Scotland Championship

ALLOA v ARBROATH

Μετά από τρία διαδοχικά θετικά αποτελέσματα, ήρθε η… φάπα της βαριάς ήττας από την Μόρτον με 4-1 για να προσγειώσει τον τεχνικό Πίτερ Γκραντ και τους παίκτες του. Και όλα αυτά ενώ είχε καταφέρει να ισοφαρίσει σε 1-1 με γκολ του φορ Κόλεϊ, όμως στο δεύτερο μέρος κατέρρευσε αμυντικά και ως το 74ο λεπτό είχε μείνει ήδη πίσω στο σκορ με 4-1. Δεν μπορούσε να κάνει κάτι για να ανατρέψει την κατάσταση. Ο έμπειρος κόουτς Γκραντ τόνισε ότι θέλει από τους παίκτες του να χρησιμοποιήσουν τον… πόνο της ήττας και την καλή προετοιμασία τους για την αναμέτρηση με την Αρμπρόουθ, ώστε να φτάσουν στο στόχο τους. Ο φορ Ο’ Χαρα θα βρεθεί στην βασική ενδεκάδα σε αυτή τη μάχη, με τον παίκτη να ζητάει εξιλέωση για την τελευταία αποτυχία. Χωρίς σημαντικά αγωνιστικά προβλήματα.
Μετά από την ισοπαλία στο πρώτο ματς του πρωταθλήματος κόντρα στην Κουίν Οφ Σάουθ, ακολούθησε ακόμα μία αξιοπρεπής εμφάνιση κόντρα στην Ινβερνές, αλλά αυτή τη φορά δεν μπόρεσε να γλιτώσει την ήττα. Μάλιστα, προηγήθηκε κιόλας με τον φορ Λιν στο 26o λεπτό, όμως εν τέλει η αντίπαλός της βρήκε τον τρόπο να γυρίσει την κατάσταση και έτσι οι «ρεντ λίχτις» έχασαν με 2-1. Απόλυτα ευχαριστημένος παρά την ήττα ήταν ο κόουτς Ντικ Κάμπελ, ο οποίος είδε βελτίωση στην αγωνιστική εικόνα της ομάδας του, ενώ τόνισε ότι τόσο εκείνος, όσο και οι παίκτες του σκοπεύουν να χρησιμοποιήσουν τα περιπαικτικά σχόλια των ΜΜΕ ως κίνητρο για να βελτιωθούν. Δεν θα υπάρχουν απουσίες για το σημερινό παιχνίδι, ίσως γίνουν μερικές αλλαγές.

Οριακό παιχνίδι, στο οποίο όλα είναι πιθανά, αλλά ελέω έδρας, εμπειρίας και της πρότερης καλής αγωνιστικής εικόνας της, η Αλόα έχει ένα επιπλέον συν στην πιθανότητα νίκης. Ο άσος βρίσκεται στο 2.60, άρα έχει λογική να ποντάρουμε στο 1 dnb σε απόδοση 1.90.
AYR UTD v QUEEN OF SOUTH

Μόνο καλό μπορεί να έχει κάνει αυτή η μίνι διακοπή στην Εϊρ, η οποία έρχεται από την εκτός έδρας ήττα με 1-0 από την Νταντί, σε ένα ματς στο οποίο επιθετικά ήταν νωχελική. Δέχεται γκολ για τέσσερα παιχνίδια στη σειρά, με τον τεχνικό ΜακΚολ να είναι δυσαρεστημένος από τον τρόπο με τον οποίο έπαιξε η ομάδα του στο τελευταίο ματς. Τόνισε, ωστόσο, ότι η διακοπή βοήθησε τους «Ονεστ Μεν» να αναδιοργανωθούν και ελπίζει ότι θα δει ένα καλύτερο αγωνιστικό πρόσωπο. Στα του αγωνιστικού μέρους, επιστρέφει από τιμωρία σε αυτό το ματς ο αμυντικός Μιούιρχεντ (9/1 πέρσι). Τραυματίας και μη διαθέσιμος από την άλλη μεριά είναι ο επιθετικός Κρεγκ Μουρ (20/4 πέρσι).
Αν και σε ακόμα ένα παιχνίδι της εμφάνισε αμυντικά κενά, κατάφερε να μην ηττηθεί και να φύγει από το εντός έδρας παιχνίδι με την Ντανφέρμλιν με το ισόπαλο αποτέλεσμα. Μάλιστα, σε αυτήν την αναμέτρηση έμεινε πίσω στο σκορ στο 8ο λεπτό, όμως βρήκε την απάντηση με τον φορ Ολιβερ στο 62ο λεπτό. Κινδύνευσε στη συνέχεια σε ορισμένες περιπτώσεις, αλλά άντεξε και πήρε το 1-1. Περιμένει ακόμη μεγαλύτερη βελτίωση ο κόουτς Τζόνστον, ο οποίος κρατάει στα θετικά την μαχητικότητα της ομάδας του. Με αμυντικογενές πλάνο αναμένεται να πάει και στο σημερινό ματς η ομάδα, η οποία αναμένεται να παραταχθεί πλήρης, δεδομένου ότι δεν έχουν προκύψει αγωνιστικά προβλήματα.

Δεν είναι απίθανο να πάρει τους τρεις βαθμούς η Εϊρ σε αυτό το ματς, όμως σε καμία περίπτωση δεν αξίζει να ασχοληθούμε όταν ο άσος δίνεται σε απόδοση 1.80. Η φιλοξενούμενη έχει αποδείξει ότι μάχεται σκληρά, αυτό θα κάνει και τώρα, στοιχηματικά θα μείνουμε μακριά.
DUNDEE v INVERNESS CAL.

Αδικείται η Νταντί από την ήττα και τον αποκλεισμό από τη συνέχεια του Λιγκ Καπ, καθώς στο εντός έδρας ματς με την Αμπερντίν ήταν πολύ καλύτερη στο μεγαλύτερο μέρος της αναμέτρησης, αλλά δεν μπόρεσε να το εξαργυρώσει. Μάλιστα, προηγήθηκε με τον Τζόνσον στο 43’, με τον παίκτη να ευστοχεί σε πέναλτι, αλλά ισοφαρίστηκε στις καθυστερήσεις και στην παράταση δέχθηκε το γκολ της ήττας με 2-1. Ο τεχνικός ΜακΠέικ ξεκαθάρισε ότι υπάρχουν πολλά θετικά στοιχεία να κρατήσει από αυτήν την αναμέτρηση και περιμένει από τους παίκτες του σοβαρότητα και καλή εμφάνιση στο ματς με την Ινβερνές. Στο μεταξύ, ο 16χρονος μέσος Φίνλεϊ Ρόμπερτσον κλήθηκε για πρώτη φορά στην εθνική Σκωτίας κάτω των 19 και ο ΜακΠέικ δεν μπορούσε να κρύψει τη χαρά του για το γεγονός αυτό. Δεν αναφέρονται αγωνιστικά προβλήματα.
Τα… χρειάστηκε για τα καλά στο εντός έδρας παιχνίδι με την Αρμπρόουθ, αλλά τελικά η Ινβερνές έκανε το καθήκον της, παίρνοντας την νίκη με 2-1 κόντρα στους μαχητικούς «ρεντ λίχτις». Μάλιστα, είχε μείνει πίσω στο σκορ σε αυτό το ματς, όμως τα τέρματα που πέτυχαν οι Ντόρεν και Στόρι, έφεραν τους τρεις βαθμούς και την πρώτη νίκη μετά από δύο ήττες σε πρωτάθλημα και Λιγκ Καπ. Δέχεται γκολ για πέντε παιχνίδια. Με τρεις νέες απουσίες θα πάει στο πολύ δύσκολο εκτός έδρας ματς με την Νταντί η Ινβερνες. Μη διαθέσιμοι θα είναι ο αμυντικός Μπραντ ΜακΚέι (1/0), ο μέσος Γουέλς (0/0) και ο Καναδός μέσος Τράφορντ (1/0). Συνεχίζει να υφίσταται η απουσία για τον νεοφερμένο επιθετικό Μίτσελ Κάρι, ο οποίος είναι δανεικός από τη Μίντλεσμπρο. Ο παίκτης τραυματίστηκε στον αστράγαλο και θα μείνει εκτός δράσης για τις επόμενες 5 εβδομάδες. Ισως προλάβει ο μέσος Ντόραν (2/1).

Βρίσκεται σε πολύ καλή κατάσταση η Νταντί και το έδειξε και στο ματς με την Αμπερντίν, ενώ στην έδρα της αποκτά ακόμα μεγαλύτερη δυναμική. Την ίδια ώρα, η Ινβερνές είναι… αναιμική αγωνιστικά, σε επίθεση και άμυνα, ο άσος δίνεται στο αρκετά ικανοποιητικό 2.40.
DUNFERMLINE v DUNDEE UTD

Ηταν η ευχάριστη έκπληξη της φάσης των «16» του Λιγκ Καπ η Ντανφέρμλιν και ας μην κατάφερε τελικά να ολοκληρώσει την προσπάθειά της. Δυσκόλεψε μια υπερπλήρη Σέλτικ, το γκολ του Μπίντλινγκ στο 77’ έστειλε το ματς στην παράταση, όμως λύγισε στο 114′, χάνοντας με 2-1. Ήταν η πρώτη ήττα μετά από τρία θετικά αποτελέσματα, αλλά παραμένει αήττητη για τέσσερα συναπτά ματς σε κανονική διάρκεια αγώνα. Ο τεχνικός Κρόφορντ τόνισε ότι τόσο ο ίδιος, όσο και οι παίκτες του, δεν θα πρέπει να επαναπαύονται, αντίθετα θα πρέπει να δείξουν ακόμα μεγαλύτερη βελτίωση. Μεγάλο πλήγμα για την Ντανφέρμλιν είναι ο τραυματισμός του αμυντικού Γιούαν Μάρεϊ, θα μείνει εκτός δράσης για τους επόμενους 8 μήνες. Έτοιμοι είναι όλοι οι υπόλοιποι για σήμερα.
Την ευκαιρία να ξεκουραστούν είχαν οι παίκτες της Νταντί Γιουνάιτεντ το περασμένο Σαββατοκύριακο, αφού δεν υπήρχαν υποχρεώσεις για το Λιγκ Καπ. Έτσι, οι «Αραβες» έρχονται από την επικράτηση με 2-1 εκτός έδρας με αντίπαλο την Πάρτικ Θιστλ, σε ένα ματς στο οποίο έμειναν πίσω στο σκορ, αλλά βρήκαν το σθένος και την ψυχική δύναμη να ανατρέψουν την κατάσταση. Προς αυτήν την κατεύθυνση βοήθησαν τα γκολ του ασταμάτητου Σάνκλαντ στο 55’ και του Πόλετ στο 73’. Τα πέντε γκολ σε δύο ματς έφτασε ο φορ Σάνκλαντ. Με δηλώσεις του, ο τεχνικός Νίλσον ζήτησε από τους παίκτες του να είναι προσεκτικοί κόντρα στην Ντανφέρμλιν, η οποία συνηθίζει – ειδικά στην έδρα της – να πιάνει γρήγορο ρυθμό. Δεν υπάρχουν απουσίες.

Προφανώς και η Νταντί Γιουνάιτεντ έχει τον πρώτο λόγο για την επικράτηση σε αυτό το ματς, αλλά η Ντανφέρμλιν δεν μπορεί να υποτιμηθεί, ειδικά στην έδρα της. Σημείο δεν βγαίνει εύκολα, όμως δεν θεωρούμε απίθανο το γκολ εκατέρωθεν, το goal/goal βρίσκεται στο 1.85.