Scotland League Two

21:45 Annan Athletic – Brechin City
Νίκησε 1-0 την Κάουντενμπιθ το Σάββατο κι απέχει ένα βαθμό από την πρώτη τετράδα. Η «Κάουντεν» έχασε διπλή ευκαιρία να προηγηθεί στο 20′ με τον Άρτσι Τόμας, ο γκολκίπερ, Κρις Σμιθ, κράτησε όρθια την Άνναν. Καλύτερη η Κάουντενμπιθ στο πρώτο ημίχρονο, η Άνναν προηγήθηκε στην πρώτη της επίθεση στο β’ μέρος, ο Κάιλ Γουίλκι έστειλε με κεφαλιά τη μπάλα στα δίχτυα στο 51′. Ο Γουίλκι έχασε μια μεγάλη ευκαιρία να διπλασιάσει στο 66′ τα τέρματα της Άνναν που άξιζε ένα δεύτερο γκολ, όμως ο γκολκίπερ της «Μπλου Μπραζίλ» έκανε δύο εντυπωσιακές αποκρούσεις, στην κεφαλιά του Νάντε στο 76′ και το σουτ του Φλάναγκαν στο 78′. O Τζόρνταν Γούντινγκ Χολτ (Μ, 7/0) έχασε το ματς με την Κάουντενμπιθ και παραμένει αμφίβολος.
Έχασε 5-2 στη Γλασκώβη από την Κουίνς Παρκ, ήταν η τρίτη σερί ήττα της σε πρωτάθλημα και κύπελλο, έφτασε τα 5 ματς χωρίς νίκη. Βρέθηκε να χάνει 2-0 στο 15′ και 4-1 στο 35′ σε ένα εφιαλτικό πρώτο ημίχρονο. Οι Κουίντερ-Άισα στο 11′ και Κάλβιν ΜακΓκρόρι στο 15′ σκόραραν για τους γηπεδούχους, η Μπρέχιν μείωσε στο 22′ με πέναλτι που εκτέλεσε εύστοχα ο Πολ ΜακΜάνους, με πέναλτι του Λιντούρεν η Κουίνς Παρκ έκανε το 3-1 τρία λεπτά αργότερα. Ο Σάμερς έκανε το 4-1 στο 35′ για τις «αράχνες» η… σεμνή τελετή είχε τελειώσει για τη Μπρέχιν. Η Κουίνς Παρκ συνέχισε να κάνει φάσεις κι έφτασε στο 5-1 με κεφαλιά του Κουίντερ-Άισα. Οι γηπεδούχοι χαλάρωσαν στη συνέχεια κι η Μπρέχιν μείωσε στο 84′ με τον Λουκ Γουότ. Όπως αναμενόταν ο Μαρκ Γουίλσον τα έβαλε με την άμυνα του που έχει δεχτεί 10 γκολ στα τρία τελευταία παιχνίδια.
Αναμενόμενα μικρή η απόδοση του άσου, με την Άνναν να είναι αήττητη στην έδρα της και την ουραγό Μπρέχιν τραγική αμυντικά. H δύο ομάδες θα συναντηθούν για τέταρτη φορά φέτος η Άνναν έχει κερδίσει και τις δύο εκτός έδρας, στην έδρα της όμως δεν έχει κερδίσει ποτέ τη Μπρέχιν. Τα 2-3 γκολ στο 2.12 αξίζουν το ρίσκο, δύσκολα ανοίγουν τα ματς της Άνναν.