Scotland League One

17:00 Clyde FC – Stranraer FC
Κέρδισε 3-2 την Κουίν οφ δε Σάουθ και προκρίθηκε στον επόμενο γύρο του Τσάλεντζ Καπ, παρότι βρέθηκε να χάνει 2-0. Ο Κόνορ Μάρεϊ άνοιξε μόλις στο 4′ το σκορ για την Κουίνς που διπλασίασε τα τέρματα της δύο λεπτά μετά την έναρξη του β’ μέρους, με πέναλτι που κέρδισε και εκτέλεσε ο Στέφεν Ντόπι. Η Κλάιντ μείωσε στο 62′ με τον Κρις ΜακΣτέι κι έφτασε στην ισοφάριση στο 76′ με πέναλτι που εκτέλεσε ο Ντέιβιντ Γκουντγουίλι. Ο 30χρος, πρώην διεθνής φορ, γιόρτασε με τον καλύτερο τρόπο τις 100 συμμετοχές του με τη φανέλα της Κλάιντ, είναι στην ομάδα από το 2017. Δύο λεπτά αργότερα ο Μάρτιν ΜακΝιφ διαμόρφωσε με κεφαλιά το τελικό 3-2 για την Κλάιντ που άφησε εκτός Τσάλεντζ Καπ μια ομάδα της Τσάμπιονσιπ.
Πριν από δύο βδομάδες το τελευταίο επίσημο παιχνίδι της, εντός έδρας ήττα με 2-1 από την Πίτερχεντ, σε ένα ματς που κόντεψε από το πουθενά να πάρει τον βαθμό της ισοπαλίας. Ο Σκοτ έκανε τη διαφορά, ο μέσος της Πίτερχεντ σκόραρε στο 19′ και στο 34′ με τους φιλοξενούμενους να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με προβάδισμα δύο τερμάτων. Έμειναν με 10 παίκτες στο 72′ μετά την αποβολή του Ρόρι ΜακΆλιστερ και η Στρανραερ αύξησε την πίεση της. Μείωσε στο 85′ με την κεφαλιά του -δανεικού από την Αμπερντίν- Ντανγκάνα και άγγιξε την ισοφάριση στο τέλος με το με το σουτ του Ίαν Σμιθ, στάθηκε όμως άτυχη με τη μπάλα να πηγαίνει στο δοκάρι. Απέκτησε τον Άντι Στέρλινγκ, ο 29χρονος μέσος ήταν για δύο σεζόν στο παρελθόν στην ομάδα και την είχε βοηθήσει να διεκδικήσει την άνοδο. Αγαπημένος των οπαδών, μπαίνει κατευθείαν στην αποστολή για το ματς με την Κλάιντ.
Η Κλάιντ διαγράφει ανοδική πορεία, μετρά 3 ματς χωρίς νίκη, έχει καλή ψυχολογία και είναι το δίκαιο φαβορί της αναμέτρησης. Η Στρανράερ παλεύει όλα τα ματς και βρίσκει δίχτυα, προδίδεται όμως συνεχώς από την άμυνα της. Μικρή η απόδοση στο G/G, αξιοπρεπέστατη αυτή του Over 2.5 στο 1.70.

17:00 Dumbarton FC – Airdrieonians F
Νίκησε 2-1 εκτός έδρας τη Μοντρόουζ πριν από δύο βδομάδες, αυτό ήταν το τελευταίο της επίσημο παιχνίδι. Ένα παιχνίδι που έγινε κάτω από βροχή κι ήταν αρκετά δύσκολο και για τις δύο ομάδες. Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους «Σονς» ο Ισαάκ Λέιν που πέτυχε και τα δύο γκολ της Νταμπάρτον σε ένα ανοιχτό ματς, με τους δύο γκολκίπερς να μετρούν από μία απόκρουση στα πρώτα 11 λεπτά. Ο Λέιν άνοιξε το σκορ στο 21′ και διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του με κεφαλιά στο 34′. Η Μοντρόουζ είχε πιέσει πολύ πριν προσπαθώντας να φτάσει στην ισοφάριση, κατάφερε να μειώσει το σκορ στο 75′ με τον Μπλερ Λάιονς και πίεσε προς το τέλος χωρίς πάντως να ανησυχήσει ιδιαίτερα τους «Σονς». Ο τεχνικός της Νταμπάρτον Τζιμ Ντάφι είχε τονίσει ότι θα φροντίσει να μη χάσει η ομάδα την ετοιμότητα της, παρά την αγωνιστική απραξία.
Νίκησε με 3-2 τη Μποέμιανς της Ιρλανδίας και προκρίθηκε στον επόμενο γύρο του Τσάλεντζ Καπ. Μπήκε δυνατά κι έκανε την πρώτη φάση μόλις στο 2′, με σουτ του Κρεγκ Τόμσον που απέκρουσε ο γκολκίπερ των Ιρλανδών, Μάικλ Κέλι. Προηγήθηκε στο 19′ με τον Κάλουμ Γκάλαχερ για να δεχτεί την ισοφάριση στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους από τον Σκοτ Άλαρνταϊς. Παρότι πίεζε κι έκανε φάσεις παραλίγο να βρεθεί πίσω στο σκορ στο 57′, όμως ο γκολκίπερ της, Σκοτ Γκάλαχερ, σταμάτησε τον Άντι Λάιος. Πήρε ξανά το προβάδισμα στο 72′ με το δεύτερο γκολ του Κάλουμ Γκάλαχερ, δύο λεπτά αργότερα όμως ο Λουκ Γουέιντ-Σλέιτορ ισοφάρισε ξανά για τους «τσιγγάνους». Ο Κάλουμ Σμιθ έκανε το 3-2 στο 77′ για τα «διαμάντια» που αυτή τη φορά κράτησαν μέχρι τέλους το προβάδισμα.
Οver 2,5 και G/G μικρά σε απόδοση, κάτι αναμενόμενο μιας και συγκεντρώνουν τις περισσότερες πιθανότητες. Πιο φρέσκια και ξεκούραστη η Νταμπάρτον μπορεί να φτάσει στη νίκη. Απρόβλεπτη και με έφεση στο γκολ η Ερντριόνιανς, κάνει απαραίτητη την κάλυψη με το 1 DNB που προσφέρεται στο 1.80.

17:00 Falkirk FC – Forfar Athletic
Ήττα με 2-0 στην έδρα της Ρέιθ Ρόβερς και αποκλεισμός από το Τσάλεντζ Καπ, τρίτο ματς χωρίς νίκη. Παρότι οι γηπεδούχοι είχαν έναν 17χρονο κι έναν 16χρονο στην αρχική ενδεκάδα, ήταν παραπάνω από ανταγωνιστικοί, πέτυχαν και τα δύο τέρματα τους με ισάριθμες εκτελέσεις πέναλτι του Ρίγκαν Χέντρι στο 17′ και το 50′. Είχαν δοκάρι με τον 16χρονο Κίερον Μπόουι κι ένα διπλό δοκάρι σε απευθείας εκτέλεση φάουλ του Λιούις Βόγκαν. Κατώτερη των περιστάσεων η Φόλκερκ είχε μια μεγάλη ευκαιρία να ξαναμπεί στο ματς όταν κέρδισε πέναλτι στο 81′ με τον Τσάρλι Τέφλερ. Ανέλαβε να το εκτελέσει ο ίδιος έστειλε όμως τη μπάλα στο δοκάρι και η Φόλκερκ πήρε αυτό που άξιζε από το ματς, απολύτως τίποτα.
Εντός έδρας ήττα με 2-1 από την Ιστ Φάιφ, στάθηκε αδύνατο να σταματήσει τους πρωτοπόρους. Οι Φάιφερς μπήκαν ορμητικά από το ξεκίνημα, έχασαν μια μεγάλη ευκαιρία με κεφαλιά του Ρος Ντάνλοπ, κι είχαν ένα σουτ του Κρις Γκρίφις που απέκρουσε ο γκολκίπερ της Φόρφαρ, Μαρκ ΜακΚάλουμ. Το γκολ έδειχνε ζήτημα χρόνου, ήρθε όμως από τη Φόρφαρ κόντρα στη ροή του αγώνα. Το πέτυχε στο 42′ ο Ρος Φορμπς κι η Αθλέτικ άρχισε να πιστεύει, η πίεση που δέχτηκε όμως στο β’ ημίχρονο ήταν πολύ μεγαλύτερα. Η Ιστ Φάιφ γύρισε το ματς μέσα σε δύο λεπτά με τα γκολ των Σκοτ Άγκνιου στο 61′ και Άντον Ντοτς στο 63′, η Φόρφαρ αναγκάστηκε να υποταχθεί σε έναν ανώτερο αντίπαλο.
Η νίκη δείχνει μονόδρομος για τη Φόλκερκ, όμως η Φόρφαρ δεν είναι εύκολος αντίπαλος και η απόδοση του άσου μικρή. Τα εντός έδρας παιχνίδια της Φόλκερκ δεν ανοίγουν, κάτι που ισχύει και για τα εκτός της Φόρφαρ. Το ματς δείχνει κλειστό, δύσκολα όμως δεν θα έχει σκορ. Τα 2-3 γκολ στο 1.97 αξίζουν το ρίσκο.

17:00 Montrose FC – East Fife
Εντός έδρας ήττα με 2-0 από την Πάρτικ Θιστλ της Τσάμπιονσιπ και αποκλεισμός από το Τσάλεντζ Καπ. Δέχτηκε το πρώτο γκολ μόλις στο 2′ από τον Τζο Καρντλ, αντέδρασε όμως κι είχε μια κεφαλιά του Γκράχαμ Γουέμπστερ στο 15′ που απέκρουσε δύσκολα ο γκολκίπερ των «Τζαγκς» Σκοτ Φοξ. Η Πάτρικ Θιστλ έχασε δύο ευκαιρίες στη συνέχεια με τους Νιάνγκ και Ντίλον, για να πετύχει τελικά το δεύτερο γκολ ένα λεπτό μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου με τον βετεράνο, πρώην διεθνή Σκωτσέζο, Κένι Μίλερ. Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να κυριαρχούν, είχαν μια ευκαιρία με τον Τόμι Ρόμπσον, δοκάρι στο 64′ με τον Ρις Κόουλ, το τελικό σκορ κολακεύει τη Μοντρόουζ.
Τρίτη σερί νίκη, αυτή τη φορά με 2-1 στην έδρα της Φόρφαρ, την έφερε στην κορυφή της βαθμολογίας, ο τεχνικός της, Ντάρεν Γιάνγκ, αναδείχθηκε προπονητής του μήνα στη Λιγκ 1 για τον Αύγουστο. Το παιχνίδι στην έδρα της Φόρφαρ ήταν για πολλούς ένα τεστ, η Ιστ Φάιφ το πέρασε με άριστα. Μπήκε πολύ δυνατά από το πρώτο σφύριγμα κλείνοντας τη Φόρφαρ στα καρέ της. Έφτασε κοντά στο γκολ με την κεφαλιά του Ρος Ντάνλοπ, ο γκολκίπερ των γηπεδούχων, Μαρκ ΜακΚάλουμ, έκανε μια εντυπωσιακή απόκρουση σταματώντας τον Κρις Γκρίφις. Αντί να προηγηθεί, δέχτηκε γκολ στο 42′ από τον Ρος Φορμπς και πήγε στα αποδυτήρια πίσω στο σκορ. Γύρισε το ματς μέσα σε δύο λεπτά με τα γκολ των Σκοτ Άγκνιου στο 61′ και Άντον Ντοτς στο 63′, δείχνει ασταμάτητη.
Η πρωτοπόρος και αήττητη κόντρα στην ουραγό που δεν έχει ακόμα νίκη στο πρωτάθλημα. Δείχνει… πολλά με λίγα, εκτός από το μομέντουμ, μέχρι και η παράδοση ευνοεί την Ιστ Φάιφ. Εύκολα ή δύσκολα μπορεί να φτάσει σε ακόμα μία νίκη, το διπλό στο 1.93 έχει αξία.

17:00 Raith Rovers – Peterhead FC
Νίκησε 2-0 τη Φόλκερκ και προκρίθηκε στον επόμενο γύρο του Τσάλεντζ Καπ, ξεπερνώντας την ήττα στο ντέρμπι του Φάιφ. Και τα δύο γκολ πέτυχε με ισάριθμες εκτελέσεις πέναλτι ο Ρίγκαν Χέντρι στο 17′ και το 50′, με τους Ρόβερς να πραγματοποιούν εξαιρετική εμφάνιση. Ο Τζον ΜακΓκιν έκανε τρεις αλλαγές στην ενδεκάδα που είχε κατεβάσει στο ντέρμπι με την Ιστ Φάιφ ξεκινώντας για πρώτη φορά τον 17χρονο Ντίλαν Τάιτ. Στην ενδεκάδα και ο 16χρονος Κίερον Μπόουι που έχασε μια ευκαιρία στο 9′ ενώ είχε και δοκάρι στο β΄μέρος. Η Ρέιθ είχε επίσης ένα διπλό δοκάρι σε εκτέλεση φάουλ του Λιούις Βόγκαν, η Φόλκερκ έχασε πέναλτι στο 81′, το κέρδισε ο Τέλφερ κι ανέλαβε ο ίδιος να το εκτελέσει έστειλε όμως τη μπάλα στο δοκάρι. Ο 34χρονος επιθετικός Τζον Μπέιρντ υπέγραψε μέχρι το νέο έτος, ήταν σε τρεις διαφορετικές περιόδους στη Ρέιθ, το 2014 είχε πετύχει το νικητήριο γκολ στον τελικό του Τσάλεντζ Καπ κόντρα στους Ρέιντζερς.
Έκανε δεύτερη σερί νίκη, επικρατώντας 2-1 εκτός έδρας της Στρανράερ, μεγάλος πρωταγωνιστής ο Σκοτ Μπράουν, ο πρώην μέσος της Σεντ Τζόνστον άνοιξε το σκορ στο 19′ και διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του με ένα μακρινό σουτ στο 34′. Έμεινε με 10 παίκτες στο 72′ όταν αποβλήθηκε ο Ρόρι ΜακΆλιστερ κι ήταν αναμενόμενη η πίεση που δέχτηκε από τους γηπεδούχους. Η Στρανραερ μείωσε στο 85′ με κεφαλιά του Ντανγκάνα και θα μπορούσε να φτάσει ακόμα και στην ισοφάριση στο τέλος, με το σουτ του Ίαν Σμιθ να βρίσκει στα σώματα και να αλλάζει πορεία για να βρει το δοκάρι κι όχι τα δίχτυα. Η Πίτερχεντ έκανε ότι χρειαζόταν για να πάρει τους βαθμούς στο τέλος είχε και την τύχη με το μέρος της. Δεν θα έχει στη διάθεση της τον Ρόρι ΜακΆλιστερ (Ε, 3/0) που αποβλήθηκε στο ματς.
Η Ρέιθ είναι το φαβορί, το ματς όμως είναι δυσκολότερο απ’ ό,τι φαίνεται κόντρα στη μαχητική Πίτερχεντ που είναι πιο επικίνδυνη εκτός έδρας. Το παιχνίδι κρύβει παγίδες, στο 1.80 όμως ο άσος είναι ικανοποιητικός και συγκεντρώνει τις περισσότερες πιθανότητες.