Scotland League One

21:45 East Fife – Clyde FC
Υπέστη εντός έδρας ήττα-σοκ με 4-3 από την ερασιτεχνική ΜΣΚ Γκλάσγκοου, oμάδα της Λόουλαντ Λιγκ (πέμπτη τη τάξει κατηγορία στην ποδοσφαιρική πυραμίδα της Σκωτίας) σε ένα ματς που βρέθηκε να κερδίζει με 3-1 μέχρι το 57′. Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ μόλις στο 5′ με τον Τόμας Ορ, όμως η Ιστ Φάιφ γύρισε το ματς πριν τελειώσει το ημίχρονο με τα γκολ των Άντον Ντάουντς στο 16′ και Λίαμ Γουότ στο 44′. Όταν έγινε και το 3-1 στο 53′ από τον Κρεγκ Γουότσον οι Φάιφερς πίστεψαν ότι το ματς είχε κριθεί. Η ομάδα της Γλασκώβης όμως μείωσε με τον Τόμας Κόλινς τέσσερα λεπτά αργότερα κι ισοφάρισε στο 76′ με τον Ντέκλαν Χιούζ. Ο Τόμας Ορ σκόραρε ξανά στο 91′ δίνοντας τη μεγάλη πρόκριση στην ομάδα της Γλασκώβης.«Ήταν φρικτό, για να είμαστε ειλικρινείς, όλα τα γκολ ήταν προβλέψιμα» τα λόγια του σκοκαρισμένου τεχνικού των Φάιφερς, Ντάρεν Γιάνγκ, που ζήτησε συγγνώμη από τους οπαδούς και τη διοίκηση για την εμφάνιση της ομάδας.
Νίκησε 2-0 εκτός έδρας τη Στέρλινγκ Άλμπιον και προκρίθηκε στον 4ο γύρο του κυπέλλου Σκωτίας, η κλήρωση της Κυριακής την έφερε αντιμέτωπη με τη Μπόνιρινγκ Ρόουζ. Ο Ντάνι Λένον είχε μόνο μια αλλαγή στην ενδεκάδα που είχε κατεβάσει κόντρα στην Ινβερνές κι αυτή ήταν ο αρχηγός και σταρ της ομάδας, ο Ντέιβιντ Γκουντγουίλι που ξεπέρασε τον τραυματισμό του. Η Στέρλινγκ είχε την πρώτη καλή στιγμή με ένα σουτ του Γουίλις που απέκρουσε ο γκολκίπερ της Κλάιντ, Ντέιβιντ Μίτσελ. Ο Μίτσελ έσωσε στη συνέχεια την Κλάιντ νικώντας τον Σον Χίβερ σε τετ-α-τετ, οι γηπεδούχοι έδειχναν καλύτεροι. Η Κλάιντ όμως ήταν αυτή που άνοιξε το σκορ στο 45′ με τον Ντάρεν Σμιθ. Το δεύτερο μέρος ανήκε στην Κλάιντ, είχε μια ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματα της με κεφαλιά του Άλεξ Πέτκοφ κι ένα σουτ του Γκουντγκουίλι. Ο τελευταίος ήταν τελικά αυτός που διαμόρφωσε το τελικό 2-0 στο 91′, εκτελώντας το πέναλτι που κέρδισε ο ίδιος όταν ανατράπηκε από τον γκολκίπερ της Άλμπιον.
Η Ιστ Φάιφ θέλει τη νίκη για να πιάσει κορυφή και να εξιλεωθεί για τον αποκλεισμό από το κύπελλο. Μικρή η απόδοση του άσου, δυνατή στην έδρα τους οι Φάιφερς, η Κλάιντ όμως έχει ψυχολογία και τον Γκουντγουίλι. Το ματς μπορεί να ανοίξει, το Over 2.5 στο 1.80 είναι πιθανό.

21:45 Raith Rovers – Forfar Athletic
Νίκησε 1-0 την Πίτερχεντ και προκρίθηκε στον 4ο γύρο του κυπέλλου Σκωτίας, η κλήρωση της Κυριακής την έφερε αντιμέτωπη με τη Λίβινγκστον της Πρέμιερσιπ, εκτός έδρας. Άνοιξε το σκορ μόλις στο 3′ με την κεφαλιά του Κίερον Μπόουι, το γκολ έμελλε να κρίνει την αναμέτρηση κι αποτελεί τη μοναδική καλή στιγμή της Ρέιθ στο ματς. Καλύτερη η Πίτερχεντ στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, με τον τεχνικό της, Τζιμ ΜακΙνάλι να φωνάζει για δύο «πεντακάθαρα» πέναλτι που δεν δόθηκαν. Η Ρέιθ είχε την ενδεκάδα που επικράτησε με 3-2 της Έλγκιν στο Τσάλεντζ Καπ, ήταν όμως πολύ κακή για 88 λεπτά, όπως σημείωσε ο τεχνικός της, Τζον ΜακΓκλίν τονίζοντας: «Στα δύο περάσματα μου από την ομάδα, δεν μπορώ να θυμηθώ αν υπήρχε άλλο ματς που να αναρωτιέμαι πως το κερδίσαμε.»
Έχασε 3-1 στην έδρα της Νταμπάρτον και αποκλείστηκε από το κύπελλο Σκωτίας, ήταν η έβδομη σερί ήττα σε όλες τις διοργανώσεις, με τον Στιούαρτ Μάλκολμ να κάνει το ντεμπούτο του στον πάγκο της. Ντεμπούτο που ίσως να ήταν και ιδανικό, αν ο Κάλουμ Τάπινγκ δεν έστελνε τη μπάλα πάνω στον γκολκίπερ των «Σονς» Κόνορ Μπρέναν. Αντί να προηγηθεί, η Φόρφαρ βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 9′ από το γκολ του Άνταμ Φρίζελ στο 9′. Η «Λουνς» κατάφερε να ισοφαρίσει με τον Τάπινγκ να βρίσκει αυτή τη φορά δίχτυα στο 20′. Η Φόρφαρ έδειχνε καλύτερη στο δεύτερο μέρος, έδειχνε όμως να συμβιβάζεται και με την ισοπαλία και το πλήρωσε. Ο Ράιαν ΜακΓκίβερ έδωσε με κεφαλιά το προβάδισμα στους γηπεδούχους στο 72′ και έξι λεπτά αργότερα ο Ισαάκ Λέιν διαμόρφωσε το τελικό 3-1 για τη Νταμπάρτον.
Με νίκη η Ρέιθ πιάνει κορυφή και δύσκολα θα είναι τόσο κακή όσο στο ματς με την Πίτερχεντ. Αήττητη στην έδρα της είναι το φαβορί, κόντρα στη Φόρφαρ που είναι στην προτελευταία θέση, με μόλις μία νίκη σε 6 εκτός έδρας παιχνίδια. Μικρή η απόδοση του άσου, η ευχέρεια της Ρέιθ στο γκολ μας οδηγεί στο 1 & Over 2.5 με την απόδοση στο 1.83.