Scotland Challenge Cup Round 4

21:35 Stenhousemuir FC – Waterford United
Έρχεται από τρομερή νίκη με 3-2 επί της Κοβ Ρέιντζερς, έσπασε το αήττητο των πρωτοπόρων. H Koβ που ερχόταν από 6 σερί νίκες δεν είχε αλλαγές στην ενδεκάδα κι όταν προηγήθηκε μόλις στο 3′ με τον Τζέιμι Μέισον, φάνηκε ότι το σερί των νικών της θα μεγάλωνε. Η «Στένι» όμως δείχνει άλλη ομάδα με τον Ντέιβι Άιρονς στον πάγκο και έφτασε στην ισοφάριση στο 9′ με τον Ντέιβιντ Μαρς, για γυρίσει το ματς στο 22′ με το γκολ του Ντέιβιντ Χόπκερκ. Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου ο Άντι Μουνρό κέρδισε πέναλτι από τον Σκοτ Ρος και ο Μαρκ ΜακΓκουίγκαν το εκτέλεσε εύστοχα δίνοντας προβάδισμα δύο τερμάτων στους «πολεμιστές». Η Κοβ είχε την κατοχή αλλά δεν μπορούσε να κάνει εύκολα φάσεις, μείωσε στο 88′ με την κεφαλιά του Μάρτιν Σκοτ, όμως η ομάδα του Άιρονς κράτησε τη νίκη. Η Στενχάουσμιουρ στον προηγούμενο γύρο του Τσάλεντς Καπ είχε αποκλείσει στα πέναλτι την πρωταθλήτρια Ουαλίας ΔΝΣ (Δε Νιου Σεντς) επικρατώντας με 3-1 στα πέναλτι και δείχνει ικανή να αποκλείσει ακόμα μια ομάδα από την Ουαλία.
Νίκησε 2-0 στην έδρα της τη Σλίγκο Ρόβερς, δεύτερη σερί νίκη με το ίδιο σκορ, οι παίκτες της είχαν πει ότι θέλουν να κλείσουν με νίκες το πρωτάθλημα και φαίνεται να το καταφέρνουν. Μπήκαν ορεξάτοι στο ματς, έχασαν δύο ευκαιρίες με τους Μάικλ Ο’Κόνορ και ΤζέιΤζέι Χούπερ, για να κερδίσουν πέναλτι στο 16′ σε ανατροπή του Γουόλτερ Φιγκέιρα από τον Τζον Μάχον. Ο γκολκίπερ της Σλίγκο, Λουκ ΜακΝίκολας, όμως απέκρουσε το σουτ του Ο’Κόνορ και οι «μπλε» χρειάστηκε να φτάσουν στο 34′ για να ανοίξουν το σκορ με την κεφαλιά του αρχηγού της ομάδας, Ρόρι Φίλι. Ο Φιγκέιρα έκανε το 2-0 στο 52′, η Σλίγκο είχε μόνο μια καλή στιγμή έξι λεπτά αργότερα, όταν ο Μπράιαν Μόρλεϊ νικήθηκε από τον κίπερ της Γουότερφορντ, Μάθιου Κόνορ. Η Γουότερφορντ μπήκε στον προηγούμενο γύρο στο Τσάλεντς Καπ και απέκλεισε την ομάδα κάτω των 21 της Χαρτς. O Ζακ Ελμπουζέντι (Μ, 20/5) θα απουσιάσει και από αυτό το ματς μιας κι έχει υποχρεώσεις με την εθνική κάτω των 21 της Ιρλανδίας. Παραμένει τραυματίας ο Κένι Μπράουν (Α, 14/0).
Η Στενχάουσμιουρ είναι σε εξαιρετική κατάσταση και θέλει να προχωρήσει στο θεσμό, το ίδιο ακριβώς ισχύει και για τους Ιρλανδούς της Γουότερφορντ. Ο άσος δείχνει δυνατός, η φόρμα της Γουότερφορντ όμως μας ωθεί στην κάλυψη με το 1 DNB που δίνεται στο 1.75.