Scotland League One

CLYDE v FALKIRK

Ήττα με 3-1 στην έδρα της Ερντριόνιανς, μετρά μόλις ένα βαθμό στα τρία πρώτα παιχνίδια, δείχνει να βρίσκεται ακόμα σε στάδιο προσαρμογής στην κατηγορία. Ξεκίνησε πάντως ιδανικά, με το μεγάλο της αστέρι, τον Ντέιβιντ Γκουντγουίλι, να ανοίγει το σκορ μόλις στο 2′. Το ημίχρονο δεν είχε άλλο γκολ, δύο λεπτά μετά την έναρξη της επανάληψης όμως η Ερντριόνιανς ισοφάρισε με τον Κέρτις Ρόμπερτς. Η Κλάιντ ζήτησε μάταια πέναλτι σε ανατροπή του Ντέιβιντ Γκουντγουίλι, στάθηκε τυχερή στη συνέχεια, με τους φιλοξενούμενους να έχουν τρία δοκάρια σε μια φάση, στο 72′. Δέκα λεπτά αργότερα βρήκαν δίχτυα με τον Ντέιλ Κάρικ και πέτυχαν ένα ακόμα γκολ με τον Κάλουμ Γκάλαχερ στο 92′. Κλασική πια η απουσία του Κρίστοφερ Σίβερτσεν, ο 21χρονος επιθετικός είναι τραυματίας.

Νίκησε με 2-1 τη Μοντρόουζ και οδηγεί την κούρσα θέλοντας να επιβεβαιώσει τον τίτλο του μεγάλου φαβορί για την απευθείας άνοδο. Μπήκε θέλοντας να δείξει ότι είναι το αφεντικό του αγώνα βρέθηκε, όμως, να χάνει 1-0 στο 17′ από το γκολ του Τζος Σκέλι. Συνήλθε και ισοφάρισε στο 31′ με τον Κόνορ Σάμον ο οποίος παραλίγο να της δώσει και το προβάδισμα στο τέλος του ημιχρόνου. Το έκανε στο δεύτερο ημίχρονο με τον πλέον απίστευτο τρόπο. Ο γκολκίπερ της Μοντρόουζ,  Άλαν Φλέμινγκ, πέταξε την μπάλα χωρίς να προσέξει, στέλνοντας τη ουσιαστικά στο κεφάλι του Σάμον, για να τη δει να καταλήγει στα δίχτυα στο 56′. Ο Φλέμινγκ έκανε στη συνέχεια δύο εντυπωσιακές επεμβάσεις αλλά η ζημιά είχε ήδη γίνει, η Φόλκερκ πήρε το τρίποντο κι είναι πια μόνη της στην κορυφή της βαθμολογίας.

Η Κλάιντ δεν δείχνει ικανή να κόψει βαθμό από την πρωτοπόρο Φόλκερκ, πολύ μικρή η απόδοση του πιθανού Over 2.5 αλλά και του G/G. Θα προτιμούσαμε το διπλό σε μεγαλύτερη απόδοση, τηρουμένων των αναλογιών όμως το 1.73 που το συνοδεύει κάθε άλλο παρά ευκαταφρόνητο είναι.

DUMBARTON v STRANRAER

Μεγάλη νίκη με 3-2 στην έδρα της Πίτερχεντ, έσπασε ένα αρνητικό σερί με 6 ήττες και πήρε βαθιά ανάσα. Το ξεκίνημα πάντως δεν προδίκαζε κάτι τέτοιο, βρέθηκε πίσω στο σκορ μόλις στο 3′ από το γκολ του Γκάρι Φρέιζερ, για να δεχτεί ένα ακόμα στο 36′ από την κεφαλιά του Τζέισον Μπράουν. Το γκολ του Λάνγκαν στο 42′ της έδωσε ελπίδα και στο 68′ ισοφάρισε με τον Πολ Τζόζεφ-Κρόσαν. Στο 79′ κατάφερε να γυρίσει το ματς με την κεφαλιά του Ισαάκ Λέιν και να πάρει την πρώτη της νίκη στη φετινή Λιγκ 1. «Δείξαμε χαρακτήρα»,δήλωσε ανακουφισμένος ο Τζιμ Ντάφι. «Το δύσκολο ήταν το ότι δεχτήκαμε γκολ νωρίς, για περίπου δέκα λεπτά ήμασταν σοκαρισμένοι, μετά συνήλθαμε, είμαι ενθουσιασμένος με την απόδοση των παικτών», κατέληξε ο τεχνικός των «Σονς».

Παλικαρίσια νίκη με 3-2 επί της Ρέιθ, σε ένα ματς που βρέθηκε να χάνει με 2-1 μέχρι το 83′. Ξεκίνησε καλύτερα, έχασε την πρώτη μεγάλη ευκαιρία με τον Τζέιμι Χάμιλ, για να πάρει τελικά το προβάδισμα στο 16′ με τον  Κόνορ ΜακΜάνους και να το κρατήσει μέχρι το τέλος του ημιχρόνου. Δέχτηκε την ισοφάριση στο 48′ από τον Μάικλ Μίλερ και βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 70′ από ένα εντυπωσιακό γκολ του Μπραντ Σπένσερ. Το ματς φαινόταν χαμένο, κατάφερε όμως να κάνει ένα απίστευτο come back, πετυχαίνοντας δύο γκολ σε δύο λεπτά, με τους Ντέιβιντ Ντάνγκανα στο 83′ και Κάμερον Έλιοτ στο 85′, για να πάρει μια ανέλπιστη νίκη. «Καιρός ήταν», τα λόγια του  Ντάνγκανα που παίζει ως δανεικός από την Αμπερντίν και πέτυχε το πρώτο του γκολ με τη φανέλα της Στρανράερ. «Παίξαμε καλά και το αξίζαμε, είδατε τι σημαίνει για τους οπαδούς», κατέληξε ο 19χρονος επιθετικός.

Από μεγάλες νίκες έρχονται και οι δύο ομάδες που έχουν ψυχολογία και θέλουν να δώσουν συνέχεια στα καλά αποτελέσματα. Η έδρα δίνει προβάδισμα στη Νταμπάρτον, χρειάζεται όμως να κάνει κάποιο καλό σερί για να αποδειχθεί άξια εμπιστοσύνης. Το 1 DNB στο 1.75 δείχνει να παρέχει κάποια ασφάλεια.

EAST FIFE v AIRDRIEONIANS

Αναμενόμενη εντός έδρας με 3-0 από τους Ρέιντζερς στο Λιγκ Καπ την Κυριακή, τηρουμένων των αναλογιών στάθηκε με αξιοπρέπεια. Ο Στίβεν Τζέραρντ έκανε 10 αλλαγές, η ομάδα του φυσικά και ήταν παραπάνω από ανταγωνιστική, όμως οι Φάιφερς ήταν αυτοί που έφτασαν κοντά στο γκολ με τον Άαρον Ντανσμορ να μην μπορεί να νικήσει τον γκολκίπερ Γουές Φοντέρινγχαμ. To σκορ άνοιξαν οι «Τζερς» με τον Τζερμέιν Ντεφόου στο 26′, η Ιστ Φάιφ ήταν μαχητική κουράστηκε όμως στο δεύτερο μέρος. Ο Σουηδός αμυντικός Φίλιπ Χελάντερ έκανε το 2-0 στο 56′ με κεφαλιά στο ντεμπούτο του για τους «Τζερς», το 3-0 από τον Τζο Αρίμπο στο 84′. Οι Ρέιντζερς είχαν αρκετές ευκαιρίες, φάσεις όμως έκανε και η Ιστ Φάιφ, ικανοποιώντας τον Ντάρεν Γιάνγκ. «Η μόνη απογοήτευση είναι που δεν εκμεταλλευτήκαμε τις ευκαιρίες μας, κάναμε φάσεις ακόμα και μετά το 1-0, δεν είναι ντροπή όμως να χάνεις 3-0 από τους Ρέιντζερς, η νοοτροπία και η εμφάνιση μας ήταν εξαιρετικές», σημείωσε ο τεχνικός των Φάιφερς.

Τρίτη σερί νίκη, 3-1 επί της Κλάιντ παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ μόλις στο δεύτερο λεπτό από την κεφαλιά του Ντέιβιντ Γκουντγουίλι. Οι γηπεδούχοι κράτησαν το προβάδισμα μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, τα «διαμάντια», όμως, απάντησαν με ένα επίσης γρήγορο γκολ στο β’ μέρος. Στο 47′ ο Κέρτις Ρόμπερτς έκανε το 1-1, η Κλάιντ ζήτησε στη συνέχεια πέναλτι σε ανατροπή του Γκουντγουίλι, χωρίς να συγκινήσει τον διαιτητή Πίτερ Στιούαρτ. Η Ερντριόνιανς άγγιξε το γκολ στο 72′ σε μια εκτέλεση φάουλ στην εξέλιξη της οποίας η μπάλα πήγε τρεις φορές στο δοκάρι, αλλά όχι στα δίχτυα! Ένας από αυτούς που έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι ήταν ο Ντέιλ Κάρικ, στο 82′ όμως βρήκε δίχτυα κάνοντας το 2-1, για να σφραγίσει τη νίκη των «διαμαντιών» ο Κάλουμ Γκάλαχερ στο 92′. Ο -δανεικός από τη Σεντ Τζόνστον- εξτρεμ Ο’Ράιλι (2/0) είναι τραυματίας, αμφίβολος ο αμυντικός Άνταμ Έκερσλι (3/0).

Οι γηπεδούχοι χρειάζονται άμεσα τους βαθμούς και -παρά την ήττα- η εμφάνιση κόντρα στους Ρέιντζερς τους έδωσε ψυχολογία. Η Ερντριόνιανς είναι ομάδα που βρίσκει δίχτυα, δεν θα βρει όμως χώρους κόντρα στους Φάιφερς. Τα 2-3 γκολ στο 2.10 αξίζουν το ρίσκο.

PETERHEAD v FORFAR

Εντός έδρας ήττα-σοκ με 3-2 από μια Νταμπάρτον που ερχόταν από 6 σερί ήττες. Ιδανικό το ξεκίνημα για την Πίτερχεντ που άνοιξε το σκορ μόλις στο 3′ με τον Γκάρι Φρέιζερ, για να κάνει το 2-0 στο 36′ με κεφαλιά του Τζέισον Μπράουν. Η Νταμπάρτον όμως αντέδρασε, μείωσε στο 42′ με τον Λάνγκαν και κατάφερε να ισοφαρίσει στο 68′ με τον Πολ Τζόζεφ-Κρόσαν. Οι «Σονς» έφτασαν στην ολική ανατροπή με την κεφαλιά του Ισαάκ Λέιν στο 79′. «Δείχναμε πολύ εύθραυστοι, από τη στιγμή που μείωσαν στο ημίχρονο οι αντίπαλοι, ένιωθες ότι έρχεται η ανατροπή», δήλωσε ο Τζιμ ΜακΙνάλι, που αναφέρθηκε και στα λάθη των παικτών του, τονίζοντας ότι το ματς έδωσε ένα καλό μάθημα στην ομάδα του.

Δεύτερη σερί ήττα, πάλι με 2-1, αυτή τη φορά εντός έδρας από τη Λίβινγκστον για το Λιγκ Καπ. Παρότι βρίσκεται δύο κατηγορίες πιο κάτω, η Φόρφαρ ήταν αρκετά ανταγωνιστική, χρειάστηκε να έρθει το 34΄για να προηγηθεί η ομάδα της Πρέμιερσιπ με την κεφαλιά του Λίντον Ντάικς. Η «Λίβι» φάνηκε να κλειδώνει τη νίκη όταν πέτυχε και δεύτερο γκολ με τον Σκοτ Πίτμαν στο 53′, όμως η Φόρφαρ μείωσε δέκα λεπτά αργότερα με τον Ντέιλ Γουίλσον και κυνήγησε μέχρι το τέλος την ισοφάριση. Δεν τα κατάφερε, άφησε όμως πολλές υποσχέσεις με την εμφάνιση της. «Είμαι ικανοποιημένος από το πρώτο ημίχρονο, όχι όμως και από το πρώτο τέταρτο του δευτέρου, ήταν σαν να έχουμε μείνει ακόμα στα αποδυτήρια», δήλωσε ο Τζιμ Γουάιρ. «Είχα πει στους παίκτες μου να βγουν και να παλέψουν, αλλά το κακό ξεκίνημα μας κόστισε», κατέληξε απογοητευμένος ο τεχνικός της Φόρφαρ.

Η Φόρφαρ είναι σαφώς καλύτερη και μπορεί το διπλό, η Πίτερχεντ όμως δύσκολα θα κάνει δύο απανωτές εντός έδρας ήττες. Ο ΜακΙνάλι θα ρίξει ξανά το βάρος στην άμυνα μετά τα λάθη στο ματς με τη Νταμπάρτον, δεν θα δώσει χώρους, αν και θα ψάξει την πρώτη νίκη στο πρωτάθλημα. Τα 2-3 γκολ στο 1.97 δείχνουν πολύ πιθανά.
RAITH ROVERS v MONTROSE

Ηττα με παράδοξο τρόπο στο Στρανράερ. Παρ’ ότι είναι η πρώτη ήττα στο πρωτάθλημα, ο ΜακΓκλιν βρίσκεται υπό πίεση για τον τρόπο παιχνιδιού του, κυρίως για την άμυνα. Υπάρχει έντονη δυσαρέσκεια από τους φιλάθλους της ομάδας για το ανασταλτικό κομμάτι.

Μπήκε με ενθουσιασμό κόντρα στην Φόλκερκ, όμως φάνηκε η κατωτερότητά της. Τραυματίες οι Πολ Γουάτσον (μέσος 2/0) και Αντριου Στιβς (αμυντικός (3/0). Ο αρχηγός Γουάτσον θα απουσιάσει για 2 εβδομάδες, ενώ ο Στιβς θα παραμείνει εκτός για διάστημα 6-8 εβδομάδων, καθώς έσπασε την κλείδα του.

Οι άμυνές τους δεν… βλέπονται στο ξεκίνημα της σεζόν. Μας προϊδεάζουν για γκολ εκατέρωθεν, σωστά είναι το φαβορί για να επιβεβαιωθεί το G/G.