Scotland Championship

17:00 Alloa Athletic – Ayr United
Ήταν για ακόμα ένα παιχνίδι ανταγωνιστική και έδειξε ότι με μερικές βελτιώσεις ακόμα μπορεί να μαζεύει ακόμα περισσότερους βαθμούς. Κόντρα στην Νταντί έχασε με 2-1 εκτός έδρας, αποτέλεσμα το οποίο είναι εντός προγράμματος, όμως αυτό που κρατάει ο τεχνικός Γκραντ, είναι η καλή εμφάνιση και το ότι η ομάδα του κόντραρε στα ίσια μια αντίπαλο η οποία είναι από τα μεγάλα ονόματα της κατηγορίας. Μάλιστα, έμεινε πίσω στο σκορ από το 2ο λεπτό, ισοφάρισε στο 10’ με τον Ντικ, αλλά πριν βγει ακόμα το πρώτο μέρος δέχθηκε και δεύτερο τέρμα και παρά την προσπάθειά της, δεν πήρε κάτι. Κάτι για το οποίο παραπονιέται ο κόουτς της ομάδας, τονίζοντας ότι η Αλόα θα μπορούσε να έχει πάρει αποτέλεσμα. Στο αγωνιστικό κομμάτι, τραυματίας είναι ο κίπερ Πάρι (4/0) και στη θέση του κάτω από τα γκολπόστ θα βρεθεί ο 20χρονος Χένρι.
Την έκανε τη ζημιά της η Εϊρ, η οποία έπιασε σπουδαία απόδοση με αντίπαλο την Νταντί Γιουνάιτεντ εντός έδρας, κόντρα στην οποία επικράτησε με το άνετο 2-0. Τα γκολ των Χάρβι στο 9ο λεπτό και Φόρεστ στο 75ο λεπτό με πέναλτι, καθόρισαν την έκβαση της αναμέτρησης. Όχι ότι δεν δέχθηκε πίεση από την Γιουνάιτεντ, το αντίθετο μάλιστα, αλλά δεν έδειξε να τρικλίζει ούτε μία στιγμή. Στο μεταξύ, ο τεχνικός ΜακΚολ είναι – σύμφωνα με τους μπουκ – μία από τις επικρατέστερες επιλογές για την ανάληψη της τεχνικής ηγεσίας της Πάρτικ Θιστλ. Αυτό έχει φέρει φυσικά αναστάτωση στην ομάδα, αφού το ενδιαφέρον από τους «Τζαγκς» είναι υπαρκτό και έντονο. Δύσκολα θα αλλάξει το 4-3-3 από τον έμπειρο κόουτς, με τους Φόρεστ, Μόφατ και ΜακΓκόουαν στην επίθεση. Στα του αγωνιστικού μέρους, τραυματίας και μη διαθέσιμος είναι ο επιθετικός Κρεγκ Μουρ (20/4 πέρσι).
Δύσκολο παιχνίδι, το οποίο γίνεται ακόμα πιο επικίνδυνο για την φιλοξενούμενη, με βάση την επικείμενη αναχώρηση του τεχνικού ΜακΚολ για την Πάρτικ Θιστλ. Όσο και αν είναι δελεαστικό το 2.00 του διπλού, θα προτιμήσουμε να μείνουμε μακριά από την αναμέτρηση.

17:00 Dundee United – Arbroath FC
Ηρθε η πρώτη ήττα στο πρωτάθλημα και πλέον μένει να δούμε το πώς θα αντιδράσει η Νταντί Γιουνάιτεντ μετά από το 2-0 από την Εϊρ εκτός έδρας. Η κατάσταση στην κορυφή άλλαξε πλέον, με την ομάδα του Ρόμπι Νίλσον να συνυπάρχει εκεί με τους «Ονεστ Μεν». Παρόλα αυτά, ο έμπειρος πλέον τεχνικός τόνισε ότι ούτε μετά από τα καλά αποτελέσματα πρέπει να πετάει η ομάδα του, αλλά ούτε και να χάνει τον ύπνο της μετά από μία τέτοια ήττα, καθώς η σεζόν είναι μεγάλη και όλα θα κριθούν όταν έρθει η ώρα τους. Γενικά, ο Νίλσον βγάζει ψυχραιμία κι αυτοπεποίθηση, ομοίως και οι παίκτες της Γιουνάιτεντ, καθώς θεωρούν ότι συνεχίζουν οι «Αραβες» να είναι η κορυφαία της ομάδας της κατηγορίας και δίκαια βρίσκεται στην κορυφή, έστω και δια μέσω της διαφοράς τερμάτων. Νέο συμβόλαιο σε τρεις νεαρούς παίκτες. Στο αγωνιστικό μέρος, μη διαθέσιμος θα είναι ο αμυντικός Μαρκ Κόνολι (3/0), για τον οποίο αποφεύχθηκαν τα χειρότερα και θα είναι διαθέσιμος σε περίπου 1 μήνα, αντί για 3 που ήταν η αρχική εκτίμηση.
Έδειξε και πάλι ότι πλέον είναι ανταγωνιστική η ομάδα του Ντικ Κάμπελ, η οποία πήρε την ισοπαλία με 1-1 εντός έδρας στο ματς με την Πάρτικ Θιστλ, αν και θα μπορούσε κάλλιστα να έχει πάρει και τη νίκη σε αυτήν την αναμέτρηση. Προηγήθηκε στο 14ο λεπτό και ενώ έβγαλε το πρώτο μέρος με σκορ υπέρ της, δεν κατάφερε να αντέξει ως το τέλος, δεχόμενη τελικά την ισοφάριση. Αήττητη μένει στα τέσσερα τελευταία ματς και ο τεχνικός Κάμπελ πιστεύει ότι η ομάδα του είναι ικανή για το θετικό αποτέλεσμα και πάλι κόντρα στους «Αραβες», τους οποίους θα βρει και πάλι απέναντί της, για το πρωτάθλημα αυτή τη φορά. Θυμίζουμε ότι λίγες ημέρες πριν είχε πάρει την πρόκριση επί της Νταντί Γιουνάιτεντ στο Τσάλεντζ Καπ. Δέχθηκε μόλις ένα τέρμα στα τέσσερα τελευταία παιχνίδια της. Δεν αναφέρονται αγωνιστικά προβλήματα.
Πλέον δεν θα… κάτσει με σταυρωμένα τα χέρια η Νταντί Γιουνάιτεντ, ούτε θα παίξει και πάλι με αναπληρωματικούς. Όλη η ιστορία είναι απλά το σε πιο χρονικό σημείο θα πετύχει το πρώτο γκολ της, αναφορικά με το αν θα ανοίξει ή όχι ο ρυθμός του ματς. Έχει λογική η περίπτωση «άσος και over 2.5» σε απόδοση 2.20.

17:00 Greenock Morton – Dundee FC
Το κακό αγωνιστικό μομέντουμ συνεχίζεται για την Μόρτον, η οποία γνώρισε μία ακόμα ήττα, καθώς έχασε με 1-0 εκτός έδρας από την Κουίν Οφ Σάουθ, σε ένα ματς στο οποίο στην ουσία… μπλοκαρίστηκε σε μεγάλο μέρος. Δημιούργησε θέματα στην αντίπαλό της, αλλά βρήκε απέναντί της τον εξαιρετικό ΜακΚρόρι, με αποτέλεσμα να μην μπορέσει να βρει δίχτυα. Εμεινε πίσω στο σκορ από το 16ο λεπτό και παρά τις προσπάθειές της, δεν μπόρεσε να φέρει το ματς στα ίσια. Ήταν η 3η ήττα στη σειρά και η τέταρτη στα πέντε τελευταία ματς. Νέα προσθήκη για την «Τον» είναι ο εξτρέμ Μπίλι Κινγκ, πρώην παίκτης των Χαρτς Ρέιντζερς και Νταντί Γιουνάιτεντ, από την οποία και είχε μείνει ελεύθερος. Υπέγραψε συμβόλαιο συνεργασίας ως τον Γενάρη. Δεν μπορούσε παρά να είναι ικανοποιημένος με την νέα προσθήκη ο κόουτς Χόπκιν, ανεβάζει την ομάδα του επιθετικά. Τιμωρημένος για 2+1 αγωνιστικές ο Κινγκ, με την διοίκηση της Μόρτον να είναι έξαλλη για την απόφαση.
Δυσκολεύτηκε, αλλά τελικά πήρε το ζητούμενο η Νταντί με αντίπαλο την Αλόα, καθώς επικράτησε με 2-1, σε ένα ματς όπου είχε μεν τον πρώτο λόγο, κάθε άλλο όμως παρά έβγαζε σιγουριά με την αγωνιστική της εικόνα. Προηγήθηκε νωρίς, είδε την αντίπαλο να ισοφαρίζει στο 10ο λεπτό, για να ξαναπάρει τελικά το προβάδισμα στο 39’ και να μην το ξαναχάσει ως το τέλος της αναμέτρησης. Με τα καλύτερα λόγια μίλησε ο τεχνικός ΜακΠέικ για τον ομόλογό του, Ντέιβιντ Χόπκιν, αναγνωρίζοντας την προπονητική αξία του τελευταίου. Στο μεταξύ, κλήση για την εθνική Σκωτίας Κ-18 έλαβε ο 16χρονος μεσος Μάλιγκαν. Λογικά θα προλάβει αυτό το ματς ο Τζέιμι Νες (μέσος, 2/0), ενώ δεν αναφέρονται άλλα προβλήματα.
Όπως και να το κάνουμε, η Νταντί, παρά τα κενά της, είναι μία από τις πιο ισχυρές ομάδες της κατηγορίας και το διπλό της σε απόδοση 2.20 μόνο δελεαστικό μπορεί να χαρακτηριστεί. Η Μόρτον έχει σοβαρά κενά στην άμυνα και κακή ψυχολογία, μοιάζει λογική η επιλογή του διπλού.

17:00 Inverness CT – Queen of the South
Εστω και αν χρειάστηκε να φτάσει στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης με την Ντανφέρμλιν, η Ινβερνές πήρε ένα ακόμα σπουδαίο αποτέλεσμα, αφού επικράτησε εκτός έδρας με 1-0, χάρη στο τέρμα του Γουέλς στο 87ο λεπτό με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι. Η αλήθεια είναι ότι σε αυτήν την αναμέτρηση δυσκολεύτηκε πολύ να βρει χώρους η ομάδα του Ρόμπερτσον, είχε όμως την υπομονή και την ψυχολογία. Η χημεία της ομάδας είναι το… κλειδί για το αήττητο σερί των πέντε αναμετρήσεων με τρεις διαδοχικές νίκες και τέσσερις σε αυτό το διάστημα, σύμφωνα με τον έμπειρο τεχνικό. Αναμένεται να υπάρξει γενική συνέλευση όλων των μετόχων της ομάδας εντός του Οκτωβρίου, με στόχο να συζητηθεί το οικονομικό μέλλον της «Κάλεϊ Θιστλ». Στα αγωνιστικά νέα, δεν έχουν αλλάξει πολλά πράγματα, μη διαθέσιμοι είναι ο αμυντικός Μπραντ ΜακΚέι (1/0), ο μέσος Γουέλς (0/0) και ο Καναδός μέσος Τράφορντ (1/0). Εκτός μάχης και ο επιθετικός Μίτσελ Κάρι, θα λείψει για τις επόμενες 4 εβδομάδες.
Επιτέλους νίκη για την ομάδα του Αλαν Τζόνστον, η οποία επικράτησε με το ισχνό 1-0 εντός έδρας της Μόρτον, καταφέρνοντας να περιορίσει σε μεγάλο βαθμό τα επιθετικά ατού της αντιπάλου της. Κάτι που, κακά τα ψέματα, ήταν μια ευχάριστη αλλαγή σε σχέση με αυτά που είχε δείξει μέχρι τώρα η ομάδα από το Ντάμφρις. Ήταν η πρώτη επικράτηση στη νέα σεζόν για τους «Ντουνχάμερς», οι οποίοι έχουν πολύ δύσκολο πρόγραμμα στη συνέχεια, μιας και μετά από την Ινβερνές ακολουθούν Νταντι, Πάρτικ Θιστλ και Νταντί Γιουνάιτεντ. Εξαιρετική εμφάνιση από τον κίπερ ΜακΚρόρι, για τον οποίο μίλησε με εξαιρετικά λόγια ο Τζόνστον. Όλα δείχνουν ότι δεν θα υπάρχουν ιδιαίτερες αλλαγές σε πρόσωπα και σχηματισμό.
Εχει πάρει φόρα για τα καλά η Ινβερνές και αυτό το μομέντουμ θα προσπαθήσει να εκμεταλλευτεί με αντίπαλο την μετριότατη Κουίν Οφ Σάουθ. Δύσκολα θα μπορέσει να κρατήσει και πάλι το μηδέν η φιλοξενούμενη, το ότι το κατάφερε με τη Μόρτον είναι άθλος και ο άσος στο 1.85, έχει λογική.

17:00 Partick Thistle – Dunfermline

Νέα εποχή ξεκινάει για την Πάρτικ Θιστλ, καθώς ο τεχνικός Γκάρι Κάλντγουελ αποτελεί παρελθόν. Μια εξέλιξη η οποία ήρθε σχεδόν αμέσως μετά από την ισοπαλία με 1-1 με την Αρμπρόουθ, σε ένα ματς στο οποίο οι «Τζαγκς» έμειναν πίσω στο σκορ στο πρώτο μέρος, αλλά ισοφάρισαν στην επανάληψη. Με τριανδρία θα πάει για τώρα, με τον Κένι Μίλερ, με τον τεχνικό διευθυντή Τζέρι Μπρίτον και τον διευθυντή της ακαδημίας, Σκοτ Αλισον, την ώρα που τα επικρατέστερα ονόματα για την ανάληψη της τεχνικής ηγεσίας , είναι ο Ιαν ΜακΚολ της Εϊρ και ο Ντάνι Λένον, τεχνικός της Κλάιντ και πρώην της Σεντ Μίρεν. Εχει ξεμείνει με 2 βαθμούς η ομάδα από την Γλασκώβη, η οποία προσπαθεί ακόμα να συνέλθει και να βρει τα πατήματά της. Δίχως νέες απουσίες.
Ακόμα μία αποτυχία για την ομάδα της Ντανφέρμλιν, η οποία έβγαλε περισσότερη θέληση αμυντικά στο ματς με την Ινβερνές, αλλά και πάλι δεν απέφυγε την ήττα, καθώς έχασε με 1-0 εντός έδρας. Δέχθηκε το γκολ της ήττας στο 87ο λεπτό από εκτέλεση πέναλτι, το οποίο καλώς δόθηκε. Είναι η τέταρτη ήττα στη σειρά και αναμενόμενα η ψυχολογία στους «Παρς» κάθε άλλο παρά η καλύτερη δυνατή είναι. Με δηλώσεις του, ο τεχνικός Κρόφορντ παραδέχθηκε ότι πρέπει να υπάρξει βελτίωση αμυντικά, αλλά παράλληλα είδε και ανοδική τάση από τους παίκτες του σε σχέση πάντα με τα προηγούμενα ματς. Δεν αναφέρονται προβλήματα απουσιών, πέραν από τον τραυματισμό του αμυντικού Γιούαν Μάρεϊ, ο οποίος θα μείνει εκτός δράσης για περίπου 2 μήνες.
Από που να το πιάσεις αυτό το ματς και να μην καείς… Η Πάρτικ βρίσκεται σε μεταβατικό στάδιο και δεν πείθει με την αγωνιστική της παρουσία, αλλά και η Ντανφέρμλιν είναι ικανή για το καλύτερο και το χειρότερο. Μένουμε μακριά από εδώ.