Russia Premier Liga

URAL v KRYLIYA

Από βαριά ήττα στη Μόσχα προέρχεται η Ουράλ. Ηττήθηκε με 4-0 από τη Λοκομοτίβ σε μία επανάληψη του περσινού τελικού Κυπέλλου έπειτα από ένα παιχνίδι, όπου θα μπορούσε να έχει διαφορετική κατάληξη, αν πριν το 1-0 του 17′ η Ουράλ εκμεταλλευόταν τις στιγμές που είχε. Όπως και να ΄χει, πάντως, το πράγμα, η ομάδα της Αικατερινούπολης είχε πολλά αμυντικά «θέματα» που εκμεταλλεύτηκαν οι γηπεδούχοι με αποτέλεσμα στο 28′ να κάνουν το 2-0 και στο τελευταίο τέταρτο (76′, 78′) να σκοράρουν άλλες δύο φορές και να πάρουν το ματς. «Το σκορ πήρε έκταση γιατί μετά το 1-0 έπρεπε να ρισκάρουμε, έτσι έμειναν κενοί χώροι που εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο η Λοκομοτίβ», επισήμανε ο κόουτς των σημερινών γηπεδούχων, Ντμίτρι Παρφένοφ, ο οποίος είδε τη Δευτέρα τη διοίκηση της ομάδας να κάνει πράξη το αίτημα του για ανανέωση του συμβολαίου του 35χρονου Πάβελ Πογκρέμπνιακ (Ε, 2/0) που θα συνεχίσει στην Ουράλ.
Επί των αγωνιστικών, ο μεγάλος «πονοκέφαλος» του τεχνικού των γηπεδούχων παραμένει ο Ελ Καμπίρ (Μ-Ε, 4/1). Ο βιρτουόζος Ολλανδός μεσοεπιθετικός υπέστη μυϊκό τραυματισμό στο προηγούμενο εντός με τη Ροστόφ (2-2) και έτσι θα χάσει 2ο σερί ματς μετά το 4-0 επί της Λοκομοτίβ. Από κει και πέρα ο Παρφενόφ πονοκεφαλιάζει για το ποιον εκ των Μπάβιν (Μ, 5/2)-Εγκόριτσεφ (Μ, 5/0) θα χρησιμοποιήσει στη δεξιά πτέρυγα της μεσαίας γραμμής.
(4-4-1-1): Γκόντζιουρ – Κουλάκοφ, Χαρογιάν, Εμελιάνοφ, Μερκούλοφ – Μπάβιν (Εγκόριτσεφ), Αουγκούστουνιακ, Φίντλερ, Ντιμιτρόφ – Μπικφάλβι – Πανιούκοφ.
Η 4η σερί ήττα στο πρωτάθλημα, αυτή τη φορά από τη Ροστόφ με 1-0, έφερε μεγάλη σύγχυση στην Κρίλια. Τις τελευταίες ώρες, μέρες αν θέλετε, οργιάζουν οι φήμες στον ρωσικό Τύπο περί παραίτησης του τεχνικού της ομάδας, Μίοντραγκ Μπόζοβιτς. Θυμίζουμε πως παραμονές του ματς στο Ροστόφ είχε γραφτεί πως «παίζει» το κεφάλι του. Ωστόσο, ο γενικός διευθυντής της ομάδας, Βιτάλι Σάσκοφ έσπευσε να υποστηρίξει πως «τον τελευταίο καιρό υπάρχουν τέτοιες φήμες κάθε φορά που η ομάδα ηττάται. Δεν νομίζω ότι η εμφάνιση μας στο Ροστόφ ήταν ανεπιτυχής. Σίγουρα το αποτέλεσμα δεν ήταν καλό, αλλά φαίνεται πως κάποιους εξυπηρετεί να γράφουν έπειτα από κάθε κακό αποτέλεσμα της ομάδας ότι ο προπονητής παραιτείται». Μ’ αυτή τη δήλωση, λοιπόν, διέψευσε τα σενάρια αποχώρησης Μπόζοβιτς επισημαίνοντας, μάλιστα, πως «η διοίκηση είναι ικανοποιημένη από τον προπονητή». Και αυτά τη στιγμή που ο γκολκίπερ, Ρίζικοφ έσπευσε να υποστηρίξει πως «δεν έχει έρθει η καταστροφή, υπάρχει χρόνος για βελτίωση των αποτελεσμάτων μας».
Σε ακόμη ένα ματς οι φιλοξενούμενοι είναι αναγκασμένοι να παραταχθούν χωρίς ποδοσφαιριστή που λογίζεται ως μέλος της βασικής ενδεκάδας. Ο λόγος για τον Τάρας Μπούρλακ (Α, 2/1) που αντιμετωπίζει πρόβλημα τραυματισμού και αναμένεται να επιστρέψει προς τα τέλη Αυγούστου. Επίσης, αμφίβολος δίνεται ο 23χρονος, Ντένις Γιακούμπα (Μ, 16/0 πέρσι) που αποκτήθηκε το καλοκαίρι από τη Ροτόρ και δεν έχει κάνει ακόμα ντεμπούτο.
(4-2-3-1): Ρίζικοφ – Ανιούκοφ, Καρπόφ, Τσερνόφ, Κομπάροφ – Μιχαΐλοβιτς (Τιμοφέεφ), Γκάτκαν – Καμπούτοφ, Γκινσάρι, Κανουνίκοφ – Σομπόλεφ.
Η παράδοση των αναμετρήσεων των δύο ομάδων δείχνει «γκολ-γκολ». Με δεδομένη, όμως, την κατάσταση των δύο ομάδων και δη της Κρίλια, θα πάμε πιο συντηρητικά. Θα ασχοληθούμε περισσότερο με το over 2,25 ποντάροντας στη διάθεση των γηπεδούχων για απαντήσεις μετά τα τρία σερί άτυχα αποτελέσματα.
FK TAMBOV v KRASNODAR
«Αυτοκτόνησε» στην έδρα της Όρενμπουργκ. Έμεινε στο 2-2 με την τοπική ομάδα σε ένα ματς, όπου για 70 λεπτά ήταν η απόλυτη κυρίαρχος. Προηγήθηκε με 2-0 με τέρματα των Γκογκούα στο 26′ και Μαμτόφ στο 68′, όμως έπαθε ένα μπλακ άουτ στο διάστημα από το 74′ έως το 78′ δέχθηκε δύο τέρματα και έφυγε με τον βαθμό της ισοπαλίας. «Για 70 λεπτά ήμουν περήφανος για την ομάδα μου, στο τέλος δεν ήμασταν και τόσο σκληροί για να «καθαρίσουμε» το ματς και να πάρουμε το τρίποντο», επισήμανε ο τεχνικός των νεοφώτιστων, Αλεξάντερ Γκριγκοριάν, ο οποίος, βέβαια, δεν παρέλειψε να πει πως ρόλο στην τελική έκβαση της αναμέτρησης του Όρενμπουργκ να έπαιξαν, ενδεχομένως, οι καιρικές συνθήκες, αλλά και ο τεχνητός χλοοτάπητας. Όσο για το προσεχές ματς με την Κράσνονταρ, ο τεχνικός της Τάμποφ ήταν ξεκάθαρος. «Θα παλέψουμε, όπως κάνουμε πάντα και θα δούμε τι θα προκύψει», υπογράμμισε.
Αγωνιστικά Νέα: Επί των αγωνιστικών, νοκ άουτ έχουν τεθεί λόγω πολύμηνων τραυματισμών οι Τσασόβσκιχ (Α, 0/0) και Τζελογιάν (Μ, 0/0), ενώ ανέτοιμος κρίνεται και ο Χοσόνοφ (Μ, 7/0 πέρσι). Από κει και πέρα, όμως, ήρθαν να προστεθούν και άλλα. Κατ’ αρχήν νοκ άουτ έχει τεθεί ο Κιουπέρκα (Μ, 5/0) που αποβλήθηκε στο 85′ της αναμέτρησης του Όρενμπουργκ, ενώ υπάρχει και το θέμα με τον Κούλικ (Μ, 3/0) που τραυματίστηκε στο 12′ του ίδιου παιχνιδιού.
Πιθανή ενδεκάδα: (4-4-2): Σέλια – Τετρασβίλι, Γκογκούα, Άντε, Τακάζοφ – Κίλιν, Καράσεφ, Οσιπένκο, Κοστιούκοφ – Μάτμοφ, Κονατέ.
Επική πρόκριση στα playoffs του Τσάμπιονς Λιγκ, όπου την περιμένει ο Ολυμπιακός, πήρε την περασμένη Τρίτη μέσα στο Πόρτο η Κράσνονταρ ανατρέποντας τα δεδομένα που είχαν διαμορφωθεί από την εντός έδρας ήττα με 1-0 στο πρώτο ματς. Επικράτησε με 3-2 των «δράκων» σκοράροντας τρεις φορές στο πρώτο 45λεπτο και έχοντας μεγάλο πρωταγωνιστή τον Βιλένα. Ο Ολλανδός άνοιξε το σκορ στο 3′, ενώ ήταν αυτός που σέρβιρε το 3-0 στον Σουλεϊμάνοφ στο 34′ και ενώ είχε προηγηθεί στο 12′ το 2-0 από τον ίδιο παίκτη. Στην επανάληψη πιέστηκε, δέχθηκε το 3-2 στο 77′, όμως ως εκεί και πανηγύρισε τη μεγάλη πρόκριση. Όσο για το πρωτάθλημα, έδειξε χαρακτήρα και στόφα υποψήφιας πρωταθλήτριας. Επικράτησε εντός με 1-0 της Ρούμπιν παίζοντας για ένα ημίχρονο με αριθμητικό μειονέκτημα λόγω αποβολής του Ναμλί (45+2′). Έτσι το γκολ του Ιγκνατίεφστο 17′ ήταν αρκετό για να της χαρίσει τη νίκη.
Αγωνιστικά Νέα: Σε ακόμη ένα ματς η Κράσνονταρ έχει «θέματα», την ίδια στιγμή που δεν έχει ξεκαθαρίσει ακόμα αν θα γίνει ροτέισον ενόψει Ολυμπιακού. Οι φιλοξενούμενοι θα αγωνιστούν χωρίς τον Ναμλί (Μ-Ε, 5/1) που αποβλήθηκε στο ματς με τη Ρούμπιν, ενώ δεν υπολογίζεται ούτε ο τραυματίας, Άρι (Ε, 4/0) που παραμένει στα «πιτς». Αγώνα δρόμου για να προλάβει τη ρεβάνς με τον Ολυμπιακό κάνει ο Γκαζίνσκι (Μ-Α, 26/2 πέρσι) με λιγοστές, όμως, πιθανότητες, ενώ στο ιατρικό δελτίο παραμένει ο Κλάεσον (Μ-Ε, 29/12 πέρσι).
Πιθανή ενδεκάδα: (4-2-3-1): Σαφόνοφ – Πετρόφ, Σπάχιτς, Μαρτίνοβιτς, Στότσκι – Καμπόλοφ, Βιλένα, Βάντερσον, Καμπέλα, Σουλεϊμάνοφ – Ιγκνατίεφ (Μπεργκ).
Αποδόσεις κάτω από ένα 1.80 στο «διπλό» της Κράσνονταρ δεν μας ενδιαφέρουν, από τη στιγμή που οι φιλοξενούμενοι θα έχουν το μυαλό τους και στον Ολυμπιακό. Αν επιλέξουμε να ασχοληθούμε με το ματς, θα πάμε σε επιλογή ασιατικού χάντικαπ «1 +1» σε τιμές γύρω στο 1.70.
ZENIT v FC AKHMAT GROZNY

Από σπουδαίο «διπλό» στη Μόσχα επί της φιλόδοξης, φέτος, Ντιναμό προέρχεται η Ζενίτ. Νίκησε με 2-0 σε ένα ματς, όπου προηγήθηκε στο 10′, έχασε ένα κάρο ευκαιρίες με αποκορύφωμα το δοκάρι του Αζμούν στο 44′ και χρειάστηκε να φθάσει το 88ο λεπτό για να έρθει ο Οζντόεφ και να καθαρίσει το ματς. Οι στημένες φάσεις και οι κόντρα επιθέσεις της Αχμάτ προβληματίζουν τον τεχνικό της Ζενίτ, Σεργκέι Σέμακ ενόψει του αποψινού ματς. «Πρέπει να είμαστε συγκεντρωμένοι, να παίξουμε επιθετική άμυνα και να είμαστε προσεκτικοί στο τρανζίσιον», είπε χαρακτηριστικά ο προπονητής των πρωταθλητών Ρωσίας. Και αυτά τη στιγμή που η Ζενίτ παραμένει ενεργή στο μεταγραφικό παζάρι προσφέροντας το ποσό των τριών εκατ. ευρώ στην ολλανδική Φίτεσε για να απκτήσει τα δικαιώματα του Ρώσου μπακ, Καραβάεφ (Α, 44/1 πέρσι σε όλες τις διοργανώσεις).
Σημαντικά προβλήματα για τον Σέμακ πριν την αναμέτρηση με την Αχμάτ. Κατ’ αρχήν νοκ άουτ, κατά δήλωση του προπονητή της Ζενίτ, από την αναμέτρηση τέθηκε ο Σεμπάστιαν Ντριούσι (Μ-Ε, 5/0)που αποκόμισε τραυματισμό στο ματς με τη Ντιναμό Μόσχας. Από κει και πέρα, δεν προλαβαίνει ο Σάτοφ (Μ, 19/3 πέρσι), όπως και ο Τερεντίεφ (Α, 2/0), ενώ όπως ισχυρίστηκε ο Σέμακ υφίστανται ερωτηματικά και για τη συμμετοχή του Μάλκολμ (Μ-Ε, 2/0). Πήγε στη Λοκομοτίβ ο στράικερ, Τζόρτζεβιτς που δεν υπολογιζόταν.
(4-4-2): Λούνεφ – Σμόλνικοφ, Ιβάνοβιτς, Ρακίτσκι, Σάντος – Σουτόρμιν, Οζντόεφ, Μπάριος, Ζιρκόφ – Ντζιούμπα, Αζμούν.
Με την εμφάνιση της στο εντός με τη Σπαρτάκ, έκανε τους Μοσχοβίτες να μοιάζουν… Μπαρτσελόνα. Ήταν κακή σε όλους τους τομείς. Αμυντικά είχε πολλά κενά, αντιμετώπιζε πρόβλημα στην κυκλοφορία της μπάλας, είχε προβληματικό τρανζίσιον με συνέπεια να ηττηθεί με 3-1. Είναι χαρακτηριστικό πως στο ημίχρονο βρέθηκε να χάνει με 2-0 δεχόμενη τα γκολ στο 32′ και στο 44′. Στο β’ θα περίμενε κάποιος μία αντίδραση, υπήρξε, αλλά σπασμωδική. Δέχθηκε το 3-0 στο 70′ και απλά μείωσε στο 75′ με τον Μπενγκέ που δύο λεπτά αργότερα αποβλήθηκε. Από κει και πέρα, αξίζει να σημειωθεί πως τη γλίτωσε φθηνά για τον σπίκερ του γηπέδου που χλεύασε δια μικροφώνου τον διαιτητή του ματς μετά την κόκκινη στον Μπενγκέ. Κινδύνευε με αποκλεισμό έδρας, τελικά έφαγε μόνο πρόστιμο. Και εν μέσω αυτής της αρνητικής ενέργειας προετοιμάστηκε για το ματς με τη Ζενίτ, όπου ο Ραχίμοφ θέλει να δει την ομάδα του να μην επαναλαμβάνει το α’ ημίχρονο του ματς με τη Σπαρτάκ, όπως είπε, διότι «η Ζενίτ δεν θα μας συγχωρέσει».
Αγωνιστικά, η Αχμάτ έχει τα γνωστά προβλήματα που γνώριζε ο προπονητής κατά την προετοιμασία της ομάδας του για τη δοκιμασία στην Αγία Πετρούπολη. Δεν μπορεί να ποντάρει στον Μπενγκέ (Ε, 5/1) που είναι τιμωρημένος. Ενώ οι φιλοξενούμενοι έχουν συμβιβαστεί και στην ιδέα της απουσίας του Βραζιλιάνου σταρ τους, Ραβανέλι (Μ-Ε, 17/4 πέρσι) που παραμένει στα «πιτς» λόγω του σοβαρού τραυματισμού που αποκόμισε την περσινή σεζόν.
(3-5-1-1): Γκορόντοφ – Νίζιτς, Άνχελ, Σεμένοφ – Ουτσίεφ, Ίσμαελ, Σβετς, Γκλουσάκοφ, Χάριν – Ιβάνοφ – Μιτρίσεφ (Πόνσε).
Με βάση τα όσα είδαμε την τελευταία αγωνιστική, περιμένουμε δυνατό ξεκίνημα από τη Ζενίτ στο ματς. Θα επιδιώξει να μην αφήσει καμία εντύπωση αμφισβήτησης στην Αχμάτ. Έτσι το γεγονός αυτό μας πείθει να πάμε στο ασιατικό «Over 1» ημίχρονο.