Φερέιρα, πέρασε από την έδρα της Τοντέλα (1-0). Τα… χρειάστηκε σε δύο περιπτώσεις στο 1ο ημίχρονο, είχε και αυτή με τη σειρά της ευκαιρίες για να φτάσει σε πιο άνετο σκορ, τελικά έκανε συντήρηση στη συνέχεια. Πέμπτη διαδοχική επιτυχία, χέρι – χέρι με την Πόρτο στην κορυφή της βαθμολογίας. Ικανοποιημένος με την αμυντική συμπεριφορά της ομάδας του εμφανίστηκε ο τεχνικός Μπρούνο Λαζ. Μάλιστα, ο 43χρονος ισοφάρισε το ρεκόρ του Βίλας Μπόας όταν βρισκόταν στον πάγκο της Πόρτο, με τις 25 νίκες σε 27 ματς πρωταθλήματος (υπολογίζονται και τα περσινά ματς). Παράλληλα, έφτασε και τις 13 εκτός έδρας νίκες καθοδηγώντας τους «Αετούς». Ακολουθεί πάλι εντός έδρας ματς, αυτό με τη Ρίο Άβε και στη συνέχεια ταξιδεύει στη Γαλλία για την αναμέτρηση με τη Λυών για τους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ.
Αγωνιστικά Νέα:Ο Μπρούνο Λαζ λογικά θα χρησιμοποιήσει ως σύστημα το 4-2-3-1, καθώς έχει μόλις ένα «φουνταριστό» (Σεφέροβιτς). Αγωνίστηκε για περίπου 30 λεπτά ο Τσικίνιο (Μ-Ε, 4/0), δεν αποκλείεται να πάρει ακόμη περισσότερο χρόνο συμμετοχής με την Πορτιμονένσε. Από τη νέα χρονιά θα δούμε και πάλι τον Ράφα Σίλβα (Μ, 7/2). Εκτός και οι Κόντι (Α,), Νούνο Ταβάρες (Α, 3/1), Σάμαρης (Μ, 3/0), Φέισα (Μ, 3/0), Ραούλ ντε Τομάς (Ε, 6/0).
Πιθανή ενδεκάδα:(4-2-3-1): Βλαχοδήμος – Αντρέ Αλμέιδα, Ρούμπεν Ντίας, Φρανσίσκο Φερέιρα, Αλεξ Γκριμάλντο – Φλορεντίνο Λουίς, Γκάμπριελ – Πίτσι, Τααράμπτ, Σέρβι – Σεφέροβιτς.
Έφυγε με τον βαθμό της ισοπαλίας από την έδρα της Ζιλ Βιθέντε (1-1), σε ματς που είχε καλό ρυθμό μόνο για ένα ημίχρονο. Προηγήθηκε με πλασέ του Μπόα Μόρτε στο 40′, για να έρθει η ισοφάριση με πέναλτι στις καθυστερήσεις του 1ου ημιχρόνου. Χωρίς τη σπουδαία ευκαιρία οι δύο ομάδες στην επανάληψη, δεν είχε χρόνο για να εκμεταλλευτεί το αριθμητικό πλεονέκτημα (με 10 παίκτες οι γηπεδούχοι στο 89′). «Αυτό που κρατάω είναι η αντίδραση που είχαμε μετά τον αποκλεισμό στο Κύπελλο», δήλωσε μεταξύ άλλων ο 48χρονος προπονητής Αντόνιο Φόλια, για τον οποίο βέβαια δεν υπάρχουν φήμες περί αποχώρησης. Με 0-2-4 στα έξι τελευταία παιχνίδια πρωταθλήματος, χάνει ολοένα και περισσότερο έδαφος στη βαθμολογία και έχει βρεθεί σε σημείο να «φλερτάρει» με τις θέσεις του υποβιβασμού. Την ερχόμενη Δευτέρα αντιμετωπίζει εντός έδρας τη Σάντα Κλάρα.
Αγωνιστικά Νέα:Υπάρχει προβληματισμός για το ότι ο Κολομβιανός επιθετικός Τζάκσον Μαρτίνες δεν έχει βρει ακόμη δίχτυα, παρότι ο κόουτς Αντόνιο Φόλια του δίνει φανέλα βασικού. Απ’ εκεί και πέρα, δεν υπολογίζονται για ακόμη μία φορά οι Γκόντα (εφεδρικός γκολκίπερ), Ζούνιορ Ταβάρες (Α, 3/0), Ουίλιαν (Α, 5/0), Ενρίκε (Α, 4/0), Παουλίνιο (Μ, 1/0) και Ντένερ (Μ, 4/1). Αμφίβολος δίνεται ο Μπόα Μόρτε (Ε, 8/2).
Πιθανή ενδεκάδα:(4-2-3-1): Ρικάρντο Φερέιρα – Χάκμαν, Λούκας, Ζάντσον, Ροντρίγκο – Πέδρο Σα, Φερνάντο Μεδέιρος – Μπρούνο Ταμπάτα, Λούκας Φερνάντες, Μπόα Μόρτε (Μορένο) – Τζάκσον Μαρτίνες.
Ξεκάθαρο φαβορί η Μπενφίκα, η οποία παίζει τόσο – όσο στα τελευταία ματς. Ακολουθούν τα σαφώς πιο απαιτητικά ματς με Ρίο Άβε και Λυών (Τσάμπιονς Λιγκ), οπότε θα προσπαθήσει να «καθαρίσει» γρήγορα την Πορτιμονένσε. «Αντιτουριστικές» οι αποδόσεις, πάμε παρακάτω.

23:00 FC Famalicão – Gil Vicente
Όλα τα ωραία κάποτε τελειώνουν, έτσι και το αήττητο σερί της νεοφώτιστης, μετά την ήττα 3-0 στην έδρα της Πόρτο. Κατώτερη των περιστάσεων, δέχθηκε πολλές επισκέψεις στα καρέ της, δέχθηκε γκολ από το 45′ και μετά. Μόλις μία καλή ευκαιρία δημιούργησε σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, ένα δυνατό σουτ του Φάμπιο Μαρτίνς στο 1ο ημίχρονο. Τίποτα άλλο στην επανάληψη. Αν δεν είχε σε καλή μέρα τον γκολκίπερ Ράφαελ Ντεφέντι, το κοντέρ θα έγραφε περισσότερα. Έχασε τα πρωτεία η ομάδα του Ζοάο Πέδρο Σόουζα, με τον τελευταίο να αποδέχεται πλήρως την ήττα από τους «δράκους». «Δεν είχαμε λύσεις και χάσαμε δίκαια από την Πόρτο. Είναι δύσκολο όταν χάνεις, αλλά είμαστε ομάδα που ξέρει να δίνει απαντήσεις και αυτό θα γίνει άμεσα», τα λόγια του. Ακολουθεί το εκτός έδρας ματς με την Μπράγκα.
Αγωνιστικά Νέα:Μπορεί να υπάρχει κατήφεια για την πρώτη φετινή ήττα, το θετικό όμως είναι πως προετοιμάστηκε με τις καλύτερες προϋποθέσεις για το ματς με τη Ζιλ Βιθέντε. Αυτό διότι επέστρεψαν σε κανονικό ρυθμό προπονήσεων οι Ρόντερικ (Α, 1/0), Οφόρι (Μ.) και Καφού Πετέ (Μ.), ενώ θα συμπεριληφθεί και πάλι στην αποστολή ο Βάνα (Τ.), που έχασε το ματς με την Πόρτο λόγω συμφωνίας με τους «δράκους».
Πιθανή ενδεκάδα:(4-5-1): Ράφαελ Ντεφέντι – Λίον, Πέρες, Πάτρικ, Τιμόν – Γκουστάβο Ασουνσάο, Γκονσάλο Ροντρίγκες, Πέδρο Γκονσάλβες, Ρούμπεν Λαμέιρας, Φάμπιο Μαρτίνς – Αντερσον.
Κάτω του μετρίου η εμφάνισή της κόντρα στην Πορτιμονένσε, τουλάχιστον δεν ηττήθηκε, μένοντας στο 1-1. Τα πάντα έγιναν στο 1ο ημίχρονο, δεχόμενη γκολ στο 40′ και απαντώντας με πέναλτι στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων του 1ου ημιχρόνου. Λογικό να υπάρχει απογοήτευση στη νεοφώτιστη, καθώς αγνοεί τη νίκη στα επτά τελευταία ματς στο πρωτάθλημα (0-4-3), με τον τεχνικό Βίτορ Ολιβέιρα να δηλώνει ανοιχτά: «Η λύση στο πρόβλημα είναι να συνεχίσουμε να δουλεύουμε και να κρατάμε τα θετικά από την ομάδα. Υπάρχει πίεση, αυτό είναι αλήθεια. Κάποιοι είναι συνηθισμένοι σε αυτές τις συνθήκες, κάποιοι άλλο δε νοιάζονται καθόλου και κάποιοι δεν έχουν ιδέα από το πορτογαλικό πρωτάθλημα». Δεν αποκλείεται να υπάρξουν εξελίξεις σε περίπτωση νέας αποτυχίας. Ακολουθεί το εντός έδρας ματς με τη Μαρίτιμο.
Αγωνιστικά Νέα:Αποβλήθηκε με δύο κίτρινες κάρτες στο 2ο ημίχρονο ο Κλοντ Γκονσάλβες (Μ, 2/0) και έμεινε εκτός αποστολής. Τη θέση του λογικά θα πάρει ο Ζοάο Αφόνσο. Απέχουν επίσης οι Μλαντένοβιτς (Μ. 27/2 με Ραντ), Μπανγκουέρα (Α, 3/0), ενώ συνεχίζουν το πρόγραμμα αποθεραπείας οι Ροντριγκάο (Α, 7/0), Ερικ (Ε, 5/0) και Ρομάριο Μπαλντέ (Ε, 2/0). Διαθέσιμος ο Ενρίκε Γκόμες (Α, 2/0). Μέσα ο Αλεξ Πίντο (Α, 3/0).
Πιθανή ενδεκάδα:(4-3-3): Ντένις – Ρούμπεν Φερνάντες, Φερνάντο Φονσέκα, Νογκέιρα, Ενρίκε Γκόμες – Ουίλιαμ Σοάρες, Ζοάο Αφόνσο, Κράεφ – Λουρένσι, Μπαράιγ, Σάντρο Λίμα.
Κάποια στιγμή θα ερχόταν η ήττα για τη Φαμαλικάο. Το ζητούμενο είναι να δούμε τι αντίδραση θα βγάλει μετά από μία αποτυχία. Εφικτός αντίπαλος η Ζιλ Βιθέντε, η οποία και νίκη δεν έχει στα 7 τελευταία, αλλά και με απουσίες αγωνίζεται το τελευταίο διάστημα. Προς την έδρα.