Portugal Primeira Liga

BENFICA v PORTO

Πέτυχε το «2 στα 2» κόντρα στην Μπελενένσες (2-0) και πάει στο ντέρμπι με ανεβασμένη ψυχολογία. Ανώτερη από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, πάτησε ουκ ολίγες φορές στα αντίπαλα καρέ, αναποτελεσματική στο 1ο ημίχρονο. Ανέβασε στροφές στην επανάληψη, σκόραρε με τους «δαιμόνιους» μέσους Ράφα Σίλβα (58′) και Πίτσι (92′), ενώ της ακυρώθηκε και γκολ μέσω VAR. Ψάχνει το πρώτο του γκολ ο Ισπανός επιθετικός Ραούλ ντε Τομάς, παρότι βρίσκεται μέσα στις φάσεις. Ψύχραιμος (ως είθισται) ο τεχνικός Μπρούνο Λαζ, δεν αρέσκεται σε μεγάλα λόγια, μεταδίδει την ηρεμία του στους παίκτες. Ο τελευταίος, μάλιστα, είναι κοντά στο να ισοφαρίσει ένα ιστορικό ρεκόρ. Αυτό του να κρατήσει η ομάδα του ανέπαφη την εστία της για 4ο σερί ματς (τελευταία φορά ήταν τη σεζόν 1980/81, όπου είχε ξεκινήσει με 0-0, 1-0, 4-0, 3-0). Δυναμική παρουσία ετοιμάζουν για ακόμη μία φορά οι οπαδοί (στο «Ζαμόρ» βρέθηκαν πάνω από 10.000), άλλωστε τα εισιτήρια «εξαφανίστηκαν» μέσα σε λίγες ώρες.
Προπονήθηκε κανονικά ο αρχηγός – αμυντικός Αντρέ Αλμέιδα (33/2 πέρσι) και είναι διαθέσιμος. Αλλωστε, ο Λαζ δεν τον χρησιμοποίησε στα 2 πρώτα ματς, προκειμένου να τον έχει τώρα έτοιμο. Αν τελευταία στιγμή αλλάξει γνώμη, τότε τη θέση του θα πάρει ο νεαρός Νούνο Ταβάρες. Εκτός ο αμυντικός Εμπουεχί (28/0 Ντεν Χάαγκ), οι μέσοι Γκάμπριελ (17/0 πέρσι), Σέρβι (20/4 πέρσι), Κάιο Λούκας (22/7 Αλ Αϊν), Ζίφκοβιτς (16/0 πέρσι), Φέισα (18/0 πέρσι) και ο εξτρέμ Γκέντσον Φερνάντες (22/0 πέρσι).
(4-4-2): Βλαχοδήμος – Αντρέ Αλμέιδα (Νούνο Ταβάρες), Ρούμπεν Ντίας, Φρανσίσκο Φερέιρα, Γκριμάλδο – Σάμαρης, Φλορεντίνο Λουίς, Ράφα Σίλβα, Πίτσι – Ραούλ ντε Τομάς, Σεφέροβιτς.
Αφύπνιση στο καλύτερο σημείο για τους «δράκους», διέλυσαν με 4-0 τη Σετούμπαλ, με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ζε Λουίς, ο οποίος πέτυχε τρία τέρματα. Δυναμική εκκίνηση, απείλησε 2 φορές στο 10λεπτο, με το 1-0 να έρχεται στο 11′. Δεν έριξε ταχύτητα στη συνέχεια, το 2-0 έγινε στο 20′, για να φτιάξει κι άλλες καταστάσεις στα αντίπαλα καρέ μέχρι να τελειώσει το ημίχρονο. Συνέχισε ανάλογα στην επανάληψη, παίζοντας άριστα στο ψηλό παιχνίδι. Ζεστό χειροκρότημα από τους οπαδούς, που θέλουν όσο τίποτα άλλο ένα θετικό αποτέλεσμα στο «Ντα Λουζ», για να ξεχαστεί όσο πιο γρήγορα γίνεται η απώλεια στο Τσάμπιονς Λιγκ. «Είχαμε μία δύσκολη εβδομάδα. Δεν είμαστε συνηθισμένοι σε τέτοιου είδους καταστάσεις. Ανταποκριθήκαμε άψογα και τώρα θα προετοιμαστούμε κατάλληλα για να φτάσουμε στη νίκη κόντρα στον αιώνιο αντίπαλο», είπε μεταξύ άλλων ο τεχνικός Σέρτζιο Κονσεϊσάο. Ψυχολογικό ντοπάρισμα από πολλούς οπαδούς προς τους παίκτες, τη στιγμή που το πούλμαν έφυγε από το «Ντραγκάο» για τη Λισαβόνα.
Από τη στιγμή που έπεισε η ενδεκάδα στο ματς με τη Σετούμπαλ, δεν υπάρχει λόγος να γίνουν αλλαγές σε πρόσωπα και σχήματα από τον τεχνικό Σέρτζιο Κονσεϊσόα. Σίγουρα χάνει το ντέρμπι ο μέσος Σέρτζιο Ολιβέιρα (1/0), που αντιμετωπίζει πρόβλημα τραυματισμού, όπως και ο μέσος Εντιαγέ (17/3 με Μορεϊρένσε). Εχασε προπονήσεις (ταξίδεψε στην Ιαπωνία) λόγω γέννησης της κόρης του ο μεσοεπιθετικός Νακαζίμα (1/0) και «κόπηκε» από την αποστολή.
(4-4-2): Μαρτσεσίν – Κορόνα, Πέπε, Μαρκάνο, Τέλες – Ρομάριο Μπαρό, Ουρίμπε, Ντανίλο Περέιρα, Λουίς Ντίαζ – Μαρέγα, Ζε Λουίς.

Πρώτο στοιχείο: Σε σαφώς καλύτερη κατάσταση η Μπενφίκα. Δεύτερο στοιχείο: Την Πόρτο την περιμένει πολεμικό κλίμα και δυναμικό παιχνίδι από τους γηπεδούχους. Τρίτο στοιχείο: Στα 5 από τα 6 τελευταία ματς πρωταθλήματος των δύο ομάδων στο «Ντα Λουζ» δεν σημειώθηκε Over. Με βάση τα παραπάνω βρήκαμε την εξής επιλογή. «1Χ και Under 2,5».
BOAVISTA FC v PACOS FERREIRA

«Επεσε από την Ακρόπολη και βρήκε πορτοφόλι» η ομάδα από το Πόρτο, μετά το τυχερό βαθμό που πήρε στην έδρα της Γκιμαράες (1-1). Παίζει μαζική άμυνα από τα πρώτα λεπτά, γλιτώνει το γκολ σε δύο περιπτώσεις στο 10λεπτο, για να έρθει τελικά το 1-0 στο 16′. Βλέπει την εστία της να απειλείται και στο 2ο ημίχρονο, με τον γκολκίπερ Μπρακάλι να σώζει το 2-0. Πρώτη ευκαιρία στο 88′ (μακρινό σουτ), για να έρθει το γκολ στο 94′ με κεφαλιά του αμυντικού Λούκας ύστερα από στατική φάση. Δίχως ήττα μέχρι στιγμής οι παίκτες του Λίτο Βιντιγκάλ, με τον τελευταίο να στέλνει μήνυμα πως το κλίμα στο εσωτερικό της ομάδας είναι άψογο. «Πίστη. Αυτό είναι το στοιχείο της ομάδας μας. Πρέπει να πιστεύουμε ότι μπορούμε να κερδίσουμε κάθε παιχνίδι, ακόμη και αν ο αντίπαλος είναι πολύ καλύτερος». Ξεσηκωμός στις τάξεις των οπαδών με το ικανοποιητικό ξεκίνημα, αναμένεται δυναμική παρουσία στο εντός έδρας ματς με την Πάκος Φερέιρα.
Δεν πρόλαβε να… ακουμπήσει ο δεξιός μπακ Φαμπιάνο και δόθηκε δανεικός στην Παλμέιρας. Αποκτήθηκε ο γκολκίπερ Ματέους Κάισερ (από Γκρέμιο Αναπ.). Εκτός ο Περουβιανός επιθετικός Ιβάν Μπούλος (4/1 με Ντεπορτίβο Μουνισιπάλ), ο αμυντικός Εντου Μασάδο (19/0 πέρσι) και ο γκολκίπερ Ελτον Λέιτε (Τ. 21/0 πέρσι). Λογικά στην αποστολή ο νεοφερμένος επιθετικός Στοΐλκοβιτς (δανεικός από την Μπράγκα).
(4-2-3-1): Ράφαελ Μπρακάλι – Καράσα, Λούκας, Νέρις, Μάρλον – Ράφαελ Κόστα, Ομπιορά – Γκουστάβο, Ματέους, Εριμπέρτο Ταβάρες – Εντζιέ.
Δεν έφτανε η (αναμενόμενη) αποτυχία από την Μπενφίκα στην πρεμιέρα, ήρθε και η πρώτη εντός έδρας αποτυχία από τη Σάντα Κλάρα (1-0), σε ματς που δεν έπεισε ιδιαίτερα. Δέχθηκε το γκολ στο 17′, με την άμυνα να πιάνεται στον… ύπνο, στη συνέχεια απείλησε με μακρινά σουτ, χωρίς να έχουν ευτυχή κατάληψη. Το σκηνικό δεν άλλαξε στο 2ο ημίχρονο, είχε κατοχή της μπάλας, στη μοναδική σοβαρή ευκαιρία σημάδεψε το δοκάρι στο 78′. Δίχως βαθμό και γκολ στις δύο πρώτες αγωνιστικές οι παίκτες του Φελίπε Ρόσα, με τον τελευταίο να γκρινιάζει για το κομμάτι της αναποτελεσματικότητας. Μάλιστα, σε ερώτηση για το αν εμπιστεύεται όλους τους παίκτες που διαθέτει το ρόστερ, αυτός απάντησε: «Βάσει προπονήσεων και με το ότι ορισμένοι παίκτες δεν είναι ακόμη διαθέσιμοι για φυσικούς ή γραφειοκρατικούς λόγους, με οδηγεί στο να κοιτάζουν κάποιους νέους παίκτες, οι οποίοι μου δείχνουν ότι αξίζουν την εμπιστοσύνη μου».
Εξέτισε την τιμωρία μίας αγωνιστικής και επιστρέφει ο χρήσιμος μέσος Μπερνάντο Μάρτινς (1/0). Δεν έχει βρεθεί ακόμη λύση με το θέμα των εγγράφων των επιθετικών Νταντάσοφ (22/4 με Εστορίλ) και Γκετούλιο (26/6 με Αβάι), με αποτέλεσμα να μην είναι διαθέσιμοι αυτή τη στιγμή. Κανονικά βρίσκεται στην αποστολή ο Ουκρανός αμυντικός Ρίμπτσιουκ (32/0 με Πόρτο Β’).
(4-2-3-1): Ρικάρντο Ριμπέιρο, – Μπρούνο Σάντος, Μάρκο Μπαϊσίνιο, Μαρακάς, Μπρούνο Τέλες – Ντιαμπί, Λουίς Κάρλος – Μουρίγιο, Πεδρίνιο Μορέιρα, Ελντερ Φερέιρα – Ντάγκλας Τάνκε.

Η Μποαβίστα βγάζει «υγεία» στο ξεκίνημα, υπάρχει καλό κλίμα στο εσωτερικό της και μπορεί να δώσει συνέχεια στις επιτυχίες. Από την άλλη, η Σάντα Κλάρα «ψάχνεται» σε όλους τομείς, υπάρχει άγχος καθώς δεν έχει ακόμη βαθμό, κάτι που αποτυπώνεται στον αγωνιστικό χώρο. Δεκτός ο «άσος»