Portugal Primeira Liga

20:00 SL Benfica – Rio Ave
«Αφεντικό» στο εντός έδρας ματς με την Πορτιμονένσε, μπορεί να έπιασε «τρελό» ρυθμό στο 1ο ημίχρονο (μόλις 1-0 με τον αμυντικό Αντρέ Αλμέιδα), στην επανάληψη «έκρυψε την μπάλα», φτάνοντας δίκαια στο 4-0 (ξεχώρισε ο φορ Κάρλος Βινίσιους, ενώ σέρβιρε διαρκώς ο Άλεξ Γκριμάλδο). Είχε ευκαιρίες για ακόμη μεγαλύτερο σκορ. Αλχημείες και πάλι από τον Μπρούνο Λαζ, χρησιμοποίησε τους Ζαρντέλ και Σάμαρη μετά από πολύ καιρό, ενώ κράτησε στον πάγκο τους Σεφέροβιτς και Πίτσι (αγωνίστηκαν για 20 λεπτά). Μόνη πρώτη στην κορυφή της βαθμολογίας και στόχος είναι να παραμείνει εκεί. Αναμένεται και πάλι γεμάτο το γήπεδο, με τους οπαδούς να στηρίζουν διαρκώς. Τις 100 συμμετοχές αναμένεται να συμπληρώσει ο 22χρονος Ρούμπεν Ντίας, ο οποίος κοστολογείται αυτή τη στιγμή στα 66 εκ. ευρώ! Ακολουθεί το εκτός έδρας ματς με τη Λυών για το Τσάμπιονς Λιγκ, ενώ στη συνέχεια παίζει σε Σάντα Κλάρα (πρωτάθλημα) και Βιζέλα (Κύπελλο).
Αγωνιστικά Νέα:Άλλης δυναμικής το ματς με τη Ρίο Άβε, κάτι που σημαίνει πως ο τεχνικός Μπρούνο Λαζ δεν θα προβεί σε πολλές αλλαγές στο αρχικό σχήμα. Δεν υπολογίζονται οι Ράφα Σίλβα (Μ, 7/2), Κόντι (Α,), Νούνο Ταβάρες (Α, 3/1), Φέισα (Μ, 3/0), ενώ αμφίβολος δίνεται ο Κάιο Λούκας (Μ, 3/0). Στην αποστολή ο Ραούλ ντε Τομάς (Ε, 6/0), ο οποίος έτσι όπως αγωνίζονται οι έτεροι φορ, δύσκολα βρίσκει θέση στο αρχικό σχήμα.
Πιθανή ενδεκάδα:(4-4-2): Βλαδοχήμος – Αντρέ Αλμέιδα, Ρούμπεν Ντίας, Φρανσίσκο Φερέιρα, Άλεξ Γκριμάλδο – Σέρβι, Πίτσι, Γκάμπριελ, Σάμαρης (Τααράμπτ) – Κάρλος Βινίσιους, Σεφέροβιτς.
Έχασε ένα… τσουβάλι ευκαιρίες κόντρα στη Μορεϊρένσε, τελικά δεν έφτασε στη νίκη (1-1 τελικό). Απειλητική από τα πρώτα λεπτά, είχε υψηλά ποσοστά κατοχής (64%-36% και 13-3 κόρνερ), δέχθηκε γκολ σε αντεπίθεση στο 32′. Άσκησε και πάλι πίεση στη συνέχεια, το 1-1 ήρθε με τον Ταρεμί (ήρθε από τον πάγκο) στο 57′. Αδικείται στο φινάλε, είχε τέσσερις σημαντικές στιγμές (61′, 68′, 75′, 79′). «Η ομάδα έχει δομηθεί για να βάζει δύσκολα στους μεγάλους της κατηγορίας. Δεν θα αλλάξουμε τη φιλοσοφία μας», είπε μεταξύ άλλων ο τεχνικός Κάρλος Καρβαλιάλ. Ενδεικτικό είναι βέβαια πως εκτός έδρας και σε μεγάλα γήπεδα αποδίδει πιο καλά, παίζοντας άριστα το παιχνίδι των αντεπιθέσεων. Δεύτερη σερί ισοπαλία και τρίτο διαδοχικό παιχνίδι που δεν κερδίζει, με αποτέλεσμα να βρίσκεται στο «-3» από την πρώτη τετράδα. Μετράει ήδη δύο «διπλά» στη Λισαβόνα φέτος, κόντρα στην Σπόρτινγκ (πρωτάθλημα και Κύπελλο).
Αγωνιστικά Νέα:Ουσιαστικά δεν υπάρχουν αγωνιστικά προβλήματα για τον τεχνικό Κάρλος Καρβαλιάλ, ο οποίος έχει την πρόθεση να παρατάξει πιο ορθολογική ενδεκάδα στο «Ντα Λουζ» και να χρησιμοποιήσει βασικό τον φορ Ταρεμί. Ο Ιρανός είναι πρώτος σκόρερ (4 γκολ), ενώ βρίσκεται διαρκώς μέσα στις φάσεις. Απ’ εκεί και πέρα, σταθερά εκτός δράσης παραμένει ο Νάτζιακ (Α. 24/0 πέρσι).
Πιθανή ενδεκάδα:(4-2-3-1): Κιέτζεκ – Νέλσον Μοντέ, Μπορέφκοβιτς, Αντερλάν Σάντος, Ματέους Ρέις – Φιλίπε Αουγκούστο, Ταραντίνι – Ντιέγκο

Η Μπενφίκα «ξεμπούκωσε» με την Πορτιμονένσε, παίζοντας ελκυστικό ποδόσφαιρο. Τώρα αντιμετωπίζει πιο ανταγωνιστική ομάδα, τη Ρίο Άβε, η οποία έχει δείξει πως σε ανοιχτά γήπεδα αποδίδει καλύτερα. Με τον Ταρεμί στο αρχικό σχήμα θεωρούμε πως μπορεί να βρει ένα γκολ. Καμία ένσταση για το αν σκοράρουν οι «Αετοί». Ποντάρουμε στο G/G.

22:30 Moreirense FC – Vitória Guimarães
Έφυγε αλώβητη από την έδρα της Ρίο Άβε (1-1 τελικό, με ομίχλη στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα), αν και θα μπορούσε να χάσει, βάσει ευκαιριών των αντιπάλων. Γλίτωσε σε αρκετές περιπτώσεις στο 1ο ημίχρονο, αντιθέτως σκόραρε στο 32′, με άριστη αντεπίθεση του Νοτιοαφρικανού Σινγκ. Δέχθηκε πίεση στη συνέχεια και την ισοφάριση στο 57′. Τυχερή από το 61′ και μετά, σώθηκε σε τέσσερις περιπτώσεις, με τον γκολκίπερ Ματέους Πασινάτο να κάνει εντυπωσιακές επεμβάσεις. Παρέμεινε χωρίς εκτός έδρας επιτυχία. «Θεωρώ πως το αποτέλεσμα ήταν απόλυτα δίκαιο», δήλωσε ο τεχνικός Βίτορ Καμπέλος, ο οποίος θα πρέπει να οδηγήσει την ομάδα του σε νίκη (0-2-3 στα πέντε τελευταία παιχνίδια), αν θέλει να ξεκολλήσει από τα χαμηλά στρώματα της βαθμολογίας. «Γκάζια» των διοικούντων στους παίκτες, ώστε να φέρουν τη νίκη. Ακολουθεί το εκτός έδρας ματς με τη Φαμαλικάο.
Αγωνιστικά Νέα:Εξέτισε την τιμωρία του και επιστρέφει ο Αλγερινός Χαλίς (Α, 1/0), με τον τεχνικό Καμπέλος να προβληματίζεται για το αν θα πρέπει να τον χρησιμοποιήσει βασικό. Ο Σινγκ είναι «ανεβασμένος» και δεν χάνει τη θέση του στο ένα «φτερό» της επίθεσης, ενώ μάχονται για την άλλη πλευρά οι Αουατσεριά και Πέδρο Νούνο, με τον δεύτερο να έχει προβάδισμα. Διαθέσιμοι οι Φάμπιο Πασέκο (Μ, 7/0), Νενέ (Ε, 8/3). Σίγουρα εκτός δράσης παραμένει ο Τζαβάν Φερέιρα (Α, 3/0).
Πιθανή ενδεκάδα:(4-2-3-1): Ματέους Πασινάτο – Ντ’ Αλμπέρτο, Ιάγκο Σάντος, Στίβεν Βιτόρια (Χαλίς), Αμπντού Κόντε – Καμαρά, Φάμπιο Πασέκο – Σινγκ, Φιλίπε Σοάρες, Πέδρο Νούνο – Φάμπιο Αμπρέου (Νενέ).
«Μαγική» εμφάνιση από την ομάδα του Ιβο Βιέιρα, «σκόρπισε» την Μπελενένσες με το ευρύ 5-0. Καλύτερη σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, στο 5ο λεπτό ήταν ήδη μπροστά με δύο τέρματα (Μπρούνο Ντουάρτε και Αγκού οι σκόρερ). Συνέχισε δυναμικά έχασε πολλές ευκαιρίες, για να αναλάβει δράση στη συνέχεια οι Ταπσομπά, Ζοάο Κάρλος και Λέο Μπονατίνι (οι δύο τελευταίοι συνδυάστηκαν άψογα στην επίθεση). Μάλιστα, στο 60′ ο γκολκίπερ Ντάγκλας Ζεσούς γλίτωσε από πέναλτι. Αμεση επιστροφή στις νίκες μετά από την γκέλα στη Λισαβόνα, πλέον μετράει τέσσερις επιτυχίες στα πέντε τελευταία, παραμένοντας σε επαφή με την πρώτη τετράδα. Ικανοποίηση από διοικούντες και τεχνικό τιμ για το ποδόσφαιρο που παίζει η ομάδα (μάλιστα έχει 12 διαφορετικούς σκόρερ μέχρι στιγμής)! Την επόμενη Τετάρτη υποδέχεται την Αρσεναλ για το Γιουρόπα Λιγκ (περιορισμένες οι ελπίδες πρόκρισης), θα πρόκειται για 5ο ματς μέσα σε διάστημα 14 ημερών.
Αγωνιστικά Νέα:Πληθώρα επιλογών στο ρόστερ, είναι στην κρίση του Ιβο Βιέιρα τι θα παρατάξει. Πήρε ανάσες και επιστρέφει ο Ντάβιντσον (Ε, 6/2, φήμες για αποχώρηση στη μεταγραφική περίοδο του Ιανουαρίου), ενώ διαθέσιμος είναι και ο Ράφα (Α, 6/0). Σίγουρα εκτός οι Ζόναθαν (Τ.), Μιγκέλ Ολιβέιρα (Τ.), Σακό (Α, 6/0), Μπονταρένκο (Α, 3/0), Αντρέ Αντρέ (Μ.), Γουακάσο (Μ.), Ολα Τζον (Μ-Ε, 1/0), Αμόα (Μ.).
Πιθανή ενδεκάδα:(4-2-3-1): Ντάγκλας Ζεσούς – Ταπσομπά, Πεδράο, Χανίν, Ροσίνια – Αγκού, Αντρέ Περέιρα – Ζοάο Κάρλος, Λούκας Εβαντζελίστα, Ντάβιντσον – Μπρούνο Ντουάρτε.
Χωρίς νίκη στα 5 τελευταία η Μορεϊρένσε, 15 γκολ στα 5 πιο πρόσφατα για την Γκιμαράες. Σωστά διαβασμένο το σετ αποδόσεων (με φαβορί τη φιλοξενούμενη), ωστόσο η γηπεδούχος δεν θα παραδοθεί έτσι εύκολα, κάτι που φάνηκε και στην έδρα της Ρίο Άβε. Το «διπλό» θέλει σίγουρα κάλυψη.