Scotland League Two

17:00 Albion Rovers – Cowdenbeath
Υπέστη βαριά εντός έδρας ήττα με 4-1 στο ντέρμπι του Λάναρκσιρ με την Ερντριόνιανς και αποκλείστηκε από το κύπελλο Σκωτίας. Ήταν η πρώτη συνάντηση των δύο ομάδων μετά από 18 μήνες κι η ανωτερότητα της Ερντριόνιανς παραπάνω από εμφανής. Ο γκολκίπερ των Ρόβερς, Ράιαν Γκούντφέλοου χρειάστηκε να κάνει δύο αποκρούσεις στα πρώτα τρία λεπτά σταματώντας τους Κίεραν Μίλαρ και Άλι Ρόι. Νικήθηκε στο 14′ από τον Κέρτις Ρόμπερτς, τα «διαμάντια» συνέχισαν να πιέζουν ψάχνοντας και για άλλα γκολ. Μοναδική καλή στιγμή στο πρώτο μέρος για την Άλμπιον μια ευκαιρία που έχασε ο αμυντικός Μπράιαν Γουόρτον. Ισοφάρισε στο 51′ με αυτογκόλ του Κρίγκντον, με την Ερντριόνιανς να συνεχίζει τις επιθέσεις. Ο Κρίγκντον εξιλεώθηκε πετυχαίνοντας δύο γκολ στο 60′ και το 83′, ο Κάιλ ΜακΝτόναλντ έκανε το 4-1 στο 87′ το σκορ δικαιώνει την απόδοση των «διαμαντιών».
Έδωσε πριν από δύο βδομάδες το τελευταίο επίσημο παιχνίδι της, είχε κερδίσει 1-0 την Κουίνς Παρκ κι είναι στην 3η θέση της βαθμολογίας. To γκολ που είχε κρίνει το ματς είχε σημειωθεί στο 20′ από τον Ρόμπι Μπιουκάναν, η Κουίνς Παρκ είχε δοκάρι στο 29′ με τον Ντέιβιντ Γκαλντ, σε μια αναμέτρηση που αποδείχθηκε επεισοδιακή. Η Κάουντενμπιθ έμεινε με 10 παίκτες στο 57′ όταν ο Κοξ αποβλήθηκε για ένα σκληρό φάουλ, το ματς έγινε πολύ σκληρό, άλλοι πέντε παίκτες της «Κάουντεν» πήραν κίτρινη. Κίτρινες και για πέντε παίκτες της Κουίνς Παρκ και οι «αράχνες» τελείωσαν με δέκα παίκτες το ματς, αποβλήθηκε στο 94′ ο Ράιαν Φίνι. Τιμωρημένος για την «Κάουντεν» ο Ντέιβιντ Κοξ (Ε, 11/4) μετά την αποβολή του, χάνει το ματς με την Άλμπιον Ρόβερς.
Η Κάουντενμπιθ είναι πολύ καλύτερη, εκτός έδρας όμως δεν δείχνει συχνά την ανωτερότητα της. Η Άλμπιον στηρίζεται στην έδρα της και θα προσπαθήσει -τουλάχιστον- να αποφύγει την ήττα, η άμυνα της πάντως δέχεται εύκολα γκολ. Βρίσκει όμως δίχτυα, το Over 2.5 στο 1.73 δείχνει πιθανό.

17:00 Annan Athletic – Cove Rangers
Έχασε 4-3 στο Εδιμβούργο κι αποκλείστηκε από το κύπελλο Σκωτίας, σε ένα ματς που πάλεψε μέχρι το τέλος. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με δύο γκολ του Μπλερ Χέντερσον στο 21′ και το 24′ κι όταν ο Τζόνι Κουρτ έκανε το 3-0 στο 28′ η αναμέτρηση φάνηκε να έχει κριθεί. Η Άνναν όμως δεν τα παράτησε, μείωσε με τον Νέιθαν Φλάναγκαν τρία λεπτά μετά την έναρξη του β΄μέρους, και παρότι ο Άλεξ Χάρις έκανε το 4-1 για το Εδιμβούργο ένα λεπτό αργότερα, η Αθλέτικ δεν πτοήθηκε. Μείωσε στο 69′ με πέναλτι που εκτέλεσε εύστοχα ο Τόμι Μιούρ και στο 80′ ο Φλάναγκαν πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του γκολ κάνοντας το 4-3. Δεν κατάφερε ωστόσο να φτάσει στη ισοφάριση, είχε στο 90′ ένα σουτ του Σκοτ ΜακΛιν έξω από την περιοχή που έφυγε άουτ. Αμφίβολος ο Κάιλ Μπράντλεϊ (Α, 10/0).
Κέρδισε πριν από δύο βδομάδες 3-0 τη Μπρέχιν, ήταν η τέταρτη σερί νίκη της, συνεχίζει να οδηγεί την κούρσα στη Λιγκ 2. Είχε ζοριστεί αρκετά, μιας κι είχε χάσει αρκετές ευκαιρίες, είχε και δοκάρι, η μπάλα δεν έμπαινε στα δίχτυα, η Μπρέχιν έδειχνε να αντέχει με τον γκολκίπερ,Ρος Σινκλέρ να κάνει τη μία απόκρουση πίσω από την άλλη, 33 προσπάθεις είχε η Κοβ, οι 16 εντός εστίας. Η είσοδος του έμπειρου Τζίμι Σκοτ στο 72′ έδωσε τη λύση, έφτιαξε το γκολ που πέτυχε στο 78′ ο Μιτς Μέγκινσον. Ο Ντέκλαν Γκλας έκανε το 2-0 στο 83′, το ματς είχε πια κριθεί, με κεφαλιά του Σκοτ Ρος στο 92′ διαμορφώθηκε το τελικό 3-0. Μοναδικοί απόντες οι τραυματίες Κρις Αντονιάτσι (Ε, 8/2), Ράιαν Στράχαν (Α, 3/0) και Μάτι Σμιθ (Ε, 8/2).
Μεγάλο φαβορί η Κοβ Ρέιντζερς, έχει διαφορά από τις άλλες ομάδες αυτό όμως δεν δικαιολογεί την εξευτελιστικά μικρή απόδοση του διπλού, η Άνναν είναι αήττητη στην έδρα της. Στο Εδιμβούργο οι γηπεδούχοι έδειξαν ότι δεν τα παραπάνω, το ματς θα είναι δύσκολο για το φαβορί, στο 3.35 το 1Χ αξίζει το ρίσκο ανεξαρτήτως αποτελέσματος.

17:00 Brechin City – Stenhousemuir FC
Έδωσε πριν δύο βδομάδες το τελευταίο επίσημο παιχνίδι, έχασε 3-0 στην έδρα της Κοβ Ρέιντζερς, ήταν η πέμπτη σερί ήττα, έφτασε τα 7 ματς χωρίς νίκη και παραμένει στο βυθό της βαθμολογίας. Στο ματς με τους «μικρούς Ρέιντζερς» κλείστηκε πίσω και προσπάθησε να χτυπήσει στην κόντρα, κορυφαίος ο γκολκίπερ, Ρος Σινκλέρ. Η Κοβ είχε δοκάρι και πολλές ευκαιρίες, χρειάστηκε να φτάσει στο 78′ για να λυγίσει τη Μπρέχιν, ο Μιτς Μέγκινσον άνοιξε το σκορ, στο 83′ ο Ντέκλαν Γκλας έκανε το 2-0, για να έρθει κι ένα τρίτο από την κεφαλιά του Σκοτ Ρος στο 92′. Ο Μαρκ Γουίλσον έχει όλους τους παίκτες στη διάθεση του μιας και o Κρις ΜακΛάφλιν (Α, 12/0) εξέτισε την ποινή του κι επιστρέφει, ενώ διαθέσιμος είναι και ο -δανεικός από τη Σεντ Τζόνστον- Όλι Χάμιλτον (Ε, 11/0) που προπονήθηκε κανονικά.
Έχασε με το βαρύ 4-1 στην έδρα της από την Πάρτικ Θιστλ και αποκλείστηκε από το Τσάλεντζ Καπ, ήταν η πέμπτη σερί ήττα, πριν δύο βδομάδες αυτό το ματς, παραμένει πάντως πάνω από τις δύο τελευταίες θέσεις. H oμάδα της Τσάμπιονσιπ προηγήθηκε στο 34′ με τον Κόουλ, η Στενχάουσμιουρ ισοφάρισε στο 68′ με τον Ντέιβιντ Χόπκερκ. Δύο λεπτά αργότερα όμως η Θιστλ πήρε πάλι το προβάδισμα με το γκολ του Χάρκινς και μαζί και το κουράγιο της «Στένι». Δέχτηκε ακόμα δύο γκολ από τον Σλέιτερ στο 79′ και τον βετεράνο πια Κένι Μίλερ στο 86′. Απέκτησε τον 23χρονο επιθετικό Μπότι Μπιαμπί που έχει παίξει και με τη Φόλκερκ στην Τσάμπιονσιπ, δεν αντιμετωπίζει προβλήματα τραυματισμών.
Η αγωνιστική απραξία μόνο καλό μπορεί να έκανε στις δύο ομάδες, καμία τους δεν πείθει. Μεγαλύτερη από την αγωνιστική δράση η αποχή των γηπεδούχων που προσπαθούν να ξεκολλήσουν από την τελευταία θέση. Το 1Χ στο 1.80 δείχνει ασφαλές.

17:00 Elgin City – Stirling Albion
Έχασε στην έδρα της με 3-1 από την Αλόα και αποκλείστηκε από το κύπελλο Σκωτίας. Προηγήθηκε στο 26′ με τον Ρόρι ΜακΊγουαν, δέχτηκε πολύ μεγάλη πίεση στη συνέχεια, η Αλόα έδειξε γιατί παίζει δύο κατηγορίες πιο πάνω. Δημιούργησε κι έχασε αρκετές ευκαιρίες στο πρώτο μέρος, έφτασε στην ισοφάριση τρία λεπτά μετά το ξεκίνημα του β’ ημιχρόνου με το γκολ του Σκοτ Τάγκαρντ. Ο Κέβιν Κόουλι σκόραρε για την Έλγκιν στο 58′ δίνοντας ελπίδες, τις έσβησε όμως πέντε λεπτά αργότερα ο Κέβιν Ο’ Χάρα κάνοντας το 3-1 για την Αλόα. Ακολούθησε μπαράζ ευκαιριών για τους φιλοξενούμενους, το τελικό σκορ κολακεύει την Έλγκιν που στρέφει πια την προσοχή της στο πρωτάθλημα της Λιγκ 2. Αναμένεται πλήρης δεν υπάρχουν προβλήματα τιμωριών ή τραυματισμών.
Έχασε 2-0 στην έδρα της από την Κλάιντ και αποκλείστηκε από το κύπελλο Σκωτίας. Είχε την πρώτη καλή στιγμή με τον Πολ Γουίλις, απέκρουσε ο γκολκίπερ της Κλάιντ, Ντέιβιντ Μίτσελ. Ο Μίτσελ νίκησε στη συνέχεια τον Ντίλαν Μπίκεϊ σε τετ-α-τετ, δεν ήταν η μέρα της Άλμπιον, αντί να προηγηθεί, δέχτηκε γκολ στην εκπνοή του ημιχρόνου από τον Ντάρεν Σμιθ. Η συνέχεια ανήκε στην Κλάιντ που κυνήγησε το δεύτερο γκολ στο β’ μέρος, έχασε ευκαιρίες με τους Άλεξ Πέτκοφ και Ντέιβιντ Γκουντγουίλι. Ο γκολκίπερ Μπλέρ Κάρι κράτησε όσο μπορούσε τη Στίρλινγκ στο ματς, στις καθυστερήσεις έκανε πέναλτι στον Γκουντγουίλι. Το εκτέλεσε ο ίδιος ο… παθών, 2-0 το τελικό σκορ η Άλμπιον αποχαιρέτησε το κύπελλο. Aμφίβολος ο Τζος Πίτερς (Ε, 4/3), τιμωρημένος ο Ντάριλ Ντάφι (Ε, 12/2).
Χωρίς εκτός έδρας νίκη η Στέρλινγκ Άλμπιον, δεν θα πέσει αμαχητί, δύσκολα όμως θα πάρει κάτι από το ματς. Η Έλγκιν, έκανε τις δύο πρόσφατες ήττες με Ρέιθ και Αλόα, μπορεί -έστω και δύσκολα- να φτάσει στη νίκη, ο άσος στο 1.87 δείχνει δυνατός.

17:00 Queen’s Park FC – Edinburgh City
Νίκησε 2-1 εκτός έδρας την Κουίν οφ δε Σάουθ της Τσάμπιονσιπ και προκρίθηκε στον 4ο γύρο του κυπέλλου Σκωτίας, θα αντιμετωπίσει την Κιλμάρνοκ εκτός έδρας.Μεγάλος πρωταγωνιστής για τις «αράχνες» ο Σαλίμ Κουίντερ-Άισα, που πέτυχε και τα δύο γκολ της ομάδας της Γλασκώβης. Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλύτερα κι έκαναν κάποιες φάσεις, αιφνιδιάστηκαν όταν ο Κουίντερ-Άισα άνοιξε το σκορ με κεφαλιά στο 15′, ενώ έφτασε κοντά και σε ένα δεύτερο γκολ στο 23′, πάλι με κεφαλιά. Η Κουίνι οφ δε Σάουθ πέρασε μπροστά κι άρχισε να χάνει ευκαιρίες, στο 30′ ο Κουίντερ-Άισα έκανε το 2-0. Όπως αναμενόταν η «Κουίνς» πίεσε πολύ στο δεύτερο ημίχρονο, δεν κατάφερνε όμως να νικήσει τον γκολκίπερ Γουίλι Μιούρ. Όταν το έκανε, στο 92′ με τον Κόνορ Μάρεϊ, ήταν πια αργά για να αλλάξει κάτι. Τιμωρημένος ο Ράιαν Φίνι (Α, 1/0).
Έκανε τα εύκολα δύσκολα, ενώ κέρδιζε 4-1 στο τέλος επικράτησε με 4-3 της Άνναν Αθλέτικ και προκρίθηκε στον 4ο γύρο του κυπέλλου Σκωτίας, κληρώθηκε με τη Χάμιλτον εκτός έδρας. Προηγήθηκε με δύο γκολ του Μπλερ Χέντερσον στο 21′ και το 24′ κι όταν ο Τζόνι Κουρτ έκανε το 3-0 στο 28′ έδειχνε όχι απλά ότι θα κάνει περίπατο, αλλά ότι πήγαινε για μεγάλο σκορ. Η Άνναν μείωσε τρία λεπτά μετά το ξεκίνημα του β’ μέρους, ο Άλεξ Χάρις έκανε στο αμέσως επόμενο λεπτό το 4-1 το Εδιμβούργο, το ματς όμως δεν είχε τελειώσει. Με πέναλτι του Τόμι Μιούρ στο 69′ κι ένα ακόμα γκολ του Φλάναγκαν στο 80′ η Άνναν είχε μειώσει σε 4-3 κι έψαχνε την ισοφάριση. Είχε ένα σουτ του Σκοτ ΜακΛιν που δε βρήκε στόχο στο 90′, οι παίκτες του Εδιμβούργου άκουσαν με ανακούφιση το σφύριγμα της λήξης.
Φαβορί η ομάδα του Εδιμβούργο, έχει τον πρώτο λόγο, ειδικά στη Γλασκώβη, η Κουίνς Παρκ μετρά μόλις μία νίκη σε 6 ματς στην έδρα της. Η νεανική ομάδα του Ρόμπερτς όμως είναι μαχητική κι αρκετά ενθουσιώδης, γι αυτό θα καταφύγουμε στο 2DNB του 1.70.