Scotland League Two

17:00 Brechin City – Cove Rangers
Ο Μαρκ Γουίλσον ανέλαβε προπονητής, μέχρι πρότινος ο Στίβι Κάμπελ εκτελούσε χρέη προσωρινού τεχνικού, θα είναι τώρα βοηθός του Γουίλσον. Ο 35χρονος Γουίλσον έχει κάνει μεγάλη καριέρα ως αμυντικός σε Νταντί Γιουνάιτεντ, Σέλτικ, Μπρίστολ και Νταμπάρτον, ενώ ως τεχνικός είχε ανεβάσει την Ερντριόνιανς στη Λιγκ 1, τη σεζόν 2016-17. Τελευταίο ματς του Κάμπελ ως υπηρεσιακού τεχνικού ήταν αυτό στην έδρα της Κάουντενμπιθ, με τη Μπρέχιν να προηγείται μόλις στο 2′ με τον Ράιαν ΜακΚόρντ παρότι είχε κόντρα έναν δυνατό άνεμο. Κράτησε το προβάδισμα μόλις 4 λεπτά, ο Άρτσι Τόμας ισοφάρισε για τους γηπεδούχους, που πήραν το προβάδισμα στο 42′ με πέναλτι που κέρδισε ο παλιός φορ της Μπρέχιν, Κρις Ρέντον, κι εκτέλεσε εύστοχα ο Φρέιζερ Μούλεν. Η Μπρέχιν άγγιξε την ισοφάριση στο φινάλε με κεφαλιά του Ντάγκι Χιλ, όμως η μπάλα απομακρύνθηκε πριν περάσει τη γραμμή.
Έχασε με 1-0 στην Ουαλία την Τρίτη από την Κόναχς και αποκλείστηκε από το Τσάλεντζ Καπ. Δέχτηκε πίεση από το ξεκίνημα με τους Ουαλούς να έχουν δύο καλές φάσεις στα πρώτα 12 λεπτά και δύο άστοχες κεφαλιές στο πρώτο ημίωρο. Η πρωτοπόρος της Λιγκ 2 έκανε την πρώτη φάση στο 52′, ένα άστοχο σουτ του Γκλας, ενώ είχε δοκάρι στο 65′ με τον Μάθιου Σμιθ. Δεν βρήκε γκολ και το δέχτηκε από τους «Νομάδες» στο 75′, σκόρερ ο Μάικλ Μπακάρε με απευθείας εκτέλεση φάουλ του, αιφνιδίασε τον κίπερ των Ρέιντζερς. Αυτό το γκολ ήταν αρκετό για να αφήσει εκτός Τσάλεντζ Καπ την Κοβ, η άνοδος είναι έτσι κι αλλιώς ο μεγάλος στόχος. Ο τεχνικός της, Πολ Χάρτλεϊ, ανυπομονεί να βρεθεί αντιμέτωπος με τον παλιό του συμπαίκτη στη Σέλτικ, Πολ Γουίλσον.
Δίκαιο φαβορί η Κοβ, απαγορευτικά μικρή η απόδοση του διπλού. Η Μπρέχιν θα είναι ανταγωνιστική με τον Γουίλσον στον πάγκο, τουλάχιστον στα πρώτα ματς. Δίχτυα βρίσκει πάντως, το G/G στο 1.75 δείχνει να είναι η πιο συνετή επιλογή.

17:00 Edinburgh City – Annan Athletic
Έφερε 3-3 στην έδρα της Έλγκιν σε ένα ματς που προηγήθηκε 2-0, για να γλυτώσει τελικά την ήττα στο 87′. Στο τέλος ήταν και ευχαριστημένη με το βαθμό, όπως παραδέχτηκε και ο προπονητής της, Τζέιμς ΜακΝτόνα. Ο Κρεγκ Τόμσον άνοιξε το σκορ στο 31′ για την ομάδα της πρωτεύουσας, με τον Σκοτ Σέφερντ να διπλασιάζει τα τέρματα της στο 42′ αν και τελικά χρεώθηκε ως αυτογκόλ του Μπρόνσκι. Οι γηπεδούχοι όμως γύρισαν το ματς με δύο γκολ του Σέιν Σάδερλαντ στο 55′ και το 73′ κι ένα του Κέιν Χέστερ στο 62′. Χρειάστηκε ένα ακόμα πέναλτι του Τόμσον στο 87′ για να αποφύγει την ήττα το Εδιμβούργο, με τον ΜακΝτόνα να δηλώνει: «Aν μου έδιναν τον βαθμό πριν το ματς θα τον έπαιρνα, είναι δύσκολο γήπεδο κι είχε γίνει και αρκετά βαρύ από τη βροχή».
Έμεινε στο 1-1 εντός έδρας με τη Στενχάουσμιουρ, σε ματς που παρακολουθήσαν 362… γενναίοι οπαδοί, με τον δυνατό αέρα να κυριαρχεί. Καμία από τις δύο ομάδες δεν κατάφερε να κυριαρχήσει, αν και αμφότερες μπήκαν με όρεξη. Το παιχνίδι ήταν ανοικτό, με τις δύο ομάδες να ψάχνουν τη νίκη. Ο Μαρκ ΜακΓκουίγκαν έδωσε το προβάδισμα στη Στενχάουσμιουρ στο 29′, δύο λεπτά αργότερα όμως ο Κρίστιαν Ναντέ ισοφάρισε για την Άνναν. Οι φάσεις συνέχισαν να διαδέχονται η μία την άλλη μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, πιο κοντά στο γκολ όμως έφτασε η Άνναν όταν το σουτ του Κάιλ Γουίλκι τράνταξε το δοκάρι στο 44′. Δοκάρι και στο δεύτερο ημίχρονο για την Άνναν, αυτή τη φορά με τον Μάτι Ντάγκλας, αν κάποια ομάδα άξιζε περισσότερο τη νίκη αυτή ήταν η Αθλέτικ, στο τέλος αναγκάστηκε να συμβιβαστεί με την ισοπαλία.
Καλύτερη ομάδα το Εδιμβούργο και πολύ δυνατό στην έδρα του, έχει τον πρώτο λόγο. Η Άνναν είναι μαχητική και βρίσκει δίχτυα, δέχεται όμως συχνά γκολ και αυτό αναμένεται να της κοστίσει σε τέτοιο μας. Ο άσος στο 1.90 δείχνει πολύ δυνατός.

17:00 Queen’s Park FC – Albion Rovers
Πρώτη ήττα φέτος στη Λιγκ 2, έχασε με 3-0 στην έδρα της πρωτοπόρου Κοβ Ρέιντζερς πριν από δυο βδομάδες. Ο δυνατός άνεμος κυριαρχούσε στο ματς, η Κοβ είχε την κατοχή χωρίς όμως να καταφέρει να… ενοχλήσει τις «αράχνες» στο πρώτο εικοσάλεπτο. Η άμυνα της Κουίνς Παρκ όμως πιάστηκε στον ύπνο σε εκτέλεση κόρνερ στο 21′ και ο Ντάνιελ Χίγκινς άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους. Οι «αράχνες» μπήκαν καλύτερα στο β’ μέρος είχαν ένα σουτ του Ντέιβιντ Γκαλτ και μια κεφαλιά του Λιούς Μαγκί, όμως η Κοβ συνέχισε να ελέγχει το ματς, πίεζε και κέρδιζε απανωτά κόρνερ, μέχρι που βρήκε το δεύτερο γκολ στο 68′ με τον Μάθου Σμιθ. To τρίτο γκολ ήρθε στο 85′ από τον Φρέιζερ Φίβι, η διακοπή για τις Εθνικές ομάδες δεν μπορούσε να έρθει σε καταλληλότερο σημείο για την Κουίνς Παρκ.
Νίκησε με ανατροπή στην έδρα της, 2-1 τη Στέρλινγκ Άλμπιον, σε ένα ματς με τέσσερις αποβολές, δύο για τους φιλοξενούμενους, ενώ αποβλήθηκε και ο προπονητής τους μετά τη λήξη της αναμέτρησης. Ο Τζος Πίτερς έδωσε το προβάδισμα στο 17′ στη Στέρλινγκ, που έδειχνε πολύ επικίνδυνη στις αντεπιθέσεις, οι αποβολές όμως άλλαξαν τα δεδομένα. Στο 42′ είδε κόκκινη ο Κέβιν Νίκολ για ένα σκληρό τάκλιν και δύο λεπτά μετά την έναρξη του ημιχρόνου καταλογίστηκε πέναλτι σε βάρος του Πολ ΜακΛίν που αποβλήθηκε για χέρι στην περιοχή αφήνοντας τη Στέρλινγκ με 9 παίκτες. Το πέναλτι εκτέλεσε εύστοχα ο Ντέκλαν Μπιρν φέρνοντας το ματς στα ίσα για να δώσει το προβάδισμα στην Άλμπιον Ρόβερς ο Σμαρτ Οσαντολόρ στο 61′. Στο 85′ ο Σον Φάγκαν πήρε δεύτερη κίτρινη αφήνοντας τους γηπεδούχους με 10 παίκτες, όμως το επεισοδιακό ματς είχε πια κριθεί. Μετά τη λήξη του, ο τεχνικός της Στέρλινγκ Κέβιν Ρουτκίεβιτς είχε έντονο διάλογο με τους διαιτητές και αποβλήθηκε με τη σειρά του. Τιμωρημένος ο Φάγκαν (Α, 5/0).
Η Κουίνς Παρκ δείχνει πιο σοβαρή, αλλά ακόμη δεν έχει κερδίσει στο «Hampden». Η Άλμπιον Ρόβερς παίζει ανοικτά εκτός έδρας και φέρνει συχνά Over 2.5. Το G/G δείχνει πιθανότερο, αρκεί να συμβιβαστεί κανείς με το 1.73 που το συνοδεύει

17:00 Stenhousemuir FC – Cowdenbeath
Επικράτησε με 3-1 στα πέναλτι της πρωταθλήτριας Ουαλίας Νιου Σεντς και προκρίθηκε στον 4ο γύρο του Τσάλεντζ Καπ. Οι Ουαλοί ήταν πολύ καλύτεροι, έχασαν την πρώτη ευκαιρία μόλις στο 6′ με τον Ντρέιπερ να βρίσκεται μόνος του απέναντι στην εστία και να στέλνει τη μπάλα άουτ. Η Νιου Σεντς έκανε πολλές φάσεις, μπορούσε να έχει πετύχει και πέντε στο πρώτο μέρος, αυτή που προηγήθηκε όμως ήταν η Στενχάουσμιουρ. Ο Κίερον Άντερσον άνοιξε το σκορ τρία λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, με τους πρωταθλητές Ουαλίας να πιέζουν ακόμα περισσότερο και να χάνουν πολλές ευκαιρίες. Ισοφάρισαν τελικά στο 85′ με τον Ράιαν Μπρόμπελ, η αναμέτρηση πήγε κατευθείαν στα πέναλτι, η «Στένι» επικράτησε με 3-1 και πήρε την πρόκριση. Ήταν το δεύτερο σερί ματς που απέφευγε την ήττα μετά το 1-1 με την Άνναν, στο πρωτάθλημα όμως μετρά μόνο ήττες στην έδρα της.
Δεύτερη σερί εντός έδρας νίκη, αυτή τη φορά με 2-1 επί της Μπρέχιν και άνοδος στην 3η θέση της βαθμολογίας. Παρότι είχε δυνατό άνεμο υπέρ της, βρέθηκε πίσω στο σκορ μόλις στο 2′ από το γκολ του Ράιαν ΜακΚόρντ. Ισοφάρισε τέσσερα λεπτά αργότερα με τον Άρτσι Τόμας και κέρδισε πέναλτι στο 42′, όταν ο Ντάγκι Χιλ τράβηξε στην περιοχή τον παλιό επιθετικό της Μπρέχιν, Κρις Ρέντον. Το πέναλτι εκτέλεσε εύστοχα ο Φρέιζερ Μούλεν δίνοντας το προβάδισμα στην «Κάουντεν». Ένα προβάδισμα που… τρόμαξε να κρατήσει στο τέλος, αφού η Μπρέχιν είχε μια μεγάλη ευκαιρία με κεφαλιά του Ντάγκι Χιλ. Η μπάλα απομακρύνθηκε πριν περάσει τη γραμμή και η Κάουντενμπιθ πήρε όλους τους βαθμούς.
Η Στενχάουσμιουρ έδειξε κάποια καλά στοιχεία στα δύο τελευταία παιχνίδια της, είναι όμως πολύ κακή εντός έδρας και στάθηκε τυχερή στο ματς με τη Νιου Σεντς. Η Κάουντενμπιθ είναι σαφώς καλύτερη κι έχει την ευκαιρία να πάρει τους πρώτους της βαθμούς εκτός έδρας. Μπορούμε να πάρουμε και την ασφάλεια που παρέχει η διπλή ευκαιρία στο 1.70.

17:00 Stirling Albion – Elgin City
Έχασε με 1-0 στο Πέισλι από την ομάδα κάτω των 21 της Σεντ Μίρεν και αποκλείστηκε από το Τσάλεντζ Καπ. O ΜακΠίρσον πέτυχε στο 80′ το γκολ που έδωσε την πρόκριση στους νεαρούς της Σεντ Μίρεν, ήταν η τέταρτη σερί ήττα της, παραμένει χωρίς βαθμό στη Λιγκ 2. Η προηγούμενη ήταν η πιο οδυνηρή, μιας και είχε προηγηθεί στην έδρα της Άλμπιον Ρόβερς, για να αποβληθούν στη συνέχεια δύο παίκτες της και μετά το ματς και ο προπονητής της. Είχε ανοίξει το σκορ με τον Πίτερς στο 17′, στη συνέχεια αποβλήθηκε στο 42′ ο Κέβιν Νίκολ και στο 47′ ο Πολ ΜακΛίν για χέρι στην περιοχή. Το πέναλτι εκτέλεσε ο Ντέκλαν Μπιρν ισοφαρίζοντας για την Άλμπιον Ρόβερς που πήρε τη νίκη με το γκολ του Οσαντολόρ στο 61′. Έμεινε κι αυτή στο 85′ με 10 παίκτες μετά την αποβολή του Φάγκαν, ο τεχνικός της Στέρλινγκ, Κέβιν Ρουτκίεβιτς, τα… έχωσε στους διαιτητές στο τέλος κι αποβλήθηκε και αυτός. Δεν θα καθίσει στον πάγκο, ενώ τιμωρημένοι είναι και αυτοί που αποβλήθηκαν οι Νίκολ (Μ, 5/0) και ΜακΛίν (Α, 5/0).
Μεγάλη νίκη με 2-1 στην έδρα της Νταντί και πρόκριση στον τέταρτο γύρο του Τσάλεντζ Καπ. O Κάμι Κερ έδωσε στο 18′ το προβάδισμα στους γηπεδούχους, η ομάδα της Τσάμπιονσιπ έδειχνε άνετη, χωρίς να κυριαρχεί στο ματς, η Έλγκιν δεν φαινόταν απειλητική. Τα πάντα άλλαξαν μέσε σε τρία λεπτά. Στο 56′ ο Ραμπίν Ομάρ ισοφάρισε για την Έλγκιν που σκόραρε ξανά στο 58′ με τον Σέιν Σάδερλαντ κι ένα λεπτό αργότερα (για τη φάση του δεύτερου γκολ) αποβλήθηκε ο γκολκίπερ Κάλουμ Φέρι αφήνοντας με 10 παίκτες τους γηπεδούχους. Ο Φέρι είχε βγει από την περιοχή για να σταματήσει τον Χέστερ, τον ανέτρεψε, η μπάλα όμως πήγε στον Σάδερλαντ που σκόραρε. Παρά το αριθμητικό μειονέκτημα, η Νταντί πίεσε για να ισοφαρίσει, με την Έλγκιν να βγαίνει συνεχώς στις αντεπιθέσεις, αν έμπαινε ακόμα ένα γκολ, η ομάδα της Λιγκ 2 είχε τις περισσότερες πιθανότητες να το πετύχει. Δεν της χρειάστηκε, μετρά τρία ματς χωρίς ήττα και έχει εξαιρετική ψυχολογία.
Οι παίκτες που αποβλήθηκαν αποτελούν σημαντικές απώλειες για τη Στέρλινγκ που δεν έχει βάθος στο ρόστερ. Θα υπάρχει πείσμα μετά τον τρόπο που ήρθε η ήττα, η Έλγκιν όμως βρίσκεται σε καλύτερη κατάσταση έχει ψυχολογία, αλλά και ρέντα. Καλού κακού πάμε στην ασφάλεια του 2 DNB, το 1.73 δεν είναι άσχημο δεδομένων των συνθηκών.