Romania Divizia A

17:30 Sepsi OSK – Universitatea Craiova
Η αλλαγή προπονητή δεν έφερε θετικό αποτέλεσμα στη Σέπσι. Οι γηπεδούχοι ηττήθηκαν με 4-1 εκτός από τη Βιτορούλ στο ντεμπούτο του Λέο Γκροζάβου στον πάγκο τους σε ένα ματς, βέβαια, που έπαιξε ρόλο το γεγονός ότι για περισσότερο από ένα ημίχρονο έπαιξαν με 9 παίκτες. Η Σέπσι βρέθηκε να χάνει στο 4′, ισοφάρισε στο 27′ με αυτογκόλ του Καμπούζ, όμως η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Στο 33′ αποβλήθηκε ο Τίνκου και στο 39′ ο Μπουχένα με συνέπεια στο β’ μέρος να καταρρεύσει. Δέχθηκε 3 γκολ από το 52′ έως το 86′ και έχασε το ματς. Στα αγωνιστικά επιστρέφει ο Φούλοπ (Μ-Ε, 10/0), ωστόσο απουσιάζουν οι Μπουχένα (Α, 12/1) και Τίνκου (Α, 15/1) που είναι τιμωρημένοι.
Σε απόσταση βολής από την κορυφή παρέμεινε η Ουνιβερσιτατέα,η οποία νίκησε την περασμένη Κυριακή με 3-0 εντός τη Χέρμανσταντ. Η ομάδα του Βίκτορ Πιτούρτσα ήταν αρκετά καλή στο δημιουργικό κομμάτι και κατάφερε να προηγηθεί στο 39′ με τον Μπάνκου για να έρθει στην επανάληψη ο Κικαλντάου στο 68′ να κάνει το 2-0 με τον Βιέρα με αυτογκόλ στο 76′ να διαμορφώνει το τελικό 3-0. Κάποια προβλήματα στο τρανζίσιον διέκρινε ο κόουτς, Πιτούρτσα και στις δηλώσεις του έσπευσε να το τονίσει επισημαίνοντας ότι αν η ομάδα δεν καταφέρει να το ελέγξει, θα έχει πρόβλημα κόντρα στη γρήγορη Σέπσι. Επί των αγωνιστικών εκτός ο τιμωρημένος Μπάρμπουτς (Μ, 14/1), ενώ νοκ άουτ τέθηκε και ο Τσόσιτς (Α, 5/0). Στη β΄ ομάδα έστειλαν τον βασικό Πιλιατσέλι (Τ, 16 συμμ.) για αδιευκρίνιστους λόγους.
Πολύ σημαντικό ματς και για τις δύο ομάδες. Αμφότερες χρειάζονται το τρίποντο. Έτσι είναι δεδομένο πως μέσα στο ματς θα πάρουν ρίσκα για να σκοράρουν με αποτέλεσμα να έχουν κενούς χώρους στα μετόπισθεν. Έτσι το Over 2 είναι το βασικό σημείο που θα πάρουμε.

20:30 FC Voluntari – Steaua Bucuresti
Βιδωμένη στην τελευταία θέση της βαθμολογίας παραμένει η Βολουντάρι, η οποία προέρχεται από ισοπαλία 2-2 στο Ιάσι κόντρα στην τοπική Πόλι σε ένα ματς, όπου αυτοκτόνησε… Προηγήθηκε κόντρα στη ροή του ματς στο 37′ με τον Τσαπατίνα, γλίτωσε από το δοκάρι στο 64′ και έφθασε στο 2-0 με τον Τσίρα στο 66′. Δέχθηκε το 2-1 στο 77′ και δύο λεπτά αργότερα είδε τον Ποπάντιους να σημαδεύει το δοκάρι για να δεχθεί την ισοφάριση στο 83′. «Δεν επιτρέπεται στην κατάσταση που είμαστε, να χάνουμε τους τρεις βαθμούς σε τέτοια ματς», δήλωσε ο Μπέργκοντι που παραμένει στον πάγκο όντας υπ’ ατμόν. Στα αγωνιστικά, σημαντική είναι η απουσία του Ρικαρντίνιο (Α, 8/1) που είναι τραυματίας, ενώ εξέτισε και επιστρέφει ο βασικότατος, Μπαλαούρ (Α, 14/1).
Ανώμαλη προσγείωση για τη Στεάουα έπειτα από το αήττητο σερί των 9 αγωνιστικών με τις τέσσερις σερί νίκες. Η ομάδα του Βουκουρεστίου ηττήθηκε με 3-1 εντός από την Άστρα σε ένα ματς, όπου η αντίπαλος δεν ήταν καλύτερη, αλλά πιο εύστοχη. Η Στεάουα προηγήθηκε στο 18′ με τον Γκνοχέρε, αλλά η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Γλίτωσε από το 26′ έως το 28′ τρεις φορές την ισοφάριση για να δεχθεί το 1-1 στο 30′ και κάπου εκεί να αλλάξει όλο το ρου του ματς δεχόμενη άλλα δύο γκολ στο β’ μέρος. Έτσι έμεινε στο -7 από την κορυφή και η συνέχεια αναμένεται εξίσου δύσκολη με το ματς κόντρα στη Βιτορούλ να είναι «do or die». Επί των αγωνιστικών, δεν προκύπτει πρόβλημα που να αλλάζει τα πλάνα της.
Λογικό το σετ αποδόσεων στο ζευγάρι. Η Στεάουα είναι δικαίως το φαβορί, όμως η απόδοση του διπλού είναι χαμηλά. Εφόσον επιλέξουμε να ασχοληθούμε με το ματς θα πάμε σε παιχνίδι με τα γκολ επιλέγοντας το Over 2,25.