Scotland League One

17:00 Airdrieonians FC – Falkirk FC
Βαριά ήττα με 4-1 στην έδρα της Ιστ Φάιφ, αποδείχθηκε πολύ κατώτερη των περιστάσεων κι έχασε σχετικά εύκολα. Δέχτηκε μόλις στο 7′ το πρώτο γκολ από τον Ρος Ντέιβιντσον και το δεύτερο από τον Λίαμ Γουότ στο 23′. Οι εμπνεύσεις της στο πρώτο μέρος περιορίστηκαν σε σουτ έξω από την περιοχή, στο δεύτερο δέχτηκε ακόμα δύο γκολ από τους Άαρον Ντάνσμορ στο 56′ και Σκοτ Άγκνιου στο 71′. Μείωσε όταν όλα είχαν κριθεί στο 91′, με τον Κάλουμε Γκάλαχερ. Ο παλιός της άσος, Άλαν Γκόου, δήλωσε ότι με νίκη επί της Φόλκερκ έχει ελπίδες για τον τίτλο, πρέπει να πάρει κάτι από το ματς. Όχι και τόσο εύκολο για την ομάδα του Ίαν Μάρεϊ, που δεν θα έχει στη διάθεση του τον μέσο Τσάρλι Ραίλι (2/0), ούτε τον μπακ Άνταμ Έκερσλι (3/0), ενώ είναι αμφίβολος ο μέσος Κίεραν Μίλαρ (4/0).

Ήττα-σοκ με 1-0 στην έδρα της νεοφώτιστης Κλάιντ και πρώτη… εκθρόνιση από την κορυφή της βαθμολογίας. Ήταν η πρώτη νίκη της Κλάιντ στη φετινή Λιγκ 1 γεγονός που κάνει ακόμα μεγαλύτερη την απογοήτευση για την ομάδα του Ρέι ΜακΚίνον. Η Φόλκερκ φάνηκε να ξεκινά καλύτερα σε ένα ματς που έδειχνε ανοικτό, είχε τις καλύτερες φάσεις, όμως η Κλάιντ είχε Ντέιβιντ Γκουντγουίλι. Συνεχής απειλή ο ικανότατος επιθετικός, ήταν αυτός που έφτιαξε το γκολ που πέτυχε ο Μαρκ Λάμοντ στο 34′. Γκολ που αρκούσε για να γκρεμίσει τη Φόλκερκ από την κορυφή, αφού στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι δεν έβρισκαν διαδρόμους παρά τις αλλαγές που έκανε ο ΜακΚίνον. Η Κλάιντ είχε οχυρωθεί πίσω μόνο στα τελευταία λεπτά έγιναν κάποιες απεγνωσμένες φάσεις χωρίς όμως κάτι το ουσιαστικό. Χωρίς αγωνιστικά προβλήματα, με την επιστροφή στις νίκες να κρίνεται επιτακτική.
Ξεκάθαρο φαβορί η Φόλκερκ δείχνει όμως να έχει πρόβλημα στις κλειστές άμυνες. Ιδιαίτερα ασταθής μέχρι τώρα η Ερντριόνιανς, δείχνει ικανή για το καλύτερο και το χειρότερο. Δυσκολότερο απ’ ό,τι φαίνεται το ματς για τη Φόλκερκ, το Under 2.5 στο 1.97 αξίζει το ρίσκο.

17:00 East Fife – Raith Rovers
Εντυπωσιακή, νίκησε με 4-1 την Ερντριόνιανς σε ένα ματς που φάνηκε να τελειώνει νωρίς με τα γκολ των Ρος Ντέιβιντσον στο 7′ και Λίαμ Γουότ στο 23′. Η Ερντριόνιανς προσπάθησε να αντιδράσει, περιορίστηκε όμως στο πρώτο μέρος σε σουτ έξω από την περιοχή. Αντίθετα, πιο κοντά στο γκολ έφτασαν οι Φάιφερς με τον Ντάουντς στο 36′. Ο Ντάουντς έφτιαξε το γκολ που πέτυχε ο Άαρον Ντάνσμορ στο 56′ τελειώνοντας ουσιαστικά την αναμέτρηση. Ο Σκοτ Άγκνιου ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 4-0 στο 71′, τα “διαμάντια” μείωσαν στο 91′ με τον Κάλουμ Γκάλαχερ. Παραμένουν τραυματίες ο γκολκίπερ Μπρετ Λονγκ (2/0 Λιγκ Καπ) και ο μέσος Κάιλ Μπελκ που δεν έχει παίξει ακόμα φέτος.

Νίκησε με 3-0 τη Μοντρόουζ κι ανέβηκε στην κορυφή της Λιγκ 1, αφήνοντας δύο βαθμούς πίσω της τη Φόλκερκ. Μόνο εύκολο δεν ήταν το ματς, τα τρία γκολ σημειώθηκαν στο τελευταίο δεκάλεπτο, με τους Ρόβερς να ανταμείβονται για την επιμονή τους. Ο ΤζονΜακΓκλίν κατέβασε για ένα ακόμα παιχνίδι την ίδια ενδεκάδα και είδε την ομάδα του να φτάνει νωρίς κοντά στο γκολ, όμως ο γκολκίπερ της Μοντρόουζ, Άλαν Φλέμινγκ σταμάτησε τον Λιούις Άλαν. Η Μοντρόουζ είχε δύο μεγάλες ευκαιρίες να προηγηθεί πριν το ημίωρο περιορίστηκε όμως στη συνέχεια σε παθητικό ρόλο. Η πίεση της Ρέιθ ανταμείφθηκε στο 80′ με τον Κίερον Μπάουι να ανοίγει το σκορ και τον Τζέιμς Γκούλαν να κάνει το 3-0 στο 84′. «Κερασάκι στην τούρτα» το 3-0 στο 93′, η Ρέιθ έπιασε κορυφή. Αμφίβολος ο Πορτογάλος επιθετικός Ζοάο Βιτόρια (2/1).
Ανοικτό το ντέρμπι του Φάιφ με τις δύο ομάδες να δείχνουν σε εξαιρετική κατάσταση, η παράδοση δίνει ένα προβάδισμα στη Ρέιθ. Και οι δύο ομάδες πάντως βρίσκουν δίχτυα, κάτι που συμβαίνει συχνά και στις μεταξύ τους αναμετρήσεις. Το G/G προσφέρεται στο 1.75.

17:00 Forfar Athletic – Clyde FC
Τρίτη σερί ήττα, αυτή τη φορά με 1-0 στην έδρα της Πίτερχεντ, δεύτερη συνεχόμενη στο πρωτάθλημα μετά τον αποκλεισμό από το Τσάλεντς Καπ. Ανώτερη η Πίτερχεντ, έπαιξε καλό ποδόσφαιρο στο πρώτο μέρος υστερούσε όμως στην τελική προσπάθεια. Βρήκε δίχτυα δύο λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου χάρη στην κεφαλιά του Τζακ Λιτς και το γκολ αυτό ήταν αρκετό για να της χαρίσει τη νίκη. Μπορούσε να πετύχει κι άλλα τέρματα, πιο σημαντική η ευκαιρία στο 71′, με τον γκολκίπερ της Φόρφαρ, Μαρκ ΜακΚάλουμ να κάνει εντυπωσιακή τριπλή απόκρουση. Ο 26χρονος γκολκίπερ ήταν και ο μόνος που ξεχώρισε από την ομάδα του Τζιμ Γουίρ. Πήρε δανεικό μέχρι τον Ιανουάριο τον 21χρονο επιθετικό της Χαρτς, Ρόρι Κάρι, παραμένει εκτός μάχης ο κεντρικός αμυντικός Ντάρεν Γουάιτ (2/0).

Πρώτη νίκη στη Λιγκ 1 και τι νίκη, 1-0 επί της Φόλκερκ, γκρέμισε από την κορυφή το μεγάλο φαβορί της κατηγορίας. Ανοικτό το ξεκίνημα, με τη Φόλκερκ να δείχνει καλύτερη, αλλά και οι δύο ομάδες είχαν ευκαιρίες. Η διαφορά τους ήταν ο Ντέιβιντ Γκουντγουίλι, η άμυνα της Φόλκερκ δεν μπορούσε να τον συγκρατήσει κι αφού έχασε 2 ευκαιρίες, έφτιαξε το γκολ που πέτυχε ο Μαρκ Λάμοντ στο 34′. Η Κλάιντ φάνηκε να γυρνά πίσω στη συνέχεια, δεν σταμάτησε όμως να κάνει φάσεις, ειδικά με τον Γκουντγουίλι που παραλίγο να σκοράρει με ένα εντυπωσιακό ανάποδο ψαλίδι, όμως ο κίπερ της Φόλκερκ, Κάμι Μπελ, κατάφερε να αποκρούσει. Όπως αναμενόταν, η Φόλκερκ έριξε κορμιά μπροστά στο τέλος για να πιέσει, η Κλάιντ δεν είχε πρόβλημα, το πρώτο τρίποντο της σεζόν ήταν γεγονός. Παραμένει τραυματίας ο επιθετικός Κρίστοφερ Σίβερτσεν (0/0), εκτός μάχης και ο αμυντικός Κίεραν Ντάφι (2/0).
Η Κλάιντ έκανε την πρώτη της νίκη και πηγαίνει με άλλη ψυχολογία στην έδρα της Φόρφαρ. Μια Φόρφαρ που είναι πολύ καλύτερη απ’ ό,τι έχει δείξει στα πρώτα παιχνίδια. Ο Ντέιβιντ Γκουντγουίλι είναι η μεγάλη απειλή, αν η Φόρφαρ βρει λύσεις μπορεί να φτάσει στη νίκη. Ο άσος στο 1.85 δείχνει πιθανός.

17:00 Montrose FC – Dumbarton FC
Δεύτερη σερί ήττα, αυτή τη φορά με 3-0 στην έδρα της πρωτοπόρου Ρέιθ, φάνηκε ότι θα έπαιρνε τουλάχιστον τον βαθμό, «κατάφερε» όμως να δεχτεί τρία γκολ στο τελευταίο δεκάλεπτο. Μπορούσε να είχε προηγηθεί πριν από το ημίωρο, αλλά στο 25΄ο Λιούς Μίλνε νικήθηκε από τον γκολκίπερ της Ρέιθ, Ντέιβιντ ΜακΓκαρν, ενώ ένα λεπτό αργότερα ο Γκράχαμ Γουέμπστερ έστειλε με κεφαλιά τη μπάλα άουτ από ευνοϊκή θέση. Ευκαιρίες που αποδείχθηκαν καθοριστικές μιας και η Μοντρόουζ δεν πήρε στο τέλος ούτε το βαθμό της ισοπαλίας. Δέχτηκε δύο γκολ σε 4 λεπτά, από τον Μπάουι στο 80′ και τον Γκούλαν στο 84′ για να έρθει κι ένα τρίτο στο 93′. Παραμένουν εκτός μάχης ο μέσος (αρχηγός της ομάδας) Πολ Γουότσον (2/0) και ο μπακ Άντριου Στιβς (3/0) που θα είναι έτοιμος σε κάτι λιγότερο από δύο μήνες.

Πήραν μπρος οι «Σονς», δεύτερη σερί νίκη, 3-1 επί της Στρανράερ κι άρχισαν πια να κοιτάζουν προς τα πάνω. Είχαν κέφι και ξεκίνησαν δυνατά, βρέθηκαν όμως πίσω στο σκορ στο 20′ από την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Λίον Μέρφι. Πέντε λεπτά αργότερα, όμως, η Νταμπάρτον έφερε το ματς στα ίσα με τον Ισαάκ Λέιν κι έχασε δύο μεγάλες ευκαιρίες για να πάρει το προβάδισμα. Το κατάφερε με το γκολ του Τάμιλτι στο 63′, δημιουργός ο Λέιν που είχε ισοφαρίσει αρχικά για τους «Σονς» και πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του γκολ στο 76′, αναμφισβήτητα ο κορυφαίος της αναμέτρησης. Η Νταμπάρτον είχε κι άλλες ευκαιρίες σε ένα πολύ καλό γι’ αυτήν απόγευμα. Χωρίς αγωνιστικά προβλήματα.
Η Μοντρόουζ είναι συνήθως σκληρή αμυντικά, τουλάχιστον στην έδρα της και αυτό της δίνει ένα προβάδισμα. Η Νταμπάρτον, όμως, έχει πάρει μπρος απότομα, έχει ψυχολογία και σκοράρει με ευχέρεια. Το Over 2.5 στο 1.75 δείχνει πιθανό.

17:00 Stranraer FC – Peterhead FC
Έχασε με 3-1 στην έδρα της Νταμπάρτον, παρότι προηγήθηκε στο 20′ με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Λίον Μέρφι που πέτυχε το πρώτο γκολ με τη Στρανράερ. Πέντε λεπτά αργότερα ήρθε η ισοφάριση από τον Ισαάκ Λέιν, ο οποίος σκόραρε ξανά στο 76′, ενώ στο 63′ είχε φτιάξει και το γκολ που πέτυχε ο Τάμιλτι. «Δεν αξίζαμε κάτι παραπάνω», παραδέχτηκε ο σκόρερ Μέρφι που προερχόταν από τραυματισμό και θέλει τώρα να πετύχει κι άλλα γκολ. «Στο δεύτερο μέρος δεν παρουσιάσαμε κάτι το αξιόλογο», συμπλήρωσε ο 21χρονος σκόρερ της Στρανράερ. Αμφίβολοι οι μέσοι Κάρλος Πινιατέλο (3/1) και Ρόμπερτ Τζόουνς (2/0), ο πρώτος είναι δανεικός από τη Λίβονγκστον, ενώ αμφίβολος είναι και ο αμυντικός Ντέιβιντ Σμιθ (3/0).
Πρώτη νίκη στο πρωτάθλημα, 1-0 επί της Φόρφαρ, ο Τζακ Λιτς πέτυχε με κεφαλιά στο 47′ το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης. Μπορούσε να πετύχει περισσότερα γκολ, χαρακτηριστική η φάση του 71′, όταν ο κίπερ της Φόρφαρ έκανε μια εντυπωσιακή τριπλή απόκρουση. «Είμαι πολύ ικανοποιημένος γιατί το αξίζαμε, στο πρώτο ημίχρονο παίξαμε καλό ποδόσφαιρο, μπορούσαμε όμως να έχουμε καλύτερες επιλογές στην τελική πάσα», δήλωσε ευχαριστημένος ο Τζιμ ΜακΙνάλι. «Υπήρχε αποφασιστικότητα, και είμαι ικανοποιημένος γιατί η νίκη ήρθε κόντρα σε μια καλή ομάδα, η Φόρφαρ τερμάτισε δεύτερη πέρυσι κι ενισχύθηκε αυτό το καλοκαίρι», σημείωσε ο τεχνικός της Πίτερχεντ.
Δυνατή στην έδρα της η Στρανράερ, με καλή ψυχολογία η καλοδουλεμένη Πίτερχεντ. Τα εκτός έδρας ματς βολεύουν την ομάδα του Τζιμ ΜακΙνάλι που στηρίζεται πολύ στην αμυντική της λειτουργία. Η Στρανράερ, όμως, βρίσκει δίχτυα, ειδικά στην έδρα της, και μπορεί να ανοίξει ένα ματς που δείχνει αμφίρροπο. Λύση το Over 2.5 στο 1.80.