Portugal Primeira Liga

21:00 Belenenses – Paços de Ferreira
Μόνο μία εβδομάδα κράτησαν τα χαμόγελα, καθώς ακολούθησε «βαριά» εκτός έδρας ήττα 5-0 στην έδρα της Γκιμαράες. Δεν έπεισε με την εμφάνισή της, στο 5ο λεπτό έχανε ήδη 2-0. Είχε χαμένο πέναλτι με τον Σιλβέστρε Βαρέλα στο 60′, για να έρθει η καθίζηση στη συνέχεια (3-0 στο 64′, 4-0 στο 77′, 5-0 στο 81′). Είχε ακόμη μία καλή ευκαιρία στο φινάλε για το γκολ της τιμής. Κατήφεια και πάλι στην ομάδα από το Οέιρας, «αναλαμβάνω πλήρως την αποτυχία στο Γκιμαράες», είπε ο νεαρός τεχνικός Πέδρο Ριμπέιρο, ο οποίος γνώριζε από τη στιγμή που ανέλαβε πως θα έχει δύσκολο έργο. Ακολουθεί το ματς με τη Σπόρτινγκ στη Λισαβόνα, το πρώτο από τα τρία συνεχόμενα εκτός έδρας (Τσάβες για το Κύπελλο και Τοντέλα για το πρωτάθλημα). Με αρνητικό πρόσημο η παράδοση κόντρα στην Πάκος Φερέιρα.
Αγωνιστικά Νέα:Είχαμε αναφέρει πως μία αλλαγή στην τεχνική ηγεσία, φέρνει αυτομάτως και ανακατατάξεις στην ενδεκάδα. Αυτός που έχασε τη θέση του είναι ο γκολκίπερ Κοφί, με τον Πέδρο Ριμπέιρο να δίνει φανέλα βασικού στον 23χρονο Αντρέ Μορέιρα, ο οποίος βέβαια μόλις σε δύο ματς δέχθηκε επτά γκολ, δύο λιγότερα από τον Αφρικανό. Λογικά πάλι ο Κοφί κάτω από τα δοκάρια. Πέραν τούτου, δεν υπάρχουν άλλα προβλήματα και ο Σιλβέστρε Βαρέλα θα βρεθεί πάλι στο αρχικό σχήμα, παρότι έχασε πέναλτι στο Γκιμαράες.
Πιθανή ενδεκάδα:(4-4-2): Κοφί – Γκονσάλο Σίλβα, Νούνο Κοέλιο, Πάκο Βαρέλα, Τόμας Ριμπέιρο – Ντιόγκο Καμπράλ, Αντρέ Σάντος, Τιάγκο Εσγκάιο, Σιλβέστρε Βαρέλα – Λίκα, Ρομπίνιο (Κίκας).
Πάλεψε στα… ίσια κόντρα στη Σπόρτινγκ Λισαβόνας, λύγισε στο 2ο ημίχρονο και συγκεκριμένα στο 79′ με πέναλτι. Δεν ξεκίνησε καλά το ματς, στο 11ο λεπτό η άμυνά της πιάστηκε στον… ύπνο, δεχόμενη το 1-0. Προσπάθησε να ισορροπήσει, γλίτωσε το 2ο τέρμα. Στην επανάληψη πίεση πιο ορθολογικά και δικαιώθηκε από στατική φάση στο 74′. Παράπονα για τον καταλογισμό του πέναλτι, δεν έχει δίκιο όμως καθώς μετά από εκτέλεση φάουλ, η μπάλα χτυπάει σε χέρι δικού της παίκτη μέσα στην περιοχή. Ζήτησε μάλιστα και αυτή σε χέρι του Ματιέ. Τρίτο διαδοχικό παιχνίδι που δεν κερδίζει (0-1-2), ο Πέπα δεν έχει αλλάξει και πολλά πράγματα στο αγωνιστικό κομμάτι (πέρα από ότι έχει τονώσει το ηθικό των ποδοσφαιριστών του). Παραμένει μέσα στις θέσεις του υποβιβασμού, αν και στα αποδυτήρια της ομάδας υπάρχει πίστη πως θα ανατραπεί η κατάσταση. Ακολουθεί το εντός έδρας ματς με την Τοντέλα.
Αγωνιστικά Νέα:«Φορτώνονται» εύκολα με κάρτες οι βασικοί Πεδρίνιο Μορέιρα (Μ, 9/0) και Ντιαμπί (Μ, 8/1) και τη δεδομένη στιγμή βρίσκονται στο όριο. Υπάρχει προβληματισμός για το σκοράρισμα, καθώς μόνο ο Ντάγκλας Τάνε προσφέρει (4 από τα 6 φετινά γκολ της ομάδας). Απ’ εκεί και πέρα δεν είναι σε θέση να προσφέρει ο Μαρακάς (Α, 5/0), ενώ σταθερά στο απουσιολόγιο της ομάδας βρίσκονται οι Κεβέμ (Α.), Γκετούλιο (Ε.).
Πιθανή ενδεκάδα:(4-2-3-1): Ρικάρντο Ριμπέιρο – Μπρούνο Σάντος, Αντρέ Μίκαελ, Μπρούνο Τέλες, Ρίμπτσιουκ – Ντιαμπί, Λουίζ Κάρλος – Μουρίγιο, Πεδρίνιο Μορέιρα, Έλντερ Φερέιρα – Ντάγκλας Τάνκε.
Ο… ορισμός της «τριπλής». Αμφότερες δε βρίσκονται σε καλή κατάσταση και ψάχνουν να πιαστούν από κάπου. Να στηρίξεις την Μπελενένσες που δεν έχει νίκη στα 14 τελευταία με την Πάκος Φέρειρα ή να ποντάρεις σε μία ομάδα που εκτός έδρας δεν… στρίβει; Πάμε παρακάτω.

23:00 Portimonense SC – CD Santa Clara
Συνεχίζεται ο κατήφορος για την ομάδα από το Πορτιμάο, δεν μπόρεσε να αντισταθεί στην Μπενφίκα, δίκαιη ήττα 4-0. Ξεκίνησε με κλασική ευκαιρία στο 13′, για να έρθει τέσσερα λεπτά αργότερα το 1-0 των «Αετών». Δεν είχε δύναμη να αντιδράσει στη συνέχεια, έκανε το λάθος να παίξει ψηλά την άμυνα, με αποτέλεσμα να δεχθεί ακόμη τρία γκολ στο 2ο ημίχρονο. «Δεν έχουμε καμία δικαιολογία για την κατάσταση που βρισκόμαστε. Τώρα αρχίζει για εμάς το πρωτάθλημα», δήλωσε ο βασικός τερματοφύλακας Ρικάρντο Φερέιρα, θέλοντας να στείλει μήνυμα πως θα εμφανιστεί νέα ομάδα από εδώ και πέρα. Με δύο βαθμούς στα επτά τελευταία ματς, έφτασε σε σημείο να «φλερτάρει» με τις επικίνδυνες θέσεις, ενώ περίεργο και το κλίμα γύρω από τον τεχνικό Αντόνιο Φόλια. Ακολουθεί εξόρμηση στην έδρα της Μαρίτιμο.
Αγωνιστικά Νέα:Ο προπονητής Φόλια είναι υποχρεωμένος να αλλάζει διαρκώς πρόσωπα στο αρχικό σχήμα, προκειμένου να βρει την κατάλληλη χημεία. Μάλιστα, ξεκαθάρισε πως δεν χρησιμοποίησε τον Κολομβιανό φορ Τζάκσον Μαρτίνες κόντρα στην Μπενφίκα, γιατί τον θέλει πανέτοιμο για την αποψινή αναμέτρηση. Σίγουρα δεν υπολογίζονται για ακόμη μία φορά οι Γκόντα (εφεδρικός γκολκίπερ), Ζούνιορ Ταβάρες (Α, 3/0), Ουίλιαν (Α, 5/0), Ενρίκε (Α, 4/0), Παουλίνιο (Μ, 1/0) και Ντένερ (Μ, 4/1).
Πιθανή ενδεκάδα:(5-4-1): Ρικάρντο Φερέιρα – Χάκμαν, Λούκας, Ζάντσον, Ανζάι, Ροδρίγκο – Μπρούνο Ταμπάτα, Λούκας Φερνάντες, Πέδρο Σα, Μπόα Μόρτε – Τζάκσον Μαρτίνες.
Ούτε κόντρα στη Σετούμπαλ «χαμογέλασε» η ομάδα από τις Αζόρες, μένοντας στο 1-1, αν και είχε ευκαιρίες για να φτάσει στην επικράτηση. Μπροστά στο σκορ από το 6ο λεπτό, η ισοφάριση ήρθε άμεσα (μετά από έξι λεπτά), για να δημιουργήσει πολλές καταστάσεις στα αντίπαλα καρέ, αλλά να σταθεί άτυχη και άστοχη. «Αξίζαμε τη νίκη, είμαστε απογοητευμένοι που δεν την πήραμε. Είχαμε 20 σουτ, τα 13 εντός εστίας κι όμως δεν κερδίσαμε», δήλωσε μεταξύ άλλων ο προπονητής Ζοάο Ενρίκες, ο οποίος βλέπει τουλάχιστον την ομάδα του να βρίσκεται μακριά από τις επικίνδυνες θέσεις, αν και με τους βαθμούς που έχουν χαθεί στα προηγούμενα ματς, θα μπορούσε να βρίσκεται πιο ψηλά στη βαθμολογία. Ακολουθούν δύο ιδιαίτερα δύσκολες αναμετρήσεις, με Μπενφίκα και Μποαβίστα, αμφότερες στο «σπίτι» της.
Αγωνιστικά Νέα:Από τους πιο ευτυχισμένους προπονητές θα πρέπει να αισθάνεται ο 47χρονος Ζοάο Ενρίκες, καθώς έχει την πολυτέλεια να δουλεύει με όλους τους παίκτες του στις προπονήσεις. Αυτό διότι δεν υπάρχουν αγωνιστικά προβλήματα, με εξαίρεση τον Άντερσον Καρβάλιο (Μ, 16/0 πέρυσι), ο οποίος βρίσκεται στα «πιτς» από το ξεκίνημα της χρονιάς, οπότε δε λογίζεται ως σοβαρό κενό.
Πιθανή ενδεκάδα:(4-4-2): Μάρκο Περέιρα – Ράφαελ Ράμος, Σέζαρ, Φάμπιο Κάρντοσο, Ζοάο Λούκας – Μπρούνο Λάμας (Ζε Μανουέλ), Οσάμα Ρασίντ, Φρανσίσκο Ράμος, Κάρλος – Λίνκολν, Τιάγκο Σαντάνα.
Από τις 19 Αυγούστου έχει να κερδίσει στο πρωτάθλημα η Πορτιμονένσε, κάτι που σημαίνει πως «καίγεται» για τη νίκη, ώστε να απομακρυνθεί από τις θέσεις του υποβιβασμού. Η Σάντα Κλάρα αποδυναμώνεται μακριά από τις Αζόρες, οδηγώντας τα περισσότερα ματς σε χαμηλό τέμπο. Αν έπρεπε να επιλέξουμε με το ζόρι κάτι, αυτό θα ήταν ο «άσος».

23:00 Vitória Setúbal – Boavista FC
Τουλάχιστον δεν ηττήθηκες στις Αζόρες, «τσιμπώντας» τον βαθμό από τη Σάντα Κλάρα (1-1). Ξεκίνησε μουδιασμένα το ματς, στο 6′ ήταν ήδη πίσω στο σκορ, για να απαντήσει άμεσα με τον κεντρικό αμυντικό Μπρούνο Πιρές στο 12′ ύστερα από στατική φάση. Γλίτωσε μέσω… VAR στο 1ο ημίχρονο, στην επανάληψη αρκέστηκε περισσότερο σε παθητικό ρόλο. Περί δίκαιου αποτελέσματος έκανε λόγο ο υπηρεσιακός τεχνικός Μεγιόνγκ, ο οποίος θα βρίσκεται και πάλι στον πάγκο, ενώ από την επόμενη εβδομάδα αναμένεται να γίνουν πιο εντατικές κινήσεις από τους διοικούντες για αναζήτηση νέου προπονητή. Συμπλήρωσε τέσσερα σερί ματς δίχως νίκη (0-3-1), παραμένοντας χαμηλά στη βαθμολογία και με πρόγραμμα που να μην την ευνοεί (εκτός με Ρίο Άβε και εντός με Γκιμαράες).
Αγωνιστικά Νέα:Αποβλήθηκε με δύο κίτρινες στο προηγούμενο ματς ο Σεμέδο (Μ, 8/0) και θα λείψει. Δεύτερη φορά που χάνει αναμέτρηση λόγω τιμωρίας ο 34χρονος Πορτογάλος. Τη θέση του λογικά θα πάρει ο Έμπερ. Θα προτιμηθεί και πάλι ο Εριμπέρτο Περέιρα για την επίθεση, δίπλα στον Γκιλάς. Στην αποστολή και ο Ζουμπάλ (Α, 13/0 με Μποαβίστα). Δεν έχουν αναφερθεί άλλα αγωνιστικά προβλήματα.
Πιθανή ενδεκάδα:(4-4-2): Μακαρίτζε – Σίλβιο, Αρτούρ Ζορζ, Μπρούνο Πιρές, Αντρέ Σόουζα – Νούνο Βαλέντε, Εμπερ, Καρλίνιος, Μανσίγια – Γκιλάς, Εριμπέρτο Περέιρα.
Άφησε στην άκρη της ισοπαλίες (προερχόταν από τέσσερις διαδοχικές στο πρωτάθλημα) και κέρδισε 2-0 την Μπράγκα, σε ματς που «χτύπησε» σε κομβικά σημεία. Μπροστά στο σκορ από το 6ο λεπτό, δέχθηκε ασφυκτική πίεση στη συνέχεια (και κυρίως στο 2ο ημίχρονο), έχοντας τον γκολκίπερ Ράφαελ Μπρακάλι σε εξαιρετική μέρα, για να πετύχει και 2ο τέρμα στις καθυστερήσεις. Μόνο χαμόγελα υπάρχουν στην ομάδα του Λίτο Βιντιγκάλ (για τελευταία φορά που θα βρεθεί στην εξέδρα, από το επόμενο ματς επιστρέφει κανονικά στον πάγκο, ηγείται ο βοηθός Μανουέλ Γκόμες), παραμένει η μοναδική αήττητη ομάδα στις τρεις πρώτες λίγκες της χώρας. Κυνηγάει με αξιώσεις την είσοδο της στην πρώτη τετράδα, τη στιγμή που ακολουθεί το τοπικό ντέρμπι με την Πόρτο (εντός).
Αγωνιστικά Νέα:Δεν αγωνίστηκε τελικά ο Στοΐλκοβιτς (Ε, 6/0) κόντρα στην Μπράγκα, τώρα επιστρέφει στη δράση και κατά πάσα πιθανότατα στο αρχικό σχήμα. Με επιθετική «τριπλέτα» Ενζιέ-Εριμπέρτο Ταβάρες-Στοΐλκοβιτς στο Σετούμπαλ. Απ’ εκεί και πέρα, σταθερά εκτός δράσης παραμένουν οι Εντου Μασάδο (Α,19/0 πέρσι), Παουλίνιο (Μ, 1/0) και ο Παραγουανός Βάλτερ Κλαρ (Μ, 19/4 με Σολ ντε Αμέρικα).
Πιθανή ενδεκάδα:(4-3-3): Ράφαελ Μπρακάλι – Φαμπιάνο, Ρικάρντο Κόστα, Νέρις, Μάρλον – Ομπιορά, Ράφαελ Κόστα, Καράτσα – Ενζιέ, Εριμπέρτο Ταβάρες, Στοΐλκοβιτς.
Δε γίνεται συνέχεια να τη βγάζει «καθαρή» η Σετούμπαλ. Μία η τύχη, μία ο κίπερ Μακαρίτζε, μία ο VAR. Τώρα αντιμετωπίζει την σκληροτράχηλη Μποαβίστα, η οποία αρνείται να χάσει. Για τους φιλοξενούμενους ακολουθεί το ντέρμπι με την Πόρτο, λογικό να θέλουν να πάνε σ’ αυτό με ακόμη καλύτερη ψυχολογία. Η παράδοση μας ωθεί στα δεξιά, επιλέγουμε «2 DNB».