Scotland League Two

17:00 Brechin City – Edinburgh City
Έχασε 2-0 μέσα στην έδρα της από την Άνναν Αθλέτικ στον επαναληπτικό και αποκλείστηκε από το Κύπελλο Σκωτίας. Είχε κάνει το δύσκολο, πήρε 2-2 στην έδρα της Άνναν στο πρώτο ματς, παρότι βρέθηκε να χάνει 2-0 στο ημίχρονο από τα γκολ του Τόμι Μιούιρ στο 28′ και το 39′ (με πέναλτι). Μείωσε με αυτογκόλ του Ντάρεν Μπαρ στο 54′ για να ισοφαρίσει με τον Πολ ΜακΜάνους στο 85′ στέλνοντας την αναμέτρηση σε επαναληπτικό στην έδρα της. Εκεί όμως δέχτηκε δύο γκολ από τον Σκοτ ΜακΛίν στο 61′ και το 90′ (με πέναλτι) και αποχαιρέτησε τη διοργάνωση. Ο Ντάγκι Χιλ (Α, 9/0) έχει υποστεί τράβηγμα, όμως ο Τζόναθαν Πέιτζ (Α, 6/0) -παρότι έχει σπάσει ένα κόκκαλο στο χέρι του- αναμένεται να μπει στην αποστολή, που σημαίνει ότι ο Μαρκ Γουίλσον έχει όλους σχεδόν τους παίκτες (εξαίρεση ο Χιλ) στη διάθεση του, κάτι εξαιρετικά σπάνιο.
Νίκησε 4-0 τη Στενχάουσμιουρ και βρίσκεται στη 2η θέση, τρεις βαθμούς πίσω από την πρωτοπόρο Κοβ Ρέιντζερς. Άνετη νίκη, πέτυχε δύο γρήγορα γκολ στο 8′ με τον Σκοτ Σέφερντ και στο 11′ με τον Κόνραντ Μπαλατόνι και το ματς τελείωσε ουσιαστικά στο 25′, όταν ο Άλαν Κουκ πήρε δεύτερη κίτρινη κάρτα για ένα πολύ σκληρό φάουλ, αφήνοντας με 10 παίκτες τη Στενχάουσμιουρ. Το τρίτο γκολ ήρθε στο 57′ με κεφαλιά του Έινταν Γουίλσον για να κάνει το 4-0 στο 62′ ο Ντάνιελ Χλαντλινγκ. Ο Μπαλατόνι στο 66′ με κεφαλιά έφτασε κοντά σε ένα ακόμα γκολ, η «Στένι» είχε να επιδείξει μόνο ένα καλό σουτ του Σκοτ ΜακΛάφλιν έξω από την περιοχή, θα μπορούσε να υποστεί διασυρμό. Παραμένει εκτός μάχης ο Ουαλός Κάλουμ Άντελ (Τ, 4/0).
Φαβορί το Εδιμβούργο, η Μπρέχιν όμως είναι σχεδόν πλήρης και παλεύει για να ξεκολλήσει από το βυθό της βαθμολογίας. Το ματς είναι δυσκολότερο απ’ ό,τι φαίνεται, το Εδιμβούργο δεν θα βρει χώρους, το ματς δείχνει να έχει γκολ αλλά δεν θα ανοίξει εύκολα, τα «2-3 γκολ» στο 2.02 δείχνουν πιθανά.

17:00 Cowdenbeath – Cove Rangers
Έφερε 0-0 στην έδρα της Στέρλινγκ Άλμπιον, στάθηκε άτυχη στο ξεκίνημα, μόλις στο δεύτερο λεπτό το σουτ του Κρις Ρέντον έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι. Έδειχνε καλύτερη δοκίμαζε σουτ εκτός περιοχής, για να φτάσει κοντά στο γκολ και στο 36′, πάλι με τον Ρέντον που έστειλε με κεφαλιά τη μπάλα άουτ. Ο Ρέντον είχε νωρίτερα κι ένα καλό σουτ έξω από την περιοχή, ένα σουτ του Ντάρεν Ντάφι στο 38′ ό,τι καλύτερο είχε να παρουσιάσει η Στέρλιγκ στο πρώτο μέρους. Η Άλμπιον ήταν πιο επικίνδυνη στην επανάληψη, με την «Κάουντεν» να δοκιμάζει σουτ έξω από την περιοχή και σέντρες, χωρίς αποτέλεσμα. Παραμένει εκτός μάχης ο Φρέιζερ Μιούλεν (Α, 7/5) που τραυματίστηκε με αλυσοπρίονο και εγχειρίστηκε στο χέρι, θα απουσιάζει για πολύ καιρό ακόμη.
Νίκησε 3-0 την Άλμπιον Ρόβερς και συνεχίζει να οδηγεί την κούρσα στη Λιγκ 2. Ο αρχηγός της Κοβ, Μιτς Μέγγινσον, έκανε τη διαφορά πετυχαίνοντας δύο γκολ στο 25′ και στο 79′, ο αμυντικός Σκοτ Ρος πέτυχε με κεφαλιά στο 75′ το άλλο γκολ των «μικρών Ρέιντζερς». Σαφώς ανώτερη η ομάδα του Πολ Χάρτλεϊ, έκαμψε την αντίσταση των Ρόβερς, μπορούσε να πετύχει κι άλλο γκολ. Από τους κορυφαίους ο μέσος Κόνορ Σκάλι, δήλωσε ότι το ματς που έρχεται κόντρα στην Κάουντενμπιθ θα είναι το δυσκολότερο από αυτά που έχει δώσει μέχρι τώρα η ομάδα του. Στο ίδιο μήκος κύματος και οι δηλώσεις του Χάρτλεϊ που σημείωσε ότι η ομάδα θα πρέπει να κάνει μεγάλο παιχνίδι για να μπορέσει να πάρει αποτέλεσμα στην έδρα της «Μπλου Μπραζίλ».
Η Κοβ είναι το φαβορί, αλλά αυτό ισχύει έτσι κι αλλιώς κόντρα σε οποιαδήποτε από τις υπόλοιπες ομάδες της Λιγκ 2. Η Κάουντενμπιθ όμως δείχνει αρκετά δυνατή, μετρά μόνο νίκες στην έδρα της και δεν έχει δεχτεί γκολ στα 5 τελευταία παιχνίδια της. Να αποφύγει την ήττα δεν είναι απίθανο, το 1Χ στο 2.55 αξίζει το ρίσκο ανεξαρτήτως αποτελέσματος.

17:00 Elgin City – Annan Athletic
Νίκησε 3-1 την Κουίνς Παρκ κι ανέβηκε στην 4η θέση, ήταν η τέταρτη σερί επικράτησή της, σε ένα ματς κατά το οποίο και τα 4 γκολ σημειώθηκαν στο πρώτο μέρος σε διάστημα 16 λεπτών. Το ματς έδειχνε ανοικτό με τις δύο ομάδες να έχουν από μία καλή στιγμή στο πρώτο δεκάλεπτο και την Έλγκιν να προηγείται στο 23′ με τον Μπράιαν Κάμερον. Η Κουίνς Παρκ κέρδισε πέναλτι τρία λεπτά αργότερα, το εκτέλεσε ο Σαλίμ Κούιντερ-Άισα, ο κίπερ της Έλγκιν, ΜακΧέιλ, απέκρουσε αλλά ο φορ της Κουίνς Παρκ έκανε το 1-1 παίρνοντας το ριμπάουντ. Το ματς… καθάρισε ο Σέιν Σάδερλαντ πετυχαίνοντας δύο γκολ στο 30′ και στο 39′ για την Έλγκιν που δεν αντιμετώπισε προβλήματα στο δεύτερο μέρος και πήρε τη νίκη ευκολότερα απ’ ό,τι φαινόταν στο πρώτο ημίωρο.
Έκανε τα εύκολα δύσκολα στο Κύπελλο, απέκλεισε τελικά σε επαναληπτικό τη Μπρέχιν. Μπορούσε να πάρει την πρόκριση από το πρώτο ματς στην έδρα της, όταν προηγήθηκε 2-0 στο ημίχρονο, χάρη σε δύο γκολ του Τόμι Μιούιρ στο 28′ και το 39′ (με πέναλτι). Η Μπρέχιν όμως μείωσε στο 54′ με αυτογκόλ του Ντάρεν Μπαρ, για να ισοφαρίσει στο 85′ με τον Πολ ΜακΜάνους εξασφαλίζοντας επαναληπτικό στην έδρα της. Η Αθλέτικ έκανε αυτό που δεν μπόρεσε να κάνει στο πρώτο ματς, κράτησε ανέπαφη την εστία της και πήρε τη νίκη-πρόκριση χάρη σε δύο γκολ του Σκοτ ΜακΛίν στο 61′ και το 90′ (με πέναλτι). Θα παίξει με το Εδιμβούργο εκτός έδρας στον επόμενο γύρο, επιστρέφει με ψυχολογία στα ματς της Λιγκ 2.
Οι δύο ομάδες ισοβαθμούν, με την Έλγκιν να είναι 4η έχοντας καλύτερο συντελεστή τερμάτων, κι ένα ελαφρύ προβάδισμα λόγω έδρας. Η Άνναν έχει ψυχολογία δύσκολα όμως θα αποφύγει την ήττα. Μπορεί πάντως να βοηθήσει να γίνει ένα ανοικτό ματς, το Over 2.5 στο 1.80 δείχνει ασφαλής επιλογή.

17:00 Stenhousemuir FC – Queen’s Park FC
Έχασε με 4-0 στο Εδιμβούργο, το αποτέλεσμα ήρθε τρεις μέρες μετά τον ντροπιαστικό αποκλεισμό από το Κύπελλο Σκωτίας, με ήττα 3-0 από την ερασιτεχνική Πένικουικ Αθλέτικ. Βρέθηκε να χάνει με 2-0 πριν συμπληρωθεί το πρώτο τέταρτο από τα γκολ των Σκοτ Σέφερντ στο 8′ και Κόνραντ Μπαλατόνι στο 11′. Τα πράγματα έγιναν χειρότερα στο 25′ όταν ο Άλαν Κουκ πήρε δεύτερη κίτρινη κάρτα κι η «Στένι» έμεινε με 10 παίκτες. Ο Έινταν Γουίλσον έκανε το 3-0 με κεφαλιά στο 47′ στο 62′ ο Ντάνιελ Χάντλινγκ το 4-0. Ο Μπαλατόνι έχασε μια ευκαιρία στο 66′ για ένα πέμπτο γκολ, η Στενχάουσμιουρ είχε μόνο ένα καλό σουτ του Σκοτ ΜακΛάφλιν έξω από την περιοχή.
Έχασε 3-1 στην έδρα της Έλγκιν, ήταν η τέταρτη ήττα στα 5 τελευταία παιχνίδια και βρέθηκε μόλις δύο βαθμούς πάνω από το βυθό της βαθμολογίας. Το εντυπωσιακό είναι ότι και τα τέσσερα γκολ σημειώθηκαν σε διάστημα 16 λεπτών στο πρώτο μέρος. Οι γηπεδούχοι είχαν μια καλή στιγμή στο 9′ -και τον άνεμο με το μέρος τους- η Κουίνς Παρκ ένα σουτ του Μουρ που απέκρουσε ο γκολκίπερ ΜακΧέιλ. Η Έλγκιν προηγήθηκε στο 23′ με το γκολ του Μπράιαν Κάμερον, οι «αράχνες» όμως ισοφάρισαν τρία λεπτά αργότερα. Κέρδισαν πέναλτι με τον Γκαλτ, το εκτέλεσε ο Σαλίμ Κούιντερ-Άισα, ο κίπερ της Έλγκιν απέκρουσε αλλά ο επιθετικός της Κουίνς Παρκ πήρε το ριμπάουντ κι έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα. Ο Σέιν Σάδερλαντ όμως σκόραρε στο 30′ και το 39′ χαρίζοντας τη νίκη στην Έλγκιν από το πρώτο μέρος. Η Κουίνς Παρκ ήταν απογοητευτική, δεν άξιζε τίποτα περισσότερο.
Μόνο η πρόσφατη παράδοση είναι υπέρ της Κουίνς Παρκ, η ομάδα του Μαρκ Ρόμπερτς έρχεται από κακή εμφάνιση, είναι γεγονός όμως ότι εκτός έδρας έχει πάρει περισσότερους βαθμούς. Τα παιχνίδια της τελευταία ανοίγουν, κάτι που ισχύει και για τη Στενχάουσμιουρ, το Over 2.5 στο 1.80 δεν είναι διόλου άσχημο.

17:00 Stirling Albion – Albion Rovers
Έφερε 0-0 στην έδρα της με την Κάουντενμπιθ, περισσότερο πήρε τον βαθμό παρά τον παραχώρησε, οι φιλοξενούμενοι είχαν δοκάρι στο 2′ με τον Κρις Ρέντον, ο οποίος αποδείχθηκε και μοιραίος παίκτης χάνοντας άλλες δύο σημαντικές ευκαιρίες. Η ομάδα του Στέρλινγκ είχε ένα καλό σουτ του Ντάρεν Ντάφι στο 38′, εμφανίστηκε βελτιωμένη στο δεύτερο ημίχρονο, η Κάουντενμπιθ πάντα ήταν πάλι καλύτερη, ο βαθμός κολακεύει την Άλμπιον. Παραμένει γεμάτο το απουσιολόγιο με τους Τζος Πίτερς (Ε, 4/3), Ντίλαν Μπάκεϊ (Ε, 4/0), Τζόρνταν Λόουντον (Α, 5/0) και Γκάρεθ Ρόντζερ (Α, 1/0, Λιγκ Καπ) και Κρεγκ Τρούθσντεϊλ (Α, 5/0) εκτός μάχης. Ο εξτρεμ Φρέιζερ Σκοτ συμπλήρωσε μια βδομάδα προπονήσεων κι ίσως μπει για πρώτη φορά φέτος στην αποστολή.
Έχασε 3-0 στην έδρα της πρωτοπόρου Κοβ Ρέιντζερς, παρασύρθηκε από τον ρυθμό της ομάδας από το Αμπερντίν, ο αρχηγός των φιλοξενούμενων, Μιτς Μέγγινσον άνοιξε το σκορ στο 25′, οι φιλοξενούμενοι μπορούσαν να πετύχουν κι άλλα γκολ στο πρώτο μέρος. Δεν τα κατάφεραν και παρότι συνέχιζαν να πιέζουν και στην επανάληψη, η Άλμπιον έμενε ζωντανή στο ματς. Οι ελπίδες της έσβησαν στο τελευταία τέταρτο, ο Σκοτ Ρος έκανε το 2-0 με κεφαλιά στο 75′ και τέσσερα λεπτά αργότερα ο Μέγγινσον πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του γκολ τελειώνοντας ουσιαστικά την αναμέτρηση. Το ματς με την Κοβ ήταν έτσι κι αλλιώς σε αυτό που δεν περίμενε κανείς να πάρουν βαθμούς, κομβικό το «εξάποντο» με τη Στέρλινγκ.
«Εξάποντο» μεταξύ ουραγών, θα προσπαθήσουν να εκμεταλλευθούν το γεγονός ότι η τελευταία Μπρέχιν έχει δύσκολο ματς με το Εδιμβούργο. Αμφίρροπη αναμέτρηση, η Άλμπιον Ροβερς ζορίζεται στο γκολ, σημαντικές οι ελλείψεις της Στέρλινγκ. Το ματς δείχνει κλειστό, το Under 2.5 στο 1.80 φαντάζει λογική επιλογή.