Scotland Championship

21:05 Dundee FC – Greenock Morton
Σαν να βρίσκει για τα καλά ρυθμό η ομάδα της Νταντί, η οποία με πολύ καλή και άκρως επιβλητική εμφάνιση, επικράτησε με σκορ 3-0 της Αλόα εκτός έδρας, συνεχίζει να βρίσκεται στην 4η θέση της βαθμολογίας, έχοντας συγκεντρώσει μόλις 18 βαθμούς και έχοντας μαζέψει τη διαφορά από την κορυφή, απέχει από αυτή κατά έξι βαθμούς μόλις. Μετράει τρεις νίκες στα τέσσερα τελευταία παιχνίδια της, σκοράρει για πέντε ματς στη σειρά και ο τεχνικός ΜακΠέικ με δηλώσεις του, όπως και ο ανεβασμένος επιθετικός Κέιν Χέμινγκς παραδέχθηκαν ότι η ομάδα τους πλέον βρίσκεται σε πολύ καλό ρυθμό. Ο βασικός κίπερ Τζακ Χάμιλτον (9/0) συνεχίζει να είναι τραυματίας και θα λείψει για λίγο καιρό ακόμα, έτοιμοι όλοι οι υπόλοιποι.
Αν και ήταν βελτιωμένη σχεδόν σε όλο το παιχνίδι με την Εϊρ Γιουνάιτεντ εντός έδρας, δεν μπόρεσε να συνεχίσει με ένα ακόμα θετικό αποτέλεσμα. Προηγήθηκε με τον αμυντικό Μπερντ στο 47ο λεπτό, υπέστη την ανατροπή από την Εϊρ ως το 55ο λεπτό, ισοφάρισε με τον ΜακΧιου στο 61’, αλλά δεν άντεξε μέχρι το τέλος, δεχόμενη το γκολ της ήττας στο 78ο λεπτό. Ο κόουτς Χόπκιν βρίσκεται πλέον σε πολύ δύσκολη θέση, με την ομάδα του να προβληματίζει αμυντικά, έχοντας δεχθεί τουλάχιστον ένα γκολ στα 17 από τα 19 τελευταία παιχνίδια της. Στο αγωνιστικό κομμάτι, ξανά στην κορυφή της επίθεσης θα βρεθεί ο ανεβασμένος φορ ΜακΧιου, έχοντας για ακόμα μια αναμέτρηση δίπλα του τον πολύπειρο Σάτον. Δεν αναφέρονται απουσίες.
Δίκαιο μοιάζει να δίνεται σε απόδοση 1.70 η νίκη της Νταντί με αντίπαλο τη Μόρτον, η οποία όμως έχει αρκετά αμυντικά κενά και δεν είναι απίθανο να τα πληρώσει σε αυτό το ματς κόντρα στην ανεβασμένη αντίπαλό της. Εχει αξία ο άσος και over 2.5 σε απόδοση 2.65.