Scotland Championship

17:00 Alloa Athletic – Queen of the South
Έβγαλε μαχητικότητα και πείσμα η ομάδα της Αλόα στο εκτός έδρας παιχνίδι της με την Ινβερνές και δίκαια πήρε την εκτός έδρας ισοπαλία με 2-2, σε ένα ματς στο οποίο πήρε το προβάδισμα με τον Μπιουκάναν από το 5ο λεπτό, αλλά δεν άντεξε να μην κάνει λάθη στην άμυνα. Στο 61ο λεπτό και στο 85ο λεπτό υπέστη την ανατροπή, δεν το έβαλε κάτω, ισοφάρισε σε 2-2 με τον Τράουτεν και στη συνέχεια έχασε και ευκαιρία για την ολική ανατροπή. Μία μόλις ήττα έχει στα τέσσερα τελευταία ματς, παραμένει στην προτελευταία θέση, αλλά απέχει ελάχιστα ακόμα και από την 4η θέση της βαθμολογίας. Στο αγωνιστικό κομμάτι, τραυματίας είναι ο κίπερ Πάρι (4/0) και στη θέση του κάτω από τα γκολπόστ θα βρεθεί ο 33χρονος ΜακΝτόναλντ. Τιμωρημένος ο αμυντικός Φλάνινγκαν (8/0).
Μακράν την καλύτερη εμφάνισή της έκανε η Κουίν Οφ Σάουθ με αντίπαλο την Νταντί Γιουνάιτεντ εντός έδρας, κόντρα στην οποία επικράτησε με το άνετο 4-0, σε ένα ματς στο οποίο… της έβγαιναν όλα! Σκόραρε από δύο φορές σε κάθε ημίχρονο, με τον Ντομπι να πετυχαίνει δύο τέρματα και τους Χολτ και Πέιτον από ένα. Ήταν η πρώτη αναμέτρηση στην οποία έπεισε πραγματικά με την εμφάνισή της και όμως, έχει ήδη μαζέψει 12 πόντους και έχει περάσει στην 4η θέση της βαθμολογίας. Ο τεχνικός της ομάδας, Αλαν Τζόνστον, κρατάει χαμηλούς τους τόνους, λέγοντας ότι θα πρέπει να συνεχιστεί η σοβαρή δουλειά από την ομάδα του. Στον 3ο γύρο του Κυπέλλου θα αντιμετωπίσει εντός έδρας την Κουίνς Παρκ, στις 23 Νοεμβρίου. Όλα δείχνουν ότι θα υπάρχουν ελάχιστες ουσιαστικές αλλαγές σε πρόσωπα και σχηματισμό, δεν έχει άλλωστε και την πολυτέλεια για μεγαλύτερο ροτέισον η ομάδα από το Ντάμφρις.
Αμφότερες έχουν πάρει για τα καλά τα πάνω τους επιθετικά και αν είναι προσεκτικές δεν θα δυσκολευτούν να βρουν δίχτυα. Αμυντικά άλλωστε έχουν τα θέματά τους, σημείο δεν βγαίνει εύκολα στο ματς και το G/G δίνεται στο επαρκές 1.80.

17:00 Dundee United – Dunfermline
Δεν βρίσκεται σε καλό αγωνιστικό σημείο η ομάδα της Νταντί Γιουνάιτεντ, η οποία υπέστη ντροπιαστική ήττα με 4-0 εκτός έδρας από την Κουίν Οφ Σάουθ, σε ένα ματς στο οποίο ήταν εξαφανισμένη και η ίδια και ο νεαρός φορ Σάνκλαντ. Αν δεν σκοράρει εκείνος βέβαια, έχει πρόβλημα στο επιθετικό σκέλος. Ήταν η 3η ήττα της στα πέντε τελευταία παιχνίδια, ωστόσο ήταν και πάλι τυχερή αφού στραβοπάτησε και η Εϊρ στο δικό της ματς, αλλά και η Ινβερνές, από την οποία πλέον πάντως έχει απόσταση μόλις έναν βαθμό. Ψύχραιμος και αισιόδοξος είναι ο τεχνικός Νίλσον, ο οποίος τόνισε ότι έχει ένα πλάνο για να μετατρέψει το «Τάνανταϊς Παρκ» σε απόρθητο φρούριο. Στο αγωνιστικό μέρος, μη διαθέσιμος θα είναι ο αμυντικός Μαρκ Κόνολι (3/0), ο οποίος όμως δεν απέχει πολύ πλέον από την επιστροφή του στην αγωνιστική δράση.
Έβγαλε πείσμα και θάρρος με αντίπαλο την Εϊρ εντός έδρας και δικαιώθηκε η ομάδα της Ντανφέρμλιν, η οποία αν και έμεινε πίσω στο σκορ, βρήκε τον τρόπο να επικρατήσει με σκορ 3-2. Προηγήθηκε με τον Κίλτι στο 28ο λεπτό, αλλά η άμυνά της είχε θέματα σε μία ακόμα περίπτωση, με αποτέλεσμα να έρθει η ανατροπή στο 57ο λεπτό. Όμως δεν το έβαλε κάτω η ομάδα του Κρόφορντ και με τα τέρματα των Ασκροφτ (63’) και Ράιαν (84’) έκανε την δική της ανατροπή και πήρε μια τεράστια νίκη. Έφτασε τους 10 βαθμούς, παρά τη νίκη όμως συνεχίζει να προβληματίζει με την αμυντική της παρουσία. Ο κόουτς Κρόφορντ μίλησε με τα καλύτερα λόγια για τους παλαιότερους παίκτες και τη σημασία τους στην μεγάλη ανατροπή. Δεν αναφέρονται προβλήματα απουσιών, πέραν από τον τραυματισμό του αμυντικού Γιούαν Μάρεϊ (2/0), ο οποίος θα μείνει εκτός δράσης για περίπου 2 μήνες. Κανονικά έτοιμοι είναι όλοι οι υπόλοιποι.
Σε καμία περίπτωση δεν υπάρχει αξία στην επιλογή του άσου, με την εικόνα που έχει δείξει η γηπεδούχος στα τελευταία παιχνίδια της. Από την άλλη μεριά, δεν πείθει και η Ντανφέρμλιν ότι μπορεί την μεγάλη έκπληξη με βάση τα κενά στην άμυνά της και μάλλον θα απέχουμε εδώ.

17:00 Greenock Morton – Inverness CT
Η αλήθεια είναι ότι έχει χάσει την επιθετική της σπιρτάδα το τελευταίο διάστημα και αυτό το έχει πληρώσει για τα καλά. Στο ματς με την Αρμπρόουθ απογοήτευσε με την εικόνα της, δεν μπορούσε να απειλήσει την αντίπαλό της στο μεγαλύτερο μέρος της αναμέτρησης και εν τέλει έχασε με 1-0, δεχόμενη το γκολ της ήττας στο 74ο λεπτό. Ο τεχνικός Χόπκιν παραδέχθηκε ότι η ομάδα του δεν ρολλάρει καλά τελευταία και θα πρέπει να γίνουν ορισμένες αλλαγές στο αρχικό σχήμα. Στο μεταξύ, στο Κύπελλο κληρώθηκε να παίξει με την Μπρόρα Ρέιντζερς στον τρίτο γύρο. Στο αγωνιστικό κομμάτι, ξανά στην κορυφή της επίθεσης θα βρεθεί ο φορ ΜακΧιου, έχοντας δίπλα του τον πολύπειρο Σάτον. Δεν αναφέρονται απουσίες.
Μέσα από τα χέρια της έχασε την εντός έδρας νίκη με αντίπαλο την Αλόα και παράλληλα την ευκαιρία να βρεθεί στην κορυφή της βαθμολογίας η ομάδα της Ινβερνές, η οποία αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ, κατάφερε να γυρίσει το ματς με τα γκολ των Τρεμάρκο (61’) και Γουάιτ (85’). Δεν ήταν αρκετό ωστόσο, αφού στο 89ο λεπτό ήρθε η ισοφάριση και ο τεχνικός Ρόμπερτσον έβαλε… άγρια γκάζια στους παίκτες του για το ότι άφησαν την ευκαιρία να περάσουν στην κορυφή της βαθμολογίας να πάει χαμένη. Σημαντικές οι επιστροφές στην προπόνηση των Τοντόροφ (Ε, 8/1) και Γουέλς (Μ, 4/2). Μη διαθέσιμοι είναι ο αμυντικός Μπραντ ΜακΚέι (1/0), και ο Καναδός μέσος Τράφορντ (1/0). Εκτός μάχης και ο επιθετικός Μίτσελ Κάρι (1/0), θα λείψει για τις επόμενες 2 εβδομάδες.
Η Μόρτον δεν βρίσκεται σε καλό αγωνιστικό μομέντουμ και κάθε άλλο παρά μπορεί να σταθεί πραγματικό εμπόδιο στην ανεβασμένη Ινβερνές. Η φιλοξενούμενη σκοράρει με ασύλληπτη άνεση, το διπλό βρίσκεται στο άκρως τίμιο 2.00 και φυσικά θα επιλεχθεί.

17:00 Partick Thistle – Arbroath FC
Η νίκη που πήρε εκτός έδρας με αντίπαλο την Νταντί και ιδίως ο εμφατικός τρόπος με τον οποίο την κατάφερε η ομάδα της Πάρτικ Θιστλ, έδωσε δείγμα του τι μπορεί να ακολουθήσει. Στο πρώτο μέρος έδειχνε να βρίσκεται εκτός τόπου και χρόνου και δίκαια έμεινε πίσω στο σκορ, αλλά στα τελευταία 30 λεπτά έβαλε ακόμα περισσότερο πάθος στο παιχνίδι της, με αποτέλεσμα στα τελευταία 6′ να σκοράρει εις τριπλούν και να επικρατήσει με το επιβλητικό 3-1. Ο τεχνικός ΜακΚολ τόνισε ότι ακόμα υπάρχει πολλή δουλειά να γίνει από την ομάδα του σε όλα τα επίπεδα, αλλά ξεκαθάρισε ότι αν μη τι άλλο οι παίκτες του βρίσκονται σε ένα καλό σημείο. Είναι θετικό το ότι δεν έχουν προκύψει αγωνιστικά προβλήματα.
Σοβαρότητα και πείσμα ήταν τα βασικά στοιχεία για την ομάδα της Αρμπρόουθ, η οποία κατάφερε να φέρει το ματς με την Μόρτον στα δικά της δεδομένα και δίκαια πήρε τη νίκη με 1-0. Για ακόμα μία φορά ο επιθετικός Λιν ήταν εκείνος ο οποίος έδωσε τη λύση για τους «ρεντ λίχτις» στο 74ο λεπτό και αυτό ήταν το τρίτο τέρμα του έμπειρου φορ. Έχει 11 βαθμούς η Αρμπρόουθ πλέον και έχει περάσει στην 6η θέση, σε απόσταση μόλις 1 βαθμού από την τέταρτη της βαθμολογίας. Ο κλασικά… μουντρούχος Ντικ Κάμπελ τόνισε ότι τα δύσκολα δεν έχουν έρθει ακόμα για την ομάδα του και οι παίκτες του θα πρέπει να είναι προετοιμασμένοι ακριβώς για αυτά. Θετικό είναι για την Αρμπρόουθ ότι δεν έχουν προκύψει ιδιαίτερα προβλήματα απουσιών.
Είναι η στιγμή όπου η Πάρτικ Θιστλ έχει τη δυνατότητα να σκαρφαλώσει ακόμα περισσότερο στη βαθμολογία και να κάνει το κάτι παραπάνω, χτίζοντας το μομέντουμ της. Όμως σε τιμές 1.65 δεν υπάρχει περίπτωση να την εμπιστευτούμε και ας νικήσει με ό,τι σκορ θέλει.