Scotland Championship

17:00 Alloa Athletic – Dunfermline
Νέα ήττα για την μετριότατη κόντρα στην Αρμπρόουθ ομάδα της Αλόα, η οποία έχασε πολύ πιο εύκολα από ό,τι δείχνει το τελικό αποτέλεσμα. Το 2-1 με το οποίο έχασε εκτός έδρας από τους «ρεντ λίχτις», την αφήνει στην προτελευταία θέση της βαθμολογίας και μάλιστα στα τελευταία πέντε παιχνίδια της έχει δεχθεί 12 τέρματα. Είχε μείνει πίσω στο σκορ από το 27ο λεπτό με 2-0, μείωσε με τον Τράουτεν στο 35ο λεπτό, αλλά και αυτό δεν ήταν αρκετό, ενώ κινδύνευσε να δεχθεί κι άλλα τέρματα στο υπόλοιπο ματς. Ο τεχνικός Γκραντ κατηγορήθηκε από δημοσιογράφους και οπαδούς ότι η ομάδα παίζει περισσότερο επιθετικά από όσο πρέπει, με τον ίδιο να τονίζει ότι το στυλ της ομάδας δεν θα αλλάξει σε καμία περίπτωση. Πέντε ματς χωρίς νίκη, μετράει τρεις ήττες σε αυτό το διάστημα. Στο αγωνιστικό κομμάτι, τραυματίας είναι ο κίπερ Πάρι (4/0) και στη θέση του κάτω από τα γκολπόστ θα βρεθεί ο 33χρονος ΜακΝτόναλντ.
Συνεχίζει να βαδίζει σε καλά αγωνιστικά μονοπάτια η ομάδα του Κρόφορντ, η οποία με αντίπαλο την Κουίν Οφ Σάουθ εντός έδρας επέβαλε το ρυθμό και τη θέλησή της και απόλυτα δίκαια επικράτησε με σκορ 2-0. Ένα γκολ από τον μέσο Ντόου στο 57’ και ένα ακόμα από τον Νίσμπετ στο 82’ ήταν αρκετά για να φέρουν εις πέρας τη δουλειά. Τρεις νίκες στα πέντε πρόσφατα ματς για την ομάδα της Ντανφέρμλιν, δεύτερη σερί επικράτηση με σκορ 2-0 και πλέον έχει φτάσει τους 16 βαθμούς, απέχοντας μόλις τέσσερις από την πρώτη τετράδα. Νέα ημερομηνία έχει το ματς με την Εϊρ, αντί για τις 16/11 ημέρα Σάββατο, θα διεξαχθεί την Τρίτη 03/12, λόγω του ότι η Ντανφέρμλιν θα έχει κάμποσες απουσίες λόγω εθνικών ομάδων. Σε ελεύθερο ρόλο θα χρησιμοποιήσει τον μέσο Ντόου ο τεχνικός Κρόφορντ, καθώς είδε ότι ο παίκτης πρόσφερε ποιότητα στην ομάδα. Δεν αναφέρονται προβλήματα απουσιών, πέραν από τον τραυματισμό του αμυντικού Γιούαν Μάρεϊ (2/0), ο οποίος θα μείνει εκτός δράσης για λίγο καιρό ακόμα.
Σε θέση φαβορί βρίσκεται η Ντανφέρμλιν, όμως η αλήθεια είναι ότι ακόμα δεν πείθει με την αγωνιστική της εικόνα τόσο, ώστε να την στηρίξουμε σε απόδοση 1.90. Η γηπεδούχος βέβαια έχει ξεκάθαρα θέματα στην άμυνα, αλλά τουλάχιστον στην έδρα της παλεύει περισσότερο τα παιχνίδια της.

17:00 Arbroath FC – Inverness CT
Την 3η νίκη της στα τέσσερα τελευταία παιχνίδια της σημείωσε η ομάδα του Ντικ Κάμπελ, η οποία με αντίπαλο την Αλόα ήταν μακράν καλύτερη και απόλυτα δίκαια πήρε τους τρεις βαθμούς. Μάλιστα, η νίκη αυτή ήρθε πιο εύκολα από ό,τι δείχνει το τελικό 2-1. Προηγήθηκε με 2-0 από το 27ο λεπτό με τους Λιν (16’) και Ντόνελι (27’), μείωσε η αντίπαλός της στο 35’, αλλά στη συνέχεια έχασε και αρκετές ευκαιρίες για να σκοράρει περισσότερα τέρματα. Απέχει μόλις τρεις βαθμούς από την 4η θέση της βαθμολογίας, με τον τεχνικό Ντικ Καμπελ να δηλώνει αποφασιστικά ότι τόσο ο ίδιος, όσο και οι παίκτες του δεν φοβούνται καν σε αυτό το πρώτο κομμάτι της σεζόν και για αυτό υπάρχουν αυτά τα αποτελέσματα. Θετικό είναι για την Αρμπρόουθ ότι δεν έχουν προκύψει ιδιαίτερα προβλήματα απουσιών.
Δεν βρίσκεται σε καλό αγωνιστικό μομέντουμ και γενικά δεν της… πάνε καλά τα παιχνίδια, κάτι που φάνηκε και στο ματς με την Νταντί Γιουνάιτεντ εντός έδρας, εκεί όπου έχασε με το άνετο 3-0 από την αντίπαλό της. Πήρε την κάτω βόλτα ψυχολογικά από την ώρα που έμεινε πίσω στο σκορ στο 20ο λεπτό με αυτογκόλ του Ρούνεϊ, μετά το οποίο δεν έδειξε να μπορεί να συνέλθει. Στο μεταξύ ο τεχνικός Ρόμπερτσον έχει συνδεθεί με τη Χαρτς μέσω των φημών που κυκλοφορούν ότι είναι ένας από τους εκλεκτούς των πρωτευουσιάνων για τον πάγκο τους. Ο ίδιος ωστόσο ξεκαθάρισε ότι το μυαλό του βρίσκεται αποκλειστικά και μόνο στην Ινβερνες, τονίζοντας ότι είναι απόλυτα συγκεντρωμένος στις υποχρεώσεις της ομάδας του. Δεν έχουν αλλάξει πολλά στο αγωνιστικό μέρος. Εκτός οι Μπ. ΜακΚέι (Α, 1/0), Τράφορντ (Μ, 1/0).
Περίεργο παιχνίδι, με την Ινβερνές να δίνεται αναμενόμενα φαβορί, όμως κάθε άλλο παρά θα είναι εύκολη λεία η Αρμπρόουθ. Με βάση ότι και οι δύο ομάδες δεν… δυσκολεύονται να σκοράρουν και να δεχθούν γκολ, το Goal/Goal σε απόδοση 1.80 μοιάζει να έχει λογική.

17:00 Partick Thistle – Greenock Morton
Ακόμα έχει πολύ δρόμο η Πάρτικ Θιστλ για να γίνει… ομάδα. Ξεφούσκωσε πολύ γρήγορα ο ενθουσιασμός από την νέα τεχνική ηγεσία και πλέον έχει φτάσει σε σημείο να μετράει τρεις ήττες στη σειρά. Η πιο πρόσφατη ήταν με το βαρύτατο 4-1 από την Εϊρ εκτός έδρας, μάλιστα είχε μείνει πίσω στο σκορ με 4-0 από το 52ο λεπτό και μόνο όταν η αντίπαλός της έριξε στροφές κατάφερε να μειώσει σε 4-1 με τον Καρντλ. Ο τεχνικός ΜακΚολ παραδέχθηκε ότι πρέπει να δουλέψει πολύ σκληρά η ομάδα του για να φτάσει σε καλό επίπεδο αγωνιστικά. Στο μεταξύ, κλήση για την εθνική ομάδα της χώρας του έλαβε ο μέσος Οσμαν Κάκαϊ από τη Σιέρα Λέονε, για τα ματς κόντρα σε Λεσότο και Μπενίν. Είναι θετικό το ότι δεν έχουν προκύψει αγωνιστικά προβλήματα, θα γίνουν όμως αλλαγές.
Αν και έδωσε καλή παράσταση με αντίπαλο την Νταντί εκτός έδρας η ομάδα της Μόρτον, δεν μπόρεσε να φύγει από την έδρα των «Νταρκ Μπλουζ» με κάποιο θετικό αποτέλεσμα. Μπόρεσε να ισοφαρίσει άμεσα, μόλις ένα λεπτό μετά, το προβάδισμα της Νταντί (στο 64ο λεπτό), αλλά λύγισε στο 80ο λεπτό δεχόμενη δεύτερο τέρμα και εν τέλει την ήττα με 2-1. Τρεις απώλειες έχει στα τέσσερα τελευταία παιχνίδια της με αποτέλεσμα να βρίσκεται ακριβώς πάνω από την επικίνδυνη ζώνη. Επέκταση συμβολαίου υπέγραψε ο νεαρός αμυντικός Λιούις Στραπ (10/0), θα παραμείνει στο Γκρίνοκ ως τον Μάιο του 2022. Στο αγωνιστικό κομμάτι, ξανά στην κορυφή της επίθεσης θα βρεθεί ο ανεβασμένος φορ ΜακΧιου, έχοντας για ακόμα μια αναμέτρηση δίπλα του τον πολύπειρο Σάτον. Δεν αναφέρονται απουσίες.
Θα μπορούσαμε να πούμε ότι αυτό το ματς είναι ευκαιρία για την Πάρτικ Θιστλ να επανέλθει στις νίκες με βάση τα κενά της Μόρτον, αλλά μήπως η ίδια έχει λιγότερα; Σκέψη υπήρχε να πάμε με τα γκολ σε αυτό το ματς, η μοναδική αξιοπρεπής επιλογή ωστόσο είναι το combo του G/G και Over 2.5, σε απόδοση 2.10.

17:00 Queen of the South – Ayr United
Περιορισμένων εμφανίσεων ήταν η αντοχή της Κουίν Οφ Σάουθ στα θετικά αποτελέσματα, μιας και για τρίτο ματς στη σειρά έμεινε μακριά από τις νίκες, ενώ γνώρισε και τη δεύτερη διαδοχική ήττα της. Έχασε εύκολα εκτός έδρας με 2-0 από την Ντανφέρμλιν, σε ένα ματς όπου απείλησε ελάχιστα και φυσικά συνεχίζει να βρίσκεται κοντά στην επικίνδυνη ζώνη. Έχει δεχθεί έξι τέρματα στα τελευταία τρία παιχνίδια της, με τον τεχνικό Αλαν Τζόνστον να δηλώνει ότι χρειάζεται περαιτέρω ενίσχυση η ομάδα του σε σημαντικές θέσεις. Παρόλα αυτά, ξεκαθάρισε ότι θα αναγκαστεί να προχωρήσει σε αλλαγές στην ενδεκάδα, όσο και αν δεν έχει την πολυτέλεια για μεγάλο ροτέισον η ομάδα από το Ντάμφρις.
Άστραψε και βρόντηξε για 50 και πλέον λεπτά η Εϊρ, η οποία διέλυσε με 4-1 την Πάρτικ Θιστλ εντός έδρας, σε ένα ματς στο οποίο η ομάδα του Μαρκ Κερ προηγούνταν με 4-0 από το 52ο λεπτό, χάρη στα γκολ των Μουρ (11’, 48’), Μόφατ (48’) και Φόρεστ (52’). Αναμενόμενα, στη συνέχεια έριξε στροφές και κάποια στιγμή είδε την αντίπαλο να μειώνει σε 4-1. Συνεχίζει να βρίσκεται στη δεύτερη θέση πίσω από την Νταντί Γιουνάιτεντ και περιμένει να δει τι θα έχει συμβεί στο ντέρμπι του Νταντί για να δει αν μπορεί να περάσει και στην κορυφή της βαθμολογίας. Πάει με κεκτημένη ταχύτητα, πήρε τη δεύτερη διαδοχική νίκη και η ψυχολογία βρίσκεται και πάλι στα ύψη. Αναβλήθηκε το ματς με την Ντανφέρμλιν που ήταν προγραμματισμένο για τις 16/11, θα διεξαχθεί στις 03 Δεκεμβρίου πλέον. Στα αγωνιστικά νέα, δεν αναφέρονται προβλήματα για τους «Όνεστ Μεν», λογικά ωστόσο θα γίνουν μερικές αλλαγές στην ενδεκάδα.
Η Εϊρ βρίσκεται σε καλή κατάσταση, σκοράρει με άνεση και αυτό θα προσπαθήσει να το εκμεταλλευτεί. Η Κουίν Οφ Σάουθ από τη μεριά της θα κάνει τα πάντα να κλείσει τους διαδρόμους στην Εϊρ, αλλά βγάζει αδυναμία. Αξίζει να πάμε με το over 1.5 της Εϊρ, σε απόδοση 2.30.