Romania Divizia A

15:30 Academica Clinceni – Viitorul Constanta
Δεν τα κατάφερε στο εκτός με την Γκαζ Μετάν πληρώνοντας αμυντικές αδυναμίες. Δέχθηκε δύο τέρματα σε διάστημα λίγων δευτερολέπτων στο τελευταίο 20λεπτο. Μείωσε στο 84΄με αυτογκόλ του Ρόσου, ωστόσο ήταν, πλέον, αργά για να επιστρέψει στο ματς. Στηρίζεται από τη διοίκηση ο κόουτς, Ποενάρου παρότι τα αποτελέσματα δεν είναι καλά. Και αυτά τη στιγμή που μέσα στην εβδομάδα υπήρξε συνάντηση των δύο πλευρών, όπου αποφασίστηκε η ενίσχυση της ομάδας τον Ιανουάριο σε όλες τις γραμμές, προκειμένου να καταφέρει να σωθεί. Επί των αγωνιστικών, δεν αλλάζει το 4-2-3-1 με το οποίο αγωνίζεται με τον Ποενάρου να μην αντιμετωπίζει κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα.
Έστειλε μήνυμα τίτλου με την εμφάνιση της στο ντέρμπι με την Κλουζ πριν τη διακοπή. Επικράτησε με 3-1 της πρωταθλήτριας εκμεταλλευόμενη την κόπωση της από τα σερί ματς και τα συνεχόμενα ταξίδια. Την «έτρεξε» και την σκόρπισε. Προηγήθηκε στο ημίχρονο με 2-0 με αυτογκόλ του Πετελέου στο 27′ και του Ματέι στο 37′. Πιέστηκε στην έναρξη της επανάληψης, αλλά ο Ριβαλντίνιο απλοποίησε τα πράγματα στο 57′ με το γκολ-πέναλτι του Κούλιο στο 76′ να μην αλλάζει τα δεδομένα. Επί των αγωνιστικών, ο Γκεόργκι Χάτζι δεν μπορεί να ποντάρει σε ακόμη ένα ματς στις υπηρεσίες των βασικών Γκίτσα (Α, 5/0) και Έρικ (Μ, 5/5). Αμφότεροι είναι τραυματίες και έχουν τεθεί νοκ άουτ.
Το «διπλό» είναι χαμηλά και δεν έχει αξία… Αντίθετα το παιχνίδι με τα γκολ έχει το ενδιαφέρον του με δεδομένο πως αμφότερες έχουν δείξει ότι σκοράρουν. Το Over 2,25, λοιπόν, φαντάζει ως λογική επιλογή.

17:45 Sepsi OSK – Astra Giurgiu
Εννέα ισοπαλίες σε 12 αγωνιστικές μετρά η Σέπσι, η οποία προέρχεται από τη μοιρασιά (1-1) στο εκτός έδρας ματς με την Μποτοσάνι σε ένα ματς με δραματικό φινάλε. Η ομάδα του Λάσζλο προηγήθηκε στο 54′ με πέναλτι του Βασβάρι και δέχθηκε το 1-1 στο 84′. Στο 93′ είδε τον Βέλεβ να χάνει τεράστια ευκαιρία για το 2-1 και στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων γλίτωσε από το δοκάρι σε σουτ του Μπρούνο Χαλκιαδάκη. Πολλά παράπονα από τους παίκτες του έχει ο κόουτς, Λάσζλο και φρόντισε να το δημοσιοποιήσει με δηλώσεις του στη διακοπή. «Τους έχω πει 100.000 φορές κάποια πράγματα και κάνουμε συνεχώς τα ίδια λάθη», δήλωσε ο κόουτς των γηπεδούχων με πολλούς παίκτες, σύμφωνα με το ρεπορτάζ, να αντιδρούν και να έρχονται σε ρήξη μαζί του. Στα αγωνιστικά δεν προκύπτουν προβλήματα στους γηπεδούχους.
Το 0-0 με τη Χέρμανσταντ πριν τη διακοπή σηματοδότησε εξελίξεις στην Άστρα. Ο ιδιοκτήτης των φιλοξενούμενων, Ιόν Νικουλάε απομάκρυνε από την ομάδα του κόουτς, Νταν Αλέξα, τον οποίο, μάλιστα, θα πληρώνει έως τη λήξη της φετινής περιόδου και έφερε τον Μπόγκνταν Αντόνε με στόχο η ομάδα να βρεθεί στα playoffs της εξάδας. Πρόκειται για τον προπονητή με τον οποίο ξεκίνησε τη φετινή σεζόν η Στεάουα, αλλά ο Τζίτζι Μπεκάλι έδιωξε κακήν κακώς. «Η Άστρα έχει καλό υλικό και πιστεύω πως θα βρίσκεται στην εξάδα», ήταν τα πρώτα λόγια του Αντόνε. Στα αγωνιστικά, ενόψει του αποψινού ματς οι φιλοξενούμενοι δεν έχουν κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα ποντάροντας και στον βασικό, Γκαμπριέλ Τάμας (Α, 6/0), ο οποίος εξέτισε την ποινή του.
Μοιρασμένο και δικαίως το σετ αποδόσεων στο ζευγάρι… Περιμένουμε ένα ισορροπημένο ματς με την αύρα του νέου προπονητή στην Άστρα να παίζει, ενδεχομένως, τον ρόλο της. Φαντάζει ως λογική η επιλογή του under 2,25 με δεδομένο πως αμφότερες έχουν θέματα στο γκολ.

20:30 Chindia Targoviste – Steaua Bucuresti
Βρίσκεται σε εξαιρετικό αγωνιστικό mood με όπλο την πολύ καλή της αμυντική λειτουργία. Μετρά αήττητο σερί 4 αγώνων με 3 συνεχόμενες νίκες και μηδέν παθητικό. Προέρχεται από το «διπλό» στην έδρα της Βολουντάρι (1-0) με αυτογκόλ Ροντρίγκες στο 32′ σε ένα ματς, όπου ήταν καλύτερη. Είχε φάσεις για να σκοράρει, ενώ αμυντικά παρουσιάστηκε πολύ συμπαγής. «Ακόμα δεν έχουμε πετύχει τίποτα, πρέπει να συνεχίσουμε στο ίδιο τέμπο», είναι το σύνθημα του κόουτς, Βιορέλ Μολντοβάν, ο οποίος, να θυμίσουμε, πως πριν από περίπου 1,5 μήνα ακούστηκε για τον πάγκο της Στεάουα, αλλά κατέστησε σαφές πως θα τιμήσει το συμβόλαιο του με την Κίντια και δεν θα αποχωρήσει. Στα αγωνιστικά, οι γηπεδούχοι αναμένονται πλήρεις ποντάροντας και στον βασικό, Μπένγκα (Α, 8/0), ο οποίος εξέτισε την ποινή των τριών αγωνιστικών.
Σιγά-σιγά φαίνεται να βρίσκει κάποιον βηματισμό. Μετρά αήττητο σερί 5 αγώνων στο πρωτάθλημα και προέρχεται από το εντός έδρας 1-1 στο ντέρμπι μίσους με τη Ντινάμο. Μπήκε δυνατά στο ματς και βρέθηκε κόντρα στη ροή του ματς πίσω στο σκορ στο 9′. Δεν πτοήθηκε. Πίεσε και ισοφάρισε στο 28′ με τον Κομάν. Εν συνεχεία είδε την αντίπαλο της να ελέγχει το ματς και να έχει ευκαιρίες και δοκάρι στο 45+2′. Στο β’ το παιχνίδι ήταν μοιρασμένο με φάσεις εκατέρωθεν με τη Στεάουα, βέβαια, να απαντά στα δοκάρια στο 52′. Με πολλά προβλήματα ταξίδεψε στο Πλόιεστι η Στεάουα με τον κόουτς, Βιντίλα να δηλώνει στη χθεσινή συνέντευξη Τύπου πως «πραγματικά φέτος δεν μπορώ να πω πότε θα καταφέρουμε να ηρεμήσουμε και θα παίξουμε πλήρεις». Εκτός είναι λόγω τιμωρίας οι βασικοί Ποπέσκου (Μ, 11/0), Οάιντα (Μ, 11/1) και Κόμαν (Ε, 10/4). Ταυτόχρονα τραυματίες είναι οι λογιζόμενοι για επιλογές στην 11άδα Μομτσίλοβιτς (Α, 0/0), Σταν (Α, 0/0), Νεντέλκου (Μ, 2/1) και Πιντίλι (Μ, 5/0).
Περιμένουμε ένα «κλειστό» ματς ανάμεσα σε δύο ομάδες που δεν θα πάρουν ρίσκα. Ειδικά οι γηπεδούχοι δεν πρόκειται να ανοιχτούν. Θα περιμένουν τις μία-δυο καλές κόντρα επιθέσεις για να βγουν από το καβούκι τους. Το under 2,5, λοιπόν, φαντάζει ως λογική επιλογή.