Scotland League Cup

21:45 Celtic FC – Partick Thistle
Αιφνιδιάστηκε για τα καλά από την Κιλμάρνοκ η ομάδα της Σέλτικ, η οποία έμεινε πίσω στο σκορ, αλλά με τον Εντουάρντ να σκοράρει στο 44ο λεπτό, έφερε το ματς στα ίσια. Ως το 57’ είχε πάει τον δείκτη του σκορ στο 3-1 και εκτοτε ουσιαστικά δεν απειλήθηκε από την αντίπαλό της, παίρνοντας ακόμα μία νίκη στο πρωτάθλημα και διατηρώντας έτσι την απόσταση των τριών βαθμών από την αντίπαλό της. Παρά τη νίκη, ο τεχνικός Λένον τόνισε ότι η ομάδα του μπορεί να δείξει ακόμα καλύτερο αγωνιστικό πρόσωπο. Ιδιες απουσίες για την Σέλτικ και σε αυτό το ματς, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν θα γίνει εκτενές ροτέισον από τον τεχνικό Νιλ Λένιν. Εκτός μάχης λόγω τραυματισμού ο κίπερ Μπέιν, ο αμυντικός Άγιερ (4/1), ο αμυντικός Σιμούνοβιτς (0/0), ο μέσος Μπιτόν (4/0), αλλά και ο εξτρέμ Τζόνστον (3/1). Λογικά θα παίξει ως βασικός ο νεοφερμένος αμυντικός Φριμπόνγκ.Θα συνεχίσει με το 4-2-3-1 και σε αυτό το παιχνίδι η Σέλτικ. Θα ξεκινήσει σε αυτό το παιχνίδι ο πολύπειρος κίπερ Γκόρντον.
Δεν άλλαξε κάτι με την φυγή του Κάλντγουελ, ίσα ίσα που έγιναν και κάπως χειρότερα τα πράγματα για την ομάδα, η οποία έχασε με κάτω τα χέρια εντός έδρας με 3-0 από την Ντανφέρμλιν, σε ένα ματς στο οποίο ουδέποτε έδειξαν οι «τζαγκς» ικανοί να προβληματίσουν την αντίπαλό τους. Πλέον όμως ξεκινάει μια νέα εποχή για την ομάδα από την Γλασκώβη, η οποία θα έχει στον πάγκο της τον πρώην πλέον τεχνικό της Εϊρ, Ιαν ΜακΚολ και από δίπλα του θα βρίσκονται ο Αλαν Αρτσιμπαλντ (προηγούμενος τεχνικός από τον Κάλντγουελ), αλλά και ο Νιλ Σκάλι. Το κοινό των τριών ανδρών είναι ότι θεωρούνται «θρύλοι» στην ομάδα και πιστεύεται ότι θα φέρουν και συσπείρωση, αλλά και αέρα αλλαγής. Αλλωστε ο ΜακΚολ έχει αφήσει εξαιρετικό έργο τα τελευταία χρόνια. Δίχως προβλήματα για αυτό το ματς η Πάρτικ Θιστλ.
Είτε έτσι, είτε αλλιώς, η Σέλτικ θα κάνει το… κομμάτι της και θα πάρει το ζητούμενο, το οποίο είναι η νίκη και η πρόκριση στην επόμενη φάση. Το ερωτηματικό είναι το αν θα το κάνει με εμφατικό τρόπο, ή θα ρίξει ρυθμούς ενόψει των επερχόμενων αναμετρήσεων. Δεν θα πληρώσουμε πάντως για να το μάθουμε.

21:45 Hearts FC – Aberdeen FC
Ναι, αυτή τη φορά έβγαλε πάθος, ένταση, πείσμα, χαρακτήρα και ήταν Χαρτς! Εμεινε πίσω στο σκορ με το ξεκίνημα του δεύτερου μέρους και ενώ στο πρώτο ημίχρονο δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα, όμως ο φορ Ικπεάζου ήταν και πάλι εκεί, ισοφάρισε στο 70ο λεπτό, με τον Χάικι να ολοκληρώνει την τεράστια ανατροπή στο 84’, προσφέροντας μια τεράστια ψυχολογική… ένεση στους «Τζάμπος». Για δεύτερο ματς ωστόσο, ο μεγάλος μοχλός αλλαγής ήταν ο νεοφερμένος εξτρέμ Ραϊοτάρο Μεσίνο, ο οποίος δείχνει ότι μπορεί να αποτελέσει αυτό το… κάτι διαφορετικό που χρειάζεται η ομάδα του Κρεγκ Λιβάιν. Φυσικά με αυτή τη νίκη πήρε και επιπλέον μέρες ηρεμίας ο πολύπειρος κόουτς. Στα αγωνιστικά, θα πάρει και σήμερα θέση στην βασική ενδεκάδα ο εξτρέμ Μεσίνο. Ξανά εκτός δράσης ο αμυντικός Σάουταρ (1/0) και πολύ δύσκολα θα μπορέσει να δώσει το παρών και ο βασικός φορ Νέισμιθ (3/1). Κοντά στην επιστροφή ο Αυστριακός μέσος Χέιρινγκ, εκτός σταθερά ο μπακ Γκαρούτσιο, ο φορ Γουάιγκτον, ο μέσος Λι και ο αμυντικός Σμιθ (3/0).
Ηταν Αμπερντίν σωστή, μετρημένη και έδειχνε να ξέρει τι ζητάει μέσα στο γήπεδο. Κόντρα σε μια ισχυρή έδρα, όπως είναι εκείνη της Λίβινγκστον, επικράτησε εύκολα με 2-0, ανέβηκε εκ νέου στην Τρίτη θέση της βαθμολογίας και πλέον το αήττητο σερί της είναι στα πεντε παιχνίδδια σε Λιγκ Καπ και πρωτάθλημα. Ο αμυντικός Κόνσινταϊν στο 29ο λεπτό και ο φορ Κοσγκροουβ με πέναλτι στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, έδωσαν τη νίκη στην ομάδα του ΜακΙνες, ο οποίος χαμογέλασε εκ νέου, αφού παρά τις τόσες απουσίες, η ομάδα του έδειξε χαρακτήρα. Στον προηγούμενο γύρο του Λιγκ Καπ ξεπέρασε το εμπόδιο της Νταντί, επικρατώντας με 2-1 στην παράταση. Και πάλι θα μείνει εκτός ο σημαντικός εξτρεμ Ράιτ (3/0), ο οποίος αυτές τις μέρες θα υποβληθεί σε επέμβαση στο γόνατοο. Συνεχίζει να μην υπολογίζεται ο πολύπειρος μέσος Μπράισον (3/0), για τρεις μηνες θα λείψει ο μεσος Οζό (5/0). Παντα μη διαθέσιμοι είναι οι κεντρικός αμυντικός Τέιλορ, αλλά και ο πολύτιμος ΜακΚένα.
Καλή ψυχολογία έχουν και οι δύο ομάδες και φυσικά εκείνη η οποία θα πάρει την πρόκριση θα έχει και επιπλέον ψυχολογικό αβαντάζ για τη συνέχεια. Ελαφρύ προβάδισμα για την ομάδα της Αμπερντίν από μεριάς αποδόσεων, όμως η Χαρτς μπορεί να βάλει δύσκολα. Μένουμε μακριά από το ματς.

21:45 Kilmarnock FC – Hibernian FC
Δεν υπήρχαν και πολλά που θα μπορούσε να κάνει με αντίπαλο την Σέλτικ, αλλά παρόλα αυτά πάλεψε τίμια, μόνο και μόνο για να ηττηθεί τελικά με 3-1. Ηταν η πρώτη απώλεια μετά από τέσσερα διαδοχικά θετικά αποτελέσματα, σε ένα ματς στο οποίο προηγήθηκε κιόλας με τον φορ Μπρόφι στο 33’, αλλά ισοφαρίστηκε στο 44’ και αυτό την… διέλυσε. Ως το 57’ είχε δεχθεί ακόμα δύο γκολ και δεν μπόρεσε ποτέ να επανέλθει. Ο τεχνικός Αλέσιο με δηλώσεις του τόνισε ότι έχει συμπάθεια προς τον τεχνικό Χέκινγκμποτομ της Χιμπέρνιαν, ξεκαθάρισε όμως ότι τον νοιάζει η πρόκριση της ομάδας του και όχι το αν θα απολυθεί ο αντίπαλος τεχνικός. Θυμίζουμε ότι πριν από δέκα μέρες οι «Κίλις» επικράτησαν με 2-0. Στην μάχη για τον Ανιτσέμπε έχει μπει πλέον και η Ντόνκαστερ της Λιγκ 1 Αγγλίας. Δεν έχουν προκύψει νέα θέματα στην ομάδα της Κιλμάρνοκ αναφορικά με το ματς με αντίπαλο τη Σέλτικ. Λογικά δεν θα αλλάξει το σύστημα 4-2-3-1 και ο Μπρόφι θα είναι εκείνος ο οποίος θα βρίσκεται στην κορυφή της επίθεσης.
Πλέον ο τεχνικός Χέκινγκμποτομ σε κάθε παιχνίδι είναι ξεκάθαρο ότι παίζει το… κεφάλι του. Στο ντέρμπι με την Χαρτς η Χιμπέρνιαν έχασε με 2-1 εντός έδρας, σε ένα ματς στο οποίο οι «Χιμπς» προηγήθηκαν κιόλας με τον Μάλαν στο 47ο λεπτό, αλλά με ακόμα ένα… μπλοκάρισμα, από το 70’ ως το 84ο λεπτό, ήρθε η ήττα και η ανατροπή. Ο μέσος Γουέλς τόνισε με δηλώσεις του ότι η ομάδα δείχνει να μην έχει ψυχή μέσα της για να δώσει μάχες, ενώ πλέον και ο ίδιος ο τεχνικός Χέκινγκμποτομ παραδέχεται ότι είναι πολύ πιθανόν να αποτελεί μέρος του προβλήματος. Στα αγωνιστικά νέα, δεν προλαβαίνει το ματς ο μέσος Σλίβκα (3/0), αφού θα μείνει για αρκετές εβδομάδες εκτός. Μη διιαθέσιμοι ο αμυντικός Ντάρεν ΜακΓκρέγκορ (1/0), ο μέσος Τομ Τζέιμς (1/0), καθώς επίσης και ο μέσος Μπόιλ (18/4 πέρσι). Ανέτοιμος είναι ακόμα ο αμυντικός Γκρέι, με τον κοουτς Χέκινγκμποτομ να ξεκαθαρίζει ότι θα φέρει αρκετές αλλαγές στην βασική ενδεκάδα.
Ότι αλλαγές και να κάνει η Χιμπέρνιαν σε αυτό το χρονικό σημείο, δεν δείχνει να έχει την ικανότητα να σηκώσει κεφάλι. Σε αντίθεση με την Κιλμάρνοκ, η οποία έχει καλή ψυχολογία παρά την ήττα από την Σέλτικ και ο άσος στη σημερινή αναμέτρηση βρίσκεται στο αξιοπρεπέστατο 2.05.

21:45 Livingston FC – Rangers FC
Αν και πάλεψε με αντίπαλο την Αμπερντίν, δεν έδειξε την ίδια πυγμή, ειδικά στο επιθετικό κομμάτι και δεχόμενη από ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο, αναμενόμενα γνώρισε την ήττα με 2-0 και έπεσε στην 6η θέση της βαθμολογίας, αφού το δύσκολο πρόγραμμα με Ρέιντζερς και «Ντονς» έφερε δύο ήττες στη σειρά για την ομάδα του Χολτ. Στην προηγούμενη φάση του Λιγκ Καπ χωρίς να πατήσει το γκάζι επικράτησε με 2-1 της Φόρφαρ εκτός έδρας, σε ένα ματς στο οποίο είχε και αρκετές αλλαγές στην ενδεκάδα της. Ο τεχνικός Χολτ είναι πεπεισμένος ότι μετά από το δύσκολο πρόγραμμα, η ομάδα του θα βρει τα πατήματά της, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι και τωρα δεν θα παλέψει. Στα αγωνιστικά, θα πάει υπερπλήρης στην αναμέτρηση και όπως και την περασμένη εβδομάδα, θα παραταχθεί στον αγωνιστικό χώρο με σύστημα 4-2-3-1, δεν έχει και λόγο άλλωστε να το αλλάξει, μιας και δείχνει να έχει βρει το ρυθμό της εδώ και καιρό.
Εξαιρετική σε ένα ακόμα παιχνίδι της ήταν η Ρέιντζερς, η οποία ερχόμενη με φόρα από την τεράστια ευρωπαϊκή επιτυχία με αντίπαλο την Φέγενορντ, κατάφερε να επιβαλει τη θέλησή της με κάθε τρόπο με αντίπαλο την Σεντ Τζόνστον, κόντρα στην οποία επικράτησε με το ευρύ 4-0. Τρίτη νίκη στη σειρά και τέταρτη στα πέντε τελευταία ματς για την ομάδαα του Στίβεν Τζέραρντ, με τον Ντεφό να σκοράρει εις διπλούν και από ένα γκολ πέτυχαν οι Μορέλος και Γκόλντσον. Ο Τζέραρντ προτίθεται να κάνει ροτέισον, μιας και ακολουθεί ένα πολύ δύσκολο και γεμάτο πρόγραμμα με ματς σε Πρωτάθλημα, Κύπελλο και Γιουρόπα Λιγκ. Δεν έχουν αλλάξει τα πράγματα αναφορικά με τις απουσίες, θα λείψει και από αυτό το ματς ο εξτρέμ Κεντ (1/0), εκτός μάχης και ο μέσος Τζακ (4/0), αλλά και ο εξτρέμ Τζόουνς (4/0). Αναμένεται να βρεθεί στην αρχική ενδεκάδα ο στόπερ Γκόλντσον. Στα χαφ θα ξεκινήσουν οι Αρίμπο, Ντέιβις και Καμαρά, στην ενδεκάδα και ο φορ Στιουαρτ, αλλά και ο επιθετικός Ντεφό και ο αμυντικός Κάτιτς.
Προφανώς και υπάρχει μηδενική αξία στο ματς της Ρέιντζερς στοιχηματικά, καθώς ακόμα και με αλλαγές, η ομάδα του Στίβεν Τζέραρντ είναι εξαιρετική. Το διπλό δεν μας λέει κάτι, δεν πείθει και η Λίβινγκστον ότι μπορεί να φτάσει σε επίπεδο να κάνει ζημιά στην αντίπαλό της, μένουμε μακριά.