Portugal Primeira Liga

17:00 Marítimo – CD Santa Clara
Χωρίς αρχή και τέλος στην έδρα της Μπενφίκα, πιέστηκε από τα πρώτα λεπτά, δέχθηκε τρία γκολ στο 1ο ημίχρονο και ακόμη ένα στην επανάληψη, στην ήττα 4-0. Είχε δύο καλές περιπτώσεις μέχρι το 15′, αμφότερες σταμάτησαν στον Βλαχοδήμο. Τίποτα το σημαντικό στην επανάληψη, θα μπορούσε να δεχθεί περισσότερα τέρματα, αν δεν είχε τον Αμίρ κάτω από τα δοκάρια. Δεν ξεκίνησε ιδανικά στον πάγκο ο Ζοσέ Γκόμες, «χέρι» του ισχυρού άνδρα της ομάδας, Κάρλος Περέιρα: «Πρέπει να κοιτάξουμε τι φταίει. Μόνο εμείς ευθυνόμαστε γι’ αυτή την κατάσταση». Χωρίς νίκη στα πέντε τελευταία ματς (0-3-2), έφτασε πλέον μία ανάσα από τις θέσεις του υποβιβασμού. Ακολουθούν δύσκολες αναμετρήσεις με Μποαβίστα (εντός), Ρίο Άβε (εκτός) και Γκιμαράες (εντός).
Αγωνιστικά Νέα:Ξεπέρασε τις ενοχλήσεις που αντιμετώπιζε ο Ζαϊναντίν (Α, 9/0) και ο Ζοσέ Γκόμες θα του δώσει φανέλα βασικού. Δεν αποκλείεται να χρησιμοποιηθεί και ο Σέρβος Κέρκεζ (Α, 7/0). Δεν προλαβαίνει ούτε αυτό το ματς (λόγω τραυματισμού) ο Ροντρίγκο Πίνιο (Ε, 9/4), πρόκειται για τον 1ο σκόρερ της ομάδας. Δεν θα ρισκάρει ο Κορέα (Μ, 8/0). Γκέτερσον, Μαρσελίνιο και Μαέντα καλύπτουν θέσεις στην κορυφή της επίθεσης και στα «φτερά» της.
Πιθανή ενδεκάδα:(4-2-3-1): Αμίρ – Νανού, Ζαϊναντίν, Ρενέ (Κέρκεζ), Ρούμπεν Φερέιρα – Βούκοβιτς, Πέδρο Πελάγιο – Έντγκαρ Κόστα, Μαρσελίνιο, Μαέντα – Γκέτερσον.
Επιστροφή στις αρνητικές εμφανίσεις (μετά τη νίκη – πρόκριση στο Κύπελλο επί της Λεϊσόες), χάνοντας δίκαια εντός έδρας από την Μποαβίστα. Βρέθηκε από το 2ο λεπτό να κυνηγάει το σκορ, στο 25′ τα πράγματα έγιναν ακόμη πιο δύσκολα, μοναδική απάντηση στο 86′ με τον κεντρικό αμυντικό Σέζαρ. Δημιούργησε ευκαιρίες, άγγιξε το 65% το ποσοστό κατοχής της μπάλας. «Η ομάδα θέλει να κάνει αυτά που πραγματικά ξέρει, αλλά μερικές φορές δεν μας αφήνουν», το μήνυμα του τεχνικού Ζοάο Ενρίκες, ο οποίος άφησε αιχμές προς κάθε κατεύθυνση. Δεν τρομάζει με την παρουσία της στον αγωνιστικό χώρο τον τελευταίο μήνα, ο απολογισμός 0-2-3 την αφήνει χαμηλά στη βαθμολογία. Δε λείπουν οι μουρμούρες από την εξέδρα. Ακολουθεί η Σπόρτινγκ (εκτός).
Αγωνιστικά Νέα:Μπορεί να μη βρίσκεται στην καλύτερη δυνατή κατάσταση, ωστόσο ο προπονητής Ζοάο Ενρίκες είχε τη δυνατότητα να δουλέψει με όλους τους παίκτες καθ’ όλη τη διάρκεια της προηγούμενης εβδομάδας. Σημαντικό είναι επίσης πως κανείς από το ρόστερ δεν βρίσκεται στο όριο καρτών. Μοναδική απουσία, χωρίς ωστόσο να επηρεάζει είναι ο Άντερσον Καρβάλιο (Μ, 16/0 πέρσι).
Πιθανή ενδεκάδα:(4-1-4-1): Μάρκο Περέιρα – Ράφαελ Ράμος, Σέζαρ, Ζοάο Αφόνσο, Σανουσί – Φρανσίσκο Ράμος – Ζε Μανουέλ, Οσάμα Ρασίντ, Νενέ, Κάρλος – Τιάγκο Σαντάνα.
Αναμέτρηση νησιώτικων ομάδων, που «βράζουν στο ίδιο καζάνι». Η Μαρίτιμο παρουσιάζεται ελαφρώς πιο δραστήρια εντός, ενδεικτικό είναι πως κανένα ματς δεν είχε λιγότερα από 2 τέρματα. Η Σάντα Κλάρα μπορεί να μη δίνει «τρελό» ρυθμό στα ματς της, ωστόσο στα 7 τελευταία ματς σημειώθηκε Over 1,5. Παίζουμε Over 2 (στα δύο γκολ έχουν επιστροφή χρημάτων).

20:00 FC Famalicão – CD Tondela
Αδίκησε τον εαυτό της στο εκτός έδρας ματς με την Πορτιμονένσε, παρότι πατούσε καλά στον αγωνιστικό χώρο, υπέστη ήττα 2-1. Με ευκαιρίες, καλή κυκλοφορία της μπάλας (61-39% η κατοχή), αλλά έλλειψη συγκέντρωσης στην τελική προσπάθεια. «Δεν πήραμε τίποτα από τα δύο τελευταία εκτός έδρας ματς, αλλά αυτό δεν μας επηρεάζουν ως γκρουπ. Αναλύουμε τα λάθη, δουλεύουμε πάνω σ’ αυτά και είμαστε έτοιμοι για τον επόμενο αντίπαλο», είπε μεταξύ άλλων ο προπονητής Ζοάο Πέδρο Σόουζα. Πλέον, έχει να θυμάται μόλις δύο βαθμούς στα τρία τελευταία ματς πρωταθλήματος, ωστόσο το θετικό είναι πως παραμένει μέσα στην πρώτη τριάδα της βαθμολογίας. Ακολουθεί το εκτός έδρας ματς με την πρωτοπόρο Μπενφίκα, το οποίο περιμένουν όσο τίποτα άλλο οι διοικούντες.
Αγωνιστικά Νέα:Το θετικό νέο για τους νεοφώτιστους είναι πως επιστρέφει (και μάλιστα στο αρχικό σχήμα), ο Γκουστάβο Ασουνσάο (Μ, 11/0), το αρνητικό είναι πως παραμένουν στα «πιτς» οι τραυματίες Λίον (Α, 8/0), Κονατέ (Α.) και Πάτρικ Ουίλιαμς (Α, 11/1). Πάντως, έχει πρόβλημα στο κέντρο της άμυνας, καθώς ο Μιράντα (πρώην Ολυμπιακός) έχει αργές κινήσεις. Όμως, από τη στιγμή που δεν υπάρχει άλλη λύση, θα βρεθεί και πάλι στο αρχικό σχήμα.
Πιθανή ενδεκάδα:(4-3-3): Ράφαελ Ντεφέντι – Ριτσιέλι, Πέρες, Μιράντα, Άλεξ Καντέλες – Ράτσιτς, Γκουστάβο Ασουνσάο, Πέδρο Γκονσάλβες – Ντιόγκο Γκονσάλβες, Φάμπιο Μαρτίνς, Τόνι Μαρτίνες.
Δεν μπόρεσε να επιστρέψει στις νίκες κόντρα στην Μπελενένσες, χάνοντας εντός έδρας 1-0. Παρουσίασε δύο πρόσωπα, με κακό 1ο ημίχρονο (χωρίς υποψία ευκαιρίας) και πιεστική 2ο. Βρέθηκε να κυνηγάει το σκορ από το 49′, πάτησε αρκετές φορές στα αντίπαλα καρέ στη συνέχεια, είχε δοκάρι με τον δραστήριο επιθετικό Ντενίλσον. «Δεν είδα την ομάδα που ήθελα να δω στον αγωνιστικό χώρο. Να περιμένετε κάτι διαφορετικό το επόμενο διάστημα», δήλωσε ο τεχνικός Νάτσο Γκονζάλες, ο οποίος έστειλε μήνυμα στους παίκτες του για άμεση αντίδραση, πριν μπλέξει σε σενάρια υποβιβασμού (στο «+7» από τις επικίνδυνες θέσεις). Υπάρχει βέβαια μία σχετική ανησυχία από τους διοικούντες, τη στιγμή που ακολουθεί το εκτός έδρας ματς με την Πόρτο (εκτός προγράμματος).
Αγωνιστικά Νέα:Μπήκε σε ρυθμό προπονήσεων μετά από πέντε μήνες ο δεξιός μπακ Μανού Σάντσες (28/3 πέρσι με Σεβίλλη Β’), ωστόσο δεν είναι ακόμη σε θέση να πάρει χρόνο συμμετοχής. Εκτός δράσης και ο Ζότα (Α.). Ουσιαστικά πρόκειται για απουσίες που δεν επηρεάζουν. Στα θετικά, η επιστροφή του Φιλίπε Σαμπάιο (Α, 6/0), ο οποίος εξέτισε την τιμωρία του. Στην αποστολή βρίσκεται ο Πίτε (Μ, 6/1), διαθέσιμος και ο νεαρός Ζότα (Α.).
Πιθανή ενδεκάδα:(5-3-2): Κλαούντιο Ράμος – Μπρούνο Ουΐλσον, Φιλίπε Σαμπάιο, Ταβάρες, Μουφί, Φιλίπε Φερέιρα – Ζοάο Ζακιτέ, Πέπελου, Τόρο – Ντενίλσον, Μουρίγιο.
Με μία ματιά στις επιδόσεις και τον τρόπο που αγωνίζονται οι δύο ομάδες, το χέρι πάει πολύ εύκολα στον «άσο». Μας προβληματίζει το γεγονός ότι βρίσκεται αρκετά ψηλά (αγγίζει το 2,00), ενώ έχουμε και στα υπ’ όψιν μας τις δηλώσεις του τεχνικού της Τοντέλα. Κρατάμε επιφυλάξεις…

22:30 CD Aves – SC Braga
Ούτε τώρα! Νέα ήττα 3-2 στην έδρα της Μορεϊρένσε, αν και το πάλεψε μέχρι τελευταίου λεπτού. Προηγήθηκε στο 5′ με τον αμυντικό Μέχρεμιτς, για να μείνει με 10 παίκτες στο 13′. Στο 46′ ήταν ήδη πίσω στο σκορ, για να έρθει η ισοφάριση στο 60′ με πέναλτι. Σπατάλησε δύο τεράστιες ευκαιρίες στη συνέχεια, για να «τιμωρηθεί» από τα 11 βήματα. Με το αρνητικό ξεκίνησε στον πάγκο ο Νούνο Σάντος Μάντα, ο οποίος δήλωσε: «Δε θέλω να μιλήσω για τη διαιτησία, κοιτάμε μόνο τι κάνουμε εμείς. Στεναχωρήσαμε για ακόμη μία φορά τους οπαδούς μας». Ο νεαρός κόουτς γνωρίζει πως έχει βαρύ φορτίο στη συνέχεια, καθώς καλείται να απομακρύνει την ομάδα από την τελευταία θέση της βαθμολογίας. Και όλα αυτά, τη στιγμή που ακολουθούν δύσκολες αναμετρήσεις. Η μοναδική νίκη που πέτυχε ήταν στις 18 Αυγούστου (3-1 τη Μαρίτιμο).
Αγωνιστικά Νέα:Μόλις 13 λεπτά πρόλαβε να αγωνισθεί ο Κλαούντιο Φαλκάο (Μ, 12/0), καθώς αντίκρισε την κόκκινη κάρτα, με αποτέλεσμα να χάσει το ματς με την Μπράγκα. Ξεπέρασε το πρόβλημα που αντιμετώπιζε ο Μπρούνο Σαβιέ (Μ, 5/0) και επιστρέφει, όχι όμως και ο τραυματίας Σίμουνετς (Α, 2/0). Προωθήθηκαν τρεις νεαροί παίκτες από την U23, ο λόγος για τους Έλντερ Μπαλντέ (Α.), Ρικάρντο Μάνγκας (Α.) και Πέκο (Μ-Ε.).
Πιθανή ενδεκάδα:(4-3-3): Μποναρντό – Μίλος, Τζιγκάλα, Μέχρεμιτς, Αφόνσο Φιγκεϊρέδο – Ρούμπεν Ολιβέιρα, Λουίζ Φερνάντο, Εστρέλα – Ουέλιτον Ζούνιορ, Μιγκέλ Ταβάρες, Μοχαμαντί.
Μπορεί να μην έπιασε υψηλά στάνταρ απόδοσης στο ματς με τη Ρίο Άβε, όμως, ήταν αποτελεσματική στην τελική προσπάθεια και στις λίγες ευκαιρίες που δημιούργησε, κατάφερε να πετύχει δύο τέρματα (Παουλίνιο στο 41′, Ρικάρντο Όρτα στο 80′). Βέβαια, τα… χρειάστηκε σε δύο περιπτώσεις στο 2ο ημίχρονο, με τον γκολκίπερ Εδουάρδο να κάνει λάθος υπολογισμούς. «Μπορούσαμε να πετύχουμε ακόμη δύο γκολ», είπε εμφανώς ικανοποιημένος ο τεχνικός Ρικάρντο Σα Πίντο, που βλέπει την ομάδα του να πλησιάζει ολοένα και περισσότερο την πρώτη τετράδα της βαθμολογίας. «Μεγαλώνουμε διαρκώς στην κατηγορία», τα λόγια του εξαιρετικού, μέχρι στιγμής, Ρικάρντο Όρτα. Συμπλήρωσε έξι επίσημα ματς δίχως ήττα (4-2-0). Ακολουθεί η Σλόβαν Μπρατισλάβας για το Γιουρόπα Λιγκ, εκεί όπου έχει «τσεκάρει» ήδη το εισιτήριο για τους «32».
Αγωνιστικά Νέα:Εκτός δράσης παραμένουν για ακόμη μία φορά οι Τιάγκο Σα (Τ.), Ουάλας (Α, 4/0), Τορμενά (Α, 1/0), Ραούλ Σίλβα (Α.), Χασάν (Ε, 1/0, 6/1), απουσίες που δεν «πονοκεφαλιάζουν» ιδιαίτερα το προπονητικό τιμ. Επιστρέφει, έχοντας εκτίσει την ποινή του, ο Ρικάρντο Εσγκάιο (Α, 11/0), ο οποίος θα πάρει στο αρχικό σχήμα. Όπως όλα δείχνουν ο Ντιόγκο Βιάνα (Α, 3/0) θα μείνει στον πάγκο.
Πιθανή ενδεκάδα:(4-4-2): Εδουάρδο – Ρικάρντο Εσγκάιο, Πάμπλο, Μπρούνο Βιάνα, Σικέιρα – Ζοάο Παλίνια, Φρανσέρτζιο, Αντρέ Όρτα, Ουΐλσον Εδουάρδο – Παουλίνιο, Ρικάρντο Όρτα.
Η Άβες δεν έχει περιθώρια να πηγαίνει χαλαρά στα παιχνίδια, καθώς απαιτούνται άμεσα νίκες αν θέλει να ελπίζει σε παραμονή. Ευάλωτη αμυντικά, αλλά τουλάχιστον πετυχαίνει γκολ. Η Μπράγκα είναι σταθερά καλή, σκοράρει με ευκολία και θα μας κάνει εντύπωση αν δεν βρει δίχτυα κόντρα σε μία ομάδα, που έχει «πελατειακές» σχέσεις. Με το Over 3 λόγω απόδοσης.