Scotland League Two

17:00 Albion Rovers – Elgin City
Έχασε 1-0 στην έδρα της Κάουντενμπιθ, κάθε άλλο παρά ικανοποίησε, προσπάθησε να απειλήσει με γεμίσματα, είχε ένα καλό σουτ του Ιστ έξω από την περιοχή που έφυγε ελάχιστα άουτ στο 24′. Δεν απειλήθηκε όμως και ιδιαίτερα και βρέθηκε αναπάντεχα πίσω στο σκορ όταν καταλογίστηκε πέναλτι σε χέρι του Σον Φάγκαν στην περιοχή. Ο Φρέιζερ Μούλεν το εκτέλεσε εύστοχα στο 37′ δίνοντας το προβάδισμα στη «Μπλουτ Mπραζίλ» που έφτασε ξανά κοντά στο γκολ με τον Κρις Ρέντον στο 49′. Δύο λεπτά αργότερα η Άλμπιον άγγιξε την ισοφάριση με τον Ιστ, περιορίστηκε όμως στη συνέχεια σε σέντρες και μακρινά σουτ. Μακρινά σουτ επιχείρησε και η Κάουντενμπιθ σε ένα κακό ματς με αρκετά φάουλ που έκοβαν συνεχώς το ρυθμό.
Τρίτη σερί ήττα, 2-1 στην έδρα της Μπρέχιν, στο 91′ έχασε το ματς και παραμένει χωρίς νίκη εκτός έδρας. Το ξεκίνημα της δεν προδίκαζε κάτι τέτοιο, έχασε την πρώτη ευκαιρία μόλις στο 2′ με τον Σέιν Σάδερλαντ, στο 22′ έφτασε ξανά κοντά στο γκολ με τον Κέιν Χέστερ, όμως ο γκολκίπερ της Μπρέχιν, ΜακΜίν, κατάφερε να αποκρούσει. Αντι να προηγηθεί η Έλγκιν βρέθηκε πίσω στο σκορ, ο Πολ ΜακΜάνους έδωσε το προβάδισμα στους γηπεδούχους δύο λεπτά μετά το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου. Ο Σάδερλαντ ήταν αυτός που έφερε το ματς στα ίσα για την Έλγκιν, που δέχτηκε ένα ακόμα γκολ στο 91′ από τον 19χρονο Κίεραν Ίνγκλις.
Αναμέτρηση ουραγών, η Έλγκιν είναι στην προτελευταία θέση, δύο βαθμούς πίσω από την Άλμπιον και ψάχνει ακόμα την πρώτη της εκτός έδρας νίκη. Γενικά παίζει κλειστά, δέχεται όμως συνεχώς γκολ, κάτι που ισχύει ακόμα περισσότερο για τους γηπεδούχους. Μικρή η απόδοση του γκολ/γκολ, μικρό προβάδισμα στην έδρα, με το 1 DNB στο 1.97 να έχει αξία.

17:00 Brechin City – Stirling Albion
Μετά από 3 σερί ήττες νίκησε 2-1 την Έλγκιν χάρη σε ένα γκολ του 19χρονου Κίεραν Ίνγκλις στο 91′. Η Έλγκιν ξεκίνησε καλύτερα κι έχασε μόλις στο 2′ την πρώτη της ευκαιρία με τον Σέιν Σάδερλαντ. Στο 22′ ο ΜακΜίν, ο γκολκίπερ της Μπρέχιν, σταμάτησε τον Κέιν Χέστερ κι ήταν αυτός που κράτησε στο ματς τους γηπεδούχους που κατάφεραν να προηγηθούν δύο λεπτά μετά την έναρξη του β’ μέρους με τον Πολ ΜακΜάνους. Η Έλγκιν ισοφάρισε στο 58′ με τον Σάδερλαντ, για να έρθει ο Ίνγκλις στο 91′ και να πετύχει το πρώτο του γκολ με τη φανέλα της Μπρέχιν. Παραμένουν τραυματίες ο -δανεικός από τη Σεντ Τζόνστον- Ρος Σινκλέρ (Τ, 4/0) και ο Σον ΜάκΙντος (Μ, 2/0). Ο Χάμιλτον (E, 7/0) εξέτισε την ποινή του, χτύπησε όμως στην προπόνηση με τη Σεντ Τζόνστον (είναι δανεικός από τους «άγιους» στη Μπρέχιν) και θα χρειαστεί τσεκάρισμα, αν και ο Μαρκ Γουίλσον πιστεύει ότι θα τον έχει στη διάθεση του.
1-1 εντός έδρας με τη Στενχάουσμιουρ, ήταν η δεύτερη σερί ισοπαλία, που την κράτησε στο βυθό της βαθμολογίας, θα μπορούσε και να χάσει το ματς, στο 87′ έσωσε τον βαθμό. Η Άλμπιον έχει την καλύτερη άμυνα της κατηγορίας με μόλις 8 γκολ παθητικό, αλλά και τη χειρότερη επίθεση, μόλις 4 γκολ σε 8 ματς. Η «Στένι» με τον Ντέιβιντ Άιρονς για πρώτη φορά στον πάγκο της είχε άλλη ψυχολογία, έχασε την πρώτη ευκαιρία του αγώνα με τον Μαρκ ΜακΓκουίγκαν, η Άλμπιον είχε μια μεγαλύτερη στη συνέχεια με τον Ντέιβιντ Γουίλσον να στέλνει τη μπάλα στην εξωτερική πλευρά των δικτύων. Ακόμα μια ευκαιρία με τον Άλαν Κουκ για τη Στενχάουσμιουρ που προηγήθηκε στο 32′ με τον Τόμας Χάλεραν. Ο γκολκίπερ της, Γκρέιαμ Σμιθ κράτησε το προβάδισμα με δύο εξαιρετικές αποκρούσεις, για να νικηθεί στο 87′ από τον Σον Χίβερ που χάρισε την ισοπαλία στους «Μπίνος».
Η προτελευταία ομάδα της βαθμολογίας υποδέχεται την τελευταία, ένας βαθμός τις χωρίζει, δεν αποκλείεται να αλληλοεξουδετερωθούν. Καλή η άμυνα της Στέρλινγκ η δυστοκία της όμως μπορεί της κοστίσει, έχει χάσει και στις δύο τελευταίες επισκέψεις της στην έδρα της Μπρέχιν. Απαραίτητη η κάλυψη με το 1 DNB και την απόδοση στο εξαιρετικό 2.02.

17:00 Cowdenbeath – Edinburgh City
Νίκησε 1-0 την Άλμπιον Ρόβερς φτάνοντας τις 6 σερί νίκες, εκμεταλλευόμενη στο έπακρο την έδρα της. Δεν έδειχνε να απειλεί ιδιαίτερα, αντίθετα οι φιλοξενούμενοι έφτασαν κοντά στο γκολ με ένα σουτ του Ιστ έξω από την περιοχή στο 24′. Το γκολ ήρθε με τον πλέον απροσδόκητο τρόπο όταν καταλογίστηκε πέναλτι σε χέρι του Σον Φάγκαν. Ο Φρέιζερ Μούλεν το μετέτρεψε σε γκολ στο 37′, η «Μπλουτ Mπραζίλ» είχε μια ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματα της με τον Κρις Ρέντον στο 49′. Ανησύχησε μόνο δύο λεπτά αργότερα από ένα ακόμα μακρινό σουτ του Ιστ, γενικά δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα, διαχειρίστηκε το ματς σχετικά εύκολα δείχνοντας ότι ξέρει να παίρνει και «άσχημες νίκες».
Τρίτη σερί νίκη, επικράτησε 2-1 της Κουίνς Παρκ και συνεχίζει στο -3 από την πρωτοπόρο Κοβ Ρέιντζερς. Τα χρειάστηκε στην αρχή με τους φιλοξενούμενους να χάνουν δύο ευκαιρίες με τον Σαλίμ Κουίντερ-Άισα, ξύπνησε μετά το ημίωρο και υποχρέωσε τον κίπερ της Κουίνς Παρκ, Γουίλι Μιούρ σε δύο αποκρούσεις. Πέτυχε δύο γκολ μέσα σε πέντε λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο με τους Σκοτ Σέφερντ στο 57′ και Άλεξ Χάρις στο 62′ σφραγίζοντας τη νίκη. Παρότι η Κουίνς Παρκ μείωσε στο 77′ με τον Τόμι Μπλοκ, το Εδιμβούργο δεν αντιμετώπισε προβλήματα στη συνέχεια, έβγαλε χωρίς να κινδυνέψει το υπόλοιπο της αναμέτρησης, οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν αλλά δεν κατάφεραν να φανούν απειλητικοί.
Αναμέτρηση κορυφής, με νίκη η Κάουντενμπιθ ανεβαίνει στη 2η θέση ρίχνοντας από εκεί το Εδιμβούργο. Ομάδες με το απόλυτο στην έδρα τους και οι δύο, το γεγονός ότι η «Μπλου Μπραζίλ» είναι γηπεδούχος εξισορροπεί την ποιοτική ανωτερότητα του Εδιμβούργου. Και οι δύο ομάδες έχουν ευχέρεια στο σκοράρισμα, το Over 2.5 στο 1.75 δείχνει πιθανό.

17:00 Queen’s Park FC – Annan Athletic
Δεύτερη σερί ήττα, 2-1 στο Εδιμβούργο, o Mαρκ Ρόμπερτς έκανε τρεις αλλαγές στην ενδεκάδα και να φάνηκε να αποδίδουν οι «αράχνες» έχασαν δύο ευκαιρίες στο ξεκίνημα με τον Σαλίμ Κουίντερ-Άισα, στην πρώτη έστειλε με κεφαλιά τη μπάλα άουτ, στη δεύτερη απέκρουσε ο κίπερ ΜακΆνταμς. Δεν κινδύνεψε στο πρώτο ημίωρο στη συνέχεια ο γκολκίπερ της Γουίλι Μιούρ χρειάστηκε να κάνει δύο σημαντικές αποκρούσεις. Σε ένα ματς με πολλά φάουλ το Εδιμβούργο αιφνιδίασε στο δεύτερο ημίχρονο πετυχαίνοντας δύο γκολ μέσα σε 5 λεπτά. Ο Σκοτ Σέφερντ άνοιξε το σκορ στο 57′, στο 62′ ο Άλεξ Χάρις έκανε το 2-0. Η Κουίνς Παρκ πέρασε μπροστά και κατάφερε να μειώσει στο 77′ με τον Τόμι Μπλοκ, δεν μπόρεσε όμως να απειλήσει στη συνέχεια, παρότι έριξε δύο ακόμα επιθετικούς στο ματς. Χωρίς αγωνιστικά προβλήματα, όλοι οι παίκτες είναι στη διάθεση του Μαρκ Ρόμπερτς.
Ήττα με 3-0 στην έδρα της Κοβ Ρέιντζερς, μετρά μόλις μία νίκη στα 8 τελευταία παιχνίδια της. Το σκορ πάντως την κολακεύει μιας και οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν από την αρχή μέχρι το τέλος της αναμέτρησης. Η Αθλέτικ αμύνθηκε σε βάθος με 11 παίκτες στο δικό της μισό του γηπέδου κι οι γηπεδούχοι φάνηκε να δυσκολεύονται να βρουν διαδρόμους. Τη λύση έδωσε ο Ντάνιελ Χίγκινς ανοίγοντας το σκορ στο 30′, οι «μικροί Ρέιντζερς» έχασε ευκαιρίες με τους Μέισον και Μέγγινσον να διπλασιάσουν τα τέρματα τους, για να τα καταφέρουν στο 63′ με τον Κρίστιαν Αντονιάτζι. Ο Φρέιζερ Έιρντ έκανε στο 82′ το 2-0 στο ντεμπούτο του με τους γηπεδούχους. Ο Στίβεν Σουϊνγκλαρστ (Α, 6/2) απουσίασε και από το ματς με την Κοβ και παραμένει αμφίβολος λόγω τραυματισμού.
Ο Σεπτέμβριος ήταν κακός μήνας για τις «αράχνες» μόλις ένα γκολ κι ένας βαθμός σε δύο εντός έδρας παιχνίδια. Ψάχνουν ακόμα την πρώτη εντός έδρας νίκη, η Άνναν όμως δεν έχει χάσει στις 5 τελευταίες επισκέψεις της στη Γλασκώβη. Το ματς δεν δείχνει να ανοίγει, τα 2-3 γκολ εμφανίζονται πολύ συχνά στα ματς της Κουίνς Παρκ και στο 2.02 αξίζουν το ρίσκο.

17:00 Stenhousemuir FC – Cove Rangers
Στο 87′ ισοφαρίστηκε στην έδρα της Στέρλινγκ, αναγκάστηκε να συμβιβαστεί με το 1-1 παραμένει όμως αήττητη εκτός έδρας. Ικανοποιητικό το ντεμπούτο του Ντέιβιντ Άιρονς στον πάγκο της, έδειξε να έχει αυτοπεποίθηση, είχε και την πρώτη καλή στιγμή στο ματς με τον Μαρκ ΜακΓκουίγκαν. Η Στέρλινγκ Άλμπιον έφτασε κοντά στο γκολ με τον Ντέιβιντ Γουίλσον όμως η «Στένι» έδειχνε καλύτερη, έχασε μια ευκαιρία με τον Άλαν Κουκ για να φτάσει στο γκολ στο 32′ με τον Τόμας Χάλεραν. Χρειάστηκε στη συνέχεια τον Γκρέιαμ Σμιθ, ο γκολκίπερ της έκανε δύο σημαντικές αποκρούσεις, για να νικηθεί τελικά στο 87′ από τον Σον Χίβερ.
Νίκησε εύκολα με 3-0 την Άνναν Αθλέτικ και συνεχίζει να οδηγεί αήττητη την κούρσα στη Λιγκ 2. Είχε τον έλεγχο και μεγάλα διαστήματα κατοχής αφού η Άνναν αποφάσισε να γυρίσει όλη πίσω, με 11 παίκτες στο δεύτερο μισό του γηπέδου, η Κοβ άργησε να ανοίξει το σκορ, δεν μπορούσε να κάνει ξεκάθαρες ευκαιρίες. Προηγήθηκε στο 30′ όταν ο Ντάνιελ Χίγκινς βρέθηκε αμαρκάριστος στην περιοχή κι έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα. Έχασε αρκετές ευκαιρίες στη συνέχεια, μεγαλύτερες αυτές των Μέισον και Μέγγινσον. Το 2-0 ήρθε στο 63′ με τον Κρίστιαν Αντονιάτζι, για να συνδυάσει ο Φρέιζερ Έιρντ το ντεμπούτο του με γκολ, ήταν αυτός που διαμόρφωσε το τελικό 3-0 στο 82′.
Η Κοβ δείχνει συνεχώς ότι είναι το αφεντικό της κατηγορίας, έχει κάνει τις αποδόσεις στο διπλό αλλά και το Over 2.5 να είναι απαγορευτικά μικρές. Η «Στένι» δεν δείχνει ότι μπορεί να τη φρενάρει, μπορεί όμως να τη ζορίσει. Οι «μικροί Ρέιντζερς» έστρωσαν και αμυντικά, μπορούν να κρατήσουν ανέπαφη την εστία τους, το N/G στο 2.17 αξίζει το ρίσκο.