RoPS Rovaniemi vs IFK Mariehamn Φινλανδία Veikkausliiga

Ροβανιέμι

Μπορεί οι συνθήκες της εντός έδρας αναμέτρησης με την KPV Κόκολα να ήταν ειδυλλιακές για τους 3.112 θεατές καθώς το παιχνίδι διεξήχθη στις 22:15 τοπική ώρα, με το φως της ημέρας στον αρκτικό κύκλο, όμως δεν είδαν γκολ με το 0-0 να μοιράζει βαθμούς και εντυπώσεις. Δεν μπορεί να ασκηθεί κριτική στο παιχνίδι μια και η ομάδα του Πάσι Τουούτι βρέθηκε να αγωνίζεται με 10 παίκτες από το 29’ λόγω αποβολής του Ταίβο για χέρι πάνω στη γραμμή, με τα ριπλέι να μη δικαιώνουν τον διαιτητή. Στο πέναλτι που εκτελέστηκε στη συνέχεα ο Ρεγκέιρο έπεσε σωστά και κράτησε το 0-0. Ακόμα και με 10 παίκτες πάντως στάθηκε εξαιρετικά στον αγωνιστικό χώρο και στο 85’ λίγο έλειψε να πάρει το τρίποντο με τον Μουινόνεν να χάνει ανεπανάληπτο τετ α τετ.Τελικά η ομοσπονδία ήρε την τιμωρία του αποβληθέντος Ταγιέ Ταϊβο (14/0) και ο βασικός αμυντικός είναι διαθέσιμος. Εκτός και πάλι ο μέσος Αγκνάλντο Μοράες (11/0). Επανήρθε μετά από καιρό και αγωνίστηκε ως αλλαγή ο σημαντικός επιθετικός Αλεξάντερ Κόκο (2/0).

Μάριεχαμν

Αν έχεις τύχη διάβαινε λέει η παροιμία η οποία ταιριάζει γάντι στην περίπτωση της ομάδας του Πέτερ Λούντμπεργκ, η οποία παραχώρησε εντός έδρας ισοπαλία στη Χόνκα με 2-2. Στο α’ ημίχρονο έχασε 2 κλασικές ευκαιρίες με τον Σίλβερχολτ, ενώ είχε και την τύχη με το μέρος της, μια και τα δοκάρια την έσωσαν σε δυο περιπτώσεις. Τελικά δεν μπόρεσε να αντισταθεί και πήγε στα αποδυτήρια με το εις βάρος της 2-0. Στην επανάληψη όμως τα πράγματα άλλαξαν, καθώς μπήκε πιο δυνατά και στο 62’ δέχτηκε το δώρο των φιλοξενούμενων που υπέπεσαν σε ανόητο πέναλτι. Έτσι μείωσε σε 2-1 και στο 85’ μετά από ωραία ομαδική ενέργεια έφτασε στην ισοφάριση με 2-2. Μάλιστα λίγο έλειψε να «κλέψει» τη νίκη στις καθυστερήσεις. Συμπλήρωσε κάρτες και είναι τιμωρημένος ο μέσος Ρίκου Σιέροος (9/0). Εκτός ο μέσος Γκουστάφ Μπακαλίντεν (3/1).

Δεύτερη σερί εντός έδρας αναμέτρηση για την πεισματάρα Ροβανιέμι που φιλοξενεί την αξιόμαχη Μάριεχαμν. Όλα τα εντός έδρας παιχνίδια της Ροβανιέμι πηγαίνουν σε χαμηλό τέμπο με λιγοστές κλασικές ευκαιρίες μπροστά από τις δυο εστίες. Δύσκολα θα ξεφύγει από αυτό το μοτίβο η ομάδα από τον Βορρά. Στατιστικά το under 2,5 το επαληθεύουν πολυ συχνά και οι δυο στην Winmasters