Scotland League One

17:00 Airdrieonians FC – East Fife
Νίκησε με το εντυπωσιακό 4-1 την Τρίτη την Άλμπιον Ρόβερς στο ντέρμπι του Λάναρκσιρ και προκρίθηκε στον 4ο γύρο του κυπέλλου Σκωτίας, όπου θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας τη Χαρτς. Ήταν η πέμπτη σερί νίκη, οι τέσσερις προηγούμενες ήταν στη Λιγκ 1, εξακολουθεί να βρίσκεται στην κορυφή της. Έπιασε εντυπωσιακή απόδοση, στα πρώτα τρία λεπτά του αγώνα ο γκολκίπερ της Άλμπιον, Ράιαν Γκούντφέλοου είχε ήδη κάνει δύο αποκρούσεις. Προηγήθηκε στο 14′ με τον Κέρτις Ρόμπερτς, κι έχασε ευκαιρίες και για άλλα γκολ. Δέχτηκε την ισοφάριση στο 51′ από το αυτογκόλ του Σον Κρίγκντον, ο Κρίγκντον όμως εξιλεώθηκε στη συνέχεια πετυχαίνοντας δύο γκολ στο 60′ και το 83′.Ο Κάιλ ΜακΝτόναλντ έκλεισε το σκορ στο 87′ με τα «διαμάντια» να δικαιώνουν το παρατσούκλι τους.
Παραχώρησε 0-0 στην Κλάιντ την Τρίτη, πλησίασε όμως στον ένα βαθμό την πρωτοπόρο Ερντριόνιανς. Ο γκολκίπερ της, Μπρετ Λονγκ έκανε μια σημαντική επέμβαση νωρίς στο ματς, σταματώντας τον Μάικλ ΜακΜάλιν, στη συνέχεια ήταν η σειρά του κίπερ της Κλάιντ, ο Ντέιβιντ Μίτσελ κράτησε όρθιους τους φιλοξενούμενους. Οι Φάιφερς είχαν δύο καλές στιγμές στη συνέχεια, έπρεπε όμως να προσέχουν και τον Ντέιβιντ Γκουντγουίλι, ο σταρ-επιθετικός και αρχηγός της Κλάιντ ήταν πολύ επικίνδυνος. Η μεγαλύτερη ευκαιρία για την Ιστ Φάιφ χάθηκε στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου, όταν η κεφαλιά του Κρεγκ Γουάτσον έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι. Η Κλάιντ θα μπορούσε να φύγει με όλους τους βαθμούς έχασε τριπλή ευκαιρία στις καθυστερήσεις του αγώνα, όταν είχε και αυτή δοκάρι με τον Άλεξ Πέτκοφ.
Αναμέτρηση κορυφής, ένας βαθμός χωρίζει τις δύο ομάδες, η Ερντριόνιανς είναι σε εξαιρετική κατάσταση, όμως η Ιστ Φάιφ είναι αήττητη εκτός έδρας και δέχεται πολύ δύσκολα γκολ. Δεν αποκλείεται να λήξει το ματς ισόπαλο, τα «διαμάντια» έχουν το εύκολο γκολ, το 1 DNB στο 1.75 παρέχει μια κάποια ασφάλεια.

17:00 Clyde FC – Dumbarton FC
Πήρε 0-0 στην έδρα της Ιστ Φάιφ την Τρίτη, σε ένα ματς που μπορούσε να το χάσει, αλλά και να το κερδίσει στο τέλος. Ανοιχτό το ματς στην αρχή, με τους δύο γκολκίπερς να κάνουν από μία επέμβαση, καλύτεροι στη συνέχεια οι γηπεδούχοι, έχασαν μεγάλη ευκαιρία στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους όταν η κεφαλιά του Κρεγκ Γουάτσον έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι. Η Κλάιντ ήταν καλύτερη στο δεύτερο ημίχρονο με τον Γκουντγουίλι να ψάχνει συνεχώς το γκολ, κι έχασε μια τριπλή ευκαιρία στις καθυστερήσεις, είχε και δοκάρι με τον Άλεξ Πέτκοφ. Τραυματίες οι Κίεραν Ντάφι (Α, 5/0) και Ρος Λάιον (Μ, 9/0), διαθέσιμος ο Ντάρεν Σμιθ (Ε, 12/2) που έχασε το ματς με την Ιστ Φάιφ.
Επέστρεψε στις νίκες μετά από τρία παιχνίδια, κέρδισε 3-1 της Φόρφαρ και προκρίθηκε στον 4ο γύρο του κυπέλλου Σκωτίας, όπου θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας την Αμπερντίν. Προηγήθηκε μόλις στο 9′ με τον Άνταμ Φρίζελ, όμως η Φόρφαρ ισοφάρισε στο 20′ με τον Κάλουπ Τάπινγκ. Έχασε ευκαιρίες με τους Τάπινγκ, Φριζελ και Ράιαν ΜακΓκίβερ να πάρει πάλι το προβάδισμα, το τέλος του ημιχρόνου όμως βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες. Έχασε ευκαιρία με τον Ισαάκ Λέιν με το ξεκίνημα του β΄μέρους, το δεύτερο γκολ ήρθε τελικά στο 72′ με κεφαλιά του ΜακΓκίβερ στο 72′, η Φόρφαρ είχε να επιδείξει μόνο δύο μακρινά σουτ. Το γκολ του Λέιν στο 78′ σφράγισε τη νίκη-πρόκριση των «Σονς». Xωρίς αγωνιστικά προβλήματα, όλοι οι παίκτες είναι στη διάθεση του Τζιμ Ντάφι.
Οι αποδόσεις δίνουν προβάδισμα στην Κλάιντ, λόγω έδρας και Γκουντγουίλι, όπως τονίζουμε όμως -σχεδόν κάθε φορά- η Νταμπάρτον είναι μακράν η πιο απρόβλεπτη ομάδα της κατηγορίας. Μικρό το Over 2.5, η έφεση και των δύο ομάδων στο σκοράρισμα μας ωθεί στο G/G & Over 2.5 με την απόδοση στο 1.85.

17:00 Falkirk FC – Stranraer FC
Νίκησε με 4-1 εκτός έδρας την ερασιτεχνική Λίνλιθγκοου Ρόουζ και προκρίθηκε στον 4ο γύρο του κυπέλλου Σκωτίας, έχοντας στον πάγκο τους Ντέιβιντ ΜακΚράκεν και Λι Μίλερ σε ρόλο υπηρεσιακών τεχνικών. Ο Κόνορ Σάμον άνοιξε το σκορ για τη Φόλκερκ μόλις στο 8′, ο Τόμι Κόιν ισοφάρισε για τη Ρόουζ στο 20′, ο Κόνορ σκόραρε ξανά στο 30′ για τη Φόλκερκ που πέτυχε ακόμα δύο γκολ προς το τέλος, με τους Ντέκλαν ΜακΜάνους στο 78′ και Πολ Ντίξον στο 86′. «Eίναι δύσκολο όταν φεύγει ένας προπονητής που συμπαθείς, αλλά είναι απόφαση του συλλόγου, οι Λι και ΜακΚράκεν είναι πολύ καλοί» τα λόγια του σκόρερ Ντίξον, που δείχνουν ότι κάποιοι παίκτες δε είδαν με καλό μάτι την απόλυση του Ρέι ΜακΚίνον.
Νίκησε 1-0 τη Ντανφέρμλιν της Τσάμπιονσιπ και προκρίθηκε στον 4ο γύρο του κυπέλλου Σκωτίας, θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας τους Ρέιντζερς του Στίβεν Τζέραρντ. Δεν φύλαξε παίκτες παρότι είναι στο βυθό της βαθμολογίας, είχε μόνο μία αλλαγή στο βασικό σχήμα. Έδειξε από την αρχή ότι ήθελε το ματς, στο 7′ ο γκολκίπερ της Ντανφέρμλιν, Ράιαν Σκάλι, απέκρουσε την κεφαλιά του Τζέιμς Χίλτον στέλνοντας τη μπάλα στο δοκάρι. Ο Σκάλι χτύπησε πάντως αργότερα και αντικαταστάθηκε, η Ντανφέρμλιν ήταν βελτιωμένη στο δεύτερο ημίχρονο, όμως η Στρανράερ παρέμενε ανταγωνιστική. Κέρδισε πέναλτι σε χέρι του Λιούς Μάρτιν, ο Χίλτον το μετέτρεψε σε γκολ στο 61′, η Στρανράερ πήρε τη μεγάλη πρόκριση.
Ξεκάθαρο φαβορί η Φόλκερκ, καμία αξία στην απόδοση του άσου. Χωρίς εκτός έδρας νίκη η Στρανράερ, είναι όμως αρκετά μαχητική και σκοράρει περισσότερο όταν παίζει μακριά από την έδρα της, έχει και ψυχολογία μετά την πρόκριση επί της Ντανφέρμλιν. Το γκολ/γκολ στο 2.15 αξίζει και με το παραπάνω.

17:00 Forfar Athletic – Peterhead FC
Πήρε 0-0 την Τρίτη στην έδρα της Ρέιθ Ρόβερς, ήταν ο πρώτος της βαθμός από τις 21 Σεπτεμβρίου, βάζοντας τέλος σε ένα αρνητικό σερί από 7 ήττες. Την έσωσε ο γκολκίπερ Μαρκ ΜακΚάλουμ με μια απίθανη απόκρουση στο πρώτο λεπτό στο σουτ του Τζέιμι Γκούλαν. Στάθηκε και τυχερή με τη Ρέιθ να χάνει ευκαιρίες στο πρώτο μέρος με τους Τζον Μπέιρντ και Ρος Μάθιους, ενώ είχε και δοκάρι με τον Κίερον Μπάουι. Είχε μόλις μία καλή στιγμή με τον Ντέιλ Χίλσον, ταμπουρώθηκε και στο β’ μέρος κι απέφυγε μία ακόμα ήττα. Ο Στιούαρτ Μάλκομ θα κάνει το εντός έδρας ντεμπούτο του στον πάγκο της Φόρφαρ, ήταν ικανοποιημένος από την αυταπάρνηση των παικτών του την Τρίτη. Αμφίβολος ο Τζόρνταν Κιρκπάτρικ (Μ, 14/1) που χτύπησε στο ματς της Τρίτης κι έγινε αλλαγή.
Έχασε 1-0 στην έδρα της Ρέιθ πριν μια βδομάδα και αποκλείστηκε από το κύπελλο Σκωτίας. Δέχτηκε το γκολ μόλις στο 3′ από την κεφαλιά του Κίερον Μπόουι, ήταν η μοναδική καλή στιγμή της Ρέιθ στο ματς. Η Πίτερχεντ ήταν πολύ καλύτερη στη συνέχεια και «φωνάζει» για δύο πεντακάθαρα πέναλτι που δεν δόθηκαν. Έστειλε μάλιστα φωτογραφία για το ένα από αυτά στη σκωτσέζικη ομοσπονδία, ζητώντας της να ξεκαθαρίσει τον κανονισμό για το χέρι αμυνόμενου στην περιοχή. Στη φωτό φαίνεται ξεκάθαρα ότι ο αμυντικός της Ρέιθ, Κάιλ Μπενεντίκτους, σταματά με το χέρι τη μπάλα στο σουτ του Μπεν Άρμουρ. «Διαμαρτυρηθήκαμε για 4 πέναλτι, τα δύο από αυτά όμως ήταν ξεκάθαρα» τα λόγια του τεχνικού της Πίτερχεντ, Τζιμ ΜακΙνάλι.
Η Φόρφαρ θα ψάξει τη νίκη στηριζόμενη στην άμυνα, το… ταμπούρι της βγήκε με τη Ρέιθ, δεν αποκλείεται να το επαναλάβει. Παιχνίδι που βολεύει πάντως την Πίτερχεντ, το Χ παίζει δυνατά. Η ανάγκη της Φόρφαρ για νίκη δείχνει ότι το ματς θα έχει γκολ, δύσκολα όμως θα ξεφύγει το σκορ, τα 2-3 γκολ στο 1.97 είναι πολύ πιθανά.

17:00 Montrose FC – Raith Rovers
Έπεσε θύμα έκπληξης, έχασε 2-1 στην έδρα της ερασιτεχνικής Μπόνιρινγκ Ρόουζ και αποκλείστηκε από το κύπελλο Σκωτίας. Το ματς έγινε κάτω από καταρρακτώδη βροχή, σε ένα βαλτώδη αγωνιστικό χώρο, με τον Στιούαρτ Πέτρι να κάνει επτά αλλαγές στο βασικό σχήμα. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 17′ με κεφαλιά του Μόις, ο Ρος Κάμπελ ισοφάρισε στο 43′ για τη Μοντρόουζ. Οι γηπεδούχοι πήραν ξανά το προβάδισμα στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους με τον Τζόναθαν Μπράουν, και το κράτησαν μέχρι το τέλος παρότι έμειναν με 10 παίκτες στο 69′ μετά την αποβολή του Κερ Γιάνγκ. Ο Πίτρι αναμένεται να επαναφέρει τους βασικούς στο αρχικό σχήμα, δεν θα έχει τη διάθεση του τον Ρίγκαν Χέντρι (Μ, 10/1), αμφίβολος ο Μάικλ Μίλερ (Α, 13/4).
Παραχώρησε 0-0 στη Φόρφαρ την Τρίτη κι έχασε την ευκαιρία να ανέβει στην κορυφή, είναι τώρα ένα βαθμό πίσω από την πρωτοπόρο Ερντριόνιανς. Μεγάλη γκέλα σε ένα ματς που ήταν καλύτερη και θα μπορούσε να προηγηθεί από το πρώτο λεπτό, όμως ο γκολκίπερ των φιλοξενούμενων, Μαρκ ΜακΚάλουμ σταμάτησε τον Τζέιμι Γκούλαν. Έχασε αρκετές ευκαιρίες στη συνέχεια με τους Τζον Μπέιρντ και Ρος Μάθιους, είχε και δοκάρι με τον Κίερον Μπάουι. Η Φόρφαρ είχε γυρίσει πίσω κι έπαιζε μαζική άμυνα, απείλησε μόλις μία φορά με τον Ντέιλ Χίλσον στο β’ μέρος, η Ρέιθ δεν κατάφερε να βρει λύσεις, διατήρησε πάντως χωρίς προβλήματα το αήττητο της έδρας.
Δυσκολοκατάβλητη τελευταία η Μοντρόουζ, η ομάδα που δεν είχε νίκη στις 7 πρώτες αγωνιστικές στη Λιγκ, μετρά 6 νίκες και μία ισοπαλία στα 7 τελευταία παιχνίδια της στο πρωτάθλημα. Η Ρέιθ ζορίζεται τελευταία, το 1Χ στο 1.83 δεν είναι καθόλου άσχημο.