Scotland League One

17:00 Airdrieonians FC – Raith Rovers
Νίκησε 1-0 εκτός έδρας τη Νταμπάρτον, σε ένα ματς το οποίο διαχειρίστηκε υποδειγματικά, στάθηκε όμως και αρκετά τυχερή. Πήρε σιγά-σιγά τον έλεγχο κι έφτασε στο γκολ στο 44′ με τον Πολ ΜακΚέι. Στάθηκε τυχερή στη συνέχεια με τη Νταμπάρτον να διαμαρτύρεται για γκολ στην εκπνοή του πρώτου, ο διαιτητής αποφάσισε ότι δεν πέρασε η μπάλα τη γραμμή. Πολύ καλύτερη στο δεύτερο ημίχρονο, δεν κατάφερε να πετύχει δεύτερο γκολ, στάθηκε όμως πάλι τυχερή αφού η Νταμπάρτον είχε δοκάρι σε κεφαλιά του Ισαάκ Λέιν. To ματς άνοιξε αρκετά στο τελευταίο ημίωρο, με τις δύο ομάδες να κάνουν φάσεις, το σκορ όμως δεν άλλαξε τα «διαμάντια» έφυγαν με τους τρεις βαθμούς.
Εύκολη και μεγάλη νίκη με 4-0 επί της Πίτερχεντ, μόλις στο 7′ πήρε το προβάδισμα με τον γκολ του Γκραντ Άντερσον. Συνέχισε να ψάχνει το δεύτερο γκολ και αντιμετώπισε με άνεση την αντίδραση της Πίτερχεντ. Το δεύτερο γκολ ήρθε στο 29′ από τον Μάικλ Μίλερ, η διαχείριση έγινε ακόμα πιο εύκολη. Έκλεισε την Πίτερχεντ στα καρέ της, οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να αντιδράσουν παίζοντας δυνατά, χωρίς όμως αποτέλεσμα. Ο Λούις Βόγκαν έστειλε τη μπάλα να «ξύσει» το δοκάρι, για να βρει τελικά δίχτυα στο 52′, το αποτέλεσμα είχε κριθεί. Το δεύτερο προσωπικό γκολ του Μίλερ στο 67′ διαμόρφωσε το τελικό 4-0, η νίκη ήταν πολύ πιο εύκολη απ’ ότι αναμενόταν, η Ρέιθ έχει πετύχει 12 γκολ σε 3 εντός έδρας ματς, είναι οι εκτός έδρας επιδόσεις της που χρειάζονται βελτίωση.
Εντελώς απρόβλεπτη η Ερντριόνιανς, η επίθεση της Ρέιθ προδιαθέτει για Over 2.5 και γκολ/γκολ και τα δύο όμως έχουν μικρή απόδοση. Η ισοπαλία δείχνει πιθανή, αξίζει όμως περισσότερο το ρίσκο στο διπλό, με την απόδοση στο 2.08.

17:00 East Fife – Dumbarton FC
Τέταρτη σερί νίκη στο πρωτάθλημα, αυτή τη φορά με 3-1 στην έδρα της Μοντρόουζ, συνεχίζει να οδηγεί την κούρσα, ο τεχνικός της, Ντάρεν Γιάνγκ, αναδείχθηκε προπονητής του μήνα για τον Αύγουστο στη Λιγκ 1. Μπήκε με διάθεση στο ματς με τη Μοντρόουζ είχε δύο καλές στιγμές με τον Ράιαν Γουάλας, μια κεφαλιά που έφυγε άουτ κι ένα σουτ που απέκρουσε ο γκολκίπερ της Μοντρόουζ, Άαραον Λένοχ. Η Μοντρόουζ είχε μια καλή στιγμή με τον Τέρι Μέισον, δε φάνηκε να χωρίζουν πολλά τις δύο ομάδες, τις χώρισε το γκολ του Άαρον Ντάνσμορ στο 41′, με τους Φάιφερς να ανοίγουν το σκορ. Ο Μπλερ Λάιονς έφερε το ματς στα ίσα για τη Μοντρόουζ στο 53′ δύο λεπτά αργότερα όμως οι γηπεδούχοι έμειναν με 10 παίκτες μετά την αποβολή του Τέρι Μέισον. Η Ιστ Φάιφ κυριάρχησε στη συνέχεια χάνοντας πολλές ευκαιρίες, πέτυχε όμως και δύο γκολ με τον Ντάνσμορ να σκοράρει ξανά στο 68′ και το Γουάλας να κάνει το 3-1 στο 84′.
Μετά από τρεις σερί νίκες, έχασε 1-0 μέσα στην έδρα της από την Ερντριόνιανς. Μπήκε με κέφι αλλά όσο περνούσε ο χρόνος οι φιλοξενούμενοι έπαιρναν τον έλεγχο, ζήτησαν πέναλτι χωρίς επιτυχία και άνοιξαν το σκορ στο 44′ με τον Πολ ΜακΚέι. Η Νταμπάρτον έφτασε κοντά στην ισοφάριση στην εκπνοή του ημιχρόνου με τον Στιούαρτ Κάρσγουελ, όμως ο διαιτητής αποφάσισε ότι η μπάλα δεν είχε περάσει τη γραμμή. Καλύτεροι οι φιλοξενούμενοι, όμως η Νταμπάρτον είχε δοκάρι σε κεφαλιά του Ισαάκ Λέιν, για να πιέσει στο τέλος χωρίς να φτάσει στην ισοφάριση. Επιστρέφει ο Τζόι Μακί (Μ, 5/0) που ξεπέρασε τον τραυματισμό του, αμφίβολος ο Τζόρνταν ΜακΜίλαν (Α, 4/0) θα εξαντληθούν οι πιθανότητες να αγωνιστεί, όλοι οι άλλοι παίκτες είναι διαθέσιμοι.
Η Νταμπάρτον είναι αρκετά απρόβλεπτη και επικίνδυνη ειδικά εκτός έδρας, δύσκολα όμως θα πάρει αποτέλεσμα στην έδρα της πρωτοπόρου και αήττητης ομάδας της κατηγορίας. Η Ιστ Φάιφ έχει δείξει ότι ξέρει να διαχειρίζεται παιχνίδια ο άσος στο 1.75 είναι ικανοποιητικός, τηρουμένων των αναλογιών.

17:00 Forfar Athletic – Montrose FC
Έχασε 3-0 στην έδρα της Φόλκερκ, δέχτηκε δύο γκολ πριν συμπληρωθεί το πρώτο εικοσάλεπτο. Το πρώτο στο 14′ με σουτ του Μάικλ Ντόιλ έξω από την περιοχή, το δεύτερο στο 18′ από τον Λούις Λόνγκριντζ. Η πίεση ήταν μεγάλη στη συνέχεια με τους γηπεδούχους να χάνουν αρκετές ευκαιρίες, στο δεύτερο ημίχρονο είχε περισσότερο τη μπάλα, χωρίς όμως να μπορέσει να απειλήσει. Η φλύαρη υπεροχή της δεν ανταμείφθηκε, αντίθετα δέχτηκε ακόμα ένα γκολ από τον Λόνγκριτζ στο 86′. Τραυματίας ο Ντέιλ Χίλσον (Ε, 6/1) που χτύπησε στο ματς με τη Φόλκερκ αναμένεται να μείνει δύο βδομάδες εκτός αγώνων. Υπάρχουν πολλά παράπονα γιατί ο αμυντικός της Φόλκερκ Μαρκ Ντάρνιν δεν τιμωρήθηκε για το σκληρό φάουλ του στον Χίλσον.
Εντός έδρας ήττα με 3-1 από την πρωτοπόρο Ιστ Φάιφ, το μόνο θετικό στο παιχνίδι είναι ότι ο Σον Ντίλον έφτασε τα 100 ματς με τη φανέλα της Μοντρόουζ. Μια Μοντρόουζ που δέχτηκε πίεση από νωρίς, με τον Ράιαν Γουάλας να φτάνει δύο φορές κοντά στο γκολ. Οι γηπεδούχοι είχαν τη δική τους ευκαιρία με τον Τέρι Μέισον, δέχτηκαν το γκολ στο 41′ από τον Άαρον Ντάνσμορ. Η Μοντρόουζ ισοφάρισε στο 53′ με τον Μπλερ Λάιονς, δύο λεπτά αργότερα όμως ο Μέισον πήρε απευθείας κόκκινη για ένα αψυχολόγητα σκληρό φάουλ στο χώρο του κέντρου. Οι Φάιφερς επωφελήθηκαν και πέτυχαν ακόμα δύο γκολ με τον Ντάνσμορ στο 68′ και τον Γουάλας στο 84′. Τιμωρημένος ο Μέισον (Μ, 3/1) μετά την ανόητη αποβολή του.
Η Μοντρόουζ ψάχνει ακόμα την πρώτη της νίκη, δύσκολα θα την κάνει εκτός έδρας. Σαφέστατο το προβάδισμα της Φόρφαρ, καμία από τις δύο ομάδες δεν πείθει όμως. Η Μοντρόουζ θα προσπαθήσει να θυμηθεί την καλή αμυντική λειτουργία της, η Φόρφαρ εν σκοράρει εύκολα, τα 2-3 γκολ στο 2.02 φαίνεται να παρέχουν ασφάλεια.

17:00 Peterhead FC – Clyde FC
Βαριά ήττα με 4-0 στην έδρα της Ρέιθ Ρόβερς, βρέθηκε πίσω στο σκορ μόλις στο 7′ από το γκολ του Γκραντ Άντερσον, ο Μάικλ Μίλερ έκανε το 2-0 στο 29′. Η Πίτερχεντ ήταν τόσο κακή που φάνηκε να θέλει αλλά να μην μπορεί, ο Μίλερ σκοράρε ξανά στο 67′, νωρίτερα (στο 52) είχε βρει δίχτυα και ο Λούις Βόγκαν. «Οι ήττες πονάνε και το Σάββατο δεν ήμασταν καθόλου καλοί, τα εύσημα στη Ρέιθ» τα λόγια του Τζιμ ΜακΙνάλι. «Η Ρέιθ έχει ένα πλεονέκτημα γιατί προπονείται στην έδρα της, αυτό όμως δεν δικαιολογεί το πόσο κακοί ήμασταν» κατέληξε ο τεχνικός της Πίτερχεντ. Θα απουσιάσουν οι τραυματίες οι Τζακ Λιτς (Μ, 6/1) και Κάμι Ίαρντι (Α, 6/0), επιστρέφει ο Ρόρι ΜακΆλιστερ (Ε, 3/0) που εξέτισε την ποινή του.
Δεύτερη σερί νίκη με το εντυπωσιακό 6-1 επί της Στρανράερ και τον Ντέιβιντ Γκουντγουίλι να πετυχαίνει 5 γκολ, τα τρία με ισάριθμες εκτελέσεις πέναλτι. Ο αρχηγός της Κλάιντ έδειξε από την αρχή τις… άγριες διαθέσεις του κάνοντας δύο φάσεις στα 11 πρώτα λεπτά. Το ματς κρίθηκε από το 29′ όταν ο Άνταμ Κάμινγκς έκανε πέναλτι στον Άλι Λοβ και αποβλήθηκε. Το πέναλτι μετέτρεψε σε γκολ ο Γκουντγουίλι που σκόραρε ξανά από την άσπρη βούλα στο 33′, για να κάνει χατ-τρικ στο 43′. Νέο πέναλτι στο 55′ με τον Γκουντγουίλι να κάνει καρέ τερμάτων και τη Στρανράερ να μειώνει στο 66′ με τον Τζέιμς Χίλτον. Το 5-1 έγινε στο 81′ από τον Ντάρεν Σμιθ, για να ακολουθήσει ένα ακόμα γκολ από τον Γκουντγουίλι στο 86′.
Αναμέτρηση των δύο νεοφώτιστων στην κατηγορία, το… πολυβόλο που λέγεται Γκουντγουίλι έχει πάρει μπρος, η Πίτερχεντ θα προσπαθήσει να επαναφέρει την καλή αμυντική λειτουργία της. Αμφίρροπη αναμέτρηση με το Over 2.5 στο 1.75 να δείχνει καλή επιλογή.

17:00 Stranraer FC – Falkirk FC
Τρίτη σερί ήττα με το βαρύ 6-1 στην έδρα της Κλάιντ, σε ένα ματς όμως που βρέθηκε να παίζει με 10 παίκτες από το 29′. Μέχρι εκείνη τη στιγμή δεν υπήρχε σκορ, παρότι ο Ντέιβιντ Γκουντγουίλι είχε μπει ορεξάτος έχοντας κάνει δύο φάσεις στα 11 πρώτα λεπτά. Στο 29′ καταλογίστηκε πέναλτι στο μαρκάρισμα του Άνταμ Κάμινγκς στον Άλι Λοβ, ο παίκτης της Στρανράερ αποβλήθηκε, ο Γκουντγουίλι μετέτρεψε το πέναλτι σε γκολ, όλα ήταν πια πολύ εύκολα για τους γηπεδούχους. Ο Γκουντγουίλι σκόραρε με πέναλτι και στο 33′ κι έκανε χατ-τρικ στο 43′. Στο 55′ έκανε καρέ τερμάτων με ακόμα ένα πέναλτι, ο Τζέιμς Χίλτον μείωσε στο 66′ για τη Στρανράερ. Η πίεση συνεχίστηκε από πλευράς των γηπεδούχων που βρήκαν ξανά δίχτυα στο 81′ με τον Ντάρεν Σμιθ, για να κλείσει το σκορ στο 86′ ο Γκουντγουίλι φτάνοντας τα 5 γκολ στο ματς. Τιμωρημένος ο Κάμινγκς (Α, 6/0) μετά την αποβολή του.
Επιστροφή στις νίκες, 3-0 τη Φόρφαρ, διατήρησε τη διαφορά των τριών βαθμών από την πρωτοπόρο Ιστ Φάιφ. Πέτυχε δύο γρήγορα γκολ, το πρώτο στο 14′ με εντυπωσιακό σουτ του Μάικλ Ντόιλ έξω από την περιοχή και το δεύτερο στο 18′ με τον Λούις Λόνγκριντζ. Κυριάρχησε στη συνέχεια και δημιούργησε κι άλλες ευκαιρίες για γκολ μέχρι το τέλος του ημιχρόνου. Διαχειρίστηκε το ματς στην επανάληψη, η Φόρφαρ είχε μεγάλα διαστήματα κατοχής χωρίς όμως να μπορέσει να ανησυχήσει τους γηπεδούχους που έφτασαν σε ένα τρίτο γκολ στο 86′, το δεύτερο προσωπικό του Λόνγκριτζ. «Το πρωτάθλημα είναι πολύ ανταγωνιστικό και το περιμέναμε, τα παιδιά αρχίζουν να βρίσκουν τρόπους να ξεκλειδώνουν άμυνες» τα λόγια του τεχνικού της Φάλκερκ, Ρέι ΜακΚίνον. Οι Μάικλ Τίντσερ (Μ, 5/0) και Τσάρλι Τέλφερ (5/0) χτύπησαν στο ματς με τη Φόρφαρ και θα χρειαστούν τσεκάρισμα.
Μικρό σε απόδοση το πιθανό διπλό, μετά τη συντριβή από την Κλάιντ η Στρανράερ θα αντιμετωπίσει το μεγάλο φαβορί της κατηγορίας. Η Φόλκερκ ψάχνει την πρώτη της εκτός έδρας νίκη, σε τρία εκτός έδρας ματς έχει πετύχει μόλις ένα γκολ, η Στρανράερ θα είναι πεισμωμένη. To N/G έχει εμφανιστεί στα 5 από τα 6 φετινά ματς της Φόλκερκ , στο 1.85 έχει αξία.