RoPS Rovaniemi vs HJK Helsinki Να παίξει σαν Πρωταθλήτρια…

Η Ροβανιέμι που δεν έχασε για δεύτερη συνεχόμενη αγωνιστική, φιλοξενεί την πρωταθλήτρια Ελσίνκι που έπρεπε να αλλάξει προπονητή για να επιστρέψει στις νίκες έπειτα από 8 αγωνιστικές δείχνει να θέλει να καλύψει το χαμένο έδαφος.

ΡΟΒΑΝΙΕΜΙ

Πέτυχε την δεύτερη ισοπαλία της στο πρωτάθλημα, φέρνοντας εντός έδρας 1-1 με την Σεϊναγιόκι. Βρέθηκε πίσω στο σκορ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου, αλλά κατάφερε να ισοφαρίσει με τέρμα που σημείωσε ο Μουϊνόνεν στο 63′. Στα έξι τελευταία παιχνίδια έχει ρεκόρ 2-1-3 και ψάχνει πόντους για να ανέβει βαθμολογικά.

«Εν μέρει, είμαι χαρούμενος, αλλά την ίδια στιγμή αισθάνομαι αδικημένος που πήραμε έναν βαθμό. Το καλό συναίσθημα και πάλι σχετίζεται με το προηγούμενο παιχνίδι με τη Βάασα, όπου νικήσαμε και βλέπω μια ευθεία συνέχεια. Τα κομμάτια της ομάδας αρχίζουν να μπαίνουν στη θέση τους», ανέφερε χαρακτηριστικά ο προπονητής Πάσι Τουούτι.

Αγωνιστικά Νέα: Εκτός αποστολής ο κεντρικός αμυντικός Κατζ (7/0) λόγω ότι έχει δοθεί δανεικός από την Ελσίνκι, ενώ δεν είναι διαθέσιμος και ο μέσος Κάντα (3/0).

ΕΛΣΙΝΚΙ

Επιτέλους νίκη, αφού έπειτα από 8 ανεπιτυχή αποτελέσματα, επέστρεψε στα τρίποντα επικρατώντας εντός έδρας της Κόκκολα με 3-1. Μπήκε φουριόζα στον αγωνιστικό χώρο και από το πρώτο μισάωρο το σκορ ήταν 2-0 (19′, 23′). Στην επανάληψη η αντίπαλος της μείωσε στο 76′, αλλά τέσσερα λεπτά αργότερα καθάρισε την υπόθεση νίκη με γκολ του Ραφίνια. Βρίσκεται στην 4η θέση με δύο βαθμούς μακριά από την κορυφή, αλλά και ένα ματς περισσότερο. Στηρίζεται στην δύναμη της έδρας καθώς είναι αήττητη, αλλά εκτός ψάχνει ακόμα την πρώτη της νίκη στη σεζόν έχοντας μέχρι στιγμής 0-3-2 σκοράροντας μόλις δύο φορές.

Ποδαρικό με το δεξί για τον Τόνι Κόσκελα, ο οποίος έκανε το ντεμπούτο του στον πάγκο της ομάδας και δήλωσε: «Οχτώ παιχνίδια χωρίς νίκη για την Ελσίνκι είναι σαν μια αιωνιότητα. Οι επιτυχίες παράγουν αυτοπεποίθηση και φέρνουν ρουτίνα. Έχουμε μεγάλη ταχύτητα στις άκρες στην ομάδα και πολλούς γρήγορους παίκτες. Εκεί πρέπει να εστιάσουμε. Η αντίδραση των παικτών ήταν εξαιρετική και κάναμε πολλή δουλειά», είπε ο νέος τεχνικός, ο οποίος πριν μερικές μέρες ήταν στον πάγκο της Ροβανιέμι.

Αγωνιστικά Νέα: Τιμωρημένος είναι ο κεντρικός αμυντικός Ομπιλορ (6/0).

Πρόταση:Επρεπε να αλλάξει προπονητή η Ελσίνκι για να πάρει μπρος και να επιστρέψει στις νίκες. Θα πάμε με το μομέντουμ και την καρδιά του πρωταθλητή. Οπότε over 2,5 στην FONBET με απόδοση 2,35