Scotland Championship

17:00 Arbroath FC – Greenock Morton
Αν και είχε την θέληση, δεν μπόρεσε η ομάδα της Αρμπρόυθ να συνεχίσει τις καλές εμφανίσεις του προηγούμενου μήνα. Μετά από την ήττα στο πρωτάθλημα εκτός έδρας με 2-0 από την καλύτερη σε όλο το ματς Νταντί, ήρθε και η απώλεια στο Τσάλεντζ Καπ. Εκεί έχασε με 2-0 εντός έδρας από την Κλάιντ, πληρώνοντας τις πολλές αλλαγές που είχε στο αρχικό σχήμα. Όπως και να έχει, τελείωσε το Τσάλεντζ Καπ για την ομάδα του Ντικ Κάμπελ, η οποία βρίσκεται στην 7η θέση του πρωταθλήματος με 8 βαθμούς συγκομιδής μετά από τις τέσσερις ήττες στη σειρά. Ο έμπειρος κόουτς προτίθεται να επαναφέρει όλους τους βασικούς του στο αρχικό σχήμα, ενώ δεν έχουν προκύψει ιδιαίτερα προβλήματα απουσιών.
Μπορεί να μην εντυπωσίασε με την αγωνιστική της εικόνα, αλλά έστω και δύσκολα, η Μόρτον πήρε την ισοπαλία με 1-1 από την Ντανφέρμλιν, σε ένα ματς στο οποίο έσωσε την παρτίδα κυριολεκτικά την τελευταία στιγμή. Μετά από ένα μάλλον βαρετό ματς, έμεινε τελικά πίσω στο σκορ στο 87ο λεπτό και κάπου εκεί οι παίκτες του Χόπκιν ξύπνησαν επιθετικά. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα να έρθει η ισοφάριση στο 4ο και τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων. Έφτασε τους 10 βαθμούς και απέχει 2 μόλις από την κορυφαία τετράδα. Στο αγωνιστικό κομμάτι, ξανά στην κορυφή της επίθεσης θα βρεθεί ο φορ ΜακΧιου, έχοντας δίπλα του τον πολύπειρο Σάτον. Δεν αναφέρονται απουσίες.
Δεν πείθει κάποια από τις δύο ομάδες ότι μπορεί να επικρατήσει σε αυτό το παιχνίδι. Και οι δύο είναι ανισόρροπες και προβληματικές αμυντικά και αυτό μπορεί να καθορίσει το πώς θα πάει το ματς. Θα πάμε με την πιθανότητα του G/Gσε αυτήν την αναμέτρηση.

17:00 Dundee FC – Partick Thistle
Με την καλύτερη δυνατή ψυχολογία πήγε η Νταντί στη διακοπή των πρωταθλημάτων, ειδικά μετά από την εντός έδρας επιτυχία της με αντίπαλο την Αρμπρόουθ, κόντρα στην οποία επιβλήθηκε με 2-0, δίχως να έχει απειληθεί στο ελάχιστο από την αντίπαλό της. Τα δύο γκολ του ΜακΝτέιντ στο 38ο λεπτό και στο 59ο λεπτό ήταν εκείνα τα οποία έκαναν τη διαφορά στην αναμέτρηση, με τον τεχνικό ΜακΠέικ να δηλώνει ότι η ομάδα του είναι έτοιμη να δώσει τον καλύτερο εαυτό της και σε αυτό το ματς. Πέρασε στην 4άδα η Νταντί, έχοντας φτάσει τους 12 βαθμούς. Θα επενδύσει ακόμα περισσότερο στους νεαρούς παίκτες ο τεχνικός ΜακΠέικ, θα παίξουν μερικοί και σε αυτό το παιχνίδι. Στα του αγωνιστικού μέρους, λογικά θα προλάβει αυτό το ματς ο μέσος Τζέιμι Νες, ενώ δεν αναφέρονται άλλα προβλήματα.
Την δεύτερη νίκη της στα τρία τελευταία παιχνίδια της πανηγύρισε η ομάδα της Πάρτικ Θιστλ, η οποία επικράτησε εντός έδρας με 2-0 της Κόναχς Κουέι στο Τσάλεντζ Καπ, παίρνοντας την πρόκριση στα ημιτελικά της διοργάνωσης. Η νίκη αυτή, η δεύτερη στη θητεία του τεχνικού Ιαν ΜακΚολ, ήρθε χάρη στα τέρματα του Ντε Βίτα στο 34’ και του Πένραϊς στο 77ο λεπτό, με τους «Τζαγκς» να είναι άψογοι και στο αμυντικό κομμάτι. Μέγιστη γκάφα από τον πολύπειρο τεχνικό της ομάδας, ο οποίος εμφανίστηκε στην προπόνηση της Πάρτικ Θιστλ με φόρμα της Εϊρ, ξεσηκώνοντας θύελλα αντιδράσεων στο κοινό που είχε πάει στην προπόνηση της ομάδας. Ο τεχνικός της Πάρτικ απολογήθηκε από τη μεριά του, αλλά και πάλι… Τουλάχιστον δεν θα έχει απουσίες.
Θα περιμέναμε να δίνεται σε λίγο υψηλότερη τιμή η ομάδα της Νταντί και όχι σε απόδοση φαβορί. Η Πάρτικ Θιστλ δεν είναι κακή ομάδα και ίσως ακόμα και τώρα να κάνει την ζημιά της στους ασταθείς «νταρκ μπλουζ». Το διπλό dnb σε απόδοση 2.60 αξίζει να παιχτεί.

17:00 Dunfermline – Ayr United
Μέσα από τα χέρια της έχασε την δυνατότητα να πάρει την δεύτερη νίκη της στα τρία τελευταία παιχνίδια της η Ντανφέρμλιν, η οποία έρχεται από την ισοπαλία με 1-1 με την Μόρτον εκτός έδρας. Και αυτό σε ένα ματς στο οποίο δεν έκανε κάποια σπουδαία εμφάνιση, ωστόσο σκόραρε στο 87ο λεπτό και όλα έδειχναν ότι θα φύγει από το Γκρίνοκ με τους τρεις βαθμούς. Τελικά όμως ισοφαρίστηκε σε 1-1 στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων, με τον τεχνικό Κρόφορντ να τονίζει ότι η ομάδα του θα πρέπει να είναι πιο προσεκτική στην άμυνα, ιδίως στα τελευταία λεπτά των αναμετρήσεων. Παραμένει αήττητη στα τρία πρόσφατα ματς της. Δεν αναφέρονται προβλήματα απουσιών, πέραν από τον τραυματισμό του αμυντικού Γιούαν Μάρεϊ (2/0), ο οποίος θα μείνει εκτός δράσης για περίπου 2 μήνες. Κανονικά έτοιμοι είναι όλοι οι υπόλοιποι.
Αν θα ερχόταν κάπου η ήττα για την ομάδα της Εϊρ, μάλλον στο ματς με την ανεβασμένη Ινβερνές θα προέκυπτε. Σε όλο το ματς ήταν κακή επιθετικά, δημιουργικά είχε θέματα και παράλληλα είχε πολλά κενά και προβλήματα με τις γρήγορες αντεπιθέσεις της αντιπάλου της, με αποτέλεσμα να ηττηθεί με 2-0. Ήταν η πρώτη ήττα μετά από τρεις νίκες στη σειρά, όμως με βάση ότι έχασε και η Νταντί Γιουνάιτεντ, συνεχίζει να μένει στην κορυφή της βαθμολογίας μαζί με την τελευταία. Συνεχίζει με υπηρεσιακό τεχνικό την ίδια ώρα που ακούγονται έντονα για την ομάδα ο πρώην κόουτς της Αρμπρόουθ, Πολ Σίριν και ο παλιός κόουτς της Ιστ Φάιφ, Ντάρεν Γιανγκ. Στα αγωνιστικά νέα, δύσκολα θα αλλάξει το 4-3-3, με τους Φόρεστ, Μόφατ και ΜακΓκόουαν στην επίθεση. Στα του αγωνιστικού μέρους, τραυματίας και μη διαθέσιμος είναι ο επιθετικός Κρεγκ Μουρ (20/4 πέρσι).
Προκαλεί μια μικρή εντύπωση το γεγονός ότι η καλύτερη Εϊρ είναι η ομάδα η οποία βρίσκεται σε απόδοση αουτσάιντερ. Η Ντανφέρμλιν παρουσιάζει πολλά προβλήματα στην άμυνα και η επιλογή του διπλού dnb αξίζει να παιχτεί σε απόδοση 2.10, μιας και η Εϊρ θα είναι περισσότερο σοβαρή τώρα.

17:00 Inverness CT – Alloa Athletic
Νίκη με άνεση στο Τσάλεντζ Καπ με 3-0 κόντρα στην Αλόα και πρόκριση στα ημιτελικά της διοργάνωσης, ενώ είναι ξεκάθαρα η μεγάλη κερδισμένη της προηγούμενης αγωνιστικής. Από τη μία πλευρά επικράτησε εκτός έδρας με 2-0 κόντρα στην Εϊρ με πολύ καλή εμφάνιση και μάλιστα θα μπορούσε να έχει πετύχει και περισσότερα τέρματα. Παράλληλα, αφού κέρδισε την Εϊρ, είδε και την Νταντί Γιουνάιτεντ να ηττάται με αποτέλεσμα να πλησιάσει τις δύο πρώτες ομάδες της βαθμολογίας στους 2 βαθμούς. Νέος χλοοτάπητας τοποθετήθηκε στο γήπεδο της Ινβερνές. Στα αγωνιστικά νέα, δεν υπάρχει κάποια αλλαγή. Μη διαθέσιμοι είναι ο αμυντικός Μπραντ ΜακΚέι (1/0), και ο Καναδός μέσος Τράφορντ (1/0), αλλά γυρίζει ο έμπειρος φορ Κίτινγκς και θα πάρει θέση στην ενδεκάδα. Εκτός μάχης και ο επιθετικός Μίτσελ Κάρι, θα λείψει για τις επόμενες 3 εβδομάδες.
Άφησε με ανοιχτό το στόμα όλη τη Σκωτία η ομάδα της Αλόα, η οποία πέτυχε μια σπουδαία εντός έδρας νίκη με αντίπαλο την Νταντί Γιουνάιτεντ λίγο πριν από από τη διακοπή για τις εθνικές ομάδες. Το 1-0 με το οποίο επικράτησε της πρωτοπόρου της βαθμολογίας, σκόρπισε ενθουσιασμό στις τάξεις της ομάδας και εκτός αυτού, πέρασε πάνω από την επικίνδυνη ζώνη, φτάνοντας τους 8 βαθμούς συγκομιδής. Βέβαια, αυτή η εικόνα δεν συνεχίστηκε και στο Τσάλεντζ Καπ, εκεί όπου έχασε με 3-0 από την Ινβερνές, όμως και μόνο η πορεία της ως τα προημιτελικά, γεμίζει χαμόγελα την ομάδα. Το θετικό για εκείνη είναι ότι κόντρα στη σημερινή της αντίπαλο ξεκούρασε και αρκετούς βασικούς, οι οποίοι θα παίξουν σήμερα. Στο αγωνιστικό κομμάτι, τραυματίας είναι ο κίπερ Πάρι (4/0) και στη θέση του κάτω από τα γκολπόστ θα βρεθεί ο 33χρονος ΜακΝτόναλντ. Τιμωρημένος ο αμυντικός Φλάνινγκαν (8/0).
Αναμενόμενα σε χαμηλή τιμή βρίσκεται η νίκη της Ινβερνές, η οποία όμως έχει τη δυνατότητα να επιβάλλει πλήρως το ρυθμό της. Βέβαια, και η Αλόα δεν θα κάτσει με σταυρωμένα τα χέρια έχοντας τη βασική της ενδεκάδα σε αυτό το ματς, οπότε καλύτερα θα είναι να μείνουμε μακριά.

17:00 Queen of the South – Dundee United
Σπουδαία νίκη για την ψυχολογία της πέτυχε η ομάδα της Κουίν Οφ Σάουθ με αντίπαλο την Πάρτικ Θιστλ εκτός έδρας και πήγε με αυτόν τον τρόπο με τον καλύτερο τρόπο στη διακοπή του πρωταθλήματος. Πριν από αυτή μετρούσε τρία θετικά αποτελέσματα στα τέσσερα τελευταία παιχνίδια της, με τον Μπράουνλι να είναι εκείνος ο οποίος σκόραρε στο 60ο λεπτό της αναμέτρησης και έφερε τους «Ντουνχάμερς» στους 9 βαθμούς. Ο τεχνικός Τζόνστον ξεκαθάρισε ότι όσο η ομάδα του συνεχίζει να είναι προσεκτική αμυντικά θα έρχονται και τα αποτελέσματα. Όλα δείχνουν ότι θα υπάρχουν ελάχιστες ουσιαστικές αλλαγές σε πρόσωπα και σχηματισμό, δεν έχει άλλωστε και την πολυτέλεια για μεγαλύτερο ροτέισον η ομάδα από το Ντάμφρις.
Ήττα που την τραβάει πίσω στην πορεία της για το πρωτάθλημα ήταν για την Νταντί Γιουνάιτεντ εκείνη από την Αλόα εκτός έδρας με σκορ 1-0. Και όλα αυτά σε ένα ματς στο οποίο η αντίπαλός της έπαιξε στα τελευταία πέντε λεπτά με 10 παίκτες. Δεν κέρδισε η Εϊρ από τη μία πλευρά, από την άλλη όμως βλέπει την Ινβερνές να πλησιάζει απειλητικά προς την κορυφή της βαθμολογίας. Στο μεταξύ, με τις μεγαλύτερες ομάδες της Σκωτίας και αρκετές της Αγγλίας να… ορέγονται την απόκτηση του γκολτζή Σάνκλαντ, η διοίκηση έκανε ξεκάθαρη την πρόθεσή της να μην πουλήσει τον παίκτη σε οποιαδήποτε τιμή. Στο αγωνιστικό μέρος, μη διαθέσιμος θα είναι ο αμυντικός Μαρκ Κόνολι (3/0), ο οποίος θα είναι διαθέσιμος σε λίγες ημέρες.
Δεν θα είναι τόσο εύκολο το ματς όσο θέλει να δείχνει το σετ των αποδόσεων για την Νταντί Γιουνάιτεντ, μιας και η Κουίν Οφ Σάουθ έχει τον τρόπο να… κλειστεί στο καβούκι της. Αυτό είναι που ξέρει να κάνει καλύτερα άλλωστε και αυτό θα προσπαθήσει και τώρα. Δεν υπάρχει στοιχηματική αξία στο ματς.