Scotland League Two

ALBION ROVERS v COVE RANGERS FC:Βαριά εντός έδρας ήττα-αποκλεισμός με 4-1 από την ομάδα κάτω των 21 της Χαρτς στο Τσάλεντς Καπ την Τετάρτη, σε ένα ματς που χάθηκαν δύο πέναλτι, ένα για κάθε ομάδα. Στο πρωτάθλημα της Λιγκ 2 είχε ξεκινήσει εξαιρετικά κερδίζοντας 3-2 στην έδρα της Στενχάουσμιουρ. Aφεντικό στο ματς, παραλίγο να χάσει μια νίκη που φαινόταν σίγουρη. Άνοιξε το σκορ στο 33′ με τον Γκρέγκορ Φοδέριγκχαμ και διπλασίασε τα τέρματα της ένα λεπτό μετά την έναρξη του β’ μέρους με την Έουαν Ιστ, όμως η “Στένι” κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσα. Οι γηπεδούχοι μείωσαν στο 50′ με τον Ντέιβιντ Χόπκιρκ και ισοφάρισαν με τον Άλαν Κουκ στο 78′. Ευτυχώς γι αυτούς ο Σκοτ ΜακΛάφλιν έκανε πέναλτι στον Τζόρνταν Στιούαρτ το οποίο εκτέλεσε εύστοχα ο Ντέκλαν Μπιρν στο 84′ δίνοντας τη νίκη στην Άλμπιον. Την Τετάρτη όμως η βαριά ήττα με 4-1 από τους νεαρούς της Χαρτς εκνεύρισε τον προπονητή Κέβιν Χάρπερ που κατέβασε αρκετούς αναπληρωματικούς. Το αφεντικό των Ρόβερς τόνισε ότι πολλοί έχασαν την ευκαιρία τους και ψάχνει για προσθήκες.
Επικράτησε 4-1 στο Περθ της ομάδας κάτω των 21 της Σεντ Τζόνστον και συνεχίζει στο Τσάλεντς Καπ. Τρίτη σερί νίκη μετά το εντυπωσιακό 5-0 επί του Εδιμβούργου το περασμένο Σάββατο στην πρεμιέρα της Λιγκ 2. Καθάρισε το ματς από το πρώτο μέρος πετυχαίνοντας τρία γκολ μέσα σε 10 λεπτά, τα δύο σημείωσε ο Μιτς Μέγκινσον στο 31′ και το 37′ και το άλλο ο Χάρι Μίλνε στο 41′. Το Εδιμβούργο τελείωσε με 9 παίκτες το ματς, μετά τις αποβολές των Λίαμ Χέντερσον στο 62′ και του γκολκίπερ Κάλουμ Άντελ στο 77′, η Κοβ πέτυχε ακόμα δύο γκολ, με τους Μίλνε στο 68′ και Τζόρντον Μπράουν στο 87′. Παρά τις αλλαγές που έκανε ο Χάρτλεϊ η ομάδα ικανοποίησε και στο Τσάλεντς Καπ, ξεχώρισε ο 20χρονος Ιρλανδός φορ Άινταν Κίνα που πέτυχε δύο γκολ, οι Ρέιντζερς δείχνουν ασταμάτητοι. Κανένα αγωνιστικό πρόβλημα ο Χάρτλεϊ έχει όλους τους παίκτες στη διάθεση του.
Απόλυτο φαβορί η Κοβ απέναντι σε μια ομάδα που δέχεται εύκολα γκολ, αλλά βρίσκει και δίχτυα. Μικρές όμως οι αποδόσεις σε γκολ/γκολ και Over 2.5, το διπλό με το ζόρι ξεπερνά το 1.65 και κάθε άλλο παρά ικανοποιεί. Μόνη επιλογή το -μεγάλο- ρίσκο στο Over 3.5 του 2.40.
ANNAN ATHLETIC v ELGIN CITY:Κέρδισε 1-0 εκτός έδρας τη Μπρέχιν και ξεκίνησε με το δεξί τις υποχρεώσεις της στη Λιγκ 2. Έκανε την πρώτη της φάση μόλις στο 5′ όταν ο Λιούις ΜακΛίαρ έστειλε τη μπάλα άουτ, την ίδια κατάληξη είχε και η κεφαλιά του Στίβεν Σουίνγκλχαρστ στο 23′. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να αντιδράσουν, είχαν μια καλή στιγμή με τον Ρος Κρόφορντ, όμως η Άναν ήταν αυτή που είχε τον έλεγχο στο πρώτο μέρος. Η Μπρέχιν μπήκε δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο έχασε μια μεγάλη ευκαιρία να ανοίξει το σκορ με τον Σον ΜάκΙντος, για να αναλάβει στη συνέχεια η Αθλέτικ. Στο 62′ ο νεαρός γκολκίπερ της Μπρέχιν, Ρος Σινκλέρ, σταμάτησε με τα πόδια την προσπάθεια του Άλαν Μιούρ, για να δεχτεί το γκολ στο 64′ από την κεφαλιά του Στίβεν Σουίνγκλχαρστ. Το γκολ αυτό έμελλε να κρίνει την αναμέτρηση, παρότι η Σίτι πίεσε στη συνέχεια κι έχασε ευκαιρίες.
Νίκησε 4-3 την Τρίτη στο Εδιμβούργο την ομάδα κάτω των 21 της Χιμπέρνιαν και συνεχίζει στο Τσάλεντς Καπ. Εξαιρετική ψυχολογία αφού το Σάββατο είχε επικρατήσει με 3-0 της Κάουντενμπιθ στην πρεμιέρα της Λιγκ 2. Το ματς με την Κάουντενμπιθ δεν ήταν τόσο εύκολο όσο δείχνει το τελικό σκορ, ζορίστηκε αρκετά στο πρώτο μέρος, η “Κάουντεν” έκανε φάσεις θα μπορούσε να είχε κερδίσει κι ένα πέναλτι με τους νέους κανονισμούς. Τη λύση έδωσε ο Σέιν Σάδερλαντ που άνοιξε το σκορ στο 43′ και έκανε το 2-0 τρία λεπτά μετά την έναρξη του β’ μέρους. Στο 51′ ο Έουαν Σπαρκ έκανε το 3-0 και στο 54′ η Κάουντενμπιθ έμεινε με 10 παίκτες μετά την αποβολή του Μίκι Χερντ, το ματς είχε κριθεί. Ο Σέιν Σάδερλαντ σκόραρε και την Τρίτη στο 4-3 επί των νεαρών της Χιμπέρνιαν, δείχνοντας ότι βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση. Αμφίβολοι ο αμυντικός Μακχάρντ και ο μέσος Κάμερον, ήταν εκτός αποστολής στο ματς με την Κάουντενμπιθ.
Το ματς είναι δυσκολότερο απ’ ότι φαίνεται για την Άναν,  με την Έλγκιν να έχει ενθουσιασμό, ψυχολογία και τον Σάδερλαντ σε φόρμα. Η Αθλέτικ όμως είναι δυνατή στην έδρα της κι έχει εντυπωσιακή παράδοση κόντρα στην Έλγκιν. Στο 1.93 ο άσος είναι δυνατός
COWDENBEATH v STIRLING ALBION:Ακόμα μία ήττα, τέταρτη συνεχόμενη χωρίς να σκοράρει, αυτή τη φορά με 3-0 στην έδρα της Έλγκιν στην πρεμιέρα της Λιγκ 2. Η “Κάουντεν” δεν ήταν κακή θα μπορούσε να της δοθεί κι ένα πέναλτι, είχε κάποιες καλές στιγμές, για να δεχτεί το γκολ στο 43′ από τον Σέιν Σάδερλαντ. “Αυτοκαταστροφικό”χαρακτήρισε το δεύτερο μέρος ο τεχνικός της, Γκαρι Μπόλαν, κι όχι άδικα. Τρία λεπτά αγώνα στο β’ ημίχρονο κι ο Σάδερλαντ σκοράρει ξανά, 3-0 στο 51′ από το γκολ του Έουαν Σπαρκ, με 10 παίκτες η “Μπλου Μπραζίλ” στο 54′ μετά την αποβολή του Μίκι Χερντ. “Προς τιμήν τους τα παιδιά δούλεψαν σκληρά στα 35 λεπτά που έμεναν, η ζημιά όμως είχε γίνει, τώρα πρέπει να κερδίσουμε στο Σέντραλ Παρκ” τόνισε ο Μπόλαν που δεν θα έχει στη διάθεση του τον μέσο Χερντ που αποβλήθηκε, επιστρέφει όμως ο αμυντικός Φρέιζερ Μιούλεν που εξέτισε την ποινή του.
Εντός έδρας ήττα με 1-0 από την Κουίνς Παρκ, στην πρεμιέρα της Λιγκ 2, χωρίς νίκη ακόμα στα 5 επίσημα (Λιγκ Καπ και Λιγκ 2) έχει δεχτεί γκολ και στα 5 αυτά ματς. Μέτριο το πρώτο μέρος με πολλά φάουλ και τη μπάλα περισσότερο στον αέρα παρά στο γρασίδι, η Κουίνς Παρκ μπήκε με περισσότερο κέφι στο δεύτερο μέρος. Είχε δοκάρι σε κεφαλιά του Σαλίμ Καουάιντερ-Άισα, ενώ πέτυχε και το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης στο 76′, με τον αρχηγό της Ντέιβιντ Γκαλντ. Η καλύτερη στιγμή της Στέρλινγκ ήταν με τον Τόμσον που βρέθηκε απέναντι στον κίπερ της Κουίνς Παρκ, Γουίλι Μιούρ, δεν μπόρεσε να τον νικήσει βρέθηκε και στο έδαφος, ούτε πέναλτι δόθηκε ούτε πήρε κίτρινη πάντως για θέατρο! Η κακή μέρα της Άλμπιον ολοκληρώθηκε στο 83′ όταν αποβλήθηκε ο αρχηγός της Ρος ΜακΓκίτσι και θα απουσιάσει από την άμυνα στο ματς με την Κάουντενμπιθ.
Κακό ξεκίνημα και για τις δύο ομάδες που ψάχνουν την ανάκαμψη. Η “Κάουντεν” δείχνει πιο κοντά στη νίκη, παραδοσιακά όμως ζορίζεται κόντρα στην Άλμπιον. Καμία από τις δύο άμυνες δεν εμπνέει εμπιστοσύνη, λύση αποτελεί το Over 2.5 στο 1.90.
EDINBURGH CITY v BRECHIN:Πρεμιέρα στη Λιγκ 2 με βαριά ήττα με 5-0 στην έδρα της Κοβ Ρέιντζερς, τρίτη σερί ήττα μαζί με τα ματς του Λιγκ Καπ, η σεζόν δεν μπορούσε να ξεκινήσει χειρότερα. H Koβ κυριάρχησε σε όλο το ματς, πέτυχε 3 γκολ σε 10 λεπτά, δύο με τον Μιτς Μέγκινσον στο 31′ και το 37′ κι ένα με τον Χάρι Μίλνε στο 41′. Ο Λίαμ Χέντερσον αποβλήθηκε στο 62′ όταν σταμάτησε αντικανονικά τον Ντέκλαν Γκλας που ήταν σε προφανή θέση για γκολ, το Εδιμβούργο δέχτηκε τελικά το γκολ 6 λεπτά αργότερα από τον Χάρι Μίλνε. Βρέθηκε με 9 παίκτες στο 77′ όταν αποβλήθηκε και ο γκολκίπερ Κάλουμ Άντελ, το τελικό 5-0 διαμορφώθηκε στο 87′ από τον Τζόρντον Μπράουν. Δεδομένες οι απουσίες του αμυντικού Λίαμ Χέντερσον και του γκολκίπερ Κάλουμ Άντελ που αποβλήθηκαν, με την ψυχολογία της ομάδας στα τάρταρα.
Εντός έδρας ήττα με 1-0 από την Άναν στην πρεμιέρα της Λιγκ 2, οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλύτεροι κι είχαν ήδη χάσει δύο ευκαιρίες μέχρι το 23′ με τους Λιούις ΜακΛίαρ και Στίβεν Σουίνγκλχαρστ στο 23′. Η Μπρέχιν είχε μια ευκαιρία στη συνέχεια με τον Ρος Κρόφορντ που ξεκίνησε για πρώτη φορά στο βασικό σχήμα. Στο 62′ την έσωσε ο γκολκίπερ της, Ρος Σινκλέρ, που σταμάτησε τον Άλαν Μιούρ για να δεχτεί τελικά το γκολ στο 66′ από την κεφαλιά του Στίβεν Σουίνγκλχαρστ. Πίεσε πολύ στο τελευταίο τελευταίο τέταρτο και άξιζε το βαθμό της ισοπαλίας. Ο Μάθιου Νοξ απείλησε με απευθείας εκτέλεση φάουλ, όμως ο κίπερ της Άναν απέκρουσε, για να χαθεί η μεγαλύτερη ευκαιρία με τον Όλι Χάμιλτον, ο 17χρονος βρέθηκε μόνος απέναντι στον κίπερ της Άναν η βολίδα του όμως έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι. Ο μέσος Ρος Μπράουν θα εκτίσει την τελευταία αγωνιστική της ποινής του, έτσι κι αλλιώς δεν θα ήταν διαθέσιμος λόγω τραυματισμού, επιστρέφει ο εξτρεμ, Τζέιμι Ριντ.
Η επιστροφή στις νίκες είναι το ζητούμενο για το Εδιμβούργο, που συνήθως δεν τα πάει καλά κόντρα στη Μπρέχιν. Η Σίτι από την πλευρά της δεν τα καταφέρνει εκτός έδρας, καμία από τις δύο άμυνες δεν εμπνέει εμπιστοσύνη, το Over 2.5 στο 1.70 δείχνει πιθανό

QUEENS PARK v STENHOUSEMUIR:Έχασε στα πέναλτι την Τρίτη από την ομάδα κάτω των 21 της Σέλτικ και αποκλείστηκε από το Τσάλεντς Καπ.  Στο γήπεδο της Έρντριόνιανς το παιχνίδι, ηρωική προσπάθεια αφού βρέθηκε να χάνει 2-0 από τα γκολ των Τζακ Έιτσινσον στο 16′ και Άρμστρονγκ Όκοφλεξ στο 29′. Έφερε το ματς στα ίσα με τα γκολ των Σαλίμ Κουίντερ-Άισα στο 39′ και Άνταμ Μάρτιν στο 72′, για να ηττηθεί με 4-3 στα πέναλτι, σε ένα ματς που έκαναν αρκετοί νεαροί το ντεμπούτο τους. Στο πρωτάθλημα της Λιγκ 2 έκανε εξαιρετικό ξεκίνημα, κερδίζοντας με 1-0 εκτός έδρας τη Στέρλινγκ Άλμπιον, στο ματς αυτό έκανε και το ντεμπούτο του στην άμυνα ο νεοαποκτηθείς Ρόμπερτ Γκρίφις. Μετά από ένα ημίχρονο με μπόλικα φάουλ, οι “αράχνες” μπήκαν καλύτερα στο δεύτερο μέρος, είχαν δοκάρι σε κεφαλιά του Σαλίμ Καουάιντερ-Άισα, πέτυχαν το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης στο 76′ με τον αρχηγό τους, Ντέιβιντ Γκαλντ. Η αποβολή του αρχηγού της Στέρλινγκ Ρος ΜακΓκίτσι στο 83′ έκανε πιο εύκολα τα πράγματα για τη νεανική ομάδα του Μαρκ Ρόμπερτς.

Εντός έδρας ήττα με 3-2 από την Άλμπιον Ρόβερς στην αυλαία της Λιγκ 2, η τρίτη στα 5 φετινά επίσημα, αν και ο όμιλος στο Λιγκ Καπ παραήταν δύσκολος. Δύσκολα ξεκίνησε και η φετινή Λιγκ 2, βρέθηκε να χάνει 2-0 στο ματς με την Άλμπιον, το πάλεψε όμως και μπορούσε να αποφύγει την ήττα. Δεν κατάφερε να αποφύγει το γκολ του Γκρέγκορ Φοδέριγκχαμ στο 33′, δέχτηκε ένα δεύτερο ένα λεπτό μετά την έναρξη του β΄ μέρους, το γκολ του Ντέιβιντ Χόπκιρκ στο 50′ την ξανάβαλε στο ματς. Κατάφερε να ισοφαρίσει στο 78′ με τον Άλαν Κουκ και φάνηκε ότι θα πάρει το βαθμό, καταλογίστηκε όμως πέναλτι στο σκληρό μαρκάρισμα του Σκοτ ΜακΛάφλιν στον Τζόρνταν Στιούαρτ, ο Ντέκλαν Μπιρν το εκτέλεσε εύστοχα στο 84′ κι ο βαθμός “πέταξε” για τη “Στένι”. Aμφίβολος ο νεοαποκτηθείς αμυντικός, Κρις Ο’Νιλ, ήταν εκτός αποστολής στο ματς με την Κουίνς Παρκ.
Οι νεαροί του Μαρκ Ρόμπερτς ξεκίνησαν καλά κι έχουν ενθουσιασμό, η “Στένι” όμως έχει την παράδοση με το μέρος της και σαφώς πιο έμπειρους παίκτες. Οι “μαχητές” θα προσπαθήσουν να ρεφάρουν την ήττα της πρεμιέρας σε ένα ματς που δείχνει κλειστό. Τα 2-3 γκολ στο 2.02 έχουν τύχη.