Romania Divizia A

16:00 Chindia Targoviste – Academica Clinceni
Πέντε ματς χωρίς νίκη συμπλήρωσε την περασμένη Παρασκευή η Κίντια, η οποία ηττήθηκε εύκολα στην έδρα της πρωταθλήτριας, Κλουζ με 4-0. Μπήκε χαλαρά στο ματς και στο 3′ βρέθηκε να χάνει με 1-0, γλίτωσε στο 43′ από το δοκάρι και στην επανάληψη και δη μετά το 65′ έβγαλε κούραση με δεδομένο το συνεχές κυνηγητο πίσω από την μπάλα με αποτέλεσμα στο τελευταίο 20λεπτο να δεχθεί άλλα τρία τέρματα. Επί της παρούσης δεν αμφισβητείται ο κόουτς, Μολντοβάν με τη διοίκηση να τον βοηθά και με μεταγραφές ανακοινώνοντας την απόκτησή του Νεγκρεά από τη β’ ομάδα της Άουγκσμπουργκ. Επί των αγωνιστικών, έχει δύο σοβαρές απουσίες. Εκτός λόγω τιμωρίας ο χρήσιμος Ίβανσιτς (Ε, 4/0), ενώ τραυματίας είναι ο βασικός Βόντουτ (Ε, 12/2).
«Αυτοκτόνησε» στο εντός έδρας ματς με τη Ντινάμο Βουκουρεστίου. Βρέθηκε να προηγείται με 2-0 στο 25λεπτο με γκολ των Τσεμποτάρου (πεν 12′) και Μερλόι (22′), αλλά πριν βγει το ημίχρονο δέχθηκε δύο τέρματα και έχασε το προβάδισμα με αποτέλεσμα να πετάξει με το τελικό 2-2 δύο βαθμούς στη μάχη για την παραμονή. «Είμαστε άπειρη ως ομάδα, αλλά δουλεύουμε πολύ στις προπονήσεις, πιστεύω ότι θα σωθούμε», δήλωσε ο Ποενάρου, ο οποίος στην τελευταία προπόνηση της ομάδας φέρεται να ανακοίνωσε στους παίκτες έξτρα πριμ σε περίπτωση που αυτοί καταφέρουν να πετύχουν απόψε το “διπλό”. Επί των αγωνιστικών, αμφίβολος είναι ο χρήσιμος, Μπάρμπου (Μ, 9/1), ενώ επιστρέφει ο βασικότατος Σουτ (Μ, 15/1).
Είναι ντέρμπι νεοφώτιστων και αυτό είναι αρκετό για να μην πάμε σε τελικό σημείο νικητή. Εφόσον, λοιπόν, ασχοληθούμε με το ματς πριν τη σέντρα και με βάση την εικόνα των ομάδων στο πρωτάθλημα, έχει τύχη το Over 2,5.

19:00 FC Hermannstadt – CFR Cluj
Σε δυσμενή θέση έχει περιέλθει η Χέρμανσταντ που παρά την αλλαγή προπονητή δεν εμφανίζει κάποια βελτίωση. Οι γηπεδούχοι προέρχονται από την ήττα με 3-0 στην Κραϊόβα από την Ουνιβερσιτατέα σε ένα ματς, όπου πλήρωσαν αμυντικά κενά, κακό τρανζίσιον και έλλειψη ιδεών στη δημιουργία. Βρέθηκαν να χάνουν με 1-0 στο 39΄για να δεχθούν άλλα δύο τέρματα στο β’ μέρος από το 69′ έως το 78′. Ενόψει Κλουζ, βέβαια, υπάρχει κίνητρο και δεν είναι άλλο από την επιστροφή της ομάδας στη φυσική της έδρα, το “Municipal Sibiu”, το οποί ανακαινίστηκε. Επί των αγωνιστικών, ο Εουγκέν Νεαγκόε ποντάρει στον βασικό, Πετρέσκου (Μ, 16/2), αλλά αμφίβολος δίνεται ο εξαιρετικός για τα δεδομένα της ομάδας, Ρομάριο Πιρές (Μ, 11/0).
Σταθερά στην κορυφή του πρωταθλήματος η Κλουζ που σε όλα της τα παιχνίδια κάνει ροτέισον λόγω και Γιουρόπα Λιγκ. Διέλυσε την περασμένη Παρασκευή με 4-0 την Κίντια. Προηγήθηκε στο 3′ με τον Ίτου, είδε τον Ομρανί στο 43′ να έχει δοκάρι και φούλαρε μετά το 70′ σκοράροντας 3 φορές με τους Μπορντέιανου (71′, 79′) και Καμόρα (86′). Στο UEL ηττήθηκε στη Ρώμη με 1-0 από τη Λάτσιο και έτσι δεν “καθάρισε” την πρόκριση στους “32”. Το γκολ του Κορέα στο 24′ την αναγκάζει να αναζητήσει έναν πόντο στο εντός με την αδιάφορη Σέλτικ για να σφραγίσει το εισιτήριο. Παρότι πάει καλά και στις δύο διοργανώσεις, παραμένουν τα σενάρια αποχώρησης του Πετρέσκου από την ομάδα, ενδεχομένως διότι υπάρχουν μνηστήρες που μπορούν να πληρώσουν πολλά. Δεν προκύπτουν επίτ ων αγωνιστικών προβλήματα.
Η Κλουζ εμφανίζει αδυναμίες στα εκτός έδρας ματς πρωταθλήματος. Από την άλλη υπάρχει μία Χέρμανσταντ που καίγεται και θέλει αν συνδυάσει την επιστροφή στη φυσική της έδρα με θετικό αποτέλεσμα. Ο 1 DNB πληρώνει και αξίζει το ρίσκο του.