Scotland Championship

21:05 Ayr United – Dundee FC
Το πείραμα με τον.. αυτόματο πιλότο ξεφούσκωσε γρήγορα για την ομάδα της Εϊρ, η οποία μετά και από την νέα ήττα της, με 3-2 από την Ντανφέρμλιν εκτός έδρας, ανακοίνωσε τον νέο τεχνικό της. Όχι ότι πήγε σε κάποια… ενδεδειγμένη επιλογή, το αντίθετο θα λέγαμε μάλιστα, μιας και ο νέος τεχνικός ηγέτης της θα είναι ο καθόλα άπειρος Μαρκ Κερ. Ο 37χρονος πρώην μέσος της Αμπερντίν, θα συνεχίσει ως παίκτης-προπονητής και όπως εξήγησε, στόχος του είναι να διατηρήσει η ομάδα του την επαφή της με την κορυφή και φυσικά τις ελπίδες της για την άνοδο στην μεγάλη κατηγορία. Ο νεόκοπος μάνατζερ τόνισε ότι έμαθε αρκετά δίπλα στον Ιαν ΜακΚολ και θεωρεί ότι μπορεί να συνεχίσει με τον ίδιο ρυθμό που άφησε την ομάδα ο προκάτοχός του. Στα αγωνιστικά νέα, δεν αναφέρονται προβλήματα για τους «Ονεστ Μεν».
Μέσα από τα χέρια της έχασε το θετικό αποτέλεσμα η Νταντί στο εντός έδρας ματς με την Πάρτικ Θιστλ, από την οποία υπέστη τεράστια ανατροπή. Προηγήθηκε στο 25ο λεπτό με τον ΜακΓκόουαν και έδειχνε να ελέγχει το ματς, αλλά στα τελευταία 6 λεπτά, από το 85’ ως και το 91ο λεπτό, δέχθηκε τρία τέρματα και υπέστη οδυνηρή ήττα. Ο τεχνικός ΜακΠέικ με δηλώσεις του τόνισε ότι η ομάδα του θα πρέπει να πάρει το μάθημά της από την εντός έδρας ήττα από την Πάρτικ Θιστλ, ενώ εξηγησε ότι συνολικά η «Νταρκ Μπλουζ» θα πρέπει να δουλέψει σκληρότερα στο κομμάτι της άμυνας. Δεν έχει και άδικο βέβαια, αν αναλογιστούμε ότι μετράει 7 αναμετρήσεις στις 9 πιο πρόσφατες στις οποίες έχει δεχθεί τουλάχιστον ένα τέρμα. Για την ακρίβεια έχει δεχθεί 14 τέρματα σε αυτό το διάστημα. Νέα προσθήκη είναι ο κίπερ Κόνορ Χάζαρντ, με τον διεθνή τερματοφύλακα να έχει έρθει ως δανεικός από τη Σέλτικ και λογικά θα πάει και στην ενδεκάδα, καθώς ο βασικός κίπερ, Τζακ Χάμιλτον (9/0) τραυματίστηκε στο προηγούμενο ματς και θα λείψει.
Νέα εποχή στην Εϊρ, αλλά κάθε άλλο παρά μπορούμε να εμπιστευτούμε τον Κερ και την παρέα του. Το κακό είναι ότι ούτε η Νταντί πείθει με την εικόνα της και κάπου εκεί σκεφτόμαστε να απέχουμε από στοιχηματικής άποψης από την αναμέτρηση. Ισως να ποντάρουμε κάτι στο live, αλλά και πάλι… ίδωμεν.