Scotland Championship

21:45 Ayr United – Arbroath FC
Δεν βρίσκεται σε καλή κατάσταση η ομάδα της Έιρ και το απέδειξε περίτρανα και πάλι, ηττώμενη εύκολα από την Ινβερνές εκτός έδρας, σε ένα ματς όπου η αγωνιστική της εικόνα ήταν μετριότατη αν και είχε μερικές καλές ευκαιρίες για τη νίκη. Ήταν η τρίτη ήττα στη σειρά, αλλά και το δεύτερο διαδοχικό ματς στο οποίο η Έιρ δεν μπόρεσε να βρει δίχτυα, κάτι το οποίο θορύβησε τον τεχνικό Μαρκ Κερ. Ο τελευταίος προτίθεται να αλλάξει πράγματα στην αρχική ενδεκάδα της σημερινής αναμέτρησης. Στα υπόλοιπα αγωνιστικά νέα, εκτός μάχης θα μείνει και από τη σημερινή αναμέτρηση ο επιθετικός Ντούλαν (11/1), με τον πολύπειρο φορ να υποφέρει από τραυματισμό. Συνεχίζουν να μένουν εκτός οι Ανταμς (μέσος, 4/0) και Μέρντοκ (μέσος, 4/0), οι απουσίες των τελευταίων δεν επηρεάζουν ιδιαίτερα πάντως τα πλάνα της ομάδας.
Ακόμα μία φορά στην οποία η Αρμπροουθ έδειξε ότι εντός έδρας είναι δυναμίτης και κόντρα στην Νταντί θα μπορούσε να έχει πάρει ακόμα και τη νίκη. Όχι μόνο επειδή προηγήθηκε με το τέρμα του επιθετικού Λιν στο 37ο λεπτό, αλλά επειδή είχε και ευκαιρίες να σκοράρει και άλλα τέρματα, απλά δεν ήταν αποτελεσματική. Και τελικά το πλήρωσε, αφού δέχθηκε την ισοφάριση στο δεύτερο μέρος από την Νταντί και συνεχίζει να βρίσκεται κοντά στην πρώτη τετράδα. Εκτός έδρας αντιμετωπίζει βέβαια αρκετές δυσκολίες και αρκεί να αναφέρουμε ότι μόλις σε δύο από τις έξι εκτός έδρας αναμετρήσεις της στο πρωτάθλημα έχει καταφέρει να επικρατήσει. Προσεκτική θα είναι η προσέγγιση του έμπειρου τεχνικού στο σημερινό ματς. Θετικό είναι για την Αρμπρόουθ ότι δεν έχουν προκύψει ιδιαίτερα προβλήματα απουσιών.
Αυτό το ματς είναι πιθανότατα μια καλή ευκαιρία για την Έιρ να γυρίσει στις νίκες, αλλά το θέμα είναι ότι όσο και αν η Αρμπρόουθ μακριά από το γήπεδό της δεν… πείθει, άλλο τόσο δεν θα δεχθούμε να στηρίξουμε την γηπεδούχο στο μάλλον χαμηλό για τα δεδομένα του ματς άσο του 1.80.

21:45 Greenock Morton – Dundee United
Μετά από τρία θετικά αποτελέσματα, ήρθε η ώρα για την επιστροφή στις ήττες για την ομάδα της Μόρτον, η οποία έχασε με 3-1 εκτός έδρας από την Ντανφέρμλιν, πιο εύκολα από ότι δείχνει το τελικό σκορ. Βρέθηκε πίσω στο σκορ με 2-0 από το 52ο λεπτό, μείωσε με τον Λύον στο 62ο λεπτό, αλλά δεν έδειξε ικανή να πάρει κάτι περισσότερο από το ματς. Για την ακρίβεια μάλιστα, δέχθηκε και μπόλικη πίεση στο ματς και τελικά στο 84ο λεπτό δέχθηκε και το τελειωτικό χτύπημα. Πλέον η ομάδα από το Γκρίνοκ βρίσκεται πολύ κοντά στη ζώνη του υποβιβασμού, απέχει – για την ακρίβεια – μόλις δύο πόντους από την τελευταία Αλόα. Στο αγωνιστικό κομμάτι, ξανά στην κορυφή της επίθεσης θα βρεθεί ο ανεβασμένος φορ ΜακΧιου, έχοντας για ακόμα μια αναμέτρηση δίπλα του τον πολύπειρο Σάτον. Δεν αναφέρονται απουσίες.
Πιο δύσκολα από ότι θα περίμενε κάποιος επικράτησε εντός έδρας η Νταντί Γιουνάιτεντ της Αλόα, με το τελικό 2-1 να έρχεται με… μεγάλο ζόρι για την ομάδα του Ρόμπι Νίλσον. Όπως και να έχει, τα τέρματα που πέτυχαν οι Κλαρκ και Απέρ ήταν αρκετά για να ανατρέψουν το τέρμα της Αλόα στο 12ο λεπτό, αλλά και για να έρθει η νίκη η οποία διατηρεί την διαφορά 7 πόντων υπέρ της Γιουνάιτεντ. Αυτή μπορεί να εκτοξευτεί στους 10 βαθμούς με πιθανή νίκη σήμερα κόντρα στην Μόρτον, με τον κόουτς της ομάδας να τονίζει ότι θα πρέπει να είναι περισσότερο συγκεντρωμένοι οι παίκτες του και ξεκαθάρισε ότι ακόμα και να φτάσει η διαφορά στους 10 πόντους, τίποτα δεν θα πρέπει να θεωρείται δεδομένο. Ελειπε στα τελευταία 2 μετά από τον τραυματισμό του κατα την συμμετοχή του στις προπονήσεις της εθνικής Σκωτίας ο φορ Σάνκλαντ, ο οποίος έχει σιγήσει στα προηγούμενα ματς με μέτριες εμφανίσεις. Στα αγωνιστικά νέα, δεν είναι διαθέσιμος και πάλι ο αμυντικός Μαρκ Κόνολι (3/0), όμως πλησιάζει στην επιστροφή του στη δράση.
Αναμενόμενα η πρωτοπόρος δίνεται σε απόδοση ισχυρού φαβορί και από μόνο του το διπλό δεν έχει να μας λέει και… πολλά. Περιμένοντας όμως ότι και πάλι η Μόρτον θα έχει προβλήματα στην άμυνα, δεν είναι απίθανο να το συνδυάσουμε και με το over 2.5, σε απόδοση 2.20.