Scotland League Two

17:00 Albion Rovers – Queen’s Park FC
To εντός έδρας παιχνίδι της με την Κάουντενμπιθ αναβλήθηκε το περασμένο Σάββατο, αλόγω ακαταλληλότητας του αγωνιστικού χώρου. Αυτό σημαίνει έδωσε πριν από δύο βδομάδες το τελευταίο επίσημο παιχνίδι της, είχε γνωρίσει βαριά εντός έδρας ήττα με 4-1 από την Ερντριόνιανς στο ντέρμπι για το Τσάλεντζ Καπ. Είχε υποταχθεί στην ανωτερότητα των «διαμαντιών» δέχτηκε μεγάλη πίεση και το πρώτο γκολ στο 14′ από τον Κέρτις Ρόμπερτς. Ισοφάρισε στο 54′ με αυτογκόλ του Κρίγκντον, ο οποίος όμως εξιλεώθηκε στη συνέχεια πετυχαίνοντας δύο γκολ στο 60′ και το 83′, για να έρθει κι ένα τέταρτο από τον Κάιλ ΜακΝτόναλντ στο 87′. Αμφίβολος ο Τζόρνταν Στιούαρτ (Α, 7/0).
Πέτυχε δεύτερη σερί νίκη με το ίδιο σκορ, 2-1 επί του Εδιμβούργου και ανέβηκε στην 5η θέση της βαθμολογίας. Μπήκε δυνατά από το ξεκίνημα κι έχασε δύο ευκαιρίες, τη δεύτερη στο 10′ με τον Τζακ Παρντό, αυτός όμως ήταν που άνοιξε το σκορ τέσσερα λεπτά αργότερα. Ο γκολκίπερ Γουίλι Μιούρ έκανε δύο αποκρούσεις στο 34′ και το 35′, ενώ το Εδιμβούργο είχε και δοκάρι στο 43′ με τον Ντάνιελ Χάντλινγκ. Οι «αράχνες» βρήκαν χώρους κι έκαναν φάσεις στο β’ μέρος για να διπλασιάσουν τα τέρματα τους στο 84′ όταν ο Κούιντερ-Άισα έφτασε τα 11 γκολ φέτος. Το Εδιμβούργο μείωσε στο 92′ με τον Άλαν Σμιθ. Η Κουίνς Παρκ σάρωσε τις βραβεύσεις του Νοεμβρίου, με τον τεχνικό της, Μαρκ Ρόμπερτς και τον επιθετικό της, Σαλίμ Κούιντερ-Άισα, να αναδεικνύονται προπονητής και παίκτης του μήνα αντίστοιχα, για τον μήνα που πέρασε.
Σε καλύτερη κατάσταση η Κουίνς Παρκ, η Άλμπιον όμως -που παλεύει για την παραμονή- ποντάρει πολύ στην έδρα της. Χωρίς εκτός έδρας ισοπαλία η Κουίνς Παρκ, δεν αποκλείεται να είναι αυτή η πρώτη σε ένα ματς που δείχνει να έχει γκολ, χωρίς όμως να ξεφεύγει το σκορ. Τα 2-3 γκολ στο 2.08 αξίζουν το ρίσκο.

17:00 Cowdenbeath – Elgin City
Αναβλήθηκε το εκτός έδρας παιχνίδι της στην έδρα της Άλμπιον Ρόβερς το περασμένο Σάββατο, λόγω ακαταλληλότητας του αγωνιστικού χώρου. Μετρά τρεις βδομάδες χωρίς επίσημο παιχνίδι, είχε δώσει στην έδρα της το τελευταίο κι είχε επικρατήσει 1-0 της Κουίνς Παρκ. «Θέλαμε να παίξουμε απεγνωσμένα περιμέναμε όμως την αναβολή, γιατί το δελτίο καιρού είχε προβλέψει τον παγετό» τόνισε ο τεχνικός της «Κάουντεν» Γκάρι Μπόλαν που τόνισε ότι είναι πολύ σημαντικό το παιχνίδι κόντρα στην Έλγκιν. Η «Μπλου Μπραζίλ» έχει στο μεταξύ ειδοποιήσει την ομοσπονδία ότι θα αποχωρήσει από αγώνα αν ακουστούν αποδοκιμασίες σε βάρος του ποδοσφαιριστή της, Ντέιβιντ Κοξ. Ο Κοξ είχε κάνει απόπειρα αυτοκτονίας το 2014, είχε ψυχολογικά προβλήματα, ήταν αποδέκτης πολλών αποδοκιμασιών και άσχημων συνθημάτων. Αυτά φαίνεται να έχουν επιστρέψει φέτος γι αυτό και η «Κάουντεν» ξεκαθάρισε τις προθέσεις της.
Έφερε 2-2 την Τρίτη στην έδρα της Στενχάουσμιουρ, παρότι κέρδιζε 2-0 στο 31′, στο 95′ δέχτηκε την ισοφάριση. Απορρόφησε γρήγορα την πίεση που δέχτηκε στην αρχή, άνοιξε το σκορ στο 29′ με τον Κέιν Χέστερ και δύο λεπτά αργότερα σκόραρε ξανά με κεφαλιά του Ρόρι ΜακΊγουαν. Οι γηπεδούχοι ξαναμπήκαν στο ματς στο 35′ με πέναλτι που κέρδισε και εκτέλεσε εύστοχα ο Μπόμπι Μπιαμπί, για να πάρουν το βαθμό στο 95′ με την κεφαλιά του αρχηγού τους , Άντι Μανρό. «Έπρεπε να είχαμε σκοτώσει το ματς νωρίτερα δεν πήραμε όμως τις σωστές αποφάσεις τις κατάλληλες στιγμές» τα λόγια του Γκάβιν Πράις που είδε την ομάδα του να αγγίζει την πρώτη εκτός έδρας νίκη της μετά τον Οκτώβριο. «Δεν μπορούμε πια να το αλλάξουμε, μόνο να συνέλθουμε και να προχωρήσουμε» κατέληξε ο τεχνικός της Έλγκιν.
Το ματς δείχνει αμφίρροπο, σαφέστατο το προβάδισμα της Κάουντενμπιθ που έχει ισχυρή έδρα και καλή ομάδα. Η Έλγκιν όσο καλά και να παίζει δείχνει λίγο να… κολλάει εκτός έδρας. Δεν έχει χάσει όμως στα τρία τελευταία εκτός έδρας παιχνίδια της κι είναι παραπάνω από ανταγωνιστική, απαραίτητη η κάλυψη του 1 DNB με την απόδοση στο 1.93.

17:00 Edinburgh City – Cove Rangers
Έχασε 2-1 στη Γλασκώβη από την Κουίνς Παρκ, ήταν η πρώτη της ήττα μετά από 6 παιχνίδια, παρέμεινε στη 2η θέση έχασε όμως την ευκαιρία να μειώσει τη διαφορά από την πρωτοπόρο Κοβ Ρέιντζερς. Αιφνιδιάστηκε από την ορμή των γηπεδούχων που είχαν ήδη κάνει δύο φάσεις πριν ανοίξουν το σκορ στο 14′ με τον Τζακ Παρντό. Αντέδρασε στη συνέχεια κι έκανε φάσεις, θα μπορούσε να είχε ισοφαρίσει πριν το ημίχρονο, ο γκολκίπερ των γηπεδούχων, Γουίλι Μιούρ, έκανε δύο αποκρούσεις σε ισάριθμα λεπτά (στο 34′ και το 35′), στο 43′ το Εδιμβούργο είχε δοκάρι με τον Ντάνιελ Χάντλινγκ. Στο δεύτερο μέρος εκτέθηκε πολλές φορές ψάχνοντας την ισοφάριση, δέχτηκε ένα ακόμα γκολ στο 84′ από τον Κούιντερ-Άισα κι όταν μείωσε στο 92′ με τον Άλαν Σμιθ ήταν πια αργά.
Διασύρθηκε με 6-1 από την Άνναν Αθλέτικ σε ένα ματς που προηγήθηκε στο 8′! Ο Τζέιμι Μέισον ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ, για να δεχτεί η Κοβ Ρέιντζερς δύο γκολ σε δύο λεπτά από τους Νέιθαν Φλάναγκαν στο 27′ και Μπροκ Γουάτσον στο 29′. Σε κακή μέρα ο Σκοτ Ρος έκανε δύο πέναλτι, τα μετέτρεψε σε γκολ ο Τόμι Μιούιρ στο 33′ και το 56′. Στο 78′ ο Νίγια Τζόσεφ έκανε το 5-1, δύο λεπτά αργότερα η Κοβ έμεινε με 10 παίκτες όταν αποβλήθηκε ο Γκλας. Στο 88′ ο Μιούρ έκανε χατ-τρικ διαμορφώνοντας το εντυπωσιακό 6-1. O τεχνικός των «μικρών Ρέιντζερς» Πολ Χάρτλεϊ δήλωσε ότι δεν θα ψάξει για δικαιολογίες αναφέρθηκε πάντως σε τραυματισμούς. Αμφίβολοι οι Χάρι Μίλνε (Α, 14/3) και Ντάνιελ Χίγκινς (Α, 14/2), τιμωρημένος ο Ντέκλαν Γκλας (Μ, 14/5) που αποβλήθηκε. Στο μεταξύ ο διευθυντής της ομάδας, Γκραντ Μούρχαουζ (γιος του προέδρου της ομάδας) και ο γυμναστής της ομάδας νέων Γκάρι Χέικ, κατηγορούνται για στοιχηματισμό κι αναμένεται να τιμωρηθούν από την ομοσπονδία.
Αναμέτρηση κορυφής με τη 2η ομάδα της βαθμολογίας να υποδέχεται την πρωτοπόρο. Η Κοβ θέλει να ξεσπάσει μετά τον διασυρμό από την Άνναν, πηγαίνει όμως πάλι σε μια αήττητη έδρα. Το Εδιμβούργο μετρά 6-1-0 στην έδρα του το ματς είναι δυσκολότερο απ’ ότι φαίνεται. Δείχνει πάντως ανοικτό, το γκολ/γκολ & Over 2.5 είναι στο 1.70.

17:00 Stenhousemuir FC – Annan Athletic
Στο 95′ έφερε 2-2 στην έδρα της με την Έλγκιν την Τρίτη, βρέθηκε να χάνει 2-0 στο 31′. Μπήκε ορεξάτη στο ματς και φάνηκε να πιέζει, δέχτηκε όμως δύο γκολ μέσα σε δύο λεπτά από τον Κέιν Χέστερ στο 29′ και την κεφαλιά του Ρόρι ΜακΊγουαν στο 31′. Κατάφερε να μειώσει στο 35′ με πέναλτι που κέρδισε και εκτέλεσε εύστοχα ο Μπόμπι Μπιαμπί και ξαναμπήκε στο ματς. Πίεσε πολύ, κυρίως με στημένες φάσεις, το γκολ δεν φάνηκε να έρχεται. Λυτρώθηκε στο τέλος των καθυστερήσεων όταν ο αρχηγός της ομάδας, Άντι Μανρό, έφερε με κεφαλιά το ματς στα ίσα. Αμφίβολος ο Ντέιβιντ Μαρς (Α, 13/1) που χτύπησε στο κεφάλι κι έγινε αλλαγή, αμφίβολος και ο μέσος Τόμας Χάλεραν (9/1).
Διέλυσε με 6-1 την πρωτοπόρο Κοβ, επέστρεψε με τον πλέον εμφατικό τρόπο στις νίκες μετά από δύο σερί ήττες. Διατήρησε το αήττητο της έδρας της στην πιο πειστική της εμφάνιση, με τον Τόμι Μιούιρ να κάνει χατ-τρικ εκτελώντας δύο πέναλτι. Βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 8′ από το γκολ του Τζέιμι Μέισον, η αντίδραση της όμως ήταν εκπληκτική. Γύρισε το ματς μέσα σε δύο λεπτά με τα γκολ των Νέιθαν Φλάναγκαν στο 27′ και Μπροκ Γουάτσον στο 29′. Το 3-1 έγινε στο 33′ με πέναλτι του Μιούρ, το δεύτερο μέρος ήταν ακόμα πιο εντυπωσιακό για τους γηπεδούχους. Ο Σκοτ Ρος που είχε κάνει το πέναλτι στο πρώτο μέρος παραχώρησε ακόμα ένα, ο Μιούιρ έκανε το 4-1, και στο 78′ έδωσε την ασίστ στον Νίγιά Τζόσεφ που έκανε το 5-1. Ο Μιούιρ ολοκλήρωσε τον θρίαμβο στο 88′ σκοράροντας χωρίς να χρειαστεί να εκτελέσει πέναλτι. Χωρίς προβλήματα η Άνναν που θέλει να δώσει συνέχεια στην εντυπωσιακή της εμφάνιση.
Η Άνναν είναι το φαβορί μετά το εντυπωσιακό 6-1 επί της Κοβ, είναι όμως γεγονός ότι χάνει μεγάλο μέρος της δυναμικότητας τους όταν παίζει μακριά από την έδρα της. Η «Στένι» είναι μαχητική και βρίσκει δίχτυα, το ματς δείχνει ανοικτό, το Over 2.5 στο 1.75 πολύ πιθανό.

17:00 Stirling Albion – Brechin City
Στο 93′ νίκησε με 2-1 στην έδρα της Έλγκιν, έκανε δεύτερη σερί νίκη και πήρε τεράστια βαθμολογική ανάσα. Ήταν καλύτερη στο ξεκίνημα χάνοντας τρεις ευκαιρίες στα πρώτα 20 λεπτά, η Έλγκιν έκανε την πρώτη της φάση στο 27′, ένα σουτ του Κόνορ Ο’Κοφ έξω από την περιοχή. Η Άλμπιον πήρε το προβάδισμα στο 33′ με τον Ντίλαν Μπίκεϊ και συνέχισε να κάνει φάσεις, έχασε δύο ευκαιρίες μεγαλύτερη αυτή του 39′ με την κεφαλιά του Ντίλαν Μακίν. Δέχτηκε πίεση και υποχώρησε στο δεύτερο μέρος στα πρώτα 6 λεπτά η Έλγκιν έκανε τρεις φάσεις, για να ισοφαρίσει στο 73΄με κεφαλιά του Στέφεν Μπρόνσκι. Και οι δύο ομάδες έψαξαν το γκολ της νίκης στη συνέχεια, το βρήκε η Στέρλινγκ στο 93′ με τον Τζος Πίτερς και πήρε μια πολύτιμη νίκη.
Έχασε 2-1 στην έδρα της από τη Στενχάουσμιουρ, ήταν η έκτη σερί ήττα της, έφτασε τα 8 ματς χωρίς νίκη και παραμένει στο βυθό της βαθμολογίας. Θα μπορούσε να είχε προηγηθεί, έχασε δύο σημαντικές ευκαιρίες στο ξεκίνημα με τους Ράιαν ΜακΚόρντ και Όλι Χάμιλτον. Δέχτηκε το πρώτο γκολ στο 17′ από τον Άλαν Κουκ και μεγάλη πίεση στη συνέχεια, την κράτησε στο ματς ο γκολκίπερ της, Λιούις ΜακΜίν. Έφτασε στην ισοφάριση πέντε λεπτά μετά τη σέντρα του δευτέρου ημιχρόνου με κεφαλιά του Ράιαν ΜακΚόρντ. Καλύτερη στη συνέχεια η «Στένι» πήρε τη νίκη με γκολ του Ντίλαν Ντάικς στο 70′. «Δεν αξίζαμε να χάσουμε, δείξαμε θετικά στοιχεία, χρειαζόμαστε ένα αποτέλεσμα γρήγορα, είναι ακόμα νωρίς στο πρωτάθλημα, αλλά πρέπει να αρχίζουμε να παίρνουμε αποτελέσμα» τα λόγια του Μαρκ Γουίλσον που έχει όλους τους παίκτες στη διάθεση του.
Η Μπρέχιν δείχνει ομάδα περιορισμένων δυνατοτήτων και φαντάζει δύσκολο να πάρει αποτέλεσμα στην έδρα της Στέρλινγκ. Το σίγουρο είναι ότι προσπαθεί, βγάζει ενέργεια, ψάχνει απεγνωσμένα μια νίκη ψυχολογίας. Μικρή η απόδοση του άσου, η Μπρέχιν μπορεί να βρει δίχτυα, το γκολ.γκολ στο 1.75 δείχνει εφικτό.