Scotland Championship

21:45 Alloa Athletic – Dundee FC
Παρά το γεγονός ότι έμεινε πίσω στο σκορ και μάλιστα με δύο τέρματα διαφορά από την Κουίν Οφ Σάουθ, η Αλόα δεν έδειξε να πτοείται και κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσια. Μάλιστα, το έκανε μέσα σε ένα λεπτό (64’-65’), με τους συνήθεις υπόπτους Τράουτεν και Ο’ Χάρα να βρίσκουν δίχτυα για τις «σφήκες» και να συνδράμουν στο τέταρτο θετικό αποτέλεσμα στα πέντε τελευταία παιχνίδια. Έχει δεχθεί γκολ στα επτά από τα οκτώ πιο πρόσφατα και σε αυτή την κακή αμυντική λειτουργία στάθηκε περισσότερο ο τεχνικός Πίτερ Γκραντ, ο οποίος δεν είναι απίθανο να κάνει μερικές αλλαγές σήμερα. Στο αγωνιστικό κομμάτι, τραυματίας είναι ο κίπερ Πάρι (4/0) και στη θέση του κάτω από τα γκολπόστ θα βρεθεί ο 33χρονος ΜακΝτόναλντ. Τιμωρημένος για δεύτερο ματς θα είναι ο αμυντικός Φλάνινγκαν (8/0).
Λίγο πιο εύκολα από ό,τι δείχνει το τελικό αποτέλεσμα επικράτησε η Νταντί εκτός έδρας της Εϊρ με 2-1, σε ένα ματς στο οποίο η φιλοξενούμενη μπήκε πολύ δυνατά, προηγήθηκε με 2-0 χάρη στα τέρματα που πέτυχαν οι ΜακΝτέιντ στο 16’ και ΜακΓκόουαν στο 32ο λεπτό και αν και είδε την αντίπαλο να μειώνει μετά από μόλις 6 λεπτά, δεν έδειξε να πτοείται. Απειλήθηκε ελάχιστα συνολικά και η νίκη για την ομάδα του ΜακΠέικ ήρθε απόλυτα δίκαια. Με αυτή την επικράτηση πέρασε στην 4η θέση και μείωσε τη διαφορά από τη δεύτερη Εϊρ. Ξανά βασικός θα είναι ο κίπερ Κόνορ Χάζαρντ, με τον διεθνή τερματοφύλακα να έχει έρθει ως δανεικός από τη Σέλτικ. Ο βασικός κίπερ Τζακ Χάμιλτον (9/0) τραυματίστηκε και θα λείψει για λίγο καιρό ακόμα, έτοιμοι όλοι οι υπόλοιποι.
Λογικά και αναμενόμενα η Αλόα βρίσκεται σε μειονεκτική θέση, τόσο από πλευράς απόδοσης, όσο και γενικά, αλλά σε καμία περίπτωση δεν θα επιλέξουμε να κάνουμε παιχνίδι με ένα τόσο χαμηλό διπλό. Υπήρχε σκέψη για το G/G, αλλά δεν θα πάμε ούτε εκεί, καθώς η απόδοση είναι ασύμφορη.

21:45 Dundee United – Partick Thistle
Σκόραρε ο Σάνκλαντ και κατάφερε να κερδίσει η Νταντί Γιουνάιτεντ. Σε γενικές γραμμές η εικόνα των «Αράβων» ήταν βελτιωμένη τόσο στην άμυνα, όσο και στην επίθεση και δύο τέρματα ήταν αρκετά για να φέρουν τη νίκη στο ματς με την Ντανφέρμλιν εντός έδρας. Ο νεαρός φορ Σάνκλαντ επέστρεψε στα γκολ, πέτυχε στο 9ο λεπτό το 1-0 και στο 27ο λεπτο ο μέσος Νίκι Κλαρκ έγραψε το 2-0, με τη Γιουνάιτεντ να ρίχνει στροφές στη συνέχεια. Με αυτό το αποτέλεσμα ξέφυγε έστω και για λίγο στην πρώτη θέση, έχει απόσταση τριών πόντων από την Εϊρ και ο τεχνικός Νίλσον τόνισε ότι θα πρέπει η ομάδα του να επενδύσει πάνω σε αυτή τη διαφορά πλέον. Στο αγωνιστικό μέρος, μη διαθέσιμος θα είναι ο αμυντικός Μαρκ Κόνολι (3/0), ο οποίος όμως δεν απέχει πολύ πλέον από την επιστροφή του στην αγωνιστική δράση.
Δεν έχει βρει ακόμα τα πατήματά της η Πάρτικ Θιστλ με τον τεχνικό ΜακΚολ στον πάγκο της. Υπάρχουν στιγμές που λες ότι «αυτή η ομάδα μπορεί να κάνει πολλά μέσα στο γήπεδο» και άλλες τόσες όπου μπλοκάρει και λες «ο υποβιβασμός δεν είναι μακριά». Το δεύτερο πρόσωπο έδειξε με την Αρμπρόουθ από την οποία έχασε εύκολα εντός έδρας με 3-1, σε ένα ματς όπου έμεινε πίσω στο σκορ στο 37’, ισοφάρισε με τον Μπάνινγκαν στο 59ο λεπτό με πέναλτι, αλλά σύντομα είδε την αντίπαλό της να ξεφεύγει με δύο τέρματα διαφορά. Ο κόουτς ΜακΚολ τόνισε ότι ακόμα θέλει δουλειά η ομάδα από τη Γλασκώβη, σε όλα τα επίπεδα, άμυνα κέντρο και επίθεση. Είναι θετικό το ότι δεν έχουν προκύψει αγωνιστικά προβλήματα, θα γίνουν όμως αλλαγές.
Η Νταντί Γιουνάιτεντ θέλει να αποκτήσει βηματισμό και την ίδια στιγμή η Πάρτικ Θιστλ δεν μοιάζει ικανή να χτυπήσει την πρωτοπόρο, παρότι έχει καλές στιγμές στα παιχνίδια της. Ο άσος είναι μικρός από μόνος του, όμως σε συνδυασμό με over 1.5 σε απόδοση 1.80, μοιάζει να έχει λογική.

21:45 Dunfermline – Arbroath FC
Δεν βγήκε… ποτέ στο γήπεδο στο ματς με την Νταντί Γιουνάιτεντ η ομάδα της Ντανφέρμλιν, η οποία έχασε με κάτω τα χέρια από την αντίπαλό της με σκορ 2-0, σε ένα ματς όπου έμεινε πίσω στο σκορ μόλις από το 9ο λεπτό, η απόσταση αυξήθηκε μόλις στο 27ο λεπτό και από εκεί και πέρα ουδέποτε έδειξε ικανή να πάρει κάτι περισσότερο. Συνεχίζει να μένει χαμηλά στη βαθμολογία, με τον τεχνικό Κρόφορντ να ξεκαθαρίζει ότι θα πρέπει να αλλάξει ο τρόπος με τον οποίο η ομάδα του αντιμετωπίζει αμυντικά τα παιχνίδια της. Δεν αναφέρονται προβλήματα απουσιών, πέραν από τον τραυματισμό του αμυντικού Γιούαν Μάρεϊ (2/0), ο οποίος θα μείνει εκτός δράσης για λίγο καιρό ακόμα. Κανονικά έτοιμοι είναι όλοι οι υπόλοιποι.
Εξαιρετική η Αρμπρόουθ. Τίποτα λιγότερο δεν μπορεί να τη χαρακτηρίσει για την ευκολία με την οποία – τηρουμένων των αναλογιών πάντα – επικράτησε εκτός έδρας με αντίπαλο την Πάρτικ Θιστλ. Προηγήθηκε στο τέλος του πρώτου μερους με του Ντόνελι και πιο συγκεκριμένα στο 37ο λεπτό και αν και είδε την αντίπαλο να ισοφαρίζει στο 60’, με τα γκολ των ΜακΚένα και Χάμιλτον , πήρε ένα τεράστιο διπλό και με αυτή την επικράτηση απέχει μόλις ένα βαθμό από την πρώτη τετράδα της βαθμολογίας. Μόνο καλά λόγια είχε να πει ο κόουτς Κάμπελ, ο οποίος όμως θα κάνει μερικές αλλαγές φρεσκαρίσματος στην ενδεκάδα σήμερα. Θετικό είναι για την Αρμπρόουθ ότι δεν έχουν προκύψει ιδιαίτερα προβλήματα απουσιών.
Η Ντανφέρμλιν θέλει πολλή δουλειά ακόμα σε όλα τα επίπεδα και είναι κάτι περισσότερο από φανερό και προφανές. Αντίθετα, η Αρμπρόουθ έχει θράσος και νεύρο και ειδικά από τη στιγμή που δίνεται σε απόδοση μεγάλου αουτσάιντερ, δεν μπορεί να μην αποτελέσει επιλογή μας. Στο 3.40 το διπλό με dnb.

21:45 Greenock Morton – Ayr United
Με τον φορ ΜακΧιου να βρίσκεται και πάλι σε μεγάλα κέφια, η Μόρτον επικράτησε με σκορ 2-1 της Ινβερνές εντός έδρας, σε ένα ματς στο οποίο αν και η εικόνα έδειχνε ότι η ισοπαλία ίσως να ήταν το πιο σωστό αποτέλεσμα, η ομάδα από το Γκρίνοκ με το πείσμα της κατάφερε να κάνει δικούς της τους τρεις βαθμούς. Προηγήθηκε μόλις στο 6ο λεπτό με τον ΜακΧιου, ισοφαρίστηκε πολύ γρήγορα από την Ινβερνές, στο 27ο λεπτό, αλλά ο πολύπειρος φορ έδωσε στην ομάδα του τη νίκη με το γκολ που πέτυχε στο 81ο λεπτό. Έφτασε τους 13 βαθμούς και δεν απέχει πολύ από την τετράδα. Στο αγωνιστικό κομμάτι, ξανά στην κορυφή της επίθεσης θα βρεθεί ο ανεβασμένος φορ ΜακΧιου, έχοντας δίπλα του τον πολύπειρο Σάτον. Δεν αναφέρονται απουσίες.
Αν και έχει νέο τεχνικό στον πάγκο της, ο Μαρκ Κερ δείχνει ξεκάθαρα ότι θέλει ακόμα χρόνο για να προσαρμοστεί στη νέα του θέση. Έκανε εκκίνηση με το αριστερό, καθώς στο ματς με τη Νταντί η Εϊρ έμεινε πίσω στο σκορ γρήγορα με 2-0, από το 32ο λεπτό και αν και μείωσε με τον ΜακΓκόουαν στο 38’, δεν έδειξε ικανή να πάρει κάτι από την αναμέτρηση. Συνεχίζει να βρίσκεται ψηλά στη βαθμολογία, στη δεύτερη θέση για την ακρίβεια, με απόσταση 3 βαθμών από την Νταντί Γιουνάιτεντ. Ψυχραιμία και περισσότερη συγκέντρωση ζήτησε από τους παίκτες του ο παίκτης προπονητής Μαρκ Κερ. Στα αγωνιστικά νέα, δεν αναφέρονται προβλήματα για τους «Όνεστ Μεν», λογικά ωστόσο θα γίνουν μερικές αλλαγές στην ενδεκάδα.
Δύσκολο ματς για να επιλεχθεί σημείο, καθώς από την μία πλευρά η γηπεδούχος έχει να παρουσιάσει μια πολύ καλή εμφάνιση με την Ινβερνές, από την άλλη η Εϊρ είναι καλύτερη συνολικά, αλλά δεν πείθει αυτόν τον καιρό. Ίσως έχει λογική να παιχτεί το over 2.5 σε απόδοση 1.80.

21:45 Queen of the South – Inverness CT
Πήγε να κάνει ξανά την εμφάνιση που έκανε με την Νταντί Γιουνάιτεντ, αλλά κάπου στο δρόμο… κόλλησε. Βρέθηκε να προηγείται με σκορ 2-0 χάρη στα τέρματα των Ντόμπι και Χάμιλτον, αλλά μια ολιγωρία της άμυνας στο δεύτερο μέρος και για ένα μόλις δίλεπτο, έφερε την ισοφάριση από την αντίπαλο και μια χαμένη ευκαιρία για τους «Ντουνχάμερς» να πάρουν τη δεύτερη διαδοχική νίκη τους και να συνεχίσουν να βρίσκονται εντός της τετράδας. Με αυτό το αποτέλεσμα, πλέον έπεσαν στην 6η θέση, αλλά η απόσταση από τα πλέι οφ είναι ελάχιστη. Μεγαλύτερη προσοχή ζήτησε από τους παίκτες ο τεχνικός Τζόνστον. Όλα δείχνουν ότι θα υπάρχουν μετρημένες αλλαγές σε πρόσωπα και σχηματισμό, δεν έχει άλλωστε και την πολυτέλεια για μεγαλύτερο ροτέισον η ομάδα από το Ντάμφρις.
Και πάλι έχασε την ευκαιρία να περάσει στην δεύτερη θέση και να συνεχίσει να έχει την κορυφή σε απόσταση βολής η Ινβερνές, η οποία στο εκτός έδρας ματς της με την Μόρτον ήταν χειρότερη από ότι απαιτούσαν οι περιστάσεις, τόσο στην άμυνα, όσο και στην επίθεση και αναμενόμενα έχασε με 2-1. Μάλιστα, αν και έμεινε πίσω στο σκορ από πολύ νωρίς, στο 27’ ισοφάρισε με τον επανερχόμενο από τραυματισμό φορ Κάρι, αλλά και πάλι αυτό δεν ήταν αρκετό. Σημαντικές οι επιστροφές στην προπόνηση των Τοντόροφ (Ε, 8/1) και Γουέλς (Μ, 4/2) και γενικά έχει αρχίσει και αδειάζει το απουσιολόγιο της ομάδας. Μη διαθέσιμοι είναι ο αμυντικός Μπραντ ΜακΚέι (1/0), και ο Καναδός μέσος Τράφορντ (1/0)
Δύσκολο παιχνίδι από όλες τις απόψεις, με τις δύο ομάδες να ικανές για το καλύτερο και για το χειρότερο. Ούτε από μεριάς σημείου αξίζει να ασχοληθούμε, αλλά ούτε και με τα γκολ μπορούμε να κάνουμε παιχνίδι, καθώς η αστάθεια και των δύο μας… δένει τα χέρια σε μεγάλο βαθμό.