Scotland League One

17:00 Clyde FC – Forfar Athletic
Παρότι προηγήθηκε νωρίς έχασε 2-1 στην έδρα της από τη Νταμπάρτον. Ιδανικό ξεκίνημα για την Κλάιντ που προηγήθηκε μόλις στο 7′ με το γκολ του Κρις Τζόνστον, οι γηπεδούχοι όμως έφτασαν το ίδιο γρήγορα στην ισοφάριση, δέκα λεπτά αργότερα ο Τζο ΜακΚί έκανε το 1-1. Η Κλάιντ είχε μια καλή στιγμή με τον Ντέιβιντ Γκουντγκουίλι βρέθηκε όμως πίσω στο σκορ τρία λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου από το γκολ του Ισαάκ Λέιν. Ο γκολκίπερ, Ντέιβιντ Μίτσελ, απέτρεψε το 3-1 σταματώντας με μια εντυπωσιακή απόκρουση τον Στέφαν ΜακΚλάσκι, η Κλάιντ στο τέλος προσπάθησε να πιέσει κι έκανε απανωτές σέντρες χωρίς όμως να απειλήσει. Την Τρίτη έχασε με το βαρύ 9-1 από την Πάρτικ Θιστλ σε παιχνίδι για το κύπελλο Γλασκώβης, ο Ντάνι Λένον όμως είχε κατεβάσει μόλις 4 από τους βασικούς, την ενδεκάδα συμπλήρωναν παίκτες από τις νεανικές ομάδες της Κλάιντ.
Επέστρεψε στις νίκες μετά από 8 ματς επικρατώντας με 2-1 της Πίτερχεντ και άφησε 4 βαθμούς πίσω της την ουραγό Στρανράερ. Προηγήθηκε στο 21′ με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ρος Φορμπς, έχασε δύο ευκαιρίες να διπλασιάσει τα τέρματα της στο πρώτο μέρος, και ακόμα μία με τον Μαρκ Ντόχερτι στο ξεκίνημα του β’ μέρους. Ο Ντόχερτι παραλίγο να αποδειχθεί μοιραίος, έκανε πέναλτι στο 68’΄ανατρέποντας τον Ρόρι ΜακΆλιστερ. Το εκτέλεσε εύστοχα ο MακΆλιστερ, 90 δευτερόλεπτα αργότερα όμως η Φόρφαρ πήρε πάλι το προβάδισμα με τον Μάρεϊ ΜάκΙντος και το κράτησε μέχρι το τέλος, στάθηκε και τυχερή αφού η Πίτερχεντ είχε δοκάρι με τον Άινταν Σμιθ. Αναμένεται να επιστρέψει ο -δανεικός από τη Χαρτς- Ρόρι Κάρι (Ε, 7/0) ήταν εκτός μάχης λόγω τραυματισμού τον τελευταίο μήνα. Παραμένουν τραυματίες οι Τζόρνταν Κιρκπάτρικ (Μ, 14/1) και Άρτσι ΜακΦί (Α, 6/0).
Προβάδισμα για την Κλάιντ, μετρά όμως 4 ματς χωρίς νίκη στο πρωτάθλημα. η Φόρφαρ εκτός έδρας δεν πείθει, βρέθηκε όμως νωρίς στη μάχη της παραμονής και προσέχει πολύ τα νώτα της εκτός έδρας, τουλάχιστον στα τελευταία ματς. Κλασική περίπτωση αγώνα που δείχνει να έχει γκολ, χωρίς όμως να ξεφεύγει το σκορ, τα 2-3 γκολ στο 2.00 φαντάζουν ιδανικά.

17:00 Dumbarton FC – Montrose FC
Πήρε σημαντική νίκη με 2-1 στην έδρα της Κλάιντ, σε ένα ματς που βρέθηκε πίσω στο σκορ από το γκολ του Κρις Τζόνσον στο 7′. Ισοφάρισε δέκα λεπτά αργότερα με τον Τζο ΜακΚί και τρία λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου γύρισε το ματς με το γκολ του Ισαάκ Λέιν. O Στέφαν ΜακΚλάσκι έφτασε κοντά στο 3-1, δεν κατάφερε όμως να νικήσει τον γκολκίπερ, Ντέιβιντ Μίτσελ. Στο τελευταίο εικοσάλεπτο οι «Σονς» οπισθοχώρησαν, δεν απειλήθηκαν όμως ιδιαίτερα αφού η Κλάιντ κατέφυγε σε απανωτές σέντρες που εξουδετερώθηκαν εύκολα. Χωρίς προβλήματα, όλοι οι παίκτες είναι στη διάθεση του Τζιμ Ντάφι που δήλωσε ότι το ματς αποτελεί ευκαιρία και για την ομάδα του, αλλά και για τη Μοντρόουζ με τη διαφορά τους να είναι στον έναν βαθμό.
Υπέστη εντός έδρας ήττα με 1-0 από τη Ρέιθ Ρόβερς, ήρθε μια βδομάδα μετά τον αποκλεισμό σοκ στο κύπελλο από την ερασιτεχνική Μπόνιρινγκ Ρόουζ. Το σκορ την αδικεί, ήταν πολύ καλύτερη στο πρώτο μέρος μπορεί να έχει πετύχει και τρία γκολ. Ο Στιούαρτ Πίτρι είχε κάνει τρεις αλλαγές στην ενδεκάδα και η απόδοση της «Μο» στο πρώτο μέρος φάνηκε να τον δικαιώνει. Μπαλαντάιν, Μέισον και Λάιονς έβγαινε συνεχώς μπροστά εκθέτοντας το κέντρο της Ρέιθ, απειλούσαν συνεχώς, χωρίς όμως να βρίσκουν δίχτυα, πολύ μεγάλη ευκαιρία έχασε στο 29′ ο Κρεγκ Τζόνστον. Ο γκολκίπερ, Ρος Μονρό, έκανε δύο καθοριστικές επεμβάσεις, κρατώντας τη Ρέιθ στο ματς, οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στο 68′ με τον Μπραντ Σπένσερ. Σοκ για τη Μοντρόουζ που δεν κατάφερε να απαντήσει, ανοικτό ματς στο τελευταίο 20λεπτο. Αμφίβολοι οι Ρος Κάμπελ (Ε, 5/0) και Ιέιν Κάμπελ (Α, 5/0).
Σε καλή κατάσταση και πλήρης η Νταμπάρτον έχει προβάδισμα. Σκοράρει με ευχέρεια, η Μοντρόουζ δεν έχει πετύχει γκολ στα δύο τελευταία παιχνίδια της, δύσκολα θα συνεχιστεί αυτό. Με την απόδοση του Over 2.5 να μην ικανοποιεί, θα πάρουμε την ασφάλεια του 1 DNB στο 1.73, εκτιμώντας ότι οι γηπεδούχοι μπορούν -αν μη τι άλλο- να αποφύγουν την ήττα.

17:00 East Fife – Falkirk FC
Έχασε με το βαρύ 4-0 στην έδρα της πρωτοπόρου Ερντριόνιανς, βρέθηκε στην 4η θέση, μετρώντας τρία ματς χωρίς νίκη. Βρέθηκε σε ρόλο κομπάρσου από τα πρώτα λεπτά, με τους γηπεδούχους να χάνουν μια ευκαιρία με τον Κάλουμ Σμιθ για να προηγηθούν στο 9′ με γκολ του Κάλουμε Γκάλαχερ. Χρειάστηκε να πάει το ματς στο 26′ για να κάνει φάση η Ιστ Φάιφ, ένα σουτ του Σκοτ Άγκνιου που μπλόκαρε εύκολα ο γκολκίπερ, της Ερντριόνιανς, Ντέιβιντ Χάτον. Δέχτηκε δύο γκολ σε ισάριθμα λεπτά από τον Ντέιλ Κάρικ στο 39′ (με πέναλτι) και στο 41′, ο γκολκίπερ της, Μπρετ Λονγκ, είχε πολύ δουλειά, κράτησε όσο μπορούσε. Το 4-0 έγινε στο 83′ από τον Άλι Ρόι, με ανακούφιση άκουσαν οι Φάιφερς το σφύριγμα της λήξης. Αμφίβολος ο Ράιαν Γουάλας (Ε, 8/3).
Νίκησε 3-0 την ουραγό Στραντράερ σε ένα παιχνίδι που κατέφυγε στην… αεροπορία. Πολλές σέντρες και τα τρία γκολ ήρθαν από γεμίσματα, θα μπορούσε πάντως να βρεθεί πίσω στο σκορ, όμως ο Άντι Στέρλινγκ έχασε την ευκαιρία. Το πρώτο γκολ ήρθε στο 18′ από την κεφαλιά του Ντέκλαν ΜακΜάνους, με τα γεμίσματα να μην έχουν τέλος, στο 40′ ο Μάικλ Ντόιλ έκανε το 2-0. Χωρίς άγχος στο δεύτερο μέρος η Φόλκερκ κυνήγησε ένα ακόμα γκολ, έφτασε κοντά στο 63′ με την κεφαλιά του Πινιατιέλο, το πέτυχε τελικά στο 72′ με κεφαλιά του Μαρκ Ντούρναν. Το δίδυμο ΜακΚράκεν-Μίλερ συνεχίζει στον πάγκο, έχουν όλους τους παίκτες στη διάθεση τους.
Ένας βαθμός χωρίζει τις δύο ομάδες, οι αποδόσεις δίνουν τη Φόλκερκ φαβορί, όμως το διπλό δεν είναι εύκολη υπόθεση, ειδικά μετά τη βαριά ήττα της Ιστ Φάιφ. Δυνατοί στην έδρα τους οι Φάιφερς μπορούν να αποφύγουν την ήττα, το 1Χ στο 1.97 αξίζει.

17:00 Peterhead FC – Stranraer FC
Έχασε 2-1 στην έδρα της Φόρφαρ, σε ένα παιχνίδι που άφησε την αίσθηση ότι άξιζε κάτι παραπάνω. Βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 21′ από την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ρος Φορμπς, παρά την πίεση των γηπεδούχων δεν δέχτηκε άλλο γκολ στο πρώτο μέρος. Βελτιωμένη στην επανάληψη, ισοφάρισε με πέναλτι που κέρδισε και εκτέλεσε εύστοχα ο Ρόρι ΜακΆλιστερ στο 68′. Η χαρά κράτησε μόλις 90 δευτερόλεπτα ο Μάρεϊ ΜάκΙντος έδωσε ξανά το προβάδισμα στη Φόρφαρ. Πίεσε και άγγιξε την ισοφάριση με τον Άινταν Σμιθ όμως η μπάλα πήγε στο δοκάρι. «Απογοήτευση, πίστεψα ότι μπορούσαμε να κερδίσουμε στο τέλος δεν πήραμε τίποτα» τα λόγια του Τζιμ ΜακΙνάλι. «Δεν θα σταθώ σε ατυχία μιλώντας για το δοκάρι, δεν αμυνθήκαμε σωστά κι αυτό έγινε δύο φορές» κατέληξε ο τεχνικός της Πίτερχεντ. Έχει όλους τους παίκτες στη διάθεση του αφού εξέτισε την ποινή του ο Τζέισον Μπράουν (Α, 14/1).
Μια χαρά τα πηγαίνει με τους ΜακΚράκεν και Μίλερ στον πάγκο, νίκησε 3-0 την ουραγό Στρανράερ και τα τρία γκολ προήλθαν από σέντρες. Μπορούσε να βρεθεί πίσω στο σκορ, όμως ο Άντι Στέρλινγκ έχασε την ευκαιρία, ο Ντέκλαν ΜακΜάνους άνοιξε το σκορ με κεφαλιά στο 18′. Συνέχισε να παίζει με ψηλές μπαλιές και διπλασίασε τα τέρματα της στο 40′ με τον Μάικλ Ντόιλ. Έκανε κι άλλες ευκαιρίες, στο 63′ με την κεφαλιά του Πινιατιέλο και στο 70′ με τον Άντι Στέρλινγκ,το τρίτο γκολ ήρθε τελικά στο 72′, από την κεφαλιά του Μαρκ Ντούρναν. Χωρίς εκτός έδρας νίκη η Στρανράερ δεν προσφέρεται για ασφαλή συμπεράσματα κι η Φόλκερκ θα χρειαστεί κάτι περισσότερο από σέντρες για να καταβάλει την Ιστ Φάιφ. Χωρίς αγωνιστικά προβλήματα, όλοι οι παίκτες είναι διαθέσιμοι.
Αναμέτρηση από αυτές που και οι δύο ομάδες πιστεύουν ότι έχουν βατούς αντιπάλους και πρέπει να επικρατήσουν. Έχει τη μορφή «εξάποντου» η Στρανράερ είναι ακόμα χωρίς εκτός έδρας νίκη, ενώ δεν έχει σκοράρει στα δύο τελευταία παιχνίδια της. Ανεβασμένη δείχνει η Πίτερχεντ, έστω και δύσκολα μπορεί να επικρατήσει ο άσος στο 1.91 δείχνει δυνατός.

17:00 Raith Rovers – Airdrieonians FC
Νίκησε 1-0 στην έδρα της Μοντρόουζ και συνεχίζει την καταδίωξη της Ερντριόνιανς, αν τη νικήσει τη ρίχνει από την κορυφή. Στο ματς με τη Μοντρόουζ στάθηκε πολύ τυχερή, μπορούσε να χάνει με μεγάλο σκορ στο πρώτο μέρος, τόσο κακή ήταν και τόσο μεγάλη η υπεροχή των γηπεδούχων. Η «Μο» έκανε τη μία επίθεση πίσω από την άλλη, έχασε μεγάλη ευκαιρία με τον Κρεγκ Τζόνστον στο 29′, υποχρέωσε σε δύο αποκρούσεις τον Ρος Μονρό, το γκολ έδειχνε ζήτημα χρόνου. Η Ρέιθ πήγε αλώβητη στα αποδυτήρια, οι αλλαγές του ΜακΓλιν βελτίωσαν τη Ρέιθ στο β’ μέρος που άλλαξε σε τετράδα στην άμυνα. Βρήκε και το δρόμο στα δίχτυα στο 68′ με τον Μπραντ Σπένσερ, το γκολ έμελλε να κρίνει την αναμέτρηση, με τους Ρόβερς να κρατούν το προβάδισμα. Αμφίβολοι οι Μάικλ Μίλερ (Α, 13/4) και Κίερον Μπόουι (Ε, 12/3).
Συνέτριψε με 4-0 την Ιστ Φάιφ φτάνοντας τις 6 σερί νίκες σε όλες τις διοργανώσεις και συνεχίζει να οδηγεί την κούρσα του πρωταθλήματος. Πρώτη φορά μετά το 2012 που έκανε 6 σερί νίκες, μπήκε με φορά, έχασε μια ευκαιρία με τον Κάλουμ Σμιθ, για να προηγηθεί με τον Κάλουμ Γκάλαχερ στο 9′. Ένα σουτ του Σκοτ Άγκνιου στο 26′ δεν ανησύχησε τον κίπερ, της Ερντριόνιανς, Ντέιβιντ Χάτον. Στο 39′ ο Σμιθ κέρδισε πέναλτι, το εκτέλεσε εύστοχα ο Ντέιλ Κάρικ κάνοντας το 2-0. Δύο λεπτά αργότερα το ματς είχε κριθεί με τον Κάρικ να σκοράρει ξανά, τα «διαμάντια» πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα τριών τερμάτων. Κυνήγησαν κι άλλα γκολ, ο γκολκίπερ της Φάιφ, Μπρετ Λονγκ, σταμάτησε στο 58′ τον ΜακΝτόναλντ και στο 60′ τον Ρόμπερτς, ο Άλι Ρόι στο 83′ διαμόρφωσε το τελικό 3-0. Αμφίβολος ο Κρεγκ Τόμσον (Μ, 8/0) όλοι οι υπόλοιποι παίκτες είναι διαθέσιμοι.
Αναμέτρηση κορυφής με τη 2η ομάδα της βαθμολογίας να υποδέχεται την 1η. Αήττητη εντός έδρας η Ρέιθ, σε φουλ φόρμα η Ερντριόνιανς που σκοράρει συνεχώς. Μικρά σε απόδοση τα πιθανά Over 2.5 και γκολ/γκολ, το Χ στο 3.70 αξίζει το ρίσκο, δεν αποκλείεται οι δύο ομάδες να αλληλοεξουδετερωθούν.