Scotland League Two

17:00 Albion Rovers – Stirling Albion
Δεύτερη σερί ήττα, εντός έδρας αυτή τη φορά, με 1-0 από τη Μπρέχιν, σε ένα ματς που άξιζε τη νίκη χάνοντας σωρεία ευκαιριών. Στο 13′ ο κίπερ της Μπρέχιν, Ρος Σινκλέρ, είχε κάνει την πρώτη απόκρουση, οι Ρόβερς είχαν ήδη κάνει τρεις ευκαιρίες στο πρώτο εικοσάλεπτο κι είχαν και δοκάρι με τον Ιστ. Κόντρα στη ροή του αγώνα, η Μπρέχιν είχε δοκάρι με τον ΜακΚόρντ στο 22′ και προηγήθηκε στο 36′ με τον Πολ ΜακΜάνους. Ακόμα μεγαλύτερη η πίεση των Ρόβερς στη συνέχεια, ο γκολκίπερ Σινκλέρ όμως είχε… κατεβάσει ρολά. Έκανε στο 57′ μια εκπληκτική απόκρουση και κράτησε μέχρι το τέλος απαραβίαστη την εστία του, παρότι η ισοφάριση φάνταζε αναπόφευκτη, ειδικά όταν παίχτηκαν 6 λεπτά καθυστερήσεων. Ο Αμφίβολος ο αμυντικός Τζόρνταν Στιούαρτ (4/0) που αποχώρησε στο ημίχρονο λόγω τραυματισμού.

Τέταρτη σερί ήττα στη Λιγκ 2, αυτή τη φορά με 2-1 εντός έδρας από την Κοβ Ρέιντζερς, παραμένει στην τελευταία θέση χωρίς βαθμό. Αναγνωριστικά τα πρώτα λεπτά, η Κοβ, όμως, άρχισε να παίρνει τον έλεγχο και πήρε στη συνέχεια και το προβάδισμα με το γκολ του Φρέιζερ Φίβι στο 27′. Οι Ρέιντζερς κυριάρχησαν στο υπόλοιπο του ημιχρόνου και συνέχισαν με τον ίδιο ρυθμό στο δεύτερο, για να διπλασιάσουν τα τέρματα τους στο 52′ με τον Μάτι Σμιθ. Η Άλμπιον ήταν σε ρόλο κομπάρσου, έδειξε κάποια σημάδια αντίδρασης στο 79′ όταν το σουτ του Ντέιβιντ Γουίλσον τράνταξε το δοκάρι και κατάφερε να μειώσει στο 84′ με το γκολ του Τζος Πίτερ. Η Κοβ είχε μια νευρικότητα στη συνέχεια την οποία η Άλμπιον δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί. Στο 50-50 η συμμετοχή του πολύτιμου μέσου Ντομινίκ Ντόχερτι (2/0).
Πολλά τα αμυντικά κενά της Στέρλινγκ, έβγαλε όμως μια αντίδραση στο ματς με την Κοβ. Φαβορί η Άλμπιον Ρόβερς, αν και μόνο φόβητρο δεν αποτελεί. Καμία από τις δύο ομάδες δεν πείθει, κυρίως ανασταλτικά, το Over 2.5 του 1.70 δείχνει ασφαλής επιλογή.

17:00 Annan Athletic – Stenhousemuir FC
Ήττα με 3-1 στην έδρα της Κάουντεμπιθ, σε ένα ματς που δεν έδειχνε να απειλείται στην αρχή, αντίθετα είχε δύο καλές στιγμές στα πρώτα 25 λεπτά. Οι γηπεδούχοι έχασαν την πρώτη τους ευκαιρία στο 30′ με τον Κάιλ Μίλερ και πήραν το προβάδισμα στο 36′ με το γκολ του Ρόμπι Μπιουκάναν. Άγγιξαν το 2-0 στο 44′, όμως, η κεφαλιά του Ντέιβ Κοξ έφυγε άουτ και η Άνναν μπήκε δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο, έχασε δύο ευκαιρίες και στην τρίτη που έφτιαξε ισοφάρισε με τον Κριστιάν Ναντέ στο 51′. Έχασε την ευκαιρία να πετύχει ακόμα ένα γκολ, όταν η κεφαλιά του Τόμι Μιούρ έφυγε ελάχιστα άουτ στο 60′, για να δεχτεί το γκολ από τον Κόνορ Σμιθ στο 70′. Η «Κάουντεν» κέρδισε πέναλτι στο 84′, ο κίπερ Τέιλορ απέκρουσε το σουτ του Μιούλεν, όμως ο παίκτης των γηπεδούχων πήρε το ριμπάουντ και διαμόρφωσε το τελικό 3-1. Πρόβλημα στην άμυνα, καθώς είναι αμφίβολοι οι Πίτερ Μέρφι (1/0) και Τζακ Μπράναν (2/0) και ο μέσος Όoυεν Μόξον (4/0).

Εντός έδρας ήττα με 3-1 από το Εδιμβούργο, σε ένα ματς που προηγήθηκε μόλις στο 7′ με το γκολ του Μαρκ ΜακΓκουίγκαν. Το Εδιμβούργο είχε χάσει ήδη την πρώτη του ευκαιρία στο 3′, σπατάλησε ακόμα μία στο 10′ και συνέχιζε να πιέζει τη «Στένι», δημιουργώντας συνεχώς φάσεις. Η Στενχάουσμιουρ ήταν τυχερή που πήγε στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ, χρειαζόταν όμως πολύ περισσότερα για να αντέξει στην πίεση των φιλοξενούμενων και δεν τα διέθετε. Ο Μπλερ Χέντερσον έφερε το ματς στα ίσα στο 56′, η ομάδα της πρωτεύουσας έφτασε στην ολική ανατροπή στο 69′ με τον Μαρκ Λάιρντ. Η Στενχάουσμιουρ δεν μπορούσε να προβάλει καμία αντίσταση, δέχτηκε ακόμα ένα γκολ στο 77′ από τον Σκοτ Σέφερντ κι άκουσε με ανακούφιση το σφύριγμα της λήξης. Αμφίβολος ο αμυντικός Έινταν Μακίλνταφ (2/0) και ο μέσος Λίαμ Σκάλιον (3/0).
Οι δύο ομάδες βρίσκουν δίχτυα, δέχονται όμως και εύκολα γκολ, καθόλου περίεργο που είναι μικρές οι αποδόσεις των G/G και Over 2.5. Σαφώς μεγαλύτερες οι αμυντικές αδυναμίες της «Στένι», αναμένεται να κοστίσουν, απέναντι σε μια Άνναν που είναι δυνατή στην έδρα της. Ο άσος στο 2.02 δείχνει δυνατός.

17:00 Cove Rangers – Queen’s Park FC
Ζορίστηκε, αλλά έστω και με γκολ στο 84′, νίκησε με 2-1 εκτός έδρας τη Στέρλινγκ Άλμπιον και συνεχίζει να οδηγεί την κούρσα, δικαιώνοντας τον τίτλο του φαβορί. Μεγάλος πρωταγωνιστής ο πρώην μέσος των Αμπερντίν και Χιμπέρνιαν, Φρέιζερ Φίβι. Κυριάρχησε στα χαφ, πέτυχε το πρώτο γκολ της Κοβ στο 27′ κι έφτιαξε το δεύτερο που σημείωσε ο Μάτι Σμιθ στο 52′. Αφεντικό της αναμέτρησης η ομάδα του Πολ Χάρτλεϊ, φάνηκε να καθαρίζει εύκολα το ματς, κατάφερε όμως να αγχωθεί στο τελευταίο δεκάλεπτο. Οι γηπεδούχοι είχαν δοκάρι στο 79′ με τον Ντέιβιντ Γουίλσον και βρήκαν δίχτυα πέντε λεπτά αργότερα με τον Τζος Πίτερ. Παρά τη νευρικότητα που έδειξε στη συνέχεια η Κοβ, κατάφερε να κρατήσει το προβάδισμα μέχρι το τέλος και να παραμείνει στην κορυφή της βαθμολογίας.

Παραχώρησε 0-0 στην Έλγκιν, παρέμεινε όμως αήττητη στο πρωτάθλημα. Βρήκε περισσότερη αντίσταση απ’ ό,τι περίμενε, έπαιξε επιθετικά και η Έλγκιν ήταν πολύ επικίνδυνη στους χώρους που έβρισκε στο «Χάμπντεν». Οι «αράχνες» έκαναν αρκετές φάσεις, οφείλουν όμως τον βαθμό στον γκολκίπερ τους, Γουίλι Μιούρ. Ο τερματοφύλακας της Κουίνς Παρκ έκανε τρεις εντυπωσιακές αποκρούσεις, οι δύο στο δεύτερο μέρος, κρατώντας ανέπαφη την εστία του για τρίτη φορά στις 4 πρώτες αγωνιστικές. Οι αλλαγές του τεχνικού της ομάδας, Μαρκ Ρόμπερτς, έδωσαν ρυθμό και στο τελευταίο ημίωρο η Κουίνς Παρκ πίεσε πολύ, χωρίς, όμως, να καταφέρει να βρει το γκολ, δίχως στο φινάλε, βέβαια, να δείχνει δυσαρεστημένη με τον βαθμό της ισοπαλίας.
Οι δύο αήττητες ομάδες της Λιγκ 2 τίθενται αντιμέτωπες, ξεκάθαρο φαβορί η Κοβ, κανείς όμως δεν μπορεί να υποτιμήσει το νεανικό σύνολο των «αραχνών» που δείχνει άγνοια κινδύνου. Έτσι κι αλλιώς, η απόδοση του άσου είναι πολύ χαμηλή, ενώ η Κουίνς Παρκ μετρά 2 στα 2 εκτός έδρας χωρίς να δεχτεί γκολ. Το Under 2.5 έχει ρίσκο .

17:00 Cowdenbeath – Brechin City
Νίκησε με 3-1 την Άνναν Αθλέτικ, έχοντας αξιοποιήσει στο έπακρο μέχρι τώρα την έδρα της. Η Άνναν τη ζόρισε στο ξεκίνημα, έκανε δύο καλές φάσεις πριν το ημίωρο και θα μπορούσε να έχει ανοίξει το σκορ. Η «Μπλου Μπραζίλ» αφυπνίστηκε, έχασε μια ευκαιρία με τον Κάιλ Μίλερ στο 30′ και άνοιξε το σκορ στο 36′ με τον Ρόμπι Μπιουκάναν. Δεν διπλασίασε τα τέρματα της στο 44′ αφού η κεφαλιά του Κοξ έστειλε τη μπάλα άουτ κι έδωσε δικαίωμα στην Άνναν να ελπίζει. Η Αθλέτικ μπήκε αποφασισμένη στο β’ μέρος, έκανε ευκαιρίες κι έφτασε στην ισοφάριση στο 51′. Μπορούσε να πάρει και το προβάδισμα, όμως η κεφαλιά του Μιούρ δε βρήκε δίχτυα και η «Κάουντεν» αντέδρασε. Έκανε το 2-1 στο 70′ με τον Κόνορ Σμιθ και κέρδισε πέναλτι στο 84′. Ο κίπερ της Άνναν απέκρουσε το σουτ του Μιούλεν, ο οποίος όμως πήρε το ριμπάουντ για να διαμορφώσει το τελικό 3-1. Αμφίβολοι ο επιθετικός Τζόρνταν Άλαν (2/0) και ο Άγγλος μπακ Χάρβεϊ Σουάν (2/0).

Πρώτη νίκη και μάλιστα εκτός έδρας, με 1-0 επί της Άλμπιον Ρόβερς, βάλσαμο μετά από 4 σερί ήττες, ιδανικό το ντεμπούτο του Στιβ Κάμπελ στον πάγκο. Σε ρόλο υπηρεσιακού τεχνικού μετά την αποχώρηση του Μπάρι Σμιθ, ο Κάμπελ έκανε μόλις μία αλλαγή στο βασικό σχήμα. Στάθηκε και τυχερός με τους γηπεδούχους να κάνουν τρεις μεγάλες φάσεις στα πρώτα 20 λεπτά και να έχουν και δοκάρι με τον Ιστ. Δοκάρι είχε και η Μπρέχιν με τον ΜακΚόρντ στο 22′ και κόντρα στη ροή του αγώνα κατάφερε να προηγηθεί στο 36′ με τον Πολ ΜακΜάνους. Κράτησε το προβάδισμα μέχρι το τέλος, κυρίως χάρη στην εντυπωσιακή απόδοση του γκολκίπερ, Σινκλέρ, που έκανε καθοριστικές αποκρούσεις, με κορυφαία αυτή του 57′. Δεν θα έχει στη διάθεση της τον μέσο Σον ΜάκΙντος.
Ομάδα έδρας μέχρι τώρα η Κάουντενμπιθ, η Μπρέχιν έβαλε φρένο στις 4 σερί νίκες και δείχνει επικίνδυνη με την πρώτη της νίκη να είναι εκτός έδρας. Είναι απρόβλεπτη, όμως η «Κάουντεν» δείχνει πιο σταθερή και σίγουρα πιο αξιόπιστη. Ακόμα κι αν δε νικήσει, μπορεί τουλάχιστον να αποφύγει την ήττα στην έδρα της, το 1 DNB στο 1.80 είναι ικανοποιητικό.

17:00 Elgin City – Edinburgh City
Πήρε 0-0 στη Γλασκώβη από την αήττητη Κουίνς Παρκ σε ένα αρκετά ανοικτό παιχνίδι στο πρώτο μέρος, οι δύο ομάδες είχαν από μία μεγάλη ευκαιρία στα πρώτα 12 λεπτά. Οι “αράχνες”¨είχαν ενθουσιασμό κι έβγαιναν μπροστά, η Μπρέχιν δεν κάθισε πίσω, αντίθετα προσπάθησε να εκμεταλλευθεί τους χώρους που έβρισκε. Ο γκολκίπερ της Κουίνς Παρκ, Γουίλι Μιούιρ έκανε μια σημαντική απόκρουση στο πρώτο μέρος, χρειάστηκε να κάνει ακόμα δύο στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, η Έλγκιν έψαχνε το γκολ. Το τελευταίο ημίωρο όμως ανήκε στην ομάδα της Γλασκώβης που πίεσε πολύ κι έκανε φάσεις, το τελικό 0-0 δείχνει δίκαιο. Εκτός μάχης οι μέσοι Όουεν Λόβλαντ (1/0) και Κόνορ Ο’Κιφ (1/0) και ο εξτρεμ Ντάνιελ ΜακΚέι (2/0) που είναι δανεικός από την Ινβερνές.

Δεύτερη σερί νίκη, 3-1 στην έδρα της Στενχάουσμιουρ, παρότι βρέθηκε να χάνει μόλις στο 7′ από το γκολ του Μαρκ ΜακΓκουίγκαν. Έκανε συνεχώς φάσεις, είχε δύο μεγάλες ευκαιρίες στο πρώτο δεκάλεπτο, το μόνο που της έλειπε από το πρώτο ημίχρονο ήταν το γκολ. Το πέτυχε στο 56′ ο Μπλερ Χέντερσον φτάνοντας τα 96 γκολ στην καριέρα του κι η συνέχεια ήταν αναμενόμενη, ο Μαρκ Λάιρντ έδωσε στο 69′ το προβάδισμα στην ομάδα του Εδιμβούργου. Το γκολ του Σκοτ Σέφερντ στο 77′ έσβησε κάθε αντίσταση από τη Στενχάουσμιουρ, το Εδιμβούργο έχει πάρει μπρος για τα καλά. Τη βαριά ήττα της πρεμιέρας με 5-0 από την Κοβ ακολούθησαν 3 σερί νίκες, μόλις ένας βαθμός η διαφορά της από τους πρωτοπόρους Ρέιντζερς. Χωρίς αγωνιστικά προβλήματα.
Η Έλγκιν στέκεται καλά εκτός έδρας, στο σπίτι της όμως πρέπει να κάνει παιχνίδι και δεν είναι εύκολο. Το Εδιμβούργο έχει αρχίσει να δείχνει τις δυνατότητες του, έχει μομέντουμ και μπορεί να φύγει με το διπλό. Υπάρχει και ασφάλεια όμως, το 2 DNB στο 1.88 μόνο λίγο δεν είναι.