Romania Divizia A

20:30 Viitorul Constanta – CFR Cluj
Δεν τα κατάφερε στην Κραϊόβα. Ηττήθηκε με 3-1 στο ντέρμπι της αγωνιστικής από την τοπική Ουνιβερσιτατέα σε ένα ματς, όπου προηγήθηκε νωρίς, αλλά πλήρωσε τα αμυντικά της κενά, αλλά και στις δυσλειτουργίες στα χαφ. Ο αρχηγός, Τίρου έδωσε το προβάδισμα μόλις στο 8′ στη Βιτορούλ, όμως η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Εμφάνισε προβλήματα στο τρανζίσιον και στην κυκλοφορία και τα «πλήρωσε» στο τελευταίο δίλεπτο (44′-45′) του α’ ημιχρόνου, όπου δέχθηκε δύο γκολ. Στην επανάληψη η Κραϊόβα μπήκε με άλλη ψυχολογία. Έφθασε στο 3-1 στο 53′ και επί της ουσίας «καθάρισε» εκεί το ματς με τη Βιτορούλ να γλιτώνει από το 4ο γκολ στις καθυστερήσεις με την μπάλα σε προσπάθεια του Κόλγιτς να βρίσκει το δοκάρι. «Η Κλουζ είναι κουρασμένη από το ταξίδι και το παιχνίδι με τη Σέλτικ, πρέπει να το εκμεταλλευτούμε», δήλωσε χθες ο Χάτζι, ο οποίος υπογράμμισε πως η ομάδα του, αν θέλει να κάνει τη φετινή σεζόν, θα πρέπει οπωσδήποτε να βελτιώσει την αμυντική της εικόνα.
Αγωνιστικά Νέα:Δύο είναι τα ονόματα που βρίσκονται στο απουσιολόγιο της Βιτορούλ ενόψει του αποψινού ντέρμπι. Ο τεχνικός των γηπεδούχων, Γκεόργκι Χάτζι δεν μπορεί να υπολογίζει στους τραυματίες, Έρικ (Μ, 5/5) και Γκίτσα (Α, 5/0) που συνιστούν επιλογές ενδεκάδας. Από κει και πέρα, κανονικά θα αγωνιστεί ο αρχηγός της ομάδας, Τίρου (Α, 10/3) που ήταν, μάλιστα, ο ποδοσφαιριστής που εκπροσώπησε τους συμπαίκτες του στη χθεσινή συνέντευξη Τύπου.
Πιθανή ενδεκάδα:(4-3-3): Κάμπουζ – Μπόμποτς, Μλάντεν, Τίρου, Ντε Νόιερ – Χουρί, Ακίμ, Τσιομπάνου – Ιάνκου, Ριβαλντίνιο, Ματέι.
Δεν τα κατάφερε την Πέμπτη για τη 2η αγωνιστική των ομίλων του UEL κόντρα στη Σέλτικ. Ηττήθηκε με 2-0 δεχόμενη από ένα γκολ στα δύο ημίχρονα (20′, 59′) με τους Σκωτσέζους να παρουσιάζονται «διαβασμένοι» εν συγκρίσει με τα ματς των προκριματικών του UCL. «Έτρεξαν» αρκετά τους πρωταθλητές Ρουμανίας, τους πήγαν και στη δύναμη και πήραν το ματς. Όσο για το πρωτάθλημα, η Κλουζ με πολλές αλλαγές στη σύνθεση της κατάφερε την περασμένη Κυριακή να κερδίσει άνετα με 3-0 την Γκαζ Μετάν και να μείνει στην κορυφή. Στο ημίχρονο προηγήθηκε με 2-0 με γκολ των Βινίσιους (20′) και Μπολί (42′) για να έρθει ο Ομρανί στο 56′ να γράψει το τελικό 3-0. Σημαντικό ρόλο στη σημερινή αναμέτρηση θα παίξει η κόπωση των φιλοξενούμενων από το ταξίδι-Γολγοθά κατά την επιστροφή από τη Σκωτία. Η Κλουζ γύρισε το απόγευμα προς βράδυ Παρασκευής έχοντας κάνει και ταξίδι 700 χιλιομέτρων οδικώς. Και αυτό γιατί το αεροδρόμιο της Γλασκόβης έκλεισε έπειτα από προσγείωση ύποπτου για κρούσμα Έμπολα αεροπλάνου από την Αφρική.
Αγωνιστικά Νέα:Επί των αγωνιστικών, η Κλουζ δεν αντιμετωπίζει κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα. Ωστόσο, θεωρείται δεδομένο πως ο τεχνικός των πρωταθλητών Ρουμανίας, Νταν Πετρέσκου θα κάνει κάποιες αλλαγές εν συγκρίσει με το ματς του Γιουρόπα Λιγκ κόντρα στη Σέλτικ για να φρεσκάρει την ομάδα του που είναι δεδομένα κουρασμένη από τα σερί ματς σε πρωτάθλημα, Κύπελλο και Ευρώπη.
Πιθανή ενδεκάδα:(4-3-3): Αρλάουσκις – Πετελέου, Πάουλο Βινίσιους, Μπολί, Καμόρα – Ίτου, Χομπάν, Παούν – Ντεάκ, Τραορέ, Κοστάκε.
Στο ντέρμπι της Βιτορούλ με την Κλουζ έχει τεράστιο ενδιαφέρον το παιχνίδι με τις κάρτες με δεδομένο πως σφυρίζει ένας ρέφερι που σε 4 φετινά ματς έχει δείξει 16 κίτρινες και 2 κόκκινες. Επίσης τα κόρνερ με το over 4,5 της Κλουζ σε αποδόσεις άνω του 2.10 να ΄χει τεράστια αξία με βάση τις επιδόσεις σ’ αυτή την κατηγορία στα εκτός.