Scotland League Two

17:00 Albion Rovers – Stenhousemuir FC
Έχασε πάλι με 3-0, αυτή τη φορά από τη Στέρλινγκ Άλμπιον, ήταν η δεύτερη σερί ήττα την κρατά στην προτελευταία θέση της βαθμολογίας. Η Στέρλινγκ πίεσε αρκετά στο πρώτο μέρος, χρειάστηκε όμως να φτάσει στο 41′ για να κάνει τη μεγάλη φάση όταν ο Κάμερον Τόμσον έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι. Οι γηπεδούχοι συνέχιζαν να πιέσουν στο δεύτερο μέρος οι Ρόβερς έψαχναν σουτ έξω από την περιοχή για να απειλήσουν κι είχαν δύο καλές στιγμές με τους Ιστ και Τζόρνταν Στιούαρτ. Η Στέρλινγκ όμως άξιζε το προβάδισμα και το πήρε στο 59′ με τον Ντάριλ Ντάφι. Δέκα λεπτά αργότερα διπλασίασε τα τέρματα της με την κεφαλιά του Τζόρνταν ΜακΓκρέγκορ κι έφτασε κοντά σε ένα τρίτο γκολ στο 76′ με κεφαλιά του Κέβιν Νίκολ. Το πέτυχε τελικά στο 82′ με τον Σον Χίβερ, ένα λεπτό αργότερα οι Ρόβερς έχασαν μια μεγάλη ευκαιρία με κεφαλιά του Τζέισον Κρόουνς, το ματς είχε χαθεί πολύ νωρίτερα γι αυτούς. Τιμωρημένος ο Γουίλ Γκράχαμ (Ε, 11/0).
Έκανε τρίτη σερί ήττα, αυτή τη φορά εντός έδρας με 3-0 από την Κουίνς Παρκ κι είδε τις «αράχνες» να την πιάνουν στη βαθμολογία κι έχοντας καλύτερο συντελεστή τερμάτων να βρίσκονται από πάνω. Ήταν ένα αρκετά νευρικό ματς στο πρώτο 25λεπτο με τη μπάλα περισσότερο στον αέρα παρά στο έδαφος, με κεφαλιά άνοιξε και το σκορ στο 31′, με τον Σαλίμ Κούιντερ Άισα να πετυχαίνει το γκολ των φιλοξενούμενων. Η Κουίνς Παρκ είχε ακόμα μια επικίνδυνη κεφαλιά με τον Νίκ Τζέιμσον, η «Στένι» προσπαθούσε να απειλήσει με στημένες φάσεις χωρίς όμως να ανησυχήσει τον γκολκίπερ των φιλοξενούμενων. Τέσσερα λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Κάλβιν ΜακΓκρόρι έκανε το 2-0 για την Κουίνς Παρκ. Η Στενχάουσμιουρ προσπάθησε να αντιδράσει όμως οι σέντρες που επιχείρησε δεν δημιούργησαν προβλήματα στους φιλοξενούμενους που σκόραραν ξανά στο 71′ με τον Ντέιβιντ Γκαλτ.
Η νίκη δείχνει μονόδρομος για την Άλμπιον Ρόβερς κάθε άλλο παρά πείθει όμως. Η Στενχάουσμιουρ δεν είναι φόβητρο, εκτός έδρας όμως είναι πιο προσεκτική και χάνει δύσκολα. Απαραίτητη η κάλυψη με το 2 DNB στο 1.88

17:00 Annan Athletic – Cowdenbeath
Έχασε με το βαρύ 4-0 στην έδρα της Έλγκιν σε ένα ματς που βρέθηκε να χάνει 2-0 στο πρώτο πεντάλεπτο. Μόλις στο 4′ ο Μπράιαν Κάμερον άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους, ένα λεπτό αργότερα ο Ραμπίν Ομάρ έκανε το 2-0. Χέρι στην περιοχή από τον Κάιλ Μπάρτλεϊ στο 24′ με τον Σέιν Σάδερλαντ να εκτελεί εύστοχα το πέναλτι κάνοντας το 3-0. Ανύπαρκτη στο δεύτερο μέρος θα μπορούσε να δεχτεί κι άλλα γκολ με τον Σάδερλαντ να χάνει αρκετές ευκαιρίες. Φάνηκε να συνέρχεται στο δεύτερο μέρος με τον Τόμι Μιούρ να χάνει ευκαιρίες, στο 61′ όμως έμεινε με 10 παίκτες όταν ο Σουίνγκλχαρστ ο αρχηγός της ομάδας έκανε πέναλτι και αποβλήθηκε. Αυτή τη φορά ο γκολκίπερ, ΜακΧέιλ, έπιασε το πέναλτι του Σάδερλαντ, δεν απέφυγε όμως ένα τέταρτο γκολ πέντε λεπτά πριν το τέλος όταν ο Ομάρ σκόραρε ξανά, το τελικό 4-0 κολακεύει την Αθλέτικ. Τιμωρημένος ο Στίβεν Σουίνγκχαρστ (Α, 7/2) μετά την αποβολή του, αμφίβολος ο Τζόρνταν Γούντινγκ Χολτ (Μ, 7/0).
Έχασε 3-1 στην έδρα της από την πρωτοπόρο Κοβ Ρέιντζερς, πολύ καλύτεροι οι φιλοξενούμενοι άξιζαν τη νίκη. Οι «μικροί Ρέιντζερς» μπήκαν πολύ δυνατά, θα μπορούσαν να προηγηθούν στο 9′ όμως ο γκολκίπερ, Νταμπρόφσκι έκανε μια εντυπωσιακή απόκρουση. Η Κάουντενμπιθ ήταν αυτή που κατάφερε να προηγηθεί κόντρα στη ροή του αγώνα με κεφαλιά του Ντέιβιντ Κοξ στο 15′. Η πίεση των φιλοξενούμενων συνεχίστηκε, ζήτησαν μάταια ένα πέναλτι στη συνέχεια, για να ισοφαρίσουν στο 30′ με αυτογκόλ του Τζέιμι Τοντ. Ο Φρέιζερ Έιρντ έδωσε το προβάδισμα στην Κοβ στο 36′, μέχρι τότε ο Νταμπρόφσκι έκανε τη μία απόκρουση πίσω από την άλλη. Ο Έιρντ σκόραρε ξανά στο 78′ διαμορφώνοντας το τελικό 3-1 η «Μπλου Μπραζίλ» ήταν πολύ κατώτερη δεν άξιζε να πάρει κάτι από το ματς. Αμφίβολος ο Φρέιζερ Μούλεν (Α, 7/5) θα χρειαστεί τσεκάρισμα.
Και οι δύο ομάδες έρχονται από ήττες, η Κάουντενμπιθ δείχνει καλύτερη, είναι όμως κυρίως ομάδα έδρας μέχρι τώρα, ενώ η Άνναν είναι αήττητη στην έδρα της. Απαραίτητη η ασφάλεια του 1 DNB με την απόδοση στο 1.85.

17:00 Cove Rangers – Stirling Albion
Νίκησε 3-1 στη σκληρή έδρα της Κάουντενμπιθ, και μάλιστα με ανατροπή, ήταν μια επίδειξη δύναμης και καλού ποδοσφαίρου από την ομάδα του Πολ Χάρτλεϊ. Ξεκίνησε με κέφι κι έφτιαξε φάσεις, ο γκολκίπερ Νταμπρόφσκι δεν την άφησε να προηγηθεί και βρέθηκε ξαφνικά πίσω στο σκορ στο 15′ από την κεφαλιά του Ντέιβιντ Κοξ. Άσκησε μεγάλη πίεση στη συνέχεια, υποχρεώνοντας τον Νταμπρόφσκι σε σωρεία αποκρούσεων. Η ισοφάριση ήρθε στο 30′ με αυτογκόλ του Τζέιμι Τοντ και έξι λεπτά αργότερα ο Φρέιζερ Έιρντ έδωσε το προβάδισμα στους «μικρούς Ρέιντζερς». Ο Νταμπρόφσκι φάνταζε ο μοναδικός αντίπαλος, νικήθηκε ακόμα μια φορά στο 78′ από τον Έιρντ, η Κοβ θα μπορούσε να πετύχει περισσότερα γκολ έδειχνε ισοπεδωτική. Χωρίς αγωνιστικά προβλήματα, όλοι οι παίκτες είναι στη διάθεση του Πολ Χάρτλεϊ.
Νίκησε 3-0 στο «εξάποντο» την Άλμπιον Ρόβερς και πήρε βαθιά βαθμολογική ανάσα, άφησε δύο βαθμούς πίσω της τους Ρόβερς και τρεις την ουραγό Μπρέχιν. Μπήκε αποφασισμένη για τη νίκη, παρά την υπεροχή της όμως η πρώτη ξεκάθαρη ευκαιρία της ήταν στο 41′, όταν ο Κάμερον Τόμσον έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι. Με τους Ρόβερς να περιορίζονται σε σουτ έξω από την περιοχή, κατάφερε επιτέλους να προηγηθεί στο 59′ με τον Ντάριλ Ντάφι. Ο Τζόρνταν ΜακΓκρέγκορ έκανε το 2-0 με κεφαλιά στο 69′ κλειδώνοντας ουσιαστικά τη νίκη. Στο 82′ πέτυχε και τρίτο γκολ με τον Σον Χίβερ, οι φιλοξενούμενοι είχαν μια καλή στιγμή στη συνέχει με κεφαλιά του Τζέισον Κρόουνς, ήταν πολύ αργά για να διεκδικήσουν κάτι, πανάξια η νίκη της Στέρλινγκ. Εκτός μάχης οι Τζος Πίτερς (Ε, 4/3), Τζόρνταν Λόουντον (Α, 5/0) και Κρεγκ Τρούσντεϊλ (Μ, 5/0).
Απόλυτο φαβορί η Κοβ Ρέιντζερς, εξευτελιστικά μικρή η απόδοση του άσου, πολύ μικρό σε απόδοση και το Over 2.5. Χωρίς εκτός έδρας νίκη η Στέρλινγκ, φαντάζει απίθανο να την κάνει με την Κοβ, μπορεί όμως να βρει δίχτυα, το γκολ/γκολ στο 1.80 δείχνει εφικτό.

17:00 Edinburgh City – Elgin City
Πήρε σημαντική εκτός έδρας νίκη με 3-2 επί της Μπρέχιν, ήταν η τρίτη σερί νίκη και τη φέρνει στη 2η θέση, τρεις βαθμούς πίσω από την πρωτοπόρο Κοβ, με τα 4 από τα 5 γκολ του αγώνα να σημειώνονται στο τελευταίο πεντάλεπτο. Ένα εντυπωσιακό γκολ του Μαρκ Λάιρντ με σουτ έξω από την περιοχή στο 25′ έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του Εδιμβούργου που έφτασε δύο φορές κοντά σε ένα δεύτερο γκολ χωρίς να τα καταφέρει. Φάνηκε ότι αυτό θα τις αρκούσε όμως ο Εμίλ Ν’Γκόι ισοφάρισε στο 84′ για τη Μπρέχιν. Ο Ντάνιελ Χάντλινγκ έδωσε ξανά το προβάδισμα στο Εδιμβούργο ένα λεπτό αργότερα, με τους φιλοξενούμενους να κερδίσουν και πέναλτι στο 90′. Το εκτέλεσε ο Χάντλινγκ πετυχαίνοντας το δεύτερο προσωπικό του γκολ στο 91′, όμως στο 92′ η Μπρέχιν σκόραρε πάλι με τον Ν’Γκόι κάνοντας δραματικά τα λεπτα των καθυστερήσεων.
Νίκησε 4-0 την Άνναν Αθλέτικ φτάνοντας στις 5 σερί νίκες σε πρωτάθλημα και κύπελλο. Καθάρισε πολύ νωρίς το ματς με τα γκολ των Μπράιαν Κάμερον στο 4′ και Ραμπίν Ομάρ στο 5′. Στο 24′ κέρδισε πέναλτι σε χέρι του Κάιλ Μπάρτλεϊ, το εκτέλεσε εύστοχα ο Σέιν Σάδερλαντ κάνοντας το 3-0, για να χάσει 2-3 καλές ευκαιρίες στη συνέχεια, η Έλγκιν πήγαινε για μεγάλο σκορ. Η Άνναν βελτιώθηκε κάπως στο δεύτερο μέρος, στο 61′ όμως ο αρχηγός της, Στίβεν Σουίνγκλχαρστ έκανε πέναλτι και αποβλήθηκε. Αυτή τη φορά ο Σάδερλαντ νικήθηκε στην εκτέλεση του πέναλτι από τον γκολκίπερ, ΜακΧέιλ, με την Έλγκιν να συνεχίζει τις επιθέσεις ψάχνοντας κι άλλο γκολ. Το πέτυχε στο 85΄’ με τον Ομάρ να σκοράρει ξανά και το τελικό 4-0 να την αδικεί.
Το Εδιμβούργο μετρά μόνο νίκες στη δυνατή του έδρα, θα βρει όμως απέναντι του μια Έλγκιν που έρχεται από σερί νίκες. Εξαιρετικά αμφίρροπη αναμέτρηση ανάμεσα σε δύο ομάδες που βρίσκουν εύκολα δίχτυα τελευταία. Ο συνδυασμος γκολ/γκολ & Over 2.5 στο 1.80 δείχνει καλή επιλογή σε ένα ματς που δείχνει ανοικτό.

17:00 Queen’s Park FC – Brechin City
Επιστροφή στις νίκες με το εντυπωσιακό 3-0 στην έδρα της Στενχάουσμιουρ και μεγάλη βαθμολογική ανάσα για τον αρχαιότερο ποδοσφαιρικό σύλλογο της Σκωτίας. Ο Μαρκ Ρόμπερτς έκανε τέσσερις αλλαγές στο βασικό σχήμα, μόνο μία ήταν υποχρεωτική, και δικαιώθηκε από το αποτέλεσμα. Οι «αράχνες» προηγήθηκαν στο 31′ με την κεφαλιά του Σαλίμ Κούιντερ Άισα κι έφτασαν κοντά σε ένα δεύτερο γκολ με κεφαλιά του Νίκ Τζέιμσον, στο πρώτο μέρος η μπάλα παιζόταν στον αέρα. Τέσσερα λεπτά μετά την έναρξη του β’ μέρους ο Κάλβιν ΜακΓκρόρι έκανε το 2-0, η Κουίνς Παρκ δεν κινδύνευσε ιδιαίτερα, η «Στένι» περιορίστηκε σε κάποιες στημένες φάσεις. Ο Ντέιβιντ Γκαλτ διαμόρφωσε στο 71΄το τελικό 3-0 για την Κουίνς Παρκ, η νίκη ήρθε ευκολότερα απ’ ότι αναμενόταν. Αμφίβολος ο Τόμι Μπλοκ (Μ, 9/2) που φαίνεται να έχει υποστεί διάσειση, μεγάλη η απώλεια του Γουίλι Μιούρ (Τ, 11/0).
Υπέστη δεύτερη σερί εντός έδρας ήττα, αυτή τη φορά με 3-2 από το Εδιμβούργο, θα μπορούσε να πάρει το βαθμός στο τέλος όταν το ματς έγινε… ροντέο με 4 γκολ στα 6 τελευταία λεπτά. Το Εδιμβούργο προηγήθηκε στο 25′ με ένα φοβερό γκολ του Μαρκ Λάιρντ κι έχασε 2-3 καλές ευκαιρίες στη συνέχεια. Η Μπρέχιν ισοφάρισε απροσδόκητα στο 84′ με τον Εμίλ Ν’Γκόι να αποδεικνύεται «χρυσή αλλαγή» στο 85′ όμως ο Ντάνιελ Χάντλινγκ έκανε το 2-1 για το Εδιμβούργο που κέρδισε και πέναλτι στο 90′. Το εκτέλεσε ο Χάντλινγκ σκοράροντας ξανά, η Μπρέχιν απάντησε στο 92′ πάλι με τον Ν’Γκόι, δεν κατάφερε όμως να τελικά να πάρει κάτι από το ματς, παραμένει στον πάτο της βαθμολογίας. Χωρίς αγωνιστικά προβλήματα, πηγαίνει πλήρης στη Γλασκώβη.
Η Κουίνς Παρκ δείχνει έτοιμη για την πρώτη φετινή εντός έδρας νίκη της, η απόδοση του άσου όμως είναι μικρή, ενώ η απουσία του γκολκίπερ Μιούιρ πάντως για πρώτη φορά στο πρωτάθλημα είναι κομβική. Η Μπρέχιν παλεύει το ματς, το παιχνίδι δεν θα είναι εύκολο. Η Κουίνς Παρκ φέρνει πολύ συχνά τα 2-3 γκολ, με την απόδοση στο 2.00 αξίζουν το ρίσκο.