Scotland Championship

17:00 Dundee United – Queen of the South
Κατέστησε σαφές για ακόμα μία φορά η Νταντί Γιουνάιτεντ ότι είναι η καλύτερη ομάδα της κατηγορίας και δεν επέτρεψε στην φιλόδοξη γειτόνισσα Νταντί να πάρει οτιδήποτε από το μεταξύ τους ντέρμπι. Δίκαιη επικράτηση με 2-0 για την ομάδα του Ρόμπι Νίλσον, η οποία σε συνδυασμό με την ήττα της Εϊρ, βοήθησε να αποσπαστεί κατά 6 βαθμούς από τη 2η θέση και 9 από την 3η Νταντί. Για ακόμα μία φορά η δυάδα που έκανε όλη τη δουλειά επιθετικά ήταν ο φορ Σάνκλαντ (σκόραρε το δεύτερο τέρμα) και ο μεσοεπιθετικός Νίκι Κλαρκ. Τα 17 γκολ έφτασε ο 24χρονος επιθετικός έχοντας… τρελάνει τους πάντες στη Σκωτία, όμως θα λείψει σε αυτό το ματς λόγω υποχρεώσεων με την Εθνική ομάδα. Εξάλλου, ο κόουτς Νίλσον έσπευσε τις διαψεύσει τους… ψιθύρους που τον θέλουν να φεύγει σύντομα με μεταγραφή. Στα υπόλοιπα αγωνιστικά νέα, δεν είναι διαθέσιμος ο αμυντικός Μαρκ Κόνολι (3/0), ο οποίος όμως δεν απέχει αρκετό καιρό από την επιστροφή του στη δράση.
Την επιστροφή της στις νίκες πανηγύρισε η Κουίν Οφ Σάουθ, η οποία επικράτησε με το επιβλητικό 3-1 εντός έδρας της Εϊρ Γιουνάιτεντ, σε ένα ματς στο οποίο αν και προηγήθηκε με τον Χολτ στο 18ο λεπτό, είδε την αντίπαλό της να ισοφαρίζει σε 1-1 στο 38’. Και όμως δεν πτοήθηκε, ήταν καλύτερη, ήλεγξε το παιχνίδι και με τα γκολ των Μάρεϊ στο 67’ και Ολιβερ στο 74ο λεπτό, πήρε την εν γένει άνετη νίκη. Με αυτή την επικράτηση ανέβηκε στους 16 βαθμούς και απέχει πλέον μόλις τέσσερις από την πρώτη τετράδα. Ο τεχνικός της ομάδας, Αλαν Τζόνστον για ακόμα μία φορά κράτησε χαμηλό προφίλ, λέγοντας ότι αυτό που προέχει δεν είναι η επικράτηση, αλλά η σταθερότητα. Στα του αγωνιστικού πλάνου, ξεκαθάρισε ότι δεν θα προχωρήσει σε αλλαγές στην ενδεκάδα, μιας και έμεινε ευχαριστημένος από την εικόνα των παικτών του.
Με τον Σάνκλαντ να λείπει, προφανώς και αποκτά ακόμα μικρότερη αξία ο άσος της Νταντί Γιουνάιτεντ και ειδικά κόντρα σε μια Κουίν Οφ Σάουθ, η οποία είναι επικίνδυνη, αλλά και αλλοπρόσαλλη. Δεν μας… τραβάει το ματς, θα προτιμήσουμε να απέχουμε στοιχηματικά από εδώ.

17:00 Greenock Morton – Arbroath FC
Για ακόμη μία φορά η Μόρτον δεν είχε καλή παρουσία, με αποτέλεσμα να ηττηθεί εκτός έδρας με 2-1 από την Πάρτικ Θιστλ. Όσο ο τεχνικός Χόπκιν δεν συμμαζεύει τα τεράστια αμυντικά κενά της ομάδας του, τόσο αυτή… θα υποφέρει. Έμεινε πίσω στο σκορ στο 59ο λεπτό, ισοφάρισε με τον Μπερντ μετά από δυο λεπτά, αλλά και πάλι δεν ήταν αρκετό αυτό, αφού στο 66′, τα λάθη έφεραν και το δεύτερο τέρμα της αντιπάλου. Τέσσερις ήττες μετράει στα πέντε τελευταία παιχνίδια της και πέντε στα επτά πρόσφατα ματς, διάστημα στο οποίο έχει μόλις μία νίκη και αναμενόμενα ο Χόπκιν βρίσκεται σε εξαιρετικά δύσκολη θέση. Στο αγωνιστικό κομμάτι, ξανά στην κορυφή της επίθεσης θα βρεθεί ο ανεβασμένος φορ ΜακΧιου, έχοντας για ακόμα μια αναμέτρηση δίπλα του τον πολύπειρο Σάτον. Δεν αναφέρονται απουσίες.
Εξαιρετική εντός έδρας εμφάνιση έκανε η ομάδα του Ντικ Κάμπελ με αντίπαλο την Ινβερνές, την οποία νίκησε αρκετά εύκολα με σκορ 3-0 και συνεχίζει την ανοδική της πορεία. Ήταν η τέταρτη νίκη στα πέντε τελευταία ματς και στα δύο από αυτά τα παιχνίδια έχει κρατήσει και το μηδέν στην άμυνα. Με την επικράτηση αυτή έφτασε τους 20 βαθμούς και ισοβάθμησε με την Ινβερνές, από την οποία όμως βρίσκεται χαμηλότερα στη βαθμολογία για ένα γκολ! Ο τεχνικός Κάμπελ δεν μπορούσε παρά να μιλήσει με τα καλύτερα λόγια για την ομάδα του και την εμφάνισή της, σημείωσε ωστόσο ότι και πάλι θα πρέπει να συνεχίσουν να είναι σοβαροί οι παίκτες του. Θετικό είναι για την Αρμπρόουθ ότι δεν έχουν προκύψει ιδιαίτερα προβλήματα απουσιών.
Εκ διαμέτρου αντίθετη είναι η αγωνιστική εικόνα των δύο ομάδων και αναμενόμενα το γεγονός ότι η γηπεδούχος δίνεται σε απόδοση φαβορί προκαλεί ερωτηματικά. Σαφώς και αξίζει να στηριχθεί η ομάδα του Ντικ Κάμπελ, έστω και με κάλυψη στην ισοπαλία με dnb, σε απόδοση 2.25.