Scotland Championship

17:00 Arbroath FC – Alloa Athletic
Δεν είχε σχέση με την ομάδα η οποία εμφανίστηκε στα δύο προηγούμενα παιχνίδια και απόλυτα δίκαια έχασε εκτός έδρας με 2-0 από την Ντανφέρμλιν. Δέχθηκε δύο γκολ στο διάστημα 59’-79’ και ουδέποτε μπόρεσε να αντιδράσει, αν και στο πρώτο μέρος είχε απειληθεί ελάχιστα. Ήταν η 1η ήττα μετά από δύο νίκες στη σειρά και η 3η στα πέντε τελευταία ματς. Έχει δεχθεί γκολ στα τέσσερα από τα πέντε πρόσφατα παιχνίδια της. Ο κόουτς Ντικ Κάμπελ παραδέχθηκε την ανωτερότητα της Ντανφέρμλιν σε αυτό το παιχνίδι, ξεκαθάρισε ωστόσο ότι η ομάδα του ήταν εκείνη η οποία έδωσε δικαιώματα. Απομακρύνθηκε κατά τέσσερις βαθμούς από την τέταρτη θέση. Θετικό είναι για την Αρμπρόουθ ότι δεν έχουν προκύψει ιδιαίτερα προβλήματα απουσιών.
Στο ματς με τη Νταντί ήταν… αποκοιμισμένη και ουδέποτε έδειξε στην ουσία ότι μπορεί να διεκδικήσει κάτι από την αναμέτρηση, με αποτέλεσμα να έρθει αρκετά εύκολα η ήττα με 3-0. Ήδη από το τέλος του πρώτου μέρους βρισκόταν πίσω στο σκορ με 2-0 και δεν μπορούσε να επανέλθει στη συνέχεια. Μένει για τέσσερα παιχνίδια στη σειρά άνευ νίκης, μετρώντας δύο ήττες και δύο ακόμα ισοπαλίες, με τον κόουτς Πίτερ Γκραντ να ξεκαθαρίζει ότι θα πρέπει η ομάδα του να είναι πιο προσεκτική στην άμυνα, αφού ο ανταγωνισμός είναι σκληρός. Στο αγωνιστικό κομμάτι, τραυματίας είναι ο κίπερ Πάρι (4/0) και στη θέση του κάτω από τα γκολπόστ θα βρεθεί ο 33χρονος ΜακΝτόναλντ. Επιστρέφει από τιμωρία (έχασε το προηγούμενο) ο αμυντικός Φλάνινγκαν (8/0).
Με βάση την εικόνα των δυο ομάδων και την εντός έδρας δυναμική της Αρμπρόουθ, ο άσος του 1.85 μοιάζει να είναι δίκαιος. Σαφώς και δεν θα είναι εύκολο το ματς για τους «ρεντ λίχτις», οι οποίοι, όμως, βγάζουν σοβαρότητα στο παιχνίδι τους.

17:00 Ayr United – Partick Thistle
Οσο… πυροβολάει επιθετικά δεν έχει να φοβάται πολλά πράγματα η Εϊρ, η οποία αν και δυσκολεύτηκε πολύ με τη Μόρτον εκτός έδρας, πήρε το ζητούμενο, που είναι οι τρεις βαθμοί. Έμεινε πίσω στο σκορ, αλλά έφτασε στην ανατροπή με τους Μουρ και ΜακΓκόουαν, ισοφαρίστηκε σε 2-2 μόλις έξι λεπτά αφού είχε πάρει προβάδισμα. Τη λύση έδωσε τελικά ο ΜακΓκάφι στο 78ο λεπτό και με τη νίκη αυτή οι «Ονεστ Μεν» συνεχίζουν να απέχουν κατά τρεις βαθμούς από την Νταντί Γιουνάιτεντ. Ηταν η πρώτη επικράτηση μετά από τρεις ήττες στη σειρά. Ηταν και η πρώτη επικράτηση για τον τεχνικό Κερ, ο οποίος απαίτησε από την ομάδα του ίδια αποτελεσματικότητα επιθετικά, αλλά μεγαλύτερη προσήλωση στην άμυνα. Στα αγωνιστικά νέα, δεν αναφέρονται προβλήματα για τους «Όνεστ Μεν», λογικά ωστόσο θα γίνουν μερικές αλλαγές στην ενδεκάδα.
Κόντρα στην Νταντί Γιουνάιτεντ ήταν καλή αμυντικά, αλλά άτολμη επιθετικά η Πάρτικ Θιστλ. Γενικά φοβήθηκε το παιχνίδι περισσότερο από το αναμενόμενο και απόλυτα δίκαια έχασε με 1-0, δεχόμενη το γκολ της ήττας στο 62ο λεπτό. Από εκεί και ύστερα δεν έδειξε ικανή να αντιδράσει και αυτή ήταν η δεύτερη ήττα στη σειρά για την ομάδα του Ιαν ΜακΚολ, ο οποίος ακόμα προσπαθεί να μάθει λίγο περισσότερο το υλικό που έχει στα χέρια του. Τρεις αποτυχίες έχει στην τελευταία πεντάδα αναμετρήσεων, με τον μέσο Καρντλ πάντως δηλώνει υπερήφανος για τον τρόπο με τον οποίο εκείνος και οι συμπαίκτες του αντιμετώπισαν την Νταντί Γιουνάιτεντ. Είναι θετικό το ότι δεν έχουν προκύψει αγωνιστικά προβλήματα, θα γίνουν όμως αλλαγές.
Σε λογική θέση φαβορί βρίσκεται η ομάδα της Εϊρ, δίχως αυτό να σημαίνει ότι το ματς θα είναι εύκολο για τη γηπεδούχο. Η Πάρτικ αν βρει ρυθμό μπορεί να δημιουργήσει πολλά προβλήματα, αλλά αν η Εϊρ κάνει το γνωστό επιθετικό παιχνίδι της, δύσκολα δεν θα επικρατήσει.

17:00 Dunfermline – Queen of the South
Μπορεί στο πρώτο ημίχρονο του ματς με την Αρμπρόουθ να δυσκολεύτηκε πολύ η Ντανφέρμλιν, στην επανάληψη όμως έδειξε ότι εκείνη είναι το αφεντικό του ματς και μην αφήνοντας πολλά περιθώρια στην αντίπαλό της, επικράτησε άνετα με σκορ 2-0. Σκόραρε μία φορά στο 59ο λεπτό και άλλη μία φορά μετά από περίπου 20 λεπτά, μην επιτρέποντας στην αντίπαλό της να μπει στο παιχνίδι. Δυο γκολ από τον φορ Νίσμπετ, ο οποίος υποσχέθηκε κι άλλα τέρματα στα επόμενα ματς. Ο τεχνικός Κρόφορντ από τη μεριά του τόνισε ότι η ομάδα του απέδειξε ότι έχει ποιότητα και με τη νίκη αυτή οι «Παρς» ανέβηκαν στην 6η θέση, έχοντας 5 βαθμούς απόσταση από την 4η της βαθμολογίας. Δεν αναφέρονται προβλήματα απουσιών, πέραν από τον τραυματισμό του αμυντικού Γιούαν Μάρεϊ (2/0), ο οποίος θα μείνει εκτός δράσης για λίγο καιρό ακόμα. Έτοιμοι είναι οι υπόλοιποι παίκτες.
Την πρώτη ήττα της μετά από τέσσερα διαδοχικά θετικά αποτελέσματα υπέστη η ομάδα της Κουίν Οφ Σάουθ, η οποία δεχόμενη από ένα τέρμα στο κάθε ημίχρονο από την Ινβερνές, έχασε με 2-0 από την τελευταία. Επιθετικά δεν ήταν ιδιαίτερα απειλητική η ομάδα του Αλαν Τζόνστον, η οποία δυσκολεύτηκε πολύ στην ανάπτυξη του παιχνιδιού. Ο τελευταίος παραδέχθηκε ότι η εικόνα της ομάδας του στο ματς με την Ινβερνές δεν ήταν εκείνη που θα ήθελε, πιστεύει όμως ότι η ήττα αυτή μπορεί να γίνει ένα ισχυρό μάθημα για την ομάδα του, η οποία υποχώρησε στην 7η θέση της βαθμολογίας. Όλα δείχνουν ότι θα υπάρχουν μετρημένες αλλαγές σε πρόσωπα και σχηματισμό, δεν έχει άλλωστε και την πολυτέλεια για μεγαλύτερο ροτέισον η ομάδα από το Ντάμφρις.
Πολύ πιο δύσκολο από ότι δείχνει το σετ των αποδόσεων είναι το ματς αυτό, με τη Ντανφέρμλιν να δίνεται ως φαβορί μεν, αλλά με την αστάθειά της δεν πείθει για αυτό το ρόλο, ενώ η Κουίν Οφ Σάουθ δείχνει να χρειάζεται πολλή περισσότερη δουλειά ακόμα. Δεν θα ασχοληθούμε.

17:00 Inverness CT – Dundee United
Με χαρακτηριστική άνεση και έχοντας πάρει τα μαθήματά της από τα προηγούμενα παιχνίδια της, η Ινβερνές επικράτησε απόλυτα δίκαια εκτός έδρας με το «καθαρό» 2-0 της Κουίν Οφ Σάουθ. Απειλήθηκε ελάχιστα η ομάδα του Τζον Ρόμπερτσον, η οποία σκόραρε από ένα τέρμα σε κάθε ημίχρονο, με τους Ντόραν στο 30’ και Τοντόροφ στο 93’ και έφτασε έτσι τους 20 βαθμούς. Ο τεχνικός Ρόμπερτσον τόνισε ότι η ομάδα του θα είναι ικανή να… τρομοκρατήσει τους «Αραβες» της Νταντί Γιουνάιτεντ, ενώ ο φορ Τοντόροφ έθεσε ως στόχο του τα 10 τέρμα στη φετινή σεζόν με την φανέλα της Ινβερνές. Στα αγωνιστικά νέα, έχει αδειάσει αρκετά το απουσιολόγιο της ομάδας. Μη διαθέσιμοι είναι ο αμυντικός Μπραντ ΜακΚέι (1/0), και ο Καναδός μέσος Τράφορντ (1/0).
Ήταν νωχελική, μέτρια και χωρίς καλές επιθετικές αντιδράσεις στο ματς με την Πάρτικ Θιστλ η Νταντί Γιουνάιτεντ, αλλά τα έχουμε ξαναπεί. Σκοράρει ο επιθετικός Σάνκλαντ; Γίνονται και πιο εύκολα τα πράγματα για τους «Αραβες». Με τον νεαρό φορ να βρίσκει δίχτυα για 15η φορά σε 11 ματς πρωταθλήματος, ήρθε η νίκη με 1-0 κόντρα στους «Τζαγκς» και συνεχίζει να βρίσκεται στην κορυφή της βαθμολογίας με διαφορά 3 βαθμών από τη δεύτερη Εϊρ. Ο τεχνικός Νίλσον ξεκαθάρισε ότι θα πρέπει να είναι προσεκτική η ομάδα του με αντίπαλο την Ινβερνές, η οποία θα έχει επιθετικούς σκοπούς στο ματς. Στο αγωνιστικό μέρος, μη διαθέσιμος θα είναι ο αμυντικός Μαρκ Κόνολι (3/0), ο οποίος όμως δεν απέχει πολύ πλέον από την επιστροφή του στην αγωνιστική δράση.
Δύσκολο ματς, με τις δύο ομάδες να βρίσκονται σε… σύγχυση τελευταία, σε αστάθεια και σε προσπάθεια να βρουν καλύτερο ρυθμό. Σκοράρουν σχετικά άνετα, η Ινβερνές θα προσπαθήσει να επιτεθεί, αλλά η Γιουνάιτεντ αναμένεται να είναι προσεκτική. Πάμε με τα «2-3 γκολ» σε απόδοση 2.10.