Scotland League Two

21:45 Stenhousemuir FC – Elgin City
Πήρε σημαντική νίκη με 2-1 στην έδρα της ουραγού Μπρέχιν το Σάββατο. Oι γηπεδούχοι έψαχναν απεγνωσμένα για τη νίκη κι έχασαν δύο ευκαιρίες στο ξεκίνημα με τους Ράιαν ΜακΚόρντ και Όλι Χάμιλτον. Η Στενχάουσμιουρ όμως ήταν αυτή που προηγήθηκε στο 17′ με σουτ του Άλαν Κουκ έξω από την περιοχή. Η «Στένι» έφτασε κοντά και σε ένα δεύτερο γκολ στη συνέχεια, όμως ο γκολκίπερ της Μπρέχιν, Λιούις ΜακΜίν, σταμάτησε τον Μπότι Μπιαμπί και λίγο αργότερα τον Άντι Μουνρό. Η Μπρέχιν ισοφάρισε πέντε λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου με κεφαλιά του ΜακΚόρντ, η Στενχάουσμιουρ απάντησε με δύο απανωτές ευκαιρίες, όμως ούτε η κεφαλιά του Τζόρνταν Άρμστρονγκ, ούτε το σουτ του Ντέιβιντ Χόπκερκ βρήκαν δίχτυα. Ο Ντίλαν Ντάικς το κατάφερε στο 70′, στέλνοντας τη μπάλα να βρει το δοκάρι πριν καταλήξει στα δίχτυα. Η ομάδα του Ντέιβι Άιρονς πήρε όλους τους βαθμούς.
Στο 93′ έχασε 2-1 στην έδρα της από τη Στέρλινγκ Άλμπιον, γνωρίζοντας τρίτη σερί ήττα, έφτασε τα 4 ματς χωρίς νίκη σε όλες τις διοργανώσεις. Η Στέρλινγκ πάντως ξεκίνησε καλύτερα, έχασε τρεις ευκαιρίες μέσα στο πρώτο εικοσάλεπτο, στο 27′ η πρώτη καλή στιγμή για την Έλγκιν, ένα σουτ του Κόνορ Ο’Κοφ έξω από την περιοχή. Η Άλμπιον βρήκε το γκολ που δικαιούνταν στο 33′ με τον Ντίλαν Μπίκεϊ, έχασε δύο ευκαιρίες να σκοράρει ξανά στο πρώτο ημίχρονο, σημαντικότερη αυτή στο 39′ με την κεφαλιά του Ντίλαν Μακίν. Το δεύτερο ημίχρονο ανήκε στην Έλγκιν που πολύ πολύ δυνατά, κάνοντας τρεις φάσεις στα 6 πρώτα λεπτά της επανάληψης. Έφτασε στην ισοφάριση στο 73′ με την κεφαλιά του Στέφεν Μπρόνσκι και κυνήγησε την ολική ανατροπή, το ματς ήταν ανοικτό. Το πήρε η Άλμπιον με το γκολ του Τζος Πίτερς στο 93′ για «φτηνά γκολ» έκανε ο αμυντικός της Έλγκιν, Μπρόνσκι που είχε ισοφαρίσει προσωρινά.
Ζόρικο ματς, καμία από τις δύο ομάδες δεν εμπνέει εμπιστοσύνη, μικρές οι αποδόσεις στα πιθανά G/G και Over 2.5. Παρά την εντός έδρας ήττα της, η Έλγκιν του Άιρονς δείχνει πιο σταθερή. Απαραίτητη η κάλυψη του 2 DNB με την απόδοση στο 1.80.