Scotland Championship

21:05 Alloa Athletic – Dundee United
H μίνι κατρακύλα έλαβε τέλος για την ομάδα της Αλόα, η οποία πήρε την ισοπαλία με 1-1 εκτός έδρας από την Ντανφέρμλιν, σε ένα ματς στο οποίο προηγήθηκε στο 50ο λεπτό με τον Μπράουν. Ακόμα μία φορά όμως δεν μπόρεσε να κρατήσει το προβάδισμά της, έβγαλε τα… κλασικά της αμυντικά κενά και ισοφαρίστηκε μόλις μετά από πέντε λεπτά από την αντίπαλό της. Μπορεί να μένει για τρία ματς χωρίς νίκη, αλλά τουλάχιστον ήταν το πρώτο θετικό αποτέλεσμα μετά από δύο ήττες στη σειρά. Το αρνητικό είναι ότι παραμένει στην τελευταία θέση της βαθμολογίας, με τον τεχνικό Γκραντ να τονίζει όμως ότι η ομάδα του βρίσκεται σε καλό δρόμο. Στο αγωνιστικό κομμάτι, τραυματίας είναι ο κίπερ Πάρι (4/0) και στη θέση του κάτω από τα γκολπόστ θα βρεθεί ο 33χρονος ΜακΝτόναλντ, στην 4η συμμετοχή του με την ομάδα, έχοντας ως μπακ απ τον 20χρονο Χένρι.
Αστραψε και βρόντηξε η ομάδα της Νταντί Γιουνάιτεντ, η οποία με μία εξαιρετική εντός έδρας εμφάνιση, διέλυσε με το εκκωφαντικό 6-0 την Μόρτον. Μπροστάρης για τους «Αραβες» ήταν για ακόμα μία φορά ο επιθετικός Σάνκλαντ, ο οποίος… χόρεψε στο ταψί την άμυνα της «Τον». Ανοιξε το σκορ στο 1’, σκόραρε εκ νέου στο 5’, αλλά και άλλη μία φορά στο 56ο λεπτό, πετυχαίνοντας χατ τρικ. Δύο γκολ ακόμα πέτυχε ο ΜακΜίλαν και ένα ο Τσάλμερς. Τα 13 γκολ έφτασε με αυτά και αυτά ο νεαρός φορ και ήδη οι σειρήνες από τη Ρέιντζερς και την Σέλτικ ακούγονται ηχηρά. Και πόσο μάλλον τώρα που ο νεαρός κλήθηκε στην εθνική Σκωτίας για τα ματς με Ρωσία και Σαν Μαρίνο. Απόλυτα χαρούμενος νιώθει για αυτή την εξέλιξη ο τεχνικός Ρόμπι Νίλσον, ενώ από την μεριά του ο παίκτης δήλωσε ότι είναι αφοσιωμένος στην Νταντί Γιουνάιτεντ. Στο αγωνιστικό μέρος, μη διαθέσιμος θα είναι ο αμυντικός Μαρκ Κόνολι (3/0), ο οποίος θα είναι διαθέσιμος σε λίγες ημέρες.
Αναμενόμενα η Νταντί Γιουνάιτεντ δίνεται σε απόδοση φαβορί για το ματς με την υποδεέστερη Αλόα και εδώ που τα λέμε κιόλας, ακόμα και το 1.50 του διπλού, είναι υψηλό, αν αναλογιστούμε τη διαφορά δυναμικότητας που υπάρχει. Αν πιάσει πάλι ρυθμό ο Σάνκλαντ, δεν βλέπω γιατί να μην έχουμε διπλό και over 2.5, στο 2.20.